Galerii: Kumus avati näitus "Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa"
Neljapäeval avati Kumu kunstimuuseumis näitus "Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa". Näitusel on väljas tööd Hispaania koloniaalvõimu aegadest ning 20. sajandi Lõuna-Ameerika modernistlikud teosed.
Eestis näeb Ladina-Ameerika kunstipärandit nii suures mahus esimest korda. Võimaluse selleks on loonud koostöö Antwerpenis tegutseva The Phoebus Foundationiga, millele kuulub üks suuremaid Ladina-Ameerika kunsti kollektsioone Euroopas.
Näitusele on valitud teosed kahest eri ajastust: 17.–19. sajandi maalid Hispaania koloniaalvõimu aegadest ning 20. sajandi Argentina, Colombia, Kuuba, Mehhiko, Peruu, Tšiili, Uruguay ja Venezuela modernistlike kunstnike tööd.
Näituse keskmes on Ladina-Ameerika kunstisuhted Euroopaga. Koloniaalperioodil oli kunst tähtis vahend, et levitada kristlust ja õigustada Hispaania koloniaalvõimude poolt peale surutud ühiskonnakorraldust.
20. sajandi iseseisvate Ladina-Ameerika riikide ja Euroopa vahel toimisid juba teistsugused kunstikontaktid: paljud noored ladinaameeriklased suundusid õppima Pariisi, Madridi ja Barcelonasse ning kohapeal tegutses hulk Euroopast pärit eksiilkunstnikke. Nii koloniaalkunsti kui ka 20. sajandi modernistliku kunsti puhul põimus euroopalik kohalike põlisrahvaste pärandiga, mille tulemuseks oli Ladina-Ameerikale iseomane pildikeel.
Näituse eraldi osa on sürrealistliku kunstniku ja kirjaniku Leonora Carringtoni (1917–2011) teoste väljapanek 4. korruse projektiruumis.

Toimetaja: Neit-Eerik Nestor