Ugala tõi lavale Lev Tolstoi "Elava laiba"

Ugala teater tõi pärast 20-aastast vaheaega taas lavale vene klassiku Lev Tolstoi näidendi "Elav laip", mis räägib hea ja kurja võitlusest inimese sees.

Näidendi lavastas Kristo Viiding. Maarja Viidingu lavakujundus aitab rõhutada, et üle saja aasta tagasi kirja pandud armukolmnurga lugu on justkui kaasaegsete pealt maha kirjutatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Laval on naine ja kaks meest, kellest üks on üleliigne ja peab end teiste õnne nimel taandama. See sunnib peategelast Fedjat kehastanud Martin Millilt küsima, kas ka päriselt on võimalik, et üks mees loobub naisest sõbra kasuks. "Ma arvan, et kui Tolstoi selle kirjutas kunagi, siis võib-olla ta mõtles selle välja, võib-olla mitte. Aga ma arvan, et seda juhtub igal pool, kogu aeg," kommenteeris Mill.

Oma naise hüljanud Fedja armub peagi mustlastüdrukusse ja nii on tema edasine elu seotud mustlaste ja paraku ka üha rohkem alkoholiga.

Ugala lavastustes varemgi kaasa teinud muusik Ruslan Trochynsky saab mustlast kehastades kogu oma temperamendi mängu panna. "Mulle ikka meeldivad mustlaste lood. Mulle meeldivad Gogol Bordello ja Manu Chao lood, aga need seal sees olidki," kommenteeris muusik.

Seni peamiselt filmilooja ja näitlejana tegutsenud Kristo Viidingule on "Elav laip" esimene kokkupuude lavastajatööga kutselises teatris. "Inimesed siin on väga avatud ja väga otsekohesed. Ja eriti mu kursusevend Martin Mill, kes on kümme aastat siin töötanud ja mina kümme aastat igal pool mujal. Meie taaskohtumine oli väga suur rõõm ja tõeline õppetund," kiitis Viiding.

Tolstoi kirjutas näidendit viimased kümme eluaastat, seda pidevalt lihvides, kuid päris valmis ei saanudki. Pärast surma, aastal 1910 avaldatud tekst sai kohe ülimenukaks. Esmalavastusele Moskva Kunstiteatris järgnesid kiirelt tõlked ja lavaversioonid Londonis, New Yorgis, Pariisis.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: