Tartuffi avamine on pühendatud Lõuna-Eesti filmimaagiale ({{commentsTotal}})

"Supilinna salaseltsi" võtted Autor/allikas: Liisi Anvelt

PÖFF-i armastusfilmide festivali Tartuff avamisel jõuab ekraanile film-kollaaž, mis teeb kummarduse Tartu ja Lõuna-Eesti kinematograafilisele lummusele.

Tartuffi ja Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinnaks esitletav projekt "Kaadris on Tartu! Filmimaa Lõuna-Eesti" on elavas esituses tantsukunsti ja kollaažfilmi süntees, mis tõstab esile piirkonna erilist kohavaimu seal ülesvõetud mängufilmiepisoodide kaudu.

"Tappev Tartu", "Jan Uuspõld läheb Tartusse" jne – mitme filmi puhul on Tartu nimi juba pealkirja raiutud. Samuti pole ühegi teise linna asumil omanimelist filmi nagu seda on Supilinnal. Isegi "Karujaht Pärnumaal" pole Pärnus, vaid Tartus ja selle ümbruses vändatud.

Mart Kivastik ainult Tartus filme teebki, ka "Libahundi needus" on läbinisti Tartu film. "Keskea rõõmud", "Varastatud kohtumine", "Balti armastuslood", "Indrek", "Nimed marmortahvlil" jne – kõigis neis mängib Tartu olulist rolli.

Kui aga vaadata terve Lõuna-Eesti peale, avaneb vaataja ees filmimaa, mille maastikud ja kohad on inspireerinud selliseid Eesti filmikunsti kullafondi kuuluvaid linateoseid, nagu "Viimne reliikvia", "Hullumeelsus" ja "Nipernaadi", kümnetest teistest seal üles võetud filmidest rääkimata.

Tartuffi juhi Agnes Joyet sõnul kohtuvad selles koreograafiaga dekoreeritud filmijadas eesti filmi nostalgia, surematud repliigid ja loomulikult armastus. "Mul endal on küll esimest korda nende 14 aasta jooksul tunne, et tahaks olla üks neist tuhandetest Tartuffi fännidest ustaval klapptoolil ja lasta sel Lõuna-Eesti armastuslool end nostalgilisele filmirännakule viia."

Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinnaks projektijuht Erni Kask sõnas, et Tartu kandideerib Euroopa kultuuripealinnaks koos Lõuna-Eestiga. "Meie programm kannab juhtmõtet "Ellujäämise kunstid" ja üks neist kunstidest on kahtlemata armastamise kunst. Nii nagu armastus lähedaste, keskkonna ja iseenda vastu on ellujäämiseks asendamatu, on ka armastusfilmide festival Tartuff suvises Tartus asendamatu," ütles ta.

Film-kollaaži on kokku pannud Rasmus Puksmann, koreograaf on Ingmar Jõela. Tantsivad Ingmar Jõela, Steffi Pähn, Allar Valge ja Aneta Varts.

Tartuffi avamine toimub esmaspäeval, 12. augustil kell 21.45 Tartu Raekoja platsil. Üritusele järgneb kell 22.30 Baz Luhrmanni moodsasse klassikasse kuuluva filmi "Romeo ja Julia" linastus.

PÖFFi armastusfilmide festival Tartuff toimub 12.–17. augustini. Kokku jõuab Tartu raeplatsi väliekraanile üksteist ja Athena keskuse kinosaali ekraanile kaheksa filmi. Lisaks leiab aset palju eriüritusi. Kõik seansid on vaatajatele tasuta.

Toimetaja: Merit MaaritsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: