Arhiiv

Jüri Aarma ordenist: see on kõva sõna

05.02.14 ARHIIV ... Avaldame Jüri Aarma surma puhul uuesti uudise aastast 2014, kus Aarma kommenteeris presidendilt saadud tunnustust.

Sirp räägib keelest kui töövahendist ja tõlkimisest

09.03.17 ARHIIV ... Tutvustame 10. märtsi Sirpi.

Sel reedel Sirbis: materjal kui vestluspartner

02.03.17 ARHIIV ... Tutvustame 3. märtsi Sirpi.

Ladyfest: feminismi ajalugu, punk, kiilakas naine, rattahooldus

27.02.17 ARHIIV ... Seitsmenda Ladyfesti eesmärk on tuua kokku inimesed, keda huvitab feminism, inimõigused, vähemuste hääled ja aktivistlik isetegemiserõõm.

Aro Velmet: kultuuriajakirja funktsioon on aidata mitte mõelda klišeedes

24.02.17 ARHIIV ... Kultuuriajakirja Vikerkaar toimetaja Aro Velmet tõdes, et populism on tänapäeval üks pakilisemaid probleeme.

Päeva video. Rouge Madame (feat. Lembe Lokk) - "Öö hääled"

24.02.17 ARHIIV ... Lembe Lokk on Prantsusmaal elav eesti laulja ja Eestis on ta tuuritanud oma Rouge Madame’i nimelise bändiga aastal 2011.

Otseülekanne lõppenud: "Koolon-live" koos Berk Vaheriga

23.02.17 ARHIIV ... 23. veebruaril kell 19 toimus Tartus Erinevate Tubade Klubis esimene "Koolon-live". Sel korral oli külas kirjanik, kriitik ja DJ Berk Vaher.

Ott Karulin ootas ministri kõnest rohkem kultuuripoliitikat

22.02.17 ARHIIV ... Kultuuriminister Indrek Saar pidas täna riigikogus kultuuri aastakõne, milles tõi peamise eesmärgina esile elujõulise, avatud ning mitmekesise kultuuriruumi arendamise. Kultuurilehe Sirp peatoimetaja Ott Karulin ütles, et pigem oli see kõne kultuuriaasta ülevaade, mitte niivõrd kutuuripoliitikateemaline kõne.

Veebruari Akadeemias: "meie"-tunne, arutluspõhine suhtlusmudel, Tõnis Mäe "Koit" jm

22.02.17 ARHIIV ... Tutvustame Akadeemia värsket numbrit (02/ 2017).

Rahvusooper Estonia orkester ja koor tähistavad 110. sünnipäeva

17.02.17 ARHIIV ... 18. veebruaril tähistavad Rahvusooper Estonia orkester ja koor 110. sünnipäeva kontserdiga "Kuldne klassika. Beethoven", mida juhatab rahvusooperi peadirigent Vello Pähn. Solistid on Elena Bražnik, Aule Urb, Juhan Tralla ja Märt Jakobson Vanemuise teatrist. Kontserdil teeb kaasa kammerkoor Voces Musicales.

Eesti elanike keeleoskuse parandamiseks käivitub 16 uut projekti  

17.02.17 ARHIIV ... Riigikeele ja võõrkeelte oskuse parandamiseks käivituvad peagi uued projektid, mis hõlmavad nii haridusasutuste koostööd kui ka kohalike omavalitsuste algatusi. Samuti luuakse mitmekülgseid ja paindlikke õppimisvõimalusi.

Kuressaare linnuses näeb ehedaid Saare rahvarõivaid

16.02.17 ARHIIV ... Kuressaare linnuses näeb ehedaid Saare rahvarõivaid, mis on kohalike naiste näputöö. Tegemist ei ole museaalidega, vaid igapäevases kasutuses olevate uute komplektidega.

Sirp kajastab kultuuri- ja teaduspreemiaid

16.02.17 ARHIIV ... Sel reedel Sirbis kultuuri- ja teaduspreemiad ning Wiedemanni keeleauhind. Sirp alustab sel nädalal oma esikülgedel Eesti Vabariik 100 tähistamist. Kuni 24. veebruarini 2018 kujundavad Sirbi esikülje Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonna tudengid (juhendaja Kaarel Nõmmik). Järgmine Sirp ilmub 3. märtsil.

Tartu jagas kultuuripreemiaid ja soovib kandideerida Euroopa kultuuripealinnaks

14.02.17 ARHIIV ... Eesti Rahva Muuseumis toimunud tänuõhtul kuulutati välja aunimetuse Tartu kultuurikandja 2016 laureaadid. Avakõnes teatas linnapea Urmas Klaas esimest korda avalikult, et Tartu soovib kandideerida Euroopa kultuuripealinnaks aastal 2024.

Ministeerium tänas kultuuritoetajaid

14.02.17 ARHIIV ... Kultuuriministeerium tänas nukuteatris neid ettevõtlikke inimesi ja ettevõtteid, kes on aasta jooksul olnud abiks kultuurisündmuste käivitamisel ja toetamisel.

Galerii: RAMi proov Estonia Kammersaalis enne Hiina-reisi

13.02.17 ARHIIV ... Eesti Rahvusmeeskoor lendab Hiina Peeter Vähi oratooriumi ette kandma. Hiinas Shanghai Symphony Hallis kõlab 18. veebruaril helilooja Peeter Vähi 2015. aastal valminud oratoorium “Müstilisel Kaydara-maal”, mille ette kandmisest võtavad osa nii Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Kristjan Järvi ja ka Peeter Oja. Täna tehti Estonia teatris viimane proov enne sõitu.

Teenetemärgi pälvinud Aare Toikka: ainult kaunid kunstid muudavad maailma

09.02.17 ARHIIV ... Teatrimees Aare Toikka pälvis Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Lisaks enam kui poolesajale teatrilavastusele on Aare Toikka lavastanud Raadioteatris ja televisioonis, kirjutanud näitemänge ja luuletusi.

Riikliku teenemärgi saavad ka kümned kultuuriinimesed

09.02.17 ARHIIV ... President Kersti Kaljulaid annab tänavu riikliku teenetemärgi 113 inimesele, nende seas on kümneid kultuuriinimesi. Vaata nimekirja, kes kultuuritegelastest tunnustuse pälvivad.

Riikliku kultuuri elutööpreemia laureaadid on Neeme Järvi, Lembit Ulfsak ja Kalle Kasemaa

09.02.17 ARHIIV ... Valitsus otsustas tänasel, 9. veebruari istungil kiita heaks riigi kultuuripreemiate komisjoni ettepaneku riiklike kultuuripreemiate määramiseks. Preemia pikaajalise väljapaistva tegevuse eest pälvivad dirigent Neeme Järvi, näitleja Lembit Ulfsak ning teoloog ja tõlkija Kalle Kasemaa.

Sirbis: intervjuud Jaak Kangilaski ja Mart Tanieliga

09.02.17 ARHIIV ... Sel reedel Sirbis Krista Kodres ja JAAK KANGILASKI, Mark Raidpere ja Mart Taniel ning akademiks Mart Saarma. Sirbi vahel Diplomaatia nr 1 / 2

Wiedemanni keeleauhinna laureaat on Marja Kallasmaa

09.02.17 ARHIIV ... Marja Kallasmaa pälvib Wiedemanni keeleauhinna silmapaistvate teenete eest meie kohanimede talletamisel ja neis sisalduva ajaloolise mälu uurimisel.

Folklorist Igor Tõnurist tähistab 70. sünnipäeva

09.02.17 ARHIIV ... Eesti Folkloorinõukogu korraldab Eesti ühe tunnustatuma rahvamuusikauurija ja folkloristi Igor Tõnuristi juubeli auks 11. veebruaril piduliku koosviibimise, kus astub üles mitu Igor Tõnuristi käe all alustanud folkloorirühma.

Suri pedagoogikadoktor Aavo Valmis

07.02.17 ARHIIV ... Meie seast on lahkunud pedagoogikadoktor Aavo Valmis (27.09.1938 – 03.02.2017).

Reisik ja Suburg – Eesti esimesed feministid

07.02.17 ARHIIV ... 1887. aastal toimus Eesti ajaloos kaks tähelepanuväärset sündmust, millest ei saa vaikides mööda minna. Eile 130 aastat tagasi veebruaris sündis Pärnumaal Kilingi-Nõmmel tulevane Eesti esifeminist ja poliitikategelane Marie Tamman (hiljem Reisik). Sügisel, oktoobris hakkas Viljandis ilmuma legendaarse tütarlastekoolijuhi, pedagoogi ja kirjaniku Lilli Suburgi toimetatud esimene eestikeelne naisajakiri Linda.

Tõnis Saarts. Savisaar kui turuliberaalse ja russofoobse Eesti looja

05.02.17 ARHIIV ... Meie riigist on paljuski tänu Savisaare äraspidisele mõjule saanud stabiilne ja kindlalt läände ankurdatud demokraatia.

Selgusid Tartu Kultuurikandja nominendid

03.02.17 ARHIIV ... Aunimetuste komisjon valis 111 laekunud ettepaneku seast välja Tartu Kultuurikandja nominendid, teatab Tartu linnavalitsus.

Sel reedel Sirbis tehisintellekt ja Savisaar

02.02.17 ARHIIV ... Tutvustame 3. veebruari Sirpi.

Kalevi keskstaadioni rekonstrueerimise kokkulepe sai allkirjad

01.02.17 ARHIIV ... Kalevi keskstaadioni rekonstrueerimise kokkulepe sai täna allkirjad. Eesti riik ja Tallinna linn panustavad staadioni rekonstrueerimisse 14 miljonit eurot.

Muuseumiöö 2017 teema on "Öös on mänge"

01.02.17 ARHIIV ... Üle-eestiline muuseumiöö toimub tänavu 20. mail ning kannab pealkirja "Öös on mänge". Eelmisel aastal avasid muuseumiööl uksed 198 muuseumi ja mäluasutust ning ööst võttis hoolimata vihmasest ilmast osa rohkem kui 106 000 inimest.

EKA tudengid soovivad muuta Tallinna inimsõbralikumaks

30.01.17 ARHIIV ... Eesti Kunstiakadeemia tudengid on jälginud, kuidas tallinlased kesklinnas liiguvad ning koostanud uuringutulemuste põhjal liikumissimulatsioonid. Töö eesmärk on muuta linnaruum inimsõbralikumaks.

ERM-is jagati Muuseumirotte

27.01.17 ARHIIV ... Eesti Rahva Muuseumis (ERM) toimus reedel muuseumide aastaauhinna gala, kus tunnustati möödunud aasta parimaid muuseumitöötajaid. Välja anti kümme Muuseumiroti auhinda ja üks eripreemia.

"Plekktrummi" külastab Valdur Mikita

27.01.17 ARHIIV ... Aastal 2018 toimub Eestist alguse saanud ülemaailmne koristuspäev, mille ettevalmistused on käimas juba praegu. Millist muutust on vaja luua mõtlemises, et meie suhe ümbritsevasse keskkonda oleks loomulik ja hooliv? Stuudios on kirjanik Valdur Mikita.

Täna jagatakse Muuseumirotte

27.01.17 ARHIIV ... 27. jaanuaril toimub Eesti Rahva Muuseumis kodumaiste muuseumide aastakonverents ja selguvad möödunud aasta parimad muuseumid ehk Muuseumiroti auhinna laureaadid.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustab kuupikkust USA ja Kanada turneed

26.01.17 ARHIIV ... Eesti Filharmoonia Kammerkoor (EFK) alustab 30. jaanuaril oma ajaloo pikimat, kuuajast USA ja Kanada turneed. See on koorile 15. kontserdireis Põhja-Ameerikas.

Sel reedel Sirbis hea uus ilm

26.01.17 ARHIIV ... Tutvustame 27. jaanuari Sirpi.

"OP" käis Tartus Aparaaditehases

25.01.17 ARHIIV ... "OP" teatas, et Aparaaditehas pürib Tartus loominguliste ja mõnusate kohtade edetabelisse, ning käis Kastani tänaval kohapeal tehast vaatamas.

Selgusid riiklike kultuuripreemiate kandidaadid

24.01.17 ARHIIV ... Riigi kultuuripreemiate komisjonile esitati tähtajaks 88 ettepanekut loomeisiku või loomingulise kollektiivi premeerimiseks. Neist 41 on esitatud preemiale pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest. Preemiale möödunud aasta silmapaistva loomingu eest esitati 47 loomeisikut või loomingulist kollektiivi.

Selgusid kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid  

20.01.17 ARHIIV ... Kohtla-Järve Kultuurikeskuses anti 20. jaanuari õhtul üle Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad 2016. aasta tegevuse eest.

Pärnus esitleti Kihnu sõnaraamatut

21.01.17 ARHIIV ... Pärnu Uue kunsti muuseumis esitleti Kihnu sõnaraamatut, mis sisaldab üle 6000 märksõna. Sõnaraamat valmis Kihnu Kultuuri instituudi, Eesti Keele Instituudi ning Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi koostöös.

Aarhus saab kultuuripealinnaks

17.01.17 ARHIIV ... Taanis asuv Aarhus saab laupäeval Euroopa kultuuripealinn 2017 tiitli. Teine Euroopa kultuuripealinn 2017 on Küprose edelaosas asuv rannikulinn Pafos.

Galerii: tutvu Eesti Loodusmuuseumi uute mereteemaliste näitustega

20.01.17 ARHIIV ... 20. jaanuaril avati Eesti Loodusmuuseumis näitused "Müstiline ürgmeri" ja "Meie meri", kus on võimalik tutvuda müstilise ning põneva veealuse maailmaga.

Kuningas Carl XVI Gustafile anti üle eestirootslaste kultuurikandja tiitel

17.01.17 ARHIIV ... Eestirootslaste kultuuriomavalitsus andis teisipäeval Stockholmis kuningas Carl XVI Gustafile üle eestirootslaste kultuurikandja tiitli koos Hans Pöhli medaliga.

Majandusfoorumil jagati kristallauhindu

17.01.17 ARHIIV ... Davosis alanud maailma majandusfoorum tunnustas nn kristallauhinnaga kultuuritegelasi, kes on seisnud laste õiguste eest.

Fotod: eestirootslaste kultuuriomavalitsus andis Rootsi kuningale üle kultuurikandja tiitli

17.01.17 ARHIIV ... Eestirootslaste kultuuriomavalitsus andis täna Stockholmis kuningas Carl XVI Gustavile üle eestirootslaste kultuurikandja tiitli koos Hans Pöhli medaliga.

Kultuuriportaal soovitab: "Nümfomaan I" ETV2-s

17.01.17 ARHIIV ... 17. jaanuaril on ETV2 ekraanil Lars von Trieri kaheosalise filmi "Nümfomaan" esimene pool. Film ei ole soovitatav alla 19-aastastele!

Postimehe kultuurivedur on ajakiri Loomingu Raamatukogu

16.01.17 ARHIIV ... Postimehe kultuurivedur 2016 on ajakiri Loomingu Raamatukogu, mis sel nädalal tähistab oma 60. sünnipäeva.

Pärnus esitletakse Kihnu sõnaraamatut

16.01.17 ARHIIV ... 21. jaanuaril kell 12.00 esitletakse Pärnus Uue Kunsti Muuseumis uut Kihnu sõnaraamatut, mille on koostanud kihnlased Reene Leas, Silvi Murulauk ja Reti Könninge ning saarlasest keeleteadlane Ellen Niit.

Uues TMKs: teatriaasta kokkuvõte, eesti kinolevi hetkeseis jm

16.01.17 ARHIIV ... Tutvustame Teater. Muusika. Kino jaanuarinumbrit.

Galerii: kirjandusõhtu Paul-Eerik Rummoga

12.01.17 ARHIIV ... Kirjanike liidu kirjanduslike kolmapäevade raames tähistatati 11. jaanuaril Paul-Eerik Rummo õhtut "Olla maastik, olla maastik suurejooneline".

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: