X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu hullub koos kirjanike, kunstnike ja muusikutega

{{1478682736000 | amCalendar}}
Oskar Hanska
Oskar Hanska Autor/allikas: Pressimaterjalid

10. ja 11. novembril tuleb taas rahvusvaheline interdistsiplinaarne festival Hullunud Tartu, mille eesmärk on kontsentreerituks ja löövaks jäädes elavdada Tartu ja kogu Eesti kultuurielu. "Hullunud Tartu“ on ka üks Tartu kui UNESCO kirjanduslinna mainesündmustest.

Festival "Hullunud Tartu" püüab pakkuda võimalikult elavat loomingut, mistõttu on sel aastal kutsutud esinema ansambel Una Corda: harf (Liis Viira), klavessiin (Ene Nael) ja kannel (Kristi Mühling). Eesti kirjanikest saab kuulda Jüri Kolki, Piret Bristolit, Mihkel Kaevatsit, Asko Künnapit, Igor Kotjuhhi, Joanna Ellmanni, Kristina Viini, Murcat, Indrek Koffi, Jan Kausi, Marko Kompust, Ivar Silda, Eda Ahit, Kristjan Haljakit ja Hasso Krulli. Väliskülalistest tulevad kohale Domingo de Ramos Peruust, Esa Hirvonen ja Susinukke Kosola Soomest, Chris Stewart Inglismaalt ning Oskar Hanska ja Olivia Bergdahl Rootsist.

Domingo de Ramos on elav luuleklassik Peruust. Tema luule hõlmab väga laia skaalat, ulatudes armastuse keerukusest, erootika ilust ja rõõmust urbanistliku ängi, võõrandumise ning Peruu pealinna Lima nurgataguste kirjeldusteni. De Ramose luules miksitakse muusikat, popkunsti ja ketšua keelt.

Inglane Chris Stewart elab elu kui tekstipõhist seiklusmängu. Järgmisel aastal esineb ta Cheltenhami kirjandusfestivalil. 2015. aastal oli ta rahvusvahelise videoluule festivali CYCLOP võistluse nominent. Tema luulet ja lugusid on ilmunud ajakirjades "The Wrong Quarterly”, "The Atticus Review”, ja mujalgi. Ta on tegelenud visuaalse luulega.

Rootslanna Olivia Bergdahl on luuleprõmmuga tegelenud juba 15 aastat ehk üle poole enda elust. Temalt on ilmunud luuleraamat, auhinnatud novell ja eelmisel aastal ka romaan. Oliviat võib määratleda kirjaniku ja lavaluuletajana.

Oskar Hanska on kahtlematult Rootsi juhtivamaid luuleprõmmijaid. Nagu Olivia on Oskargi võitnud Rootsi esivõistlusi. Ta esineb väga palju väljaspool Rootsit, kuid suurem osa ta ajast kulub õpitubade läbiviimisele koolides, vanglates ja mujal.

Meile tuttav Esa Hirvonen on luuletaja ja rännumees, kes on kodu leidnud Turu linnas. Ta korraldab iga-aastast peamiselt Edela-Soomes toimuvat festivali "Runoviikko”, mis on ka "Hullunud Tartu" partnerfestival. Hirvonenilt kostab tänase Turu luule kõige valjem ja omapärasem hääl. Tema loomingut iseloomustavad kiired muutused ja luule teatav argisus. Aktiivse esinemise kõrval on Hirvonen ka oluline piirkonna kirjanduselu korraldaja, sest juhatab Edela-Soomes tegutsevat ühendust "Poetry Week”.

Susinukke Kosola on 25-aastane punk- ja anarhialuuletaja, kes on eeskätt tuntud oma energilise esinemisviisi poolest. Kuni eelmise aasta luulekogu ilmumiseni oli tema luulet ilmunud vaid perioodikas. Ta on anarhistliku kirjastuse Kolera asutaja.

Tänavused kunstnikud on Tiit Pääsuke, Laurentsius, Mati Kütt, Kristina Viin, Kudrun Vungi, Kärt Rebane ja Kairo ning nende tööd lähevad üles Genialistide Klubisse. Alles hiljuti mitmeid preemiaid saanud Ülo Kriguli kooripala esiettekanne toimub mäluasutuste segakoori MaSk ning Una Corda esituses. Järelpeol esineb Cathouse Radio ja plaate mängivad DJ Kaspar Jassa ning Psühhodisko diskorid.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: