Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Muusikaloojad nõuavad Euroopa Komisjonilt õiglast rahajagamist

Euroopa muusikaloojad, nende hulgas mitmed tuntud muusikategijad Eestist, pöördusid Euroopa Komisjoni poole, kuna peavad autoritasude praegust jagunemist ebaõiglaseks.

Enam kui tuhande allkirjaga pöördumises, millele on alla kirjutanud paljud muusikamaailma suurkujud nagu Andrea Bocelli, Daniel Buren, Klaus Meine, samuti Kristiina Ehin, Mikk Targo ja Erkki Sven Tüür Eestist, soovivad loojad, et valitsused lõpetaks nende huvide ja õiguste allasurumise ning võimaldaks läbi seadusemuudatuste interneti kaudu levitatava muusika ja filmide tasudest osa saada ka neil.

Kiri, milles muusikud paluvad ühtlasi kiiret kohtumist Euroopa Komisjoni presidendi Jean Claude Junckeriga, on mitmeid etteheiteid praeguse üha massilisemaks muutuva trendi suhtes, kus suured tehnoloogiafirmad nagu Youtube, Spotify ja teised vahendavad läbi interneti loomingut tarbijani, kuid on keeldnud aktsepteerimast loojate autoriõigusi. “Veelgi hullem sellest, et need platvormid pääsevad tasude maksmisest, on see, et see tegevus tõmbab jätkuvalt allapoole kogu loomingu turuväärtust, kuni on selle viinud täiesti põhja,” seisab kirjas.

Autorid, kelle seas on nii lauljaid, heliloojaid, filmiloojaid, ja palju teisi nendivad, et enam ei ole aega seaduste kosmeetiliseks parandamiseks, vaid nüüd on viimane aeg panna tehnilised platvormid vastutama ka autoriõigustega kaitstud tegevuste eest.

Eesti Autorite Ühingu juhi Kalev Rattuse sõnul on selgemast selgem, et olukorras, kus üle 90 protsendi internetis levitatava sisu eest kogutud rahast rändab üksikute suurfirmade taskusse ning muusikamaailmas on muusika plaadistamine muutunud luksuseks ja turunduslikuks veidruseks sadadele tuhandetele muusikutele ja autoritele, on midagi väga paigast ära.

“Me võime ju kiita imetabast digiajastut, et küll on tore, kui kõike lahedat saab kätte tasuta, kuid me peaks ka suutma mõelda paarkümmend aastat ette ja küsima, kas ja kes tahab tulevikus meile neid südamlikke ja haaravaid kunstiteoseid luua, kui nad peavad seda tegema muu töö kõrvalt pisku eest, millel on enamuse jaoks selgelt vaid eneseteostuslik väärtus. Ja kui lisada, et samal ajal teevad mõned gigandid sellesama “väärtusetu” loominguga kauplemisel sadu miljoneid ja miljardeid eurosid kasumit, siis saame ju aru, et see tasakaalupunkt vajab kiiret korrektsiooni," lisas Rattus.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: