X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu sai UNESCO kirjanduslinna tiitli

Tartu
Tartu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tartu võeti esimese linnana Baltimaades vastu UNESCO loovlinnade võrgustikku ja sai rahvusvahelise kirjanduslinna tiitli.

"Tartu on rikka kirjanduseluga linn ning väärib seda aunimetust igati. Tiitli saamisele eelnes põhjalik eeltöö koos Tartu kirjandusringkondade ja kultuuriasutustega, kelle kanda jääb paljuski ka edasine sisuline tegevus. Kirjanduslinna tiitel toob kindlasti meie kultuuriellu rohkelt uusi värve," kommenteeris Tartu linnapea Urmas Klaas eile saabunud otsust, vahendas Tartu linnavalitsus. Ühtegi Balti- ega Põhjamaade linna pole seni kirjanduslinna tiitliga pärjatud.

Juba mitme aasta eest käisid kirjandusringkonnad Tartule välja idee kandideerida UNESCO loovlinnade võrgustikku ning taotleda linnale kirjanduslinna tiitel. Tänavu suvel esitas Tartu linn UNESCO peadirektoraadile võrgustikku vastuvõtmiseks ametliku taotluse.

Eelmise aasta sügisel moodustas linnavalitsus erinevaid huvigruppe esindava komisjoni eesotsas linnapeaga, mis töötas välja Tartu kirjanduslikud eesmärgid ja tegevussuunad.

Nendeks said lugemisharjumuse edendamine, professionaalse kirjanduselu arendamine ja rahvusvahelise koostöö suurendamine, kirjandusõppe, tõlketegevuse ja loovkirjutamise arengu soodustamine, sõna- ja loomevabaduse kaitsmine avatud kodanikuühiskonna edendamiseks ning kirjanduskultuurilise mitmekesisuse toetamine.

Mitmed ideed on tänaseks ellu viidud: iga-aastane Tartu lastekirjanduse auhinna väljaandmine, programm "Kirjanikud kooli" linna üldhariduskoolides, lasteaiaõpetajate koolitamine väärt lastekirjanduse ja loovuse teemadel.

Tartu viis eesmärki pandi kirja ka UNESCOle esitatud taotluses, mis sündis linna kultuuriosakonna ja Eesti Kirjanduse Seltsi koostöös. Taotlusvormis nõutud kolme rahvusvahelise algatusideena käib Tartu välja linnaruumi kirjanduslikud projektid (pilootprojektina bussiluule Tartu bussides), tudengite tõlkekoostöö partnerriikide autorite tutvustamiseks ja linnade äärealasid tutvustava kirjandusliku mitte-linna projekti, mille sihtrühmaks on eelkõige tekstide loojad ja mittetraditsioonilisi elamusi otsivad kohalikud ning turistid. Kirjanduslinna tiitli annab UNESCO peadirektoraat linnadele püsivalt.

Igal aastal tuleb esitada aruanne tegevusplaani ellurakendamise ning selle mõjude kohta.

Koos Tartuga võeti tänavu UNESCO kirjanduslinnade sekka Barcelona, Bagdad, Ljubljana, Lviv, Uljanovsk, Montevideo, Nottingham ja Obidos. UNESCO kirjanduslinna tiitli on eelnevalt saanud Edinburgh, Dublin, Reykjavík, Melbourne, Iowa, Norwich, Krakow, Praha, Heidelberg, Granada ja Dunedin.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: