Kultuurkapital nõuab Kivisildnikult ligi 21 000 eurot

{{1529587200000 | amCalendar}}
Kultuurikapitali logo
Kultuurikapitali logo Autor/allikas: kulka.ee

Eesti Kultuurkapital nõuab kohtu kaudu tuntud kirjaniku Sven Kivisildniku (kodanikunimega Sven Sildnik) kirjastuselt Jumalikud Ilmutused ligi 21 000 eurot.

Kultuurkapital esitas tänavu kevadel Pärnu maakohtule OÜ Jumalikud Ilmutused vastu hagi, milles nõuab kirjastuselt 20 919,98 eurot.

Hagiavalduse kohaselt nõuab Kultuurkapital kirjastuselt tagasi makstud toetusi, kuna firma ainus juhatuse liige Sven Kivisildnik ei ole esitanud aruandeid saadud toetuste kasutamise kohta.

Kultuurkapital ja OÜ Jumalikud Ilmutused on sõlminud 15 sihtotstarbelist toetuste lepingut, mille alusel Kultuurkapital toetused välja maksis.

Lepingu järgi oli kirjastus kohustatud esitama Kultuurkapitalile aruanded toetuste kasutamise kohta vastavalt lepingus ettenähtud otstarbele.

Kultuurkapitali kinnitusel pole OÜ Jumalikud Ilmutused siiani aruandeid esitanud.

"Milles on probleem? Mõned projektid on jäänud venima ja mõnede kohta pole aruandeid, raamatud on poodides, raamatukogudes, kirjanduslugu on tehtud aga aruandeid pole. Kuidas siis nii? Käsi maha kurjategijal! Kas probleemid on ainult minul? Kui jah, siis käsi maha. Olen vast sada aruannet teinud ja nüüd enam ei saa hakkama, miks?," kommenteeris Kivisildnik kohtuasja ERR-ile.

Kultuurkapitali juhataja Kertu Saks ütles ERR-ile, et OÜ Jumalikud Ilmutused aruandevõlad on pärit aastast 2015 ja 2016.

"Viimase paari aasta jooksul on Kivisildnikule antud korduvalt võimalusi aruanded siiski ära teha, et kultuurkapital ei peaks tegema tagasinõuet. Seda võimalust ei ole kasutatud. Kohtusse pöördumine on äärmuslik samm, mida üritasime viimase hetkeni vältida. Me ei saa OÜ Jumalike Ilmutuste kulusid aktsepteerida ilma aruandeta, sest me ei tea nende sisu. Riigi raha jagajana ei tohi me seda teha," märkis ta.

Saks ütles, et kindlasti ei saa nõustuda arvamusega, et Eesti riik eksisteerib kirjanike rahastamiseks ja toetuste väljamaksmise kohustus on kultuurkapitalil ilma küsimusi esitamata.

"Sellise kohtlemise eeldamine riivab ilmselt väga paljude kultuuri- ja spordi- ning ka paljude muude valdkondade inimeste õiglustunnet," nentis ta.

"Kultuurkapital rahastab kultuuri ja sporti kaheksas valdkonnas ning kõigis maakondades. Ei kirjandus, näitekunst, arhitektuur, kunst, sport, rahvakultuur, audiovisuaalne kunst ega muusika ole kuidagi valdkonnana teistest olulisem ega erikohtlemist või ainukesena riigipoolset rahastust eeldav," selgitas Saks.

"Mis puudutab Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali koosseisu, siis sinna kuulub alati nii kirjanike kui kirjastajate esindajaid. Hetkel juhib seda Kirjanike Liidu juht Tiit Aleksejev ning kindlasti ei ole põhjust arvata, et sihtkapitalis pole kirjanduse valdkonna ekspertiisi," ütles Saks.

Kohus peab asjas eelistungi 3. juulil.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: