Muuseumid

Rannarootsi muuseum näitab avatavas Rannaaidas eestirootslaste majapidamiskraami

21.04.19 ... Haapsalus asuv Rannarootsi muuseum ehitas annetajate abiga endale lisahoone nimega Rannaait, kus hakatakse eksponeerima eestirootslaste majapidamises kasutatud esemeid. Rannaait avatakse 27. aprillil, kuid "Aktuaalne kaamera" pääses seda juba varem uudistama.

Peeter Kaasiku juhtimisel toimub kuraatorituur näitusel "Minu vaba riik"

18.04.19 ... 27. aprillil toimub Peeter Kaasiku kuraatorituur näitusel "Minu vaba riik", mis on pühendatud eestlastele sõdades.

Arhitektuurimuuseumis uuritakse Rootsi puitarhitektuuri

17.04.19 ... Arhitektuurimuuseumis avatud näitusel "Metsade maa Rootsi – uus puitarhitektuur" saab näha läbilõiget Rootsi puitarhitektuuri paremikust, sealhulgas "Naturumi" külastuskeskuse eksootiliselt metsikusest Lapimaal kuni puidust lasteaiani Stockholmi äärelinnas.

Antarktikasse võetakse kunstnikud kaasa

15.04.19 ... Eestlaste Antarktika retkel teevad mõnenädalaste etappidena kaasa kunstnikud Anna Litvinova ja Roman Matkiewicz. Sarnaselt ajaloolisele traditsioonile on kunstnike ülesandeks jäädvustada laevaelu merel ja elu sadamais, kus purjelaev peatub.

Eesti Kunstimuuseumi rändnäitus jõudis Haapsalu raekotta

14.04.19 ... Eesti kunstimuuseum tõi Haapsalu raekotta oma 100. sünnipäevale pühendatud rändnäituse "Avatud kollektsioonid. Kunstimuuseum sinu linnas".

Eesti Rahva Muuseum tähistas 110. sünnipäeva

14.04.19 ... Eesti Rahva Muuseum tähistas pühapäeval suure rahvapeoga oma 110. sünnipäeva.

Reet Varblane. Kust leida sütitavat rõõmu?

14.04.19 ... "Korrastamist" võib pidada ka meie kultuuriministeeriumi viimase kümne aasta lipukirjaks. See on nõunike meelissõna, iseäranis siis, kui tuleb põhjendada rahastamispõhimõtete muutmist ehk miks läheb raha vaid paarile suurele institutsioonile ja väiksemad peavad lootma kultuurkapitalile, kirjutab Reet Varblane Sirbis.

ERM kutsub rahvast sünnipäevapeole 110-kilost torti sööma

14.04.19 ... Eesti Rahva Muuseum (ERM) tähistab pühapäeval oma 110. sünnipäeva rahvapeoga, kus saab tasuta muuseumi külastada ning torti süüa.

Fotod: näituse "Meie energia lugu" avamine Energia avastuskeskuses

14.04.19 ... Laupäeval toimus Tallinnas Energia avastuskeskuses särtsu ja energiat täis perepäev teadusteatri, filmiseansside ja demonstratsioonidega.

Eesti Pangas saab näha haruldasi kodurahasid

12.04.19 ... Eesti Panga muuseumis on reedest avatud näitus, kus on väljas haruldased, kuni 200 aastat vanad kodurahad.

Eesti legendaarsete ansamblite mänedžerid räägivad, kuidas nad muusika läbi tsensuuri rahva ette tõid

11.04.19 ... Kolmapäeval, 17. aprillil kell 19.00 astuvad Maarjamäe lossi tallihoones rahva ette Eesti legendaarsete ansamblite mänedžerid ja kontserdikorraldajad – Ari Dubin, Raivo Sersant ja Aivar Sirelpuu. Õhtut juhib Sten Teppan, muusikat teeb Otsakooli noorte ansambel.

Tartu Mänguasjamuuseumisse jõudis Soomest haruldane nukk

09.04.19 ... Tartu Mänguasjamuuseumisse jõudis Soomest pea saja-aastane suur segamassist nukk, kes kannab stiliseeritud Eesti rahvarõivaid. Nukk on üldiselt heas seisukorras, kuid on näha, et temaga on tublisti mängitud, millest annavad märku nii mõnedki kriimud kui ka plaasterdatud jalg.

Eesti Rahva Muuseum tähistab 110. tegutsemisaastat rahvapeoga

09.04.19 ... Sel pühapäeval, 14. aprillil tähistab Eesti Rahva Muuseum oma 110. sünnipäeva suure rahvapeoga.

ERM-is esietendub kelmilugu "Ööpiltnikud"

08.04.19 ... Eesti Rahva Muuseumis esietendub sel reedel, 12. aprillil kl 19 Gerda Kordemetsa lavastus "Ööpiltnikud". Lavastuse võtmefiguurid on Tartu Tütarlaste Saksa Eragümnaasiumi õpilane Ellen ning kaks triksterit: Eesti esimene pornofotograaf Ned de Baggo ja kõlvatute juttude autor Kiwilombi Ints.

Galerii. 26-tonnine koge tõsteti tulevasse eksponeerimiskohta

08.04.19 ... Kaks päeva väldanud logistikaoperatsiooni tulemusel jõudis ligi 20-meetrine ja üle 26 tonni kaaluv koorem Lennusadamast vanalinna veerele ning keskaegne laevavrakk tõsteti oma tulevasse eksponeerimiskohta üle linnamüüri.

Muuseumiöö kava väljas: külastajaid ootab üle 200 paiga

08.04.19 ... 18. mail toimub 11. muuseumiöö seekordse pealkirjaga "Öös on mustreid". Avalikud on nüüd öö eriprogrammid: muuseumides toimub kümneid eriekskursioone, mustriteemalisi töötube, kontserte, etendusi, mälumänge ja muud.

AK tegi reportaaži keskaegse laevavraki sõidust Paksu Margareetasse

06.04.19 ... Eesti Meremuuseum paigaldas Paksu Margareetasse keskaegse kaubalaeva koge jäänused, mis leiti 2015. aasta ehitustööde ajal Kadriorust. Laeva valmistati väljapanekuks ette Lennusadamas ja sealt toimetati see öösel vanalinna piirile. Koge on põhjalikku remonti läbiva Paksu Margareeta põhieksponaat.

Taasavatava Paksu Margareeta esimeseks eksponaadiks on keskaegne laevavrakk

05.04.19 ... 6. aprillil kavandab Eesti Meremuuseum ligi 20-meetrise keskaegse laevavraki tõstmist Paksu Margareeta sisehoovi, tulevasse koge saali. Tegemist on 2019. aasta lõpus avatava muuseumi keskse eksponaadiga.

Kuraator näitusest "Laval ja lõuendil": teater on kollektiivne kunst, kus kujundus on ainult osa tervikust

04.04.19 ... Adamson Ericu muuseumi uus näitus "Laval ja lõuendil" heidab pilgu sajanditagusele Eesti teatrikunstile. Kuraator Kerttu Männiste sõnul olid toonased teatrikunstnikud väga kaasaegsed.

USA ja Kuuba koostöös avati Ernest Hemingway pärandikeskus

01.04.19 ... Havanas avati kirjanik Ernest Hemingway pärandikeskus. Tegemist on Kuuba ja Ameerika Ühendriikide kultuurialase koostööprojektiga, mille eesmärk on säilitada ja eksponeerida kuulsa kirjaniku Kuubaga seotud pärandit.

Kalle Kulbok räägib Maarjamäe lossis 92. aastal riigikokku saanud Kuningriiklastest

01.04.19 ... Laupäeval, 6. aprillil kell 13.00 toimub Maarjamäe lossis kohtumine Sõltumatute Kuningriiklaste koosseisus 1992. aastal riigikokku jõudnud Kalle Kulbokiga.

Vabaõhumuuseum valmistub nõukogudeaegse elumaja pealinna toomiseks

30.03.19 ... Eesti Vabaõhumuuseum valmistub teisaldama nõukogudeaegset telliskivihoonet. Hoone tükeldamine transpordiks ja selle 200-kilomeetrine vedu toimub Eestis esmakordselt.

Filmimuuseum kutsub taas koomiksipäevale

30.03.19 ... Möödunud aastal alguse saanud koomiksipäev ootab ka tänavu lapsi filmimuuseumisse töötubadest osa saama.

ERM tähistab Lennart Meri 90. sünniaastapäeva eriprogrammiga

25.03.19 ... Sel reedel möödub 90 aastat kirjaniku, tõlkija, filmitegija, diplomaadi ja poliitiku, Eesti president Lennart Meri sünnist. 29. ja 30. märtsil meenutatakse Eesti Rahva Muuseumis Meri eriprogrammiga "Lennart Meri – riigimees, teadlane ja trikster".

Ilmus rahvakultuuri aastaraamat 2018

23.03.19 ... Valmis rahvakultuuri aastaraamat 2018, mis on juba 22. väljaanne aastaraamatute sarjast. Raamatus on ära toodud erinevat statistikat ja lugusid kõikidest maakondadest.

Jaanus Nõgisto: "Sex and the Sea" suurim tugevus on kontaktsus

22.03.19 ... "OP+" käis muusiku ja purjetaja Jaanus Nõgistoga Meremuuseumi ringi näitusel "Sex and the Sea" / "Seks ja meri", mille suurimaks tugevuseks peab ta kontaktsust.

Rahvakultuuri Keskus tunnustas pärandikandjaid

21.03.19 ... 20. märtsil toimus Tallinnas, Kultuurikatlas pärandikandjate ja –hoidjate tänusündmus "Pärand elab!", kus oma kogukonna vaimset kultuuripärandit esitlesid kogukondade eestvedajad üle Eesti. Tänuõhtul tunnustati pärandihoidjaid ning neid, kes kogukondade vaimse pärandi on kandnud Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse.

Punase vaiba filmiõhtud alustavad keelatud mängudega

20.03.19 ... Eesti levimuusika dokumentaalfilmide sari "Punase vaiba filmiõhtud" alustab 27. märtsil Heino Maripuu üliharuldaste kaadritega Eesti rocki ühest karmimast, aga ka põnevamast ajastust ja jõuab välja Saaremaa muusikapäevadeni.

Haapsalu piiskopilinnuses avatakse juunis keskaja muuseum

19.03.19 ... Teisipäeval 90. sünnipäeva tähistanud Läänemaa muuseum avab juuni lõpus Haapsalu piiskopilinnuses uue keskaja muuseumi.

Spordimuuseum võtab fookusesse noored ja ausa spordi

19.03.19 ... Koolidele mõeldud haridusprogrammis tutvustatakse sportlaste igapäevaelu, mis on täis reegleid, pingeid ja testimisi. Tehakse tutvust puhta spordi põhimõtetega ning uuritakse temaatika pahupoolt ja tagajärgi. Muuhulgas saab ülevaate dopingu tarvitamisega kaasnevatest terviseriskidest.

"Ringvaade" uuris, millist elu Vargamäel oma ajal tegelikult elati

14.03.19 ... "Tõde ja õigus" teeb filmivaadatavuse rekordeid. Aga mis elu elati Vargamäe-aegadel toona tegelikult, seda käis Heleri All filmi võttepaigas uurimas.

Arhitektuurimuuseum meelitab lapsi näitust katsuma, nuusutama ja kuulama

13.03.19 ... Eesti Arhitektuurimuuseum katsetab uut meetodit lastele ja noortele arhitektuuri õpetamiseks. Kui tavaliselt on sealsed näitused pigem makettide ja tekstide kesksed, siis Rotermanni soolalao keldrisaalis avatud uus püsiekspositsioon kutsub ruumi füüsiliselt avastama.

Merendustegelane Enn Kreem: meresõidu eksootika on täielikult muutunud

10.03.19 ... Lennusadamas avati reedel meremeeste igatsusest rääkiv näitus "Sex and the Sea". Saates "Hommik Anuga" olid külas merendustegelane ja Eesti üks esimesi Antarktika-uurijaid Enn Kreem ja kaugsõidukapten Peeter Veegen, kes rääkisid meremeeste elust Nõukogude ajal ja tänapäeval.

Galerii. Eesti Panga muuseumis näeb eriti haruldasi paberrahasid

09.03.19 ... Eesti Panga Muuseumis on kuni 23. märtsini avatud Eesti Panga 100. aastapäevale pühendatud näitusesarja "Aardeid Eesti rahakollektsionääride kogudest" teine näitus "Eesti Vabariigi raha kujunemise lugu."

Tartu mänguasjamuuseumi arendusjuht: on hakatud tootma ka erinevate kehakujudega Barbie nukke

07.03.19 ... 9. märtsil avatakse Tartu mänguasjamuuseumis näitus "Barbie 60", kuhu on välja pandud enam kui 400 nukku ja hulgaliselt Barbie maailma kuuluvaid esemeid. "Ringvaates" selgitas muusemi arendusjuht Marge Pärnits, miks on Barbie nukud tänaseni nii populaarsed.

Mänguasjamuuseum tähistab Barbie 60. juubelisünnipäeva

07.03.19 ... Laupäeval, 9. märtsil tähistakse Tartu mänguasjamuuseumis suure perepäevaga Barbie sünnipäeva. Kõigile mänguasjasõpradele mõeldud peoga avatakse pidulikult näitus "Barbie 60", kuhu on välja pandud enam kui 400 nukku ja hulgaliselt Barbie maailma kuuluvaid maju, autosid, lemmikloomi ning tarbeesemeid.

ERM tähistab 110. sünnipäeva rahvapeoga "Tantsides läbi 110 aasta"

07.03.19 ... Kolm aastat tagasi uude ja päris oma majja kolinud Eesti Rahva Muuseum rajati 1909. aastal kodanikualgatusena. Muuseum tähistab väärikat 110. sünnipäeva tänavu 14. aprillil suure rahvapeoga "Tantsides läbi 110 aasta".

Hollandlanna kavandab dokumentaalfilmi Hiiu meremehe ja Soome neiude kirjavahetusest

06.03.19 ... Hollandi multimeediakunstnik Saskia Boddeke on lummatud hiiu meremehe ja soome neiude romantilisest kirjavahetusest ning kavatseb sellest dokumentaalfilmi teha. Lennusadamas avatav hollandi näitus "Seks ja meri" sisaldab meremuuseumi dokumentide kogust pärit esimese ilmasõja aegseid soome neiude kirju, mis on saadetud hiiu meremehele Markusele.

Valga muuseum näitab 120 aasta hällikiigutajate lugu

05.03.19 ... Valga muuseumis avati viimase 120 aasta hällikiigutajate ja hällide lugu. Eestlaste sünni- ja perekonna pärimusest võiksime teada rohkem, mistõttu püüabki Valga muuseum nüüd hällilugusid koguda.

Bastionikäikude varjendites meenutatakse Tallinna suurpommitamist

05.03.19 ... Laupäeval, 9. märtsil meenutab Linnamuuseum ekskursiooniga bastionikäikude varjendites Tallinna suurpommitamist 9. märtsil 1944.

Eesti Loodusmuuseumi uueks juhiks sai Asta Tuusti

05.03.19 ... Alates 4. märtsist juhib Eesti Loodusmuuseumi keskkonnahariduse valdkonnas enam kui 30 aastat edukalt tegutsenud Asta Tuusti. Varem on Tuusti olnud RMK Sagadi looduskooli juhataja ning Jääaja Keskuse idee autor ja tegevjuht. Enne Eesti Loodusmuuseumi direktoriks asumist töötas ta Keskkonnaministeeriumis keskkonnateadlikkuse nõunikuna.

Patarei merekindlusse tuleb rahvusvaheline kommunismiohvrite mälestusmuuseum

02.03.19 ... Justiitsminister ja Riigi Kinnisvara AS esindaja allkirjastasid lepingu Patarei merekindlusse rahvusvahelise kommunismiohvrite mälestusmuuseumi rajamiseks.

Vabamu uus juht tahab kasvatada Eesti publiku osakaalu

28.02.19 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu valis uueks juhiks Keiu Telve, kes soovib kasvatada muuseumipubliku seas nii Eesti inimeste kui ka väliseestlaste osakaalu ning viia muuseumiprogrammid ja -tunnid ka majast väljapoole.

Rio de Janeiros avati näitus rahvusmuuseumi tulekahjust päästetud esemetest

26.02.19 ... Rio de Janeiros avatakse näitus eksponaatidest, mis õnnestus päästa eelmise aasta sügisel Brasiilia rahvusmuuseumi laastanud tulekahjust.

Laulupeomuuseum avab näituse Tšehhi rahvariietest

20.02.19 ... Tšehhi Vabariigi Eesti suursaatkonna ja Tartu laulupeomuuseumi koostöös on vaatajate ette jõudnud näitus, mis tutvustab rahvariideid Tšehhi Vabariigist.

Lauristin: ma ei pea ennast feministiks, aga mulle ei meeldi ka macho-kultuur

19.02.19 ... Emeriitprofessor Marju Lauristin tunnistas, et ta ei pea ennast feministiks, kuid talle ei meeldi ka macho-kultuur, mis on tugevalt kanda kinnitanud Eesti poliitikas ning mille märksõnadeks on võim ja võistluslikkus, jõu kasutamine ning edukultus. Lauristini sõnul on macho-kultuuri omaks võtnud ka paljud naised, et poliitikas edu saavutada.

Maanteemuuseumi näitusehalli tuleb 120 tonni tehnikat

18.02.19 ... Põlvamaal Varbusel asuva maanteemuuseumi uues näitusehallis hakkavad valitsema masinad. Suvel avatav püsinäitus tutvustab tehnika arengut viimase saja aasta jooksul. Väljapanek on ühtlasi Ida-Euroopa suurim teeehitusmasinate kollektsioon.

Läti kultusnukku hoiti nõukogude ajal klaasi taga

09.02.19 ... Näitusega "Läti mänguasjad" tähistab Tartu mänguasjamuuseum lõunanaabrite iseseisvumise sajandat aastapäeva, tuues külastajate ette kultuslikud mänguasjad.

Kust pärinevad kohanimed nagu Joodiku, Kiideva, Litsmetsa ja Obamapõllu?

08.02.19 ... "Terevisioonis" oli genealoog Fred Puss Eesti Isikuloo Keskusest, kes selgitas, kust on pärit kohanimed nagu Joodiku, Kiideva, Litsmetsa ja Obamapõllu.

Reportaaž. "Vali parem minevik!" rebib muuseumikülastaja turvamullist välja

05.02.19 ... Reedel avati publikule Maarjamäe lossis Eesti esimene sündmusnäitus "Vali parem minevik!", mis taaselustab viis pöördelist päeva 1992. aastast. ERR kultuuriportaal tegi pressi jaoks lühendatud giidituuri vahetult enne publikule avamist kaasa.
VAATA JÄRELE
klassikaraadio
jazzkaar 30

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: