Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vanemuises esietendub "Carmen"

Dirigent Paul Mägi
Dirigent Paul Mägi Autor/allikas: Vanemuine

Kolmapäeval, 22. aprillil kell 19 esietendub Vanemuise suures majas Georges Bizet’ ooper "Carmen". Ooperi muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, lavastaja-koreograaf Giorgio Madia Itaalist, kunstnik Maarja Meeru.

"Carmenis" teevad kaasa Aleksandra Kovalevitš (Ooperiteater Helikon, Moskva), Boldizsár László (Ungari), Janis Apeinis (Läti Rahvusooper), Diana Higbee (Prantsusmaa), Taavi Tampuu, Märt Jakobson, Pirjo Püvi, Karmen Puis, Simo Breede, Rasmus Kull, Jaan Willem Sibul, Kalli Pikas jt. Lavastuses osalevad Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor, balletitrupp, Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased ning Tartu Poistekoor.

Maestro Palu Mägi sõnul on Giorgio Madia hästi täpne ja selgete mõtetega lavastaja, kes tunneb koreograafina suurepäraselt kehakeelt ja valdab lavalist liikumist. "Tahtsime "Carmenit" mängida suurel laval, sest see ooper eeldab suurt koosseisu ja võimaldab mastaapset vaatemängu - selle loomist valdab Madia oivaliselt. Lisaks oli meil võimalik Vanemuise solistide kõrval lavastusse kaasata terve plejaad suurepäraseid külalissoliste."

Vanemuise lavaversiooni aluseks on võetud Ernest Guiraud’ redaktsioon Bizet´ ooperile, kus vahetekstid kõlavad retsitatiividena.

Lavastaja Giorgio Madia sõnul seadis ta juba lavastuse kavandamisel endale eesmärgiks muusika, esinejate, lavakujunduse, valguse ja kostüümide dünaamilise ühendamise. "Tahan alati luua midagi erakordset, mis kutsuks vaatajates esile tõelise, poeetilise ja sensuaalse kogemuse. Bizet’ ooper on selleks erakordselt hea võimalus," sõnas Madia.

Vanemuises esietendub "Carmen" kuuendat korda. Esimest korda aastal 1930 Elvi Nanderi lavastuses ja viimati 1991. aastal Ülo Vilimaa lavastuses.

Sel hooajal etendub "Carmen" vaid kolmel korral - 22., 23. ja 26. aprillil.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: