New Yorgi Püha Nikolause õigeusu kirik avatakse Arvo Pärdi uudisteosega

New Yorgi Püha Nikolause õigeusu kirik 2018. aastal
New Yorgi Püha Nikolause õigeusu kirik 2018. aastal Autor/allikas: Epicgenius / Wikimedia Commons

Tänavu sügisel tuleb New Yorgis maailma esiettekandele Arvo Pärdi a cappella kooriteos "O Holy Saint Nicholas" ("Oo, püha Nikolaus"). Teosega avatakse New Yorgi Püha Nikolause õigeusu kirik.

Teose esiettekanne leiab aset Püha Nikolause kreeka õigeusu kiriku avamise puhul New Yorgi maailma kaubanduskeskuse nn ground zero alal ning selle toob kuulajateni Hellenic College Schola Cantorum dirigent Benedict Sheehani juhatusel. Uue teose telliski selle sündmuse puhuks Schola Cantorumi koor ja selle asutaja ning kunstiline juht Nektarios S. Antoniou, kes on ühtlasi New Yorgi Püha Kolmainu kiriku peakantor.

Püha Nikolause kirik hävis täielikult 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakutes. 20 aastat hiljem algse asupaiga vahetus läheduses avatav uus pühakoda ei ole mõeldud tegutsema ainult õigeusu kirikuna, vaid ka konfessioonideülese rahvusliku pühamuna, mis on avatud palveränduritele üle kogu maailma. Kiriku on projekteerinud Hispaania arhitekt Santiago Calatrava Valls.

Arvo Pärdi sõnul on Püha Nikolause kiriku taasavamine väga eriline sündmus kogu kristlikule maailmale. "Olen tänulik, et minu muusika saab olla osa sellest sündmusest," rõhutas ta. 

Uue, 15-minutilise kooriteose aluseks on ingliskeelne palvetekst, mis pärineb õigeusu liturgiast, püha Nikolaus Imetegija mälestuspüha pealaulust. Sama teksti on Arvo Pärt kasutanud ka varem nii kooriteose "Triodion" kolmandas osas kui ka venekeelsena vokaalansamblile loodud teoses "Alleluia-Tropus".

Bostonis tegutsev Schola Cantorum on pühendunud peamiselt idakiriku muusika, sealhulgas bütsantsi kirikulaulu esitamisele. 2010. aastal nomineeriti koor Grammy auhinnale heliplaadiga "A Story of the City: Constantinople-Istanbul".

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: