Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laine Pukk esitleb Tartus loomingut

Tartu graafik ja pedagoog Laine Pukk näitab oma loomingut Jakobi mäel.

Romantiline realism, looduslähedus ja inimesearmastus on märksõnad, mis võiksid iseloomustada Laine Puki loomingut. Näitus "Elupõline" teeb kokkuvõtte pikast loometeest, alates 1953. aasta õppetööst ja lõpetades sel aastal tehtud Helmi portreega. Samuti näeb näitusel valitud eksliibriseid, pastell- ja akvarellportreid, vabagraafilisi lehti ja kompositsioone.

"Ema on mu esimene ja samas ka kõige parem kunstipedagoog, kellega ma elus olen kokku puutunud. Õpetajana on ta realismi hoidev, loogiline, lihtne, range ja järeleandmatu ning hea tulemuse puhul oskab ta alati sinuga kaasa rõõmustada," ütles Laine Puki poeg Aapo Pukk.

Laine Pukk on sündinud 19. juunil 1935. aastal Jõgeva lähedal Õuna külas. Kunstiõpingud algasid Tartu kujutava kunsti Kooli esimeses lennus (1951–1956), kus joonistamist õpetasid Kalju ja Ellen Polli ning Albert Anni; maali Harri Puudersell, Efraim Allsalu ja Lola Liivat-Makarova; üldajalugu õpetas Lennart Meri.

1957–1961 õppis Laine Pukk Eesti NSV riikliku kunstiinstituudi graafika osakonnas. Tema pedagoogiline tegevus algas juba viiendal kursusel, kui ta juhendas samasse kooli astujaid, paljude hulgas ka Anu Rauda ja Mari Roosvalti (Okas). Tema diplomitööks oli Juhan Liivi kogu illustreerimine, mis kiideti küll heaks, kuid pärast Moskva komisjoni külastust otsustas kateedri juhtkond, et tuleb valida uus teema. Laine Pukk uut teemat ei esitanud ja läks Aleksander Remmeli kutsel Tartu lastekunstikooli õpetajaks. Samal ajal tuli kooli ka Aleksander Suumann. Kaks õpetajat armusid ja nende armastusest sündis Aapo Pukk, kelle esimene kodu oligi õpetajate tuba, millest hiljem sai kunstikooli graafikaruum.

Tartu lastekunstikooli õpetajaks jäi Laine peaaegu 30 aastaks. Kolleegideks olid Silvia Jõgever, Lea Jürisson, Olaf Prints, Leili Parhomenko, Paul Saar, Enn Tegova jt.

Laine Pukk on tugev metoodik, aga tema enda sõnade järgi mitte teoreetik, samas õpetajana järjekindel ja nõudlik, kes jättis õpilastele alati loominguvabaduse. Laine Puki käe all õppisid joonistust, akvarelli ja kompositsiooni paljud tulevased kunstnikud: Tiiu Kirsipuu, Rein Tammik, Regina Lukk, Anne Parmasto, Mare Saare, Ülle Voosalu, Ülle Marks jt.

Üle kümne aasta juhendas ta ka täiskasvanute kursusi.

Alates aastast 2000 on Laine Pukk Tartu kunstnike liidu liige. 2005–2010 Tartu Kunstimaja graafika- ja krokiistuudio eestvedaja.

Juubilari saab Tartu Jakobi galeriis õnnitleda 19. juunil kell 16.00.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: