Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Theatrumi "Isa" toob lavale inimeste armastusevajaduse

Foto: Theatrum

Florian Zelleri näidend "Isa" on autori sõnul pusle, milles on alati üks tükk puudu ja keegi ei tea, missugune täpselt. Theatrumi lavastuses mängib nimiosa Lembit Peterson.

Näidendi peategelane, Alzheimeri tõbe põdev André otsib muutuvas maailmas inimesi, kes räägiksid tõtt, ja püüdleb vaatamata totaalsele kaosele selguse poole, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ta on kunagi olnud kogu perekonna suur juht, mingil hetkel on see perekond hakanud lagunema ja kui siin võtta selle näidendi raames, siis ta lõpuks jõuab ringiga selliseks lapseks, et temas on kõik need tahud olemas, isa kui võimukandja ja isa kui kõige õrnem olevus," kirjeldas lavastaja Maria Peterson.

Andre tütart Anne'i kehastab Liina Olmaru. "Anne on naine, kes proovib ühendada oma armastusi ehk siis tal on isa, keda ta sügavalt armastab, ja on meessuhe, kellega ta ei ole abielus, aga kes on talle väga oluline ja see on see olukord, mille vahel tal tuleb kahjuks valida," kirjeldas Olmaru.

Zelleri näidend "Isa" pälvis 2014. aastal prantsuse kõige olulisema teatripreemia Molière`i auhinna parima näidendi kategoorias. "Selle etenduse lõpuks või näidendi lugemise lõpuks ma jõudsin sellisesse katartilisse seisundisse selles mõttes, et ma sain aru, kui suur on inimeste armastusevajadus," kirjeldas Peterson.

Olmaru lisas, et autor on nimetanud selle tüki tragifarsiks, mis tähendab, et selles on palju erinevaid tonaalsusi. "On tugev traagiline alatoon, aga siis niisugused jaburad humoorikad momendid annavad võib-olla sellist hingamisruumi sellele traagilisele lisaks, et oleks võimalik seda vastu võtta," kirjeldas ta.

Näidendi tõlkis Eva Eensaar ja kujundas Lilja Blumenfeldt. Osades Lembit Peterson, Liina Olmaru, Andri Luup, Anneli Tuulik, Marius Peterson, Sandra Uusberg ja Laura Peterson.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: