Birute Klaas-Lang: eesti keel pole sugugi väike

"Eesti keel pole sugugi väike," väitis Tartu Ülikooli professor Birute Klaas-Lang Tallinna Ülikoolis peetud VI eesti teaduskeele konverentsil. "Miljoni kasutajaga kuulub see vaat et 300 suurema kõnelejaskonnaga keelte hulka. Arvestades, et teisele poole jääb veel seitse tuhat keelt, pole eesti keele väiksus sugugi nii enesestmõistetav."

Kõnelejate arv ja nende terviklik paiknemine on keele kestlikkuse ja elujõu jaoks äärmiselt olulised, samas ei oska keegi vastata küsimusele, mitu kõnelejat tagab keele ellujäämise, märkis ta. "Arvestades, millises üleilmastunud maailmas me elame, et keelte piirid ei ole mitte riigipiirid, võib ka miljon kõnelejat olla liiga vähe."

Klaas-Langi sõnul on keele kestlikkuse tarvis väga tähtis põlvkondadevaheline ülekanne – vanemad annavad kodus keele edasi oma lastele. "Kindlasti on oluline ka tegelda keele kui korpusega," sõnas Klaas-Lang. "Keel peab olema paindlik ja kaasaegne instrument kasutamiseks kõigis vajalikes valdkondades, sealhulgas teaduses ja tudengite õpetamisel."

Loomulikult ei saa keel läbi õigusliku korraldatuseta, aga Klaas-Langi hinnangul on kestlikkuse jaoks tähtis ka mainekujundus. "Väga oluline on, et keele kasutamise olulisusest ei räägiks ainult keeleteadlased, vaid paljud selle kõnelejad."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: