Galerii. Tallinna Raekoja saalis kõlasid ligi 250 aasta vanused viiulid

Eesti pillifondi ja Eesti kontserdi koostöös toimunud kontserdil "Pillifondi aarded" kõlasid viiuldajate Gloria Ilvese ja Linda-Anette Verte esituses Itaalia pillimeistrite perekonna Gaglianode valmistatud ligi 250 aasta vanused viiulid.

Eesti muusika- ja teatriakadeemia üliõpilase Gloria Ilvese esituses kõlanud viiuli valmistas kuulus Napoli viiulimeistrite Gaglianode dünastia hinnatuim meister Giuseppe Joseph Gagliano ajavahemikul 1770–1780.

"Minu jaoks on meistripillil mängimine väga eriline kogemus, sest ajalooline viiul nõuab mängijalt ülimat virtuoossust ja paneb muusiku võimed maksimaalselt proovile. Suuresti nauditav on sellise instrumendi erinevate kõlavärvide ja iseärasuste leidmine. Poole aasta jooksul, mil viiul on minu kasutuses olnud, ei ole ma veel suutnud ilmselt avastada kõike, mida see viiul suudab mängijale ja kuulajatele pakkuda," rääkis Gloria Ilves, kellele pillifond andis ajaloolise viiuli tähtajaliseks kasutamiseks möödunud aasta mais.

Vanemuise orkestri kontsertmeister Linda-Anette Verte esituses sai kuulda vendade Giuseppe Josephi ja Antonio Gagliano ühistööna ajavahemikul 1775–1780 valminud viiuli kõlaomadusi.

"Maagia sünnib kui end instrumendile avada ja tema siis ennast vastu avab. Välismaal on hea instrumendi olemasolu elementaarne. Mul on suur au, et Pillifond otsustas hinnalise ajaloolise viiuli mulle mängimiseks anda," selgitas Linda-Anette Verte, kelle kasutuses on ka ajalooline viiulipoogen, mis on valmistatud Prantsusmaal 1890. aastal.

Mõlemad viiulimeistrite perekonna Gaglianode valmistatud viiulid kuuluvad Eesti pillifondi kollektsiooni, kuhu lisaks kuuluvad veel kaheksa ajaloolist keelpilli ja kaks poognat. Ajalooliste pillide kogusse kuuluvad instrumendid kuuluvad valdavalt erainvestoritele, kes annavad instrumendid fondi vahendusel tähtajaliselt muusikute kasutusse. Eesti Pillifondi kollektsiooni väärtuseks hinnatakse enam kui 1,5 miljonit eurot. 

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: