Galerii: RAMi proov Estonia Kammersaalis enne Hiina-reisi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Rahvusmeeskoor lendab Hiina Peeter Vähi oratooriumi ette kandma. Hiinas Shanghai Symphony Hallis kõlab 18. veebruaril helilooja Peeter Vähi 2015. aastal valminud oratoorium “Müstilisel Kaydara-maal”, mille ette kandmisest võtavad osa nii Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Kristjan Järvi ja ka Peeter Oja. Täna tehti Estonia teatris viimane proov enne sõitu.

Tegemist on Eesti süvamuusikas erakordse sündmusega, sest Eesti muusikud osalevad kontserdil korraldajate kutsel ning hooajakontserdi raames. “Eesti ja maailma süvamuusikat käib RAM välismaal esitamas tihti, ent kui korraldajad lülitavad kontserdi põhihooaja kavva ning paluvad autoril ja originaalkooril tulla seda esitama, siis see on maailmapraktikas Eestile kõrge tunnustus,” ütles RAMi direktor Indrek Umberg.

Lisaks Eesti Rahvusmeeskoorile osalevad teose Hiina esmaettekandel Shanghai sümfooniaorkester ja Shanghai ooperi naiskoor. “Müstilisel Kaydara-maal” on sümfooniaorkestrile kirjutatud 60-minutine Lääne-Aafrika fulani rahva eeposel põhinev muusikaline teos, mis jutustab loo kolme noore mehe sissepühitsemisriitusest – nende teekonnast varjude maailma, mille valitsejaks on teadmiste ja kulla jumalus Kaydara. Peeter Vähi sai inspiratsiooni oratooriumi kirjutamiseks aastatel 2012-2013 toimunud Aafrika ekspeditsioonilt, mille raames läbiti 24 riiki.

“Kauged eksootilised keeled ja temaatikad on minu jaoks huvitavad, kuid lõpuks on maailm ikkagi üks ning inimeste põhiväärtused samad. Selles teoses on tähtsal kohal eetilised küsimused ning ka need on maailmas samad, oled sa hiinlane või eestlane,” rääkis Peeter Vähi. “RAM on teinud teosega suurepärast tööd ning mul on uhke tunne nendega suurtel maailma lavalaudadel esineda.”

Eestis kanti “Müstilisel Kaydara-maal” esmakordselt ette 2015. aastal Estonia kontserdisaalis. Shanghais kontserdist võtab korraga osa üle 250 esineja.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: