Näituse "Mees ja Naine: Maasikavälu" lahtiolekut pikendati ({{commentsTotal}})

{{1432971778000 | amCalendar}}
Kamille Saabre
Kamille Saabre "ÜKS LUGU. KAKS POOLT I " Autor/allikas: https://www.facebook.com/Museum.of.New.Art

Pärnu uue kunsti muuseumis on avatud aktinäitus "Mees ja Naine: Maasikavälu".

Sellesuvine XXII rahvusvaheine aktinäitus on inspireeritud Ingmar Bergmani maailmakuulsa filmi „Maasikavälu“ pealkirjast, mis rootsi keeles kõlab SMULTRONSTÄLLET. Otsetõlkes tähistab see sõna küll lagendikku metsmaasikatega, aga metafoorina on ta palju suurem. Nagu sõnajalaõis või sinilind eesti keeles, on ka „smultronstället“ tihedalt seotud armastusega mehe ning naise vahel. See on paik, kus armunud salaja kohtuvad.

MEES JA NAINE: MAASIKAVÄLU on inspireeritud rootsi keelest ning kultuurist. Ja sestap ongi meie rahvusvahelise aktinäituse peakülalised pärit meretagusest kuningriigist. Eva Olofsson ning Annika Forstorp on maalikunstnikud, kes õpetavad vaimupuuetega inimesi väljendama end värvide abil. Nad võtsid kaas nii oma õpilaste kui omaenda meistriteoseid. Monika Larsson aga tuli näitusele videoga Põhjala järvest, mille veepeeglilt võib ka eestlane leida oma sinilinnu.

Et rootsi rahvuslipu värvid langevad kokku ukraina omadega, oleme sellesuvisele väljapanekule taas kutsunud oma töid esitama kunstnikke päevalillemaalt. Maalt, kus jätkub verine võitlus valguse ning pimeduse, headuse ja kurja vahel. Marina Škarupa näitab, et isegi kaevikus saab armastada ning Oleksandr Mihhaltšuk, Andrei Kovalenko, Igor Prokofjev ning Anatoli Varvarov on leidnud parimad kohad armastamiseks eredas päiksepaistes.

Soome kunstnike Mika Vesalahti ja Viggo Wallensköldi loomingu viljad on sellised, mis ahvatlevad neid riputama tõelisele „maasikavälule“. Olgu selleks siis hotellituba või salapaik kuuse all.

Belgia videokunstniku Pierre Liebaert´i sürrealistilik teos „Vaba kui lind“ on erandlik. See paljastab ateljee, kus kohtuvad vaid mehed.

Eesti taevastest klassikutest on oma maasikalagendikega meie seltsis Olev Subbi, Lydia Nirk-Soosaar ning Vello Tamm. Täna veel reaalseid armurõõme nautivatest kunstnikest esinevad aga vennad Jüri ja Henno Arrak, Ado Lill, Malle Leis ning paljud noorema põlvkonna loojad.

Näituse kuraator on Mark Soosaar.

"Mees ja Naine: Maasikavälu" on avatud 31. maist kuni 6. septembrini.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Uue Kunsti MuuseumHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: