Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaarli kirikus algas Eesti suurima Walckeri oreli kapitaalremont

Tallinnas Kaarli kirikus algas Eesti suurima Walckeri oreli kapitaalremont, kuid nii jumalateenistused kui ka kontsertõhtud muusikata ei jää, sest appi tuleb moodne digiorel.

Kaarli kirikus käis täna tihe sagimine, sest väärikas, 93-aastane orel läks remonti. Täna võeti pill vile-vile haaval koost lahti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui tihti on hiigelsuured viled oreli esiküljel vaid kaunistuseks, siis Kaarli kiriku orelil on vaid mõni üksik iluvile ja enamik neist teevad siiski häält.

Üle viie tuhande vilega orelit remonditakse ligi kolm aastat.

"Siin on väga palju detaile, mis nõuavad korrastamist. Kõige töömahukamaid või ka ajamahukamaid töid on kruvide lahti võtmine," selgitas orelimeister Toomas Mäeväli.

Sellest, et on aeg parandusse minna, andis orelimeistrile teada orel ise.

"Oreli hääl ütles seda meile. See oli kõrvaga kuulda, et heli, mis siit välja tuleb, on kahvatu, mehisus on kõlast kadunud ja paljud toonid ei tööta enam ja paljud helid helisesid ise, mis on veel hullem variant kui see, et ta ei tööta," rääkis Mäeväli.

Kirikus aga vaikseks ei jää, sest tehnoloogiaajastul tuleb appi digiorel. Kuigi digioreliga on juba kuu aega tutvust tehtud ja see pakub uusi kontsertvõimalusi, oodatakse kirikus pikisilmi suure oreli remonditööde lõppu.

"Ma ootan seda juba väga. Kui ma vaatasin täna, kuidas vilesid maha võeti, ja ka eile, kui mul oli veel viimane võimalus mängida ühel teenistusel sellega koraale, siis ma panin sügava ohkega selle suure orelipuldi kinni. See digiorel on muidugi suurepärane võimalus, aga ma ootan südamest," ütles peaorganist Piret Aidulo.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: