Ministrite kultuuriankeedid: vastab kultuuriminister Indrek Saar
Eelmisel aastal vastasid ministrid siinse kultuuriportaali kultuuriküsimustikule. Nüüd on uus valitsus, me ümber osalt ka uus kultuur, ning uued ja ka vanad ministrid vastavad kohendatud kultuuriankeedile. Alustame kultuuriministrist.
Kultuurijanu
Kui suur kultuuri tarbija te olete? Milline on teie päevaannus?
Väga kõikuv. Festivalidel osaledes või raamatut lugedes võib päevaannus hõlmata pea kogu ärkveloleku aja. Samas on olnud perioode, kus nädalate kaupa tuleb piirduda vaid kultuuriuudistest osa saamisega.
Milliseid kultuuri- või kunstivaldkondi eelistate?
Sõltub meeleolust ja kättesaadavusest. Tulenevalt minu elukutsest olen loomulikult enim kokku puutunud teatrikunstiga.
Milliste asutuste uksi enim kultuurijanu kustutamiseks kulutate - muuseumid, teatrid, kinod, kontserdisaalid, raamatu- või plaadipoed?
Ühegi valdkonna asutuste uksed ei ole mulle võõrad. Kultuuriministrina olen vist veidi rohkem sattunud kontserdisaali, mis on ka loogiline, kuna meil ju parasjagu muusika-aasta käimas. Soovitan soojalt teistelegi, kuna selleaastane muusikaprogramm on eriti rikkalik!
Ma ise ilutegija
Millises kultuuri- või kunstivaldkonnas võiksite ise tegutseda või sooviksite kaasa lüüa? Millises olete tegijana osalenud?
Rahvakultuuris lööme ju pea kõik moel või teisel kaasa ja see on piiramatute võimaluste maa, aga ega ma oma erialast ka kuhugi pääse.
Polkast rockini
Millist muusikat kuulate? Kes on teie lemmikartistid Eestist ja kogu maailmast?
Seinast seina. Kõigis žanrites on inspireerivaid tegijaid. Üldiselt ma ei ole nii-öelda lemmikute-mees ja suudan vaimustuda ka esimesel kokkupuutel, aga muusikas on siiski erandina üks tugev nostalgia olemas, mida teatava regulaarsusega mängitan: Jethro Tull.
Kas ja kus käite elavat muusikat kuulamas? Millise plaadi te viimati ostsite ja kas eelistate muusikat arvutist, CD-lt või vinüülilt?
Esituskoht ei ole minu jaoks esimene kriteerium valiku tegemisel. Valin ikka eelkõige esitaja ja esitatava järgi. Kontserdimajadest eelistan Jõhvit.
Ise ostsin viimati vist Kõrsikud: "Heli jälgedes". Plaadid on asjad, mida tihti kingitakse ja see on tore, avardav. CD ja arvuti on ikka kõige käepärasemad, kuna suur osa elust möödub autos ja seal ei ole vinüüliga opereerimine kuigi otstarbekas.
"Püha Tõnu kiusamine" või "Viimne reliikvia"?
Ei ole võrreldavad. Mõlemal on oma aeg ja koht. "Viimse reliikviaga" koos on minu põlvkond kasvanud - olen kümneid kordi seda filmi vaadanud ja sadu kordi tsiteerinud. Võib ilmselt öelda, et see on osa minu kultuurilisest identiteedist.
Millised filmid on teie lemmikud? Viimatine elamus?
Nagu juba eespool viitasin, ei pea ma lemmikuid ja kultuurieelistused muutuvad ajas. Teatav nõrkus on skandinaavlaste suhtes.
Eesti filmidest: "1944". Tütre tungival soovitusel ootab järge "Supilinna salaselts".
Kas käite kinos või eelistate kodus telerist, DVD või arvuti vahendusel vaadata?
Kino on loomulikult esimene eelistus filmi vaatamiseks, aga maakana ei hakka alati linna sõitma ja heast filmist saab elamuse ka koduse telekaekraani ees.
Kevadnäitus või Köler Prize?
Milline kunst teile meeldib? Klassika või kaasaegne?
Tarbin hea meelega mõlemaid. Kui ühte liiga palju saab, on teine heaks vahelduseks.
Von Krahl või Draamateater?
Mida viimati teatris vaatasite?
Viimati käisin "Maailma parima küla" esikal Rakvere teatris.
Kas nägite „Aadama passiooni“ ja mida sellest arvate? Kas võinuks veel aeglasem olla?
Nägin eelesietendust. Imeline, et nii väikse rahva seast võrsub selliseid talente nagu Arvo Pärt.
Poliitikaõpikud või romaanid?
Millise raamatu viimati ostsite ja mis on praegu öökapil? Mis on teie elu tähtteos?
Viimati ostsin Raul Rebase raamatu "Võimalik". Öökapil on "Võro Instituudi toimõndusõq: Kuis eläs mulgi, saarõ ja võro kiil?" ja Loomingu viimane number.
Kas raamat peaks olema paberis või piisab e-raamatust?
Kodus eelistan paberis, reisile on väga hea e-raamatud kaasa võtta.
Kas Eestis on kirjanikke piisavalt?
Pigem on küsimus selles, kas Eesti kirjanikel on piisavalt aega ja võimalusi kirjutada igapäevase leivatöö kõrvalt.
Money talks!
Kuhu tuleks kultuurisfääris teie arvates maksumaksja raha kulutada? Kas rohkem kultuuritempleid, tegevuste toetamist, mitmekesisust või väljavalituid, eksporti või importi?
Nii nagu elus ikka, on ka kultuurisfääris tark äärmuste asemel mõistlikku tasakaalu otsida. Ideaalset olukorda ei saabu kunagi, aga hetkel on siiski üldistatult kultuuritemplite ja institutsioonide seis veidi parem, kui üksiku looja oma.
Valikuid tuleb teha, kõike ei suuda riik rahaliselt toetada.