„Aadama passiooni“ dokfilmi režissöör Günter Atteln: Arvo Pärt ei teinud endale lähenemist raskeks ({{commentsTotal}})

Foto: Ülo Josing/ERR

Kinos Sõprus esilinastuvad täna rahvusvahelise koostööna valminud filmid "Kaotatud paradiis" ja "Aadama passioon". Filmid jälgivad Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni ühisteose "Aadama passioon" eellugu ja etendust.

Kontsertfilm "Aadama passioon" on mais Noblessneri Valukojas esietendunud Arvo Pärdi ja Ameerika lavastaja Robert Wilsoni samanimelise muusikalavastuse salvestus. Eesti Rahvusringhäälingu kaastootmisel valminud film on jäädvustanud kahe meie aja silmapaistva kunstniku ühisteose, mis seob nende loomingulise kogemuse ja arusaamise ümbritsevast maailmast.

„Kui Eestis tehakse midagi nii suurt nagu Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni ühislavastus „Aadama passioon“, siis lihtsalt ei saa jääda ükskõikseks, see on nii suur ettevõtmine ja selle mitte jäädvustamine oleks lihtsalt patt olnud,“ sõnas tellija-produtsent Heidi Pruuli AK-le. „Ma nägin seda ise kokku kuus korda erinevates olukordades. Iga kord oli emotsioon erinev, aga lõpuks, kui ma nägin seda valmis kujul, filmituna, siis ma sain aru, et filmiversioon andis talle veel lisaväärtust juurde, tõi esile asju, mida sa võib-olla saalis ühelt kohalt, kus sa parasjagu istusid, ei näinud.“

"Kaotatud paradiis" on dokumentaalfilm lavastuse sünniprotsessist. Samas pakub teos süvitsiminevat ja isiklikku sissevaadet Arvo Pärdi maailma, jälgides rohkem kui aasta vältel tema tegemisi Eestis, Vatikanis ja Jaapanis.

„Tunnen Arvo Pärdi muusikat juba ammu, see saatis mind läbi mu õpingute ja on mind alati vaimustanud ning vallandanud minus midagi, mida ma sõnadesse ei oska panna,“ rääkis „Kaotatud paradiisi" autor-režissöör Günter Atteln. „Arvo Pärt ei teinud endale lähenemist raskeks. Ma tean, et teda tuntakse pigem tagasihoidlikuna, kes ei anna meeleldi intervjuusid. See on sümpaatne ja mõistetav. Kuid temast kiirgub soojust, mis teeb temale lähenemise kergeks.“

Eesti Rahvusringhääling näitab mõlemat filmi juba sel nädalal ETV-s helilooja Arvo Pärdi 80. sünnipäeva puhul. Septembrikuu jooksul jõuavad filmid ka BBC, ARTE, YLE ning mitmete teiste telekanalite ja kinode ekraanidele.

Toimetaja: Mari KartauHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: