Arvustus. Päikseline hiiu piiga avastab luule kaudu maailma ({{commentsTotal}})

Mereala Hiiumaa lähistel.
Mereala Hiiumaa lähistel. Autor/allikas: ERR

Uus raamat

Kristel Algvere

"Merehurmarohi"

Kultuurileht

Sari "Värske raamat"

 

Kristel Algverest ei tea maailm veel peaaegu midagi. Tegu on noore luuletajaga, kes esikkogu välja andnud Värske Rõhu debüütsarjas. Raamatu ostjat paelub kõigepealt Algvere nimi. Otsekohe meenub nimede eestistamise kampaania, mille käigus ehk ka Algvere vanavanaisa on vallavalitsuses oma XIX sajandi moenime välja vahetamas käinud. A-tähega algavad eestistatud nimed sündisid nimelt enamasti aja kokkuhoidmise vajadusest, kuna nime eestistajale anti ette väga pikk nimekiri eht-maakeelsetest nimedest, mille hulgast need, kel parasjagu kiire oli, valisid A-variandi (teisi polnud mõtetki hakata ajanappusel läbi vaatama).

Niisiis võtab lugeja Algvere raamatu kätte ilusate ja värskete lootustega, sest iga algus on kaunis. Võime Algveret ette kujutada tubli tüdrukuna, kes keskkooli lõpetanuna Tartu ülikooli läks, võib-olla tüdinuna sellest, et õpetajad vastavalt tähestikulisele järjekorrale teda kõige esimesena küsisid: “Algvere! Mida on sinul öelda?” Ja öelda on tal palju. Loodus, mida ta kirjeldab, kuulub ranakarjamaade puisniitude olustiku juurde. Tema noorpõlvemaadele kuuluvad kadakad ühes oma kibehapude marjadega, rongad, luiged, lumikellukesed, metssead paradiisiõunapuude vahel.

Autor mainib Hiiumaa paiku nimedega Nurste, Kaderna ja Haldi, mis kõik on peatused Emmaste-Luidja maanteel. Neid läbib buss nr 637, teenuse osutaja on Mulgi Reisid AS. Autoril on õigus ses osas, et “see tee kulgeb rannajoonega paralleelselt, paar kilomeetrit ja ongi meri”.

Algvere avastab maailma ja nagu ikka, on noorele inimesele üllatuseks asjad, mida elatanud ja hallipäine inimene lennult taipab. “Olen kuulnud ronka mulksumas ja metalselt hüüpimas”, pajatab ta luuletuses “Laululinnud”. Saladus on selles, et need linnud on võimelised järgi ahvima kõike kuuldut. Kui ronk laskub võltsilt kellegi teise hääle mängumaile, siis tähendab, et ta jäljenduse eesmärgil püüab omandada selle teise kvaliteeti, nii on uhkem ja ta suudab paremini kaitsta oma territooriumi. Ja luuletuses “Kõndimisest elujõulisel pinnal” kirjeldab autor vanainimesetunnet, mis näitab, et “ma ei jaksa... viskan parem korraks pikali”.

See ei ole vanainimesetunne. Seda on läbi elanud kõik umbes kahekümneaastased. Peaaju areneb sel perioodil tormiliselt ja pärastlõunane unetarve tähendab seda, et aju tahab mõnesid ühendusi paika sättida. Mõned ajukeskused soovivad omavahel enam otseteid, teised jälle tahaksid mingid signaalid kaugemalt ümber suunata. Igasugune mõtegi pärastlõunasest unest läheb mõne aasta pärast üle. Nagu ka Kristel Algvere kirjutab, tuleb noorust nautida senikaua, kuni see veel võimalik on. Teatud hetkel hakkab inimene iseennast kordama, ühiskond heidab ta kõrvale, tulevad haigused ja surm, ehk nagu pühakiri sedastab: “Maa kannab vilja iseenesest, esmalt orast, seejärel päid, seejärel täit nisutera pea sees. Aga kui vili on küps, saadab ta sirbi sedamaid sinna. Lõikuse aeg on käes.”

Kristel Algvere jääb luules meelde päikselise Hiiumaa tüdrukuna, kes uurib omal käel samojeedi keeli, neis asjus vahepeal hõimuvellega konsulteerides. Ta läheb oma uurimistes ka kaugemale, õppides üle poisi õla tundma tundma arvutiekraanil kihutavaid numbreid. “Matrix”? Mingi naiselikkuse maatriksi me sellest luulest ju kätte saamegi.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: