Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kristjan Järvi koolitab Tartus noori muusikuid kõikjalt maailmast

Kristjan Järvi
Kristjan Järvi Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Noored muusikud kogu maailmast kogunevad 2018. veebruaris Baltic Academies Orchestra  (BAO) õpinädalale Tartusse, et oma ala parimate käe all meistriklassides oskusi lihvida. Seejärel suundutakse kontserttuurile Euroopasse.

BAO algatasid Eesti muusikaühing GMF La Nota, Jāzeps Vītolsi Läti Muusikaakadeemia koos Leedu ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiatega ning  tunnustatud rahvusvaheline kontsertorkester Baltic Sea Philharmonic. Ettevõtmise initsiaator on Baltic Sea Philharmonicu looja ja kunstiline juht dirigent Kristjan Järvi. Baltic Academies Orchestra  peaks kujunema Läänemeremaade filharmoonikute omamoodi õpilaboriks, jätkamaks noorte muusikute koolitamist  Baltic Sea Music Education Foundation koolitusprogrammi raames. Järvi astub noorte ette nii meistriklassis kui ka kontserttuuri dirigendina.

"Õpetamine tähendab minu jaoks  inspiratsiooni jagamist, et et inimene leiaks iseendas oma parima, looks oma tee," selgitas Järvi. "Baltic Academies Orchestra minu jaoks seda just kehastabki: suurepärased noored muusikud, kes üksteist vastastikku inspireerivad. Siin Läänemere ääres on midagi maagilist nii inimestes kui muusikas," leidis ta.

Järvi sõnul on soov Läänemere maagiat jagada ning noori muusikuid ühendada on rahvusvaheliselt tunnustatud kontsertorkestriks kasvanud Baltic Sea Philharmonicu põhiidee. "Baltic Academies Orchestra annab veelgi enamatele noortele võimaluse selles liikumises kaasa lüüa," usub ta.

Idee  vaimustab aga noori kaugemalgi kui vaid Baltimaades: nii näiteks saabus Baltic Academies Orchestra õpinädalale üle saja sooviavalduse ning Eesti, Läti ja Leedu tudengite kõrval saabub noori muusikuid ka  Hongkongist, Brasiiliast ja Costa Ricast. "Meie sooviks on ületada lõhe akadeemilise hariduse ja kutsepraktika vahel, andes noortele talentidele uusi oskusi ja kogemusi, kujundamaks  oma karjääri," rääkis BAO projekti juht dirigent Lukas Groen.

BAO õpinädal leiab aset 2.-9. veebruarini 2018 Tartus. Selle käigus toimuvad erinevad õpitoad ja meistriklassid, mida juhendavad Eva Bindere (viiul), Jan Bjøranger (viiul), Ēriks Kiršfelds (tšello), Robertas Beinaris (oboe), Martin Kuuskmann (fagott), Laimonas Masevičius (tuuba), Heigo Rosin (löökpillid), Gediminas Gelgotas (helilooming), Lukas Groen and Kristjan Järvi (dirigeerimine). Õpinädala raames toimub ka mitmeid õpilaskontserte.

Õpinädal tipneb lõppkontserdiga 9. veebruaril Tartus Vanemuise kontserdimajas, seejärel siirdutakse kontserttuurile läbi Läti ja Leedu, astutakse üles Gdanskis ja lõpetatakse 18. veebruaril Berliinis. Üritust toetavad kõik kolm 100. juubelit tähistavat Balti riiki, Eestist on õla alla pannud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), samuti on BAO õpinädal ja kontserttuur osa EV 100 juubeliprogrammist.

Toimetaja: Helen Eelrand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: