Galerii: tutvu Eesti Loodusmuuseumi uute mereteemaliste näitustega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

20. jaanuaril avati Eesti Loodusmuuseumis näitused "Müstiline ürgmeri" ja "Meie meri", kus on võimalik tutvuda müstilise ning põneva veealuse maailmaga.

"Me oleme harjunud ütlema, et Eesti on mereriik - Eesti ala on meri tõesti väga palju mõjutanud," ütles näituse kuraator Sander Olo. "Näitusel "Müstiline ürgmeri" räägime meie mereriigi kaugemast ajaloost – nii sellest, kuidas Eesti ala 600 miljonit aastat tagasi lõunapoolkeral paiknes, kui ka sellest, kes elasid meie vetes siis, kui Eesti ala kattis troopiline meri," tutvustab väljapanekut Olo.

"Müstilise ürgmere" näitusesaalist leiab neli videoinstallatsiooni, mis juhatavad külastajat rännakul läbi kuue ajastu, jõudes välja tänapäeva. "Videotes ärkavad ellu ürgsed mereasukad ja otsa saab vaadata näiteks hiiglaslikule meriskorpionile ning imetleda graatsilisi meriliiliad," ütles Sander Olo. "Videotes näeme nende ürgsete loomade võimalikku välimust ja tõenäolist käitumist," lisas ta. "Kõige ekstravagantsemaks videolõiguks on ilmselt Devoni ajastut kirjeldav klipp, kus on loodud rekonstruktsioon tõenäoliselt esimesest kehasisesest viljastamisest maailma ajaloos," avas kuraator klippide sisu.

Lisaks videoinstallatsioonidele leiab näituselt mitmemeetrised ürgsete mereelukate mudelid, mis näitavad, kui suureks kunagised veeasukad kasvada võisid. Nii näeb näitusesaalis näiteks kolmemeetriseid nautiloide ja kahe ja poole meetrist meriskorpioni. Lisaks on näitusel väljas valik fossiile Loodusmuuseumi kogudest, sh käsijalgseid, koralle, tigusid, soontaimi ja sammalloomi.

Paralleelselt näitusega "Müstiline ürgmeri" saab 20. jaanuarist Eesti Loodusmuuseumis tutvuda ka väljapanekuga "Meie meri", mis tutvustab Läänemeres elavaid liike ja nendevahelisi seoseid, räägib inimese rollist Läänemere käekäigus ning kutsub mõtlema selle üle, kui tihedalt me omavahel seotud oleme.

Näituse "Müstiline ürgmeri" kuraatorid on Sander Olo ja Kairi Põldsaar, videoinstallatsioonide autoriteks on Jaagup Metsalu ja Erik Heinsalu (BOP Animation) ning näituse on kujundanud Jüri Lõun (Loovagentuur Pult).

Näituse "Meie meri" on koostanud Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja näituse kuraator on Veljo Runnel. Näitust on täiendanud Eesti Loodusmuuseumi zooloogia osakonna juhataja, merebioloog Lennart Lennuk

Mõlemad näitused on Eesti Loodusmuuseumis avatud 2018. aasta märtsini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: