Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Gruusias näeb Edela-Eesti anarhismi eripärasid

Art Containeri installatsioon
Art Containeri installatsioon "Kingdom of Heaven"; Dresden 2013. Autor/allikas: Janno Bergmann

15. oktoobril avatakse Gruusias Batumi kaasaegse kunsti galeriis Contemporary Art Space Batumi näitus "Edela-Eesti anarhismi eripärad", mis tutvustab foto- ja videodokumentatsiooni kaudu Pärnuga seotud kunstnike loomingut 1990. aastate lõpust tänapäevani.

Näituse kuraator Janno Bergmann teatas, et koostatud näitus ei püüa kronoloogiliselt hõlmata Edela-Eesti anarhismi kõiki ilminguid.

Korraldajate sõnul on tegemist meelevaldsete valikutega, mille printsiipideks on põnev kunst ja põlvnevus Edela-Eesti anarhismi viljastavast pinnasest.

Mõiste "Edela-Eesti anarhism" ei ole ametlik termin. Selle ütles välja kunstiteadlane ja kuraator Eha Komissarov üpriski juhuslikus situatsioonis. Pärnu koolkonna iseloomustamiseks sobib ta aga suurepäraselt, olles sisuliselt loogiline ja brändina intrigeeriv.

Edela-Eesti on just see koht, kus kuurortlinnana tuntud Pärnu Eesti kaardil asub. Anarhismi all ei ole siinkohal mõeldud poliitilist positsiooni. Pigem viitab see määratlus Pärnu koolkonna tegutsemisele väljaspool kunstimaailma hierarhiaid ja väljakujunenud traditsioone.

Välimiku hindamisel ei pruugi Edela-Eesti anarhistliku koolkonna kunstnike vahel alati ühisjooni leidagi, kuid sisuliselt ühendab neid performatiivsus – loomingut käsitletakse pigem protsessina kui usina rühkimisena eesmärgi poole.

Kunstnikud: Billeneeve, Ville-Karel Viirelaid, Andrus Joonas, Tanel Saar, Siram, Sorge, Rauno Teider, Kaarel Kütas, Janno Bergmann, Cnopt, Art Container, Rubens, Tsirkus-Kunst-Teater "Põleva Kaelaga Kirjak".

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: