Arhitektuurimuuseum kutsub August Komendandi näituse videoekskursioonile

"Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant" avamine Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Rotermanni Soolalaos ootab eriolukorra lõppemisel publikut taas suurnäitus Eesti-Ameerika ehitusinsener August Komendandist, kuid seniks palub muuseum huvilisi videoekskursioonile.

August Komendant  (1906–1992) kavandas koostöös tuntud arhitektide ja inseneridega mitu 20. sajandi arhitektuuri meistriteost, tema erialane karjäär vältas üle poole sajandi, 1930. kuni 1980. aastateni ning kattus ajastuga, mida iseloomustab moderniseerumine, linnastumine ja tehnoloogia kiire areng.

Ehitusinsener August Komendant (1906–1992). Autor/allikas: Eesti Arhitektuurimuuseum

Ekskursioonil tutvustab arhitektuuriajaloolane ja näituse kuraator Carl-Dag Lige August Komendandi tööd, mis oli suunatud inseneri, arhitekti ja ehitaja koostööle. Kolm hoonet, mida Komendandi karjäärist teada, on Kadrioru staadioni tribüün Tallinnas (arhitekt Elmar Lohk, 1936–1938), Habitat '67 eksperimentaalne kortermaja Kanadas Montréalis (arhitekt Moshe Safdie, 1963–1967) ja Kimbelli kunstimuuseum USA-s Texases Fort Worthis (arhitekt Louis I. Kahn, 1966–1972). Kahniga sidus Komendanti 18 aastat kestnud sõprus ning koostöö ja näituse raames näeb Kahni originaaljooniseid ning vabakäelisi visandeid esimest korda ka Eestis.

Järvamaalt pärit, Dresdenis inseneriks õppinud ja sõjaeelsetel aastatel ka Tallinna Tehnikaülikoolis õpetanud ja õppekirjandust avaldanud mehele pühendatud näitus on valminud teiste seas koos August Komendandi perekonnaga, tema pärandi hoidjatega Ameerika Ühendriikides ja mujal ning Eesti ehitusettevõtjatega, eeskätt betooniettevõtetega.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: