Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Ehmatusest sündinud rahvas" näitab Eesti alternatiivset ajalugu

"Sajandi loo" teatrisari jätkub rahvusooper Estonia ja Kanuti Gildi saali ühislavastusega "Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas". Laval kohtuvad Lennart Meri, pöörane leiutaja Manfred MIM ning ajamasin. Esitatakse alternatiivne versioon ajaloosündmustele, mis said alguse kosmilisest looduskatastroofist – Kaali meteoriidiplahvatusest.

Lennart Meri kirjutab Hõbevalget ning otsib vastuseid läbi aja rännates. Tema rännakuid suunab pöörane leiutaja Manfred MIM. "Selline aegadeülene tegelane, võib ka öelda, et hull teadlane või üleõppinud geenius, kes tegeleb pidevalt saja erineva asjaga. Selles loos jääb talle juhuslikult Lennart ette," rääkis Manfred MIM'i osatäitja Priit Volmer "Aktuaalsele kaamerale".

"Midagi säärast ei ole meie Rahvusooperi laval kunagi olnud ja ei saa olema ka, sest see on midagi originaalset, kordumatut," märkis Lennart Meri osatäitja Rene Soom.

Ooper sai alguse sellest kui osapoolte kätte sattus Manfred MIM'i seni avastamata teose libreto ning tundmatus noodikirjas partituur. Viimased kaks aastat on enam kui kümme MIM-projekti liiget näinud vaeva ooperi lahtimõtestamisega.

"Me pakume välja oma perspektiivi või Manfredi perspektiivi teatud ajaloolistele sündmustele, mis on ka tegelikult aset leidnud. Näiteks, kuidas Manfred kohtus Gustav Ernesaksaga, kuidas Lennart Meri alustas "Hõbevalge" kirjutamist," selgitas MIM projekti liige Taavet Jansen.

"Ta on nii öelda osanud kirja panna kõik, mida ta enda ümber kuuleb: loodushääli, liiklusmüra, tähtede muusika, pae heli. See on kummaline ja teistmoodi muusika," kirjeldas Volmer.

Ooper "Ehmatusest sündinud rahvas" esietendub rahvusooperi laval sel reedel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: