Eesti Kinoliit kasutas loometoetusteks mõeldud 144 000 eurot halduskuludeks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kinoliit on kasutanud kultuuriministeeriumist loometoetusteks ettenähtud raha valedel eesmärkidel. Nii tuvastas kinoliidu uue juhatuse tellitud viimase viie tegevusaasta audit. Ebapädeva majandusjuhtimise tõttu tuleb ministeeriumile tagastada üle 144 000 euro.

Loomeliidud saavad riigieelarvest raha, et maksta oma liikmetele loometoetust. Ülejääke võib kasutada stipendiumideks või kuni 15 protsendi ulatuses administratiivkuludeks. Auditi andmetel on aga üle 144 000 euro loometoetusi läinud peamiselt halduskulude katteks, vahendasid "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised.

"See on kulunud peamiselt hädavajalikule ehk siis katuseremondile, koridoride remondile, aga on olnud ka selliseid rumalaid kulutusi ja majandamist, mida oleks saanud tegelikult vältida. Audit tuvastas, et raha kuritarvitamist kui sellist pole toimunud, kõik ülekanded on seotud kinomaja kui sellise üleval hoidmisega," kommenteeris kinoliidu juhatuse esimees Martti Helde.

Ei kinollit ise ega ka kultuuriministeerium osanud öelda, millal liidule eelmine audit tehti.

"Kultuuriministeerium teeb järelvalvet, aga kuna asutusi on palju, siis me ei jõua seda kõigile iga-aastaselt teha. Selle jaoks on asutustel kohustus meile esitada aruanne, kus nad kinnitavad oma andmete õigsust. Kultuuriminsteerium teeb igal aastal umbes 12 auditit juhusliku valimi põhjal," põhjendas ministeeriumi asekantsler Hillar Sein.

Martti Helde usub, et liit pankrotti ei lähe ning kultuuriministeeriumiga lepitakse kokku väärkasutatud raha tagasimaksegraafik. Kinoliidu peamine tuluallikas on Tallinna vanalinnas asuv kinomaja, mille suurimateks rentnikeks on hetkel kohvik Sinilind ja Eesti Filmi Instituut.

"Üheks alternatiiviks on kinoliidu praeguste ruumide väljarentimine, mis tähendab, et kinoliit ise loomeliiduna kolib väiksematesse ruumidesse ja ruumide rendi arvelt on võimalik tulusid suurendada," arvas Helde.

Eilsel erakorralisel üldkogul lisati kinoliidu põhikirja punkt, mis kohustab iga uut liidu juhatust enne ametiaja lõppemist auditi läbi viima. Järgmisel aastal on kultuuriministeeriumil plaanis viia läbi audit kõikides loomeliitudes, et kontrollida loometoetuste sihipärast kasutamist

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: