Muuseumid

Aastaid soos seisnud tanki restaureerimine on jõudnud poole peale

19.01.18 ... Ida-Virumaal restaureeritakse tanki T34/76, mis peaks veel sel aastal saama üheks Sinimägede muuseumi uhkuseks, millega pidupäeval saab sõitugi teha. Reedel viidi tank ära metallitööde angaarist, millega tähistati taastamistöödega poole peale saamist.

Galerii: Jagati välja Muuseumirotid, peapreemiad läksid Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumile ja ERM-ile

19.01.18 ... 19. jaanuaril kuulutati Kumu kunstimuuseumis toimunud Eesti muuseumide aastaauhindade galal välja Muuseumiroti võitjad kümnes kategoorias. Parima püsinäituse tiitli ja suure Muuseumiroti sai Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum näituse "Lood ja laulud" eest.

Kumus jagatakse täna Muuseumirotte

19.01.18 ... Kumu kunstimuuseumis toimub täna, 19.  jaanuaril Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja gala. Päevasel konverentsil tutvustavad nominendid oma projekte, kelle seast selguvad õhtusel auhinnagalal Muuseumiroti võitjad kümnes kategoorias.

Tõnis Lukas: erakonnapoliitika saali ERM-i ei tule

19.01.18 ... Reedel on Tõnis Lukase viimane tööpäev Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktorina. Alljärgnev Toomas Sildami intervjuu temaga on kiire ja veidi rappuv vankrisõit läbi mineviku, oleviku ja riivates tulevikku.

Narva muuseumi töötajad võivad jaanuarikuu palgast ilma jääda

18.01.18 ... Nõukogu liikmete vaidluse tõttu pole linnapoolne toetus Narva muuseumini veel jõudnud, mistõttu võivad muuseumi töötajad oma jaanuarikuu palgast üldse ilma jääda.

Soome ajakirjanikud valisid ERM-i parimaks välisriigi turismiobjektiks

18.01.18 ... Soome Reisiajakirjanike Gild tunnustas neljapäeval Helsingis alanud Soome turismimessil Matka Travel Rahva Muuseumit (ERM) kui lõppenud aasta parimat välisriigi turismiatraktsiooni.

Eesistumise meened ja sümboolika anti üle ajaloomuuseumile

18.01.18 ... Neljapäeval, 18. jaanuaril andis Riigikantselei Eesti Ajaloomuuseumile üle valiku Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise meenetest.

Seekordse muuseumiöö teema on "Öös on pidu"

18.01.18 ... Muuseumiöö toimub tänavu 19. mail ning kannab pealkirja "Öös on pidu". Eelmisel aastal avasid muuseumiööl uksed 201 muuseumi ja mäluasutust ning öö jooksul tehti 111 000 muuseumikülastust, mis tähistas ka muuseumiöö publikurekordit.

Narva muuseumi nõukogus jätkub vastasseis riigi ja linna esindajate vahel

17.01.18 ... Narva soovib valida nõukogule uut esimeest ja blokeerib linnuse rekonstrueerimise hankelepingu sõlmimist. Riik kasutab otsuste tegemisel lisahääle õigust.

Okupatsioonide muuseumi külastajate arv topeldus

17.01.18 ... Okupatsioonide muuseumi uut filiaali KGB vangikonge külastas 2017. aastal 21 157 piletiga külastajat. See kasvatas Okupatsioonide muuseumi külastajate arvu peaaegu kaks korda. Lisaks külastas muuseumit sündmuste raames 5 567 inimest.

Kirjandusmuuseum ootab õpilastelt koolipärimusi

15.01.18 ... Kirjandusmuuseum otsustas kokku koguda Eesti koolipärimuse ning ootab koolilastelt kirjeldusi selle kohta, milliseid mänge nad koolis mängivad, milliseid nalju teevad või mida tänapäeva noored kardavad.

Pärnu muuseum digiteerib Aksel Randmeri fotod

12.01.18 ... Pärnu muuseumis alustati kunagise Pärnu fotograafi Aksel Randmeri fotode digiteerimisega. Fotosid on läbi viie aastakümne ja juba on tulnud ilmsiks unikaalseid kaadreid, mis pärnakaid rõõmustavad.

"Ringvaade" käis Okupatsioonide muuseumi kokku pakkimas

11.01.18 ... 8. jaanuaril suleti Okupatsioonide muuseumi uksed, et sinna järgneval poolaastal uus püsiekpositsioon rajada. Hannes Hermaküla käis uurimas, kuidas kulgeb muuseumi kokku pakkimine ning kuidas erinevaid esemeid üldse pakitakse.

Paks Margareeta suletakse jaanuari lõpus arendusteks, taasavatakse 2019. aasta suvel

11.01.18 ... Paksu Margareeta suurtükitorn koos seal asuva Eesti Meremuuseumi püsiekspositsiooniga suletakse 31. jaanuaril 2018 ning arendatakse järgneva pooleteise aasta jooksul kaasaegseks muuseum-külastuskeskuseks.

Vaimse kultuuripärandi nimistusse lisandusid uued nähtused

11.01.18 ... Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu on veebikeskkond, mis annab kõikidele Eestimaa kogukondadele võimaluse oma vaimset kultuuripärandit tutvustada sõnas, helis ja pildis. Sissekande koostamine aitab kogukonnal oma pärandi olemust paremini teadvustada ja laiemale üldsusele tutvustada. Nimistut haldab Rahvakultuuri Keskus. Hetkeseisuga on nimistus kokku 94 sissekannet.

ERM pääses New York Timesi reisisoovituste nimekirja

11.01.18 ... New York Timesi poolt iga aasta alguses koostatavasse ülemaailmse reisisoovituste nimekirja "52 places to go" pääses sel aastal Eesti Rahva Muuseum ja Eesti tervikuna.

Muuseuminõunik peab mõistlikuks ühishoidla loomist kompetentsikeskusena

10.01.18 ... Muuseuminõunik Mirjam Rääbis rääkis kultuuriministeeriumi minikonverentsil riigi plaanidest seoses museaalide ja muuseumi hoidlate kehva korraga. Tema sõnul on parim lahendus järgida ülejäänud maailma eeskuju ja rajada nii Põhja- kui ka Lõuna-Eestisse ühishoidlad, mis pakuvad muuseumidele erinevaid teenuseid.

Asekantsler kriisist Narva muuseumis: riigi jaoks on sein ette tulnud

10.01.18 ... Kultuuriministeeriumi asekantsler ja SA Narva Muuseumi nõukogu esimees Tarvi Sits kinnitas, et kui Narva linn jätkab muuseumi rahastamise venitamist, kasutab riik muuseumi põhikirjast tulenevat õigust, millega häälte võrdse jagunemise korral saab otsustavaks nõukogu esimehe hääl.

Tartu Linnamuuseum viib eestikeelse ajakirjanduse lätetele

09.01.18 ... Neljapäeval, 11. jaanuaril avab Tartu Linnamuuseum näituse "Hermanni kulu ja kirjadega: Hermanni trükikoda ja väljaanded". Väljapanek tutvustab Karl August Hermanni trükikoda ning näitusega kaasnevad loengud kaasaegse ajakirjanduse kujunemisloost.

Riik hakkab kultuuriväärtusi materjali järgi hoiustama

10.01.18 ... Kultuuriministeerium soovib ehitada muuseumidele kaks ühishoidlat - ühe Põhja- ja teise Lõuna-Eestisse -, kus hakatakse museaale hoidma materjalipõhiselt. Ühishoidlate rajamisele eelnev museaalide säilitamise uuring on lõpusirgel.

Fotod: riigikontrolör Karl Soonpää aumärgid jõudsid USA-st tagasi kodumaale

09.01.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva künnisel jõudsid USA-st kodumaale tagasi ajaloos kõige kauem (1929–1940) riigikontrolöri ametit pidanud Karl Soonpää autasud, sealhulgas Vabadusrist, millega Vabadussõjas leitnandina võidelnud Soonpääd autasustati isikliku vapruse eest.

Ajaloomuuseumi teemaõhtul räägitakse reformatsiooniaegsetest naistest

05.01.18 ... Kuigi Eesti alade reformaatorite kõrvale pole võimalik nimeliselt välja tuua ühtki naist, ei tähenda see, et reformatsioon poleks siin naisi puudutanud või nende elu mõjutanud. Eesti ajaloomuuseumi teemaõhtul sarjast "Kelle usk on õige? 500 aastat reformatsioonist" räägib reformatsiooniaegsetest naistest ajaloodoktor Inna Põltsam-Jürjo.

Kultuuriminister: riik peab olema valmis Narva muuseumi ise rahastama

08.01.18 ... Kui Narva linn ei täida enda poolt võetud kohustusi SA Narva Muuseum rahastamisel ja linna esindajad muuseumi nõukogus blokeerivad edaspidigi selle tööd, peab riik olema valmis võtma üle muuseumi täieliku rahastamise, kuid vähendades selle tegevuse mahtu, ütles kultuuriminister Indrek Saar.

Laupäeval toimub Okupatsioonide muuseumis 14-tunnine muuseumimaraton

06.01.18 ... Okupatsioonide muuseum saab suvel uue püsiekspositsiooni, mis on senisest kaks korda suurem ning selleks tehtav ümberehitus läheb maksma 1,8 miljonit eurot. Remondi eel viimast päeva avatud muuseumis peetakse südaööni kestvat muuseumimaratoni.

Haapsalu linnuse sulgemine tõi kaasa muuseumikülastuste languse Läänemaal

05.01.18 ... Sihtasutuse Haapsalu ja Läänemaa muuseumid koosseisu kuuluvates muuseumides käis 2017. aastal kokku 66 000 külastajat. 2016. aastal oli külastajaid kokku üle 72 000.

Okupatsioonide muuseum alustab uue püsinäituse rajamist, uksed suletakse pooleks aastaks

05.01.18 ... Okupatsioonide muuseumis alustatakse jaanuaris uue püsinäituse loomiseks vajalike ehitustöödega. Seetõttu sulgetakse aadressil Toompea 8 asuv muuseumihoone pooleks aastaks, et avada suvel uuenenud kujul.

Trükimuuseumis pandi Eesti ainus töötav linotüüpmasin taas tööle

04.01.18 ... Eesti ainus töökorras linotüüpmasin trükkis täisvõimsusel ajalehti ja ajakirju viimati mõnikümmend aastat tagasi. Neljapäeval pandi masin Tartus trükimuuseumis aga jälle tööle ja iga soovija võis proovida, kuidas hiigelsuurest masinavärgist tekst lõpuks paberile jõuab.

Vilde muuseumis avatakse Jan Kausi ja Lumimari ühisnäitus

04.01.18 ... Tallinna kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseumis avatakse 13. jaanuaril kell 13 kirjaniku Jan Kausi ja illustraator Lumimari ühisnäitus "Raamatu aknad".

Loodusmuuseum püstitas külastajarekordi

04.01.18 ... 2017. aastal külastas Eesti Loodusmuuseumi rekordilised 62 879 külastajat. Sellega ületati 2014. aastast pärinenud seni suurim külastajanumber pea 8 000 külastusega.

Trükimuuseumis näeb Eesti ainust töötavat linotüüpmasinat

03.01.18 ... Neljapäeval toimub Tartus trüki- ja paberimuuseumis Eestis ainulaadse linotüüp N-14 reavalamismasina demonstratsioon, millega valmib ka "Väikese printsi" käsitööversioon. 

Eesti Rahva Muuseum kogus möödunud aastal üle 250 000 külastuse

02.01.18 ... Eesti Rahva Muuseumi esimene kalendriaasta uues hoones tõi muuseumi näitustele ja sündmustele kokku 258346 külastajat. Väliskülastajad moodustasid hinnanguliselt 15% kõigist külastajatest, neist omakorda 75% olid naabrid Soomest ja Lätist.

Haapsalu piiskopilinnuses algas 3,5 miljonit eurot maksev muuseumiehitus

29.12.17 ... Haapsalu piiskopilinnuses algas uue linnusemuuseumi rajamine.

Linnamuuseum sai juubelikingiks raamatu

28.12.17 ... Tallinna Linnamuuseumi juubeliraamat "Keskaegsest kaupmehemajast muuseumiks. Tallinna Linnamuuseum 80" valmis jõulukingiks muuseumile ja kõigile ajaloohuvilistele.

Kraas: olen taas Eesti Kaevandusmuuseumi direktor ja juhatuse liige

28.12.17 ... Eesti Kaevandusmuuseumi sihtasutuse nõukogu poolt tagasi kutsutud Andres Kraas on enda sõnul taas Eesti Kaevandusmuuseumi direktor ja juhatuse liige.

Kaevandusmuuseum tagandas juhatuse liikme

22.12.17 ... Eesti Kaevandusmuuseumi sihtasutuse nõukogu kutsus juhatuse liikme kohalt tagasi Andres Kraasi.

Asekantsler Tarvi Sits: Narva muuseum võib EL-i toetusest ilma jääda

22.12.17 ... Kultuuriministeeriumi asekantsler ja sihtasutuse Narva Muuseum nõukogu esimees Tarvi Sits on nördinud Narva linnavolikogu otsuse üle, millega saadeti suur osa muuseumi toetussummast reservi. Sits lubas, et lahendust hakatakse otsima lähiajal, sest muidu võib muuseum ilma jääda kaheksa miljoni euro suurusest Euroopa Liidu toetusest.

"Kevade" tegelaste koolimaja muutub autentsemaks ja saab uue muuseumihoone

21.12.17 ... Jõgevamaal Palamusel sai nurgakivi Oskar Lutsu kihelkonnakooli muuseumi tuleval aastal valmiv külastuskeskus. Uude majja plaanitakse laiendada ekspositsiooni ja luua külastajatele puutöö ja restaureerimise õppeklassid.

Narva muuseumi eksjuht: volikogu soovib meid oma toitumisahelasse

20.12.17 ... Narva muuseumi endise juhi Andres Toode sõnul üritab linnavolikogu muuseumit oma nn toitumisahelasse haarata, mistõttu soovitaksegi asutuse etteotsa Eldar Efendijevit.

Narva muuseumi juhi konkurss nurjus

18.12.17 ... Esmaspäeval nurjus Narva muuseumi juhi valimine, kuna ükski kandidaat ei saanud äravalituks vajalikku lihthäälte enamust. Uue juhi leidmiseni täidab muuseumijuhi kohuseid teadusjuht Ivo Posti.

Piltuudis: Eesti Ajaloomuuseumi Börsi käiku ehivad 15 kuuske

15.12.17 ... 17. detsembril avatakse Eesti Ajaloomuuseumi Börsi käigus rahvusvähemuste näitus "Jõulud! Роштува мархта! YENI ILINIZ MÜBARÄK! Выль арен! С Рождеством Христовым!", mille puhul on käiku paigutatud 15 ehitud kuuske.

Vabaõhumuuseum loodab Liberty mõisa renoveerimisel riigi toele

14.12.17 ... Eesti Vabaõhumuuseumi (EVM) hinnangul kuluks Liberty mõisa renoveerimiseks 2,8 miljonit eurot, raha selleks soovib muuseum saada riigilt.

Linnamuuseum peab juubelit

13.12.17 ... Tallinna Linnamuuseum kutsub kõiki huvilisi oma 80. sünnipäevale.

Selgusid muuseumiroti nominendid

07.12.17 ... Muuseuminõukogu komisjonid valisid välja Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid. Kümnes kategoorias selguvad laureaadid 19. jaanuaril 2018 Kumu Kunstimuuseumis toimuval auhinnagalal.

Narva muuseumi juhiks pürib viis inimest

06.12.17 ... Narva muuseumi juhi konkursil on sõelale jäänud viis kandidaati - uus juht võib selguda jõulude paiku.

29 lauljat esitavad erilisel kontserdil kõik ühe laulu

06.12.17 ... 19. jaanuaril 2018 kell 19.00 astub Nordea kontserdimaja lavale 29 lauljat neljast generatsioonist, et toetada näituse "Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu" loomist.

Suhkrunäitus õpetab tarku otsuseid

04.12.17 ... "Elada või mitte? Suhkrus on küsimus." Sellist pealkirja kannab üks magusamaid väljapanekuid, mis ilmselt Eestimaal praegu avatud on. Tervishoiumuuseumi uus näitus teeb nii öelda puust ja punaseks suhkruga seotud faktid ja eelarvamused.

Narva muuseumi juhiks pürib ka muuseumi teadusjuht Ivo Posti

04.12.17 ... Lisaks Eldar Efendijevile ja Andres Toodele pürib Narva muuseumi juhiks ka viimased kaks ja pool aastat muuseumi teadusjuhina töötanud Ivo Posti.

Suhkrunäitus õpetab tervislikumalt elama

30.11.17 ... Eesti Tervishoiu Muuseumis avatakse täna uus näitus "Elada või mitte? Suhkrus on küsimus". Näituse eesmärk on varustada inimesed keerulises suhkrumaailmas teadmistega, mis aitavad tarbijail tarku valikuid teha.

Rondellus pühitseb Niguliste muuseumis nigulapäeva

30.11.17 ... Kolmapäeval, 6. detsembril tähistab Niguliste muuseum uhke jõulupuu säras nigulapäeva koos vanamuusikaansambliga Rondellus. Kiriku nimipühaku sünnipäeval avatakse igal aastal pidulikult Hermen Rode suur kappaltar.

Kuressaares saab näitusel näha ligi 400 puutööriista

24.11.17 ... Kuressaare lossi keldrisaalis saab näha ligi 400 meeste mänguasja. Seekord on hellitusnimi - mäguasjad - pandud puutööriistadele, milleda mehed on näiteks 18. sajandi keskpaigast alates tegelikult tõsist tööd teinud.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: