X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu kirjanduslinna esimene välisresident on Andrej Tomažin

Tartu linn
Tartu linn Autor/allikas: Väino Valdmann

Peatselt saabub Tartusse kirjanduslinna residentuuriprogrammi esimene külaline, sloveenia poeet ja prosaist Andrej Tomažin, kellelt on seni ilmunud kaks teost – novellikogu "Stramorjevi koraki" ("Stramori sammud") 2014. aastal ning romaan "Črvi" ("Vaglad") 2016. aastal.

Tomažini debüütteose puhul tõstsid sloveenia kriitikud esile tema dünaamilist keelekasutust ja lihvitud stiili, mis eristab teda teistest noortest debütantidest. Tomažini luule- ja proosaloomingut on ilmunud ka mitmesugustes ajakirjades ja antoloogiates, tema novelle on tõlgitud serbia, bosnia, saksa ja inglise keelde.

Resident viivib Tartus novembri lõpuni ning tutvustab oma loomingut ja tegevust mitmesugustel sündmustel, teiste seas interdistsiplinaarsel rahvusvahelisel festivalil "Hullunud Tartu".

Kirjanikele ning eesti kirjanduse teistesse keeltesse tõlkijatele mõeldud residentuuriprogramm on üks uutest algatustest Tartu kui UNESCO kirjanduslinna tegevuskavas ning inspiratsiooni ja eeskuju on andnud teised kirjanduslinnad, eeskätt Praha ja Kraków, kus samalaadsed programmid juba edukalt toimivad.

2017. aastal oli võimalik avada üks kuni kahekuune residentuur, järgmisel aastal loodetakse kutsuda Tartusse välisresident juba kahel korral, kevadel ja sügisel.

Juulis välja kuulutatud rahvusvahelisele residentuurikonkursile laekus kokku 19 avaldust, huviliste seas oli nii kirjanikke kui ka tõlkijaid, mitmekesine oli ka kandidaatide päritolu ja kultuuritaust, sooviavaldusi tuli nii Uus-Meremaast ja Malaisiast kui ka Soomest ja Lätist. Komisjoni kuulusid Berk Vaher (Eesti Kirjanike Liit), Krista Ojasaar (Eesti Kirjandusmuuseum), Janika Kronberg (Karl Ristikivi Selts) ning Marja Unt (Eesti Kirjanduse Selts).

Berk Vaheri sõnul paistis Tomažin silma nii intensiivse ja kujunditiheda tekstinäidisega kui ka valdkonnaülese tegevusega:

"Ta on ka muusikakriitik ja elektroakustilise muusika tegija, aktiivne nii kultuurikorraldaja, -kajastaja kui -uurijana, mis võimaldab mitmel moel kaasa löömist Tartu loomemaastikul ning püsikontaktide sõlmimist. Tema huvi kirjutada Tartus uute tehnoloogiate ja suhtlusvõrgustike mõjust inimteadvusele ja identiteetidele haakub aga ka 2018. aasta Prima Vista temaatikaga, nii et loodame teda siin kevadelgi kuulda ja näha."

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: