Varahommikul esietendus Veljo Tormise müsteerium "Lindude äratamine"

Helilooja Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva puhul kõlas täna üle terve Eesti tema muusika. Juba kell viis hommikul esietendus tema sünnikodus, Kõrveaia talus müsteerium "Lindude äratamine".

Müsteeriumi pealkiri kannab endas topelttähendust – see on osa kooritsüklist "Liivlaste pärandus", ent tegu on ka vana rituaaliga, mis teeb kummarduse esivanematele.

"Linde võetakse kevadel vastu, sest usutakse, et nendega koos saabuvad esivanemate vaimud ja hinged. Neid linde hoitakse, neile lauldakse – selleks, et naised ja loomad sigiksid, vili kasvaks, et oleks maist rikkust," rääkis Vox Populi dirigent Janne Fridolin "Aktuaalsele kaamerale".

Lavastuses osaleb segakoor Vox Populi ning Fridolini sõnul on see lauljatele päris suure väljakutse.

"Maastikuala on suur ja mets on iga kord erinev – akustika oleneb niiskuse astmest, soojast või külmast õhust, kas hakkab kaikuma vastu või ei hakka. Iga kord on erinev, see on keeruline," tõdes Fridolin.

Alates tänasest on kõigile huvilistele avatud ka Veljo Tormise virtuaalkeskus, mis hakkab tegelema helilooja loomingulise pärandi korrastamise ja hoidmisega.

"Veljo oli huvitatud, et tema loomepärand, kogu tema looming koonduks ühele platvormile, et inimestel oleks võimalik seda sealt ka kätte saada. Täna me avame virtuaalse nurgakivi ja meil kõigil on võimalus hakata sisu sinna täitma ja tootma. Loodame, et see virtuaalne maailm saaks täidetud ütleme Veljo 100. juubeliks," ütles Veljo Tormise kultuuriseltsi juhatuse liige Ulvi Rand.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: