Kaarli kiriku oreli kapitaalremont jõudis lõpule

Eesti suurim, üle viie tuhande vilega Kaarli kiriku Walckeri orel sai uue kõla. Annetajate toel tehti pillile kapitaalremont, panustajaid oli 444 ja kõik said ka oma nimelise orelivile.

Sellest, et remonti on vaja, andis 95-aastane orel ise märku. "See oli kõrvaga kuulda, et heli, mis siit välja tuleb, on kahvatu, mehisus on kõlast kadunud ja paljud toonid ei tööta enam," ütles orelimeister Toomas Mäeväli "Aktuaalsele kaamerale" ja lisas, et paljud viled helisesid iseenesest, mis on veel hullem variant kui see, et viled ei tööta.

Suur ja peen töö on tänaseks tehtud. Oreli viled puhastati tolmust, asendati kulunud osad nii vilede sees kui ka orelipuldis. "Torud on ülevalt lahti, seega aegade jooksul no sinna kogunenud tohutult tolmu," ütles Kaarli koguduse peaorganist Piret Aidulo ja nentis, algul oli näha, kuidas tohutu tolmupahvakas tuli puhumisega torudest välja. "Ega seda üks inimene ei jaksa teha, seda peab mingi masin tegema."

Maailmapildis on tegu aga unikaalse oreliga, sest ta on ainuke sellest perioodist terviklikuna püsinud Walckeri orel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: