Nobeli kirjanduspreemiat tänavu välja ei anta

{{1525419240000 | amCalendar}}

Rootsi Akadeemia otsustas, et möödunud aasta lõpus lahvatanud seksuaalse ärakasutamise skandaali tõttu ei anta sel aastal välja Nobeli kirjanduspreemiat. Seekordne võitja kuulutatakse välja koos 2019. aasta laureaadiga.

Akadeemia otsustas, et rahva usaldus Nobeli preemia ning Rootsi Akadeemia suhtes ei ole piisav ning nad näevad vaeva, et taastada varasem staatus, vahendas BBC. Tegemist on suurima skandaaliga, mis 1901. aastast alatest Nobeli preemiat on puudutanud.

Möödunud aasta novembris selgus, et Prantsuse fotograafi Jean-Claude Arnaulti, kes korraldas Rootsi Akadeemia rahastatud kultuuriprojekti, süüdistatakse 18 naise seksuaalses ärakasutamises. Mitmed neist intsitentidest toimusid hoonetes, mis kuuluvad Rootsi Akadeemiale. Arnault eitab kõiki süüdistusi.

Organisatsioon hääletas hiljem Arnaulti abikaasa Katarina Frostensoni oma ridadest välja. See aga lükkas käima suurema kriisi Rootsi Akadeemia sees, millele järgnesid mitmed tagasiastumised, teiste hulgas lahkus akadeemia esinaine Sara Danius. Tänaseks on Rootsi Akadeemiasse jäänud vaid 11 liiget.

Varem on preemia jäänud välja andmata maailmasõdade ajal ning ka 1935. aastal ei leitud ühtki sobivat kandidaati.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: