Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Näitusel "Ajalugu pildis – pilt ajaloos" on oluline roll mütoloogial

Kumu kunstimuuseumis avatud näitusel "Ajalugu pildis – pilt ajaloos" on põimunud ajaloopildid ja mütoloogia. Näitus mõtestab, kuidas pildid on läbi aegade aidanud kujundada arusaama Eesti ajaloo tähtsamatest mälupaikadest. Näitus algab varauusaajast ja jõuab tänapäeva. Minevikku kujutavate piltide kõrval on oluline roll mütoloogial.

"See tuleb välja, kui me vaatame Kalevipoja pilte. Kuigi Kalevipoeg võitles raudmeestega, siis Eesti vabariigi ajal keegi ei kujutanud, et need raudmehed on saksa ristirüütlid. Aga nõukogude ajal hakati seda tegema. Et Kalevipoeg võitleb saksa ristirüütlitega. Me rahvusmütoloogia rakendati viha õhutamisse," selgitas näituse kuraator Tiina-Mall Kreem "Aktuaalsele kaamerale".

Just ideoloogial ongi suur roll selles, kuidas kunstnikud erinevatel ajalooperioodidel elu ja ühiskonda kujutanud on.

"Mul on väga hea meel, et me julgesime välja tuua ka sellised ebamugavad tööd, mis räägivad nõukogude ajast ja sellest ülesaamisest. Sageli on meie kunstiajaloolased neid pilte kui propagandat tõrjunud, võib-olla ka alahinnatud," jätkas Kreem.

Näitusel on oluline roll just sel võrdlusel, mis tekib ajaloopilte ja kunsti kõrvutades – nii võib lisanduda teosele emotsioon, meelestatus või teistsugune olustik.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: