René Eespere kontsertetendus "Augustus" on inspireeritud Herman Hesse muinasloost

Tallinna Kammerorkestrit ootab 27. oktoobril eest juba teine maailmaesiettekanne selle kuu jooksul. Mustpeade majas tuleb esmaettekandele René Eespere kontsertetendus "Augustus", mis on kirjutatud Herman Hesse muinasloo ainetel.

Kontsertetendus "Augustus" räägib muinasjutulise, aga inimlikult õpetliku loo elust ja armastusest, vahendas "Aktuaalne kaamera". Augustuse ema Elisabeth annab oma pojale ellu kaasa soovi, et kõik teda armastaksid, paraku ei too soovi täitumine oodatud õnne.

Helilooja René Eespere selgitas, et kuna tegu on muinasjutuga täiskasvanutele. "Väliselt tundub, et mängus on võlujõud, aga päriselus ei pruugi neid võlujõudusid olla ja juhtub ikka sama asi," sõnas ta.

Muusik Katrin Matveuse arvates on "Augustus" selline teos, kus võib algul tunduda, et kõik on selge, aga siis toob helilooja uusi nüansse sisse. "Räägib mingitest alltekstidest ja teistest liinideest, mida ise alati ei pruugi tähele panna," lisas ta

René Eespere sõnul on Hesse tekst painanud teda palju aastaid. "Selle "Augustusega" oli säärane lugu, et kui ma seda lugesin, siis ta hakkas mind kuidagi häirima," kinnitas ta ja nentis, et häirivate asjadega on niimoodi, et sa pead sellest kuidagi lahti saama. "Minu jaoks kõige parem võimalus sellest lahti saada oli lugu kirjutada."

Algselt kavandatud ooperi asemel kirjutas helilooja kontsertetenduse, mida esitavad solistid Priit Volmer ja Aurelia Eespere ning Tallinna Kammerorkester Andres Kaljuste juhatusel. "Vaene dirigent, sest lisaks sellele, et ta peab muusikaga katuse alla saama ja orkestrit dirigeerima, on tal ka väga vastutusrikas sõnaline roll," selgitas helilooja.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: