Galerii: EKKM-is avati Tallinna fotokuu peanäitus "Intensiivsed paigad"

{{1630669140000 | amCalendar}}

Eesti kaasaegse kunsti muuseumis avati Tallinna fotokuu peanäitus "Intensiivsed paigad".

Biennaali ehk intensiivsete paikade võrgustiku keskmes olev näitus ühendab erinevaid territoriaalseid ja mõttelisi paikasid ning paneb kuratoorsete ja kunstiliste strateegiate kaudu aluse nende intensiivistamise protsessile.

Näitusel arendavad kunstnikud nii Eestist kui välisriikidest arendama uusi poliitilisi ja keskkondlikke tegutsemispõhimõtteid ning arhitektuuri, ruumi ja infrastruktuuri puudutavaid ideid, leidmaks edasiviivaid vastuseid küsimusele "Kuidas valmistuda tulevikuks, mis toetub omavahelise seotuse ja kooseksisteerimise põhimõtetele?".

Näituse kontseptuaalne raam on laenatud vene filosoofilt ja meediauurijalt Mihhail Kurtovilt. Intensiivne koht tähistab paika, mis kogub ja jagab kogemusi või teadmisi. Sellest lähtuvalt on EKKM-is oma töödega kunstnikke Iisraelist, Sudaanist, Iirimaalt, Venemaalt ja ka Eestist. Vene helikunstniku Aleksander Morozovi töö tegelebki EKKM-i hoone ajalooga.

"See pillikeel läheb edasi seina taha, suletud söeestakaadi, tekitab heli, mida on kuulda ka alumistel korrustel. Niiviisi hõlmab heli kogu ehitist seestpoolt ja võimendub, nii et kuulajad võivad seda tajuda. See on piisavalt intensiivne ja võimaldab vaadata hoonet hoopis teise nurga alt. Sellest saab omamoodi muusikaline instrument," selgitas "Aktuaalsele kaamerale" Kuraatorite Loomingulise Ühenduse TOK kuraator Maria Veits.

EKKM-is avatud väljapanekul osalevad: Nataša Tseljuba ja Julija Appen (Ukraina), Tanja Engelberts (Holland), Ola Hassanain (Sudaan/Holland), Roven Jõekäär (Eesti), Gareth Kennedy (Iirimaa), Tali Keren (Iisrael/Palestiina/USA), Laura Kuusk (Eesti), Aleksander Morozov (Venemaa), Natalia Romik (Poola).

Seekord on Fotokuu peanäitusel mitmeid üle linna paigutuvaid kontseptuaalseid audioinstallatsioone, mida saab isiklikult koha peal kogeda. Anna Kaarma tegeles kunstnike korterateljeedega Lasnamäel, helirännakud valmisid koos Jan Kausiga. Suhe Lasnamäega on kunstnikule inspireeriv.

"Ma elan oma projekti, ideeallikate ja kogu selle asja keskel. Ühest küljest on väga hea sealt infot ja materjali ammutada, see on kogu aeg minu ümber, teisalt ma kunagi ei lahkugi sealt töölt," tunnistas Kaarma "Aktuaalsele kaamerale".

Lisaks Lasnamäele näeb teoseid näiteks ka ajaloolises Viru hotellis (Sokos), endises Kopli rahvamajas (Kopli 93) ja Eesti rahvusraamatukogus. Tallinna Fotokuu peanäitus "Intensiivsed paigad" jääb EKKM-is avatuks 17. oktoobrini.

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: