Wiedemanni keeleauhinna laureaat on Marja Kallasmaa

"Eesti kohanimeraamatul" on küll mitmeid koostajaid, kuid seda peetakse ka Marja Kallasmaa elutöö kokkuvõtteks Autor/allikas: ERR

Marja Kallasmaa pälvib Wiedemanni keeleauhinna silmapaistvate teenete eest meie kohanimede talletamisel ja neis sisalduva ajaloolise mälu uurimisel.

"Marja Kallasmaa on pühendunud ja sihikindel teadlane, kes on rohkem kui nelikümmend aastat süvenenud Eesti kohanimedesse ning selle kaudu ka meie inimeste eneseksolemisse, kultuuri- ja ajalukku," ütles minister Mailis Reps.

Marja Kallasmaa teadlaseteed iseloomustab ühelt poolt tohutu empiirilise andmestiku haldamine ning teisalt suutlikkus neid andmeid teoreetiliselt analüüsida ja mõtestada. Juba enne suurt kohanimeraamatut ilmus temalt mitu onomastika-alast monograafiat: kõige esinduslikum neist kaheosaline "Saaremaa kohanimed" (1996, 2000), sellele lisaks "Läänemurde loodus- ja viljelusnimed" (2003) ning "Hiiumaa kohanimed" (2010).

Teadlasetee algusaastatel oli Marja Kallasmaa üks "Väikese murdesõnastiku" (I osa 1982, II osa 1989) koostajatest, millega kindlustas endale tugeva baasi murdetundmises. Samuti on ta aktiivselt osalenud rahvusvahelistel nimekonverentsidel, pikka aega oli ta ka rahvusvahelise onomastikakomitee liige. Praegu on Marja Kallasmaa kaasatud isikunimede uurimise projekti.

Wiedemanni keeleauhind antakse laureaadile üle 24. veebruaril Eesti Teaduste Akadeemias. Auhinna suurus on 32 000 eurot.

F. J. Wiedemanni keeleauhind määratakse igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel. Möödunud aastal määrati Wiedemanni keeleauhind kapten Uno Laurile, esimesena sai selle 1989. aastal Henn Saari.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: