ERR võõrustab tänavu rahvusvahelist heliloojate rostrumit ({{commentsTotal}})

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Rahvusringhääling ja Klassikaraadio võõrustavad sel aastal maailma üht tähtsamat nüüdismuusika foorumit, rahvusvahelist heliloojate rostrumit. Juba 62. korda peetav rostrum on riigiti rändav sündmus. Selle eesmärk on uue muusika tutvustamine ja sellest võtavad osa ringhäälingud üle maailma.

Sel aastal võtavad rostrumist osa 28 riiki nii Euroopast kui mujalt maailmast. Rahvusvahelistel delegaatidel, kes kõik on seotud oma maa ringhäälinguga, tuleb kuulata ära 57 teost, mille riigid on esitanud. Reede pärastlõunal kuulutakse välja parim teos, 10 soovitatud teost ja eraldi selguvad ka alla 30-aastaste heliloojate parimad, vahendab "Aktuaalne kaamera".

"Kohal on nüüdismuusika eksperdid, inimesed, kes iga päev töötavad uue muusikaga ja kes on väga kogenud. Nad hääletavad, nad panevad punkte teostele - nad valivad välja, jätavad kõrvale. Nad tutvustavad edaspidi oma raadiosaadetes neid teoseid, aga nendest subjektiivsetest hinnangutest summeeritakse punktid, mille järgi koostatakse soovituslik nimekiri, mida soovitatakse ka nendele raadiotele, kes osa ei võta. Või kontserdikorraldjatale, kõigile, kes nüüdismuusikaga tegelevad," ütles Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder.

"Heliloojatele võib see olla karjääri pöördemoment, sest kui teda valitakse või soovitatakse,
õigemini tema teos valitakse või seda soovitatakse, siis see tähendab, et seda mängitakse peaaegu 30 riigis üle maailma. See on heliloojatele suurepärane reklaam," ütles rahvusvahelise muusikanõukogu peasekretär Silja Fischer.

Eestit on rostrumile esitanud kaks teost esidavad kaks teost Liisa Hirschi viiulikontsert "Tõus… Laskumine" ja Galina Grigorjeva poeetiline kooriteos "Sajab lumi". Sel aastal saavad rostrumi teoseid kuulata ja oma lemmiku valida. ka nö inimesed tänavalt.

Igal iniemsel on võimalik sisse astuda ERR raadionmajja ja kuulata rostrumil esitamisele tulevaid teoseid, kas oma nutiseadmest või kohapeal kasutatavatest arvutitest.

Eesti senine väljapaistvaim saavutus on rostrumilt on Helena Tulve "Sula" võit 2004. aastal. Noorte kategoorias on pälvinud esikoha Mari Vihmand, Jüri Reinvere ja Ülo Krigul. 

Toimetaja: Aleksander KrjukovHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: