Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu Kunstimaja avas kaks uut näitust: "Suhe" ja "Sisemine olukord"

Billeneeve
Billeneeve Autor/allikas: Pärnu Postimees/Scanpix

Tartu Kunstimaja avas väikeses galeriis Nadežda Tšernobai ja Peeter Krosmanni ühisnäituse "Suhe" ning monumentaalgaleriis tõmmati eesriie Billeneeve isikunäituselt "Sisemine olukord".

Tšernobai ja Krosmanni näitus vaatleb kahe kunstniku omavahelist aastaid kestnud personaalset ja loomingulist suhet ning on läbi esitlemisele tulevate teoste selle teatavaks kokkuvõtteks. Algsest ideest portreteerida suhet läbi selle destruktiivsete algosade on nüüdseks välja kasvanud komplimenteeriv ja ühisusi rõhutav tervik, milles paratamatult peegeldub ka komplekti lõplikkus.

Eelmisel suvel sõnastati näitus järgnevalt: "Tegu on kolme- ja neljamõõtmelises ruumis toimuvate sündmustega, mis leiavad väljundi kahemõõtmelistel joonistustel. Kohtuvad erinevad käekirjad, mis hakkavad omavahel põrkuma, sulanduma ja võitlema luues seeläbi suhte, mis on võib-olla isegi keerukam, kui seda on reaalsuse toimuv vahekord."

Näitus jääb avatuks 10. oktoobrini.

 

Billeneeve näituse peategelane on aga kana, mis tähistab meie teadvuses üsna konkreetseid asju. Kana on koduperenaise võrdkuju. Kanakari on sümboolsel tasandil peaaegu sama, mis lambakari, kuid siin on sisse toodud sooline eristumine – tegu on isikliku mõtlemisvõimeta, kergesti manipuleeritava naisisikute karjaga. Kana on ka üks peategelasi kiirtoidu ja selle kaudu igasuguse keskkonnaohtliku tarbimise ahelas.

Kõik need tasandid on Billeneeve kunstist välja loetavad. Billeneeve aga ei konstateeri lihtsalt kõike seda kui fakti, vaid hakkab vastu, protesteerib, korraldab kanade ülestõusu. Kanad muutuvad agressiivseks ja ohtlikuks ning mine tea, võivad kunagi ehk isegi võimu haarata. Kas neist saavad armutud türannid või targad valitsejad, see käesolevast näitusest ei selgu. Seda otsustavad valikud, mida me igaüks ise oma arenguteel teeme.

Mari Kartau kureeritud näitus jääb avatuks neljanda oktoobrini.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: Tartu Kunstimaja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: