Rakveres algas Baltoscandali kultuurifestival

{{1593620700000 | amCalendar}}
Foto: Ago Gaškov

Rakveres avati kolmapäeval 16. korda toimuv kultuurifestival Baltoscandal, mille raames esietendub üheksa Eesti lavastust, mis kevadise koroonaaja tõttu edasi lükati.

Neli päeva kestval Baltoscandalil saab lisaks lavalugudele vaadata kolme teatriteemalist filmi, üht installatsiooni ja kavas on ka vestlusring.

"Suur enamus on esietendused ehk siis ka kunstnik veel päris hästi ei tea, mida ta tahab ja mida ta tegema hakkab sel ajal, kui meie juba palusime neil öelda, missugust saali jne neil vaja on. Ehk see on selline kooostöö ja usalduse festival ja seetõttu väga vägev," ütles festivali loominguline juht Priit Raud "Aktuaalsele kaamerale".

Etendused toimuvad vastavalt nõuetele pooltühjadele saalidele. Priit Raud ütles, et vaataja seisukohalt on selline olukord isegi mugavam ja olukorraga on kohanenud ka näitlejad.

"Ma olen küsinud paaril läbimängul ja minule üllatuseks on vastatud, et ei olegi nii hull. Võib-olla oleks see hull, kui kõik peaksid olema maskides, võib-olla see mõjutaks rohkem. Ikka ju juhtub teatris ka, et ei ole täissaale. Ja ma pean ütlema teatrivaatajana ausalt, et üle ühe istuda on palju-palju mugavam kui kellegagi kõrvuti istuda. Selles mõttes on palju parem vaadata," rääkis Raud.

Baltoscandal startis loomingulise platvormi Elektron lavastusega "Romeo&Julia#5", kus saavad kokku teater ja teadus.

"Ma näen teatrit nagu välilaborit. Hea on kasutada teatrit, et testida uusi mooduseid, kuidas moduleerida aju ja kuidas emotsioone uurida," rääkis Tallinna ülikooli teadur Aleksander Väljamäe.

"Eksperiment lõpeb küsimustikuga. Sellest saabki teha oma järeldused, et kas liikuda rohkem teatraalsuse suunas või rohkem teadusliku eksperimentaalsuse suunas," ütles etenduskunstnik Henri Hütt.

Rakvere Tsentrumis saab vaadata WhiteWashi, mis on Jarmo Reha mõttelugu sellest, et maailm ei jagune vaid mustaks ja valgeks.

"Ma ei hakka kellelegi midagi sisse söötma ega toitma, vaid alati on oluline esitada küsimusi ja lubada inimesi tunnetada neid asju, sest on vaja rääkida ja tunnetada neid asju, sest see on palju komplitseeritum, kui ta pealt tundub, mitte must-valge," rääkis etenduskunstnik Jarmo Reha.

Baltoscandal toimub paarisaastatel. Kaks esimest festivali olid Pärnus, alates 1994. aastast on seda korraldatud Rakveres.

 

Toimetaja: Victoria Maripuu, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: