Muuseumid

Paide 19. sajandi muuseumi-tegevuskeskuse ehitustööde algus venib

05.04.20 ... Paidesse rajatava 19. sajandi muuseumi-tegevuskeskuse ehitustööd pidi algama möödunud aasta lõpul, kuid töödega pole algust tehtud veel praegugi. Viivituse põhjustas hanke korras leitud odavaimast ehitajast loobumine, kuid uue ehitaja töö on kallim.

ERM-i veebituurid jutustavad lugusid muinasajast tänapäevani

30.03.20 ... Üheksa videolugu, mida ilmestab hulk erilisi esemeid püsinäituselt "Kohtumised", leiab ERM-i näituste lehelt. E-ajarände kiviajast taasiseseisvumiseni juhivad ERMi giidid ja muuseumiõpetajad.

Hollandi muuseumist varastati Vincent van Goghi maal

30.03.20 ... Hollandis Lareni linnas murti esmaspäeva varastel tundidel sisse kohalikku muuseumi, kust varas või vargad viisid minema ka ühe Vincent van Goghi teose.

Muuseumid toimetavad suletud uste taga edasi

29.03.20 ... Muuseumid on eriolukorra ajal suletud ja ära jäävad planeeritud üritused. Ühel või teisel moel käib töö seal aga edasi ja inimesi kutsutakse uudistama muuseumide veebi- ja sotsiaalmeedia lehekülgi.

Niguliste muuseum alustas taskuhäälinguga

26.03.20 ... Niguliste muuseumi taskuhäälingu esimene loengusari on ajendatud näitusest "Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna" ning on pühendatud Jumalaemale ja Neitsi Maarja kujutamisele. Taskuhäälingu saated keskenduvad ka edaspidi keskaja kunsti- ja kultuuriloole ning Niguliste muuseumis eksponeeritud tippteostele sellest perioodist.

Vabamu kutsub ühiselt looma virtuaalnäitust "Ajalugu asjades"

24.03.20 ... 25. märtsil möödus 71 aastat märtsiküüditamisest. Sellega seoses kutsub okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu inimesi mõtlema oma perekonnaloo peale ja jagama küüditamise või Siberiga seotud esemete lugusid, et mälestada olnut ja luua koos virtuaalnäitus "Ajalugu asjades".

Koondatud töötaja süüdistab Narva muuseumi juhti ebakompetentsuses

25.03.20 ... Narva muuseumi koondatud töötaja Merike Ivask tõi avalikkuse ette muuseumis valitsevad sisepinged ja süüdistab praegust muuseumi juhti Ivo Postit ebakompetentsuses.

Video: intervjuu Alar Karisega Eesti Rahva Muuseumi lähitulevikust

23.03.20 ... ERR kultuuriportaal vahendas 23. märtsil otseintervjuud Tartust Eesti Rahva Muuseumi direktor Alar Karisega, kes rääkis, kuidas peaks üks töö- ja teabemahukas muuseum tulema toime kriisitingimustes.

Arvamus. Kuidas hoida suletud muuseum avatuna

20.03.20 ... Eriolukorra tõttu on suletud kõik muuseumid ning eriline olukord sunnib mõtlema, kuidas hoida suletud muuseumid külastajatele ikkagi avatuna. Nii senistele kui uutele. Kuidas hoida huvi muuseumi või mäluasutuse vastu, jätkata teadmiste jagamist ja lugude jutustamist, kuni inimene taas traditsioonilisel moel muuseumi pääseb. Kurioosumina kuulutas kultuuriministeerium 2020. aasta teemaks just digikultuuri, kirjutas Kalmar Kurs Õpetajate lehes.

Jaanus Rohumaa: dramaatilist eemaldumist teatrist mul olnud pole

20.03.20 ... Kultuuriinimeste seas on meresõit hinnatud hobi. Ka Kultuurisaates "OP" külas olnud kultuurikorraldaja Jaanus Rohumaa tunnistas, et sel hobil on tema elus oluline roll. Lennusadama uusima näitusega "Ajalend sadamates" käisid tutvumas Margus Tabor ja Jaanus Rohumaa.

Kultuuriminister taotleb Soomaa ühepuulootsikute kandmist UNESCO nimistusse

19.03.20 ... Kultuuriminister Lukas allkirjastas taotluse kanda "Ühepuulootsiku ehitamine ja kasutamine Soomaal" UNESCO vaimse kultuuri pärandi nimistusse. Otsus tehakse 2021. aasta lõpuks.

Loodusmuuseum avas uksed virtuaalselt

19.03.20 ... Eesti Loodusmuuseumi kodulehe kaudu saab nüüd iga huviline tutvuda nii muuseumi püsinäitustega kui viimaste möödunud ajutiste näitustega. Lisaks virtuaalsele jalutuskäigule näitusesaalides saab kuulata audiogiidi, vaadata videoid ning mängida mänge.

Arhitektuurimuuseum pakub August Komendandi näituse asemel filmi

19.03.20 ... Arhitektuurimuuseum töötab selle nimel, et suurnäitus "Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant" oleks avatud kauem kui plaanitud 26. aprill ehk ka pärast viirusseisaku lõppu. Seni pakutakse publikule vaatamiseks filmi, mis samuti näituse osa.

ERM ootab lugusid ja pilte elust koroonaviiruse ajal

18.03.20 ... Eesti Rahva Muuseum kogub lugusid ja fotosid sellest, kuidas viirusepuhang ja riiklik eriolukord mõjutab ja ümber kujundab Eesti inimeste igapäevaelu ning kuidas me uue elukorraldusega kohaneme.

Galeriid ja muuseumid pakuvad digikultuuri

13.03.20 ... Ka suur osa Eesti galeriidest ja muuseumidest on eriolukorra tõttu suletud, teiste seas Eesti kunstimuuseumi ja ajaloomuuseumi kõik filiaalid, Eesti Rahvamuuseum Tartus ja Tallinna kunstihoone.

Ajaloomuuseumi muuseumid on märtsi lõpuni kinni

12.03.20 ... Vastavalt Maailma Terviseorganisatsioon WHO hinnangule kuulutada koroonaviiruse COVID-19 olukord pandeemiaks ning Vabariigi Valitsuse antud soovitustele suleb Eesti Ajaloomuuseum nakkusohu vältimiseks uksed 31. märtsini.

Linnakodanike koduaarded pandi muuseumi

10.03.20 ... Tallinna linnamuuseumi näitustesarjas "Kogu ja lugu" eksponeeritakse linnakodanike põnevaid kollektsioone. 10. märtsil avas oma kollektsioonid perekond Eelmaa, näitus kannab pealkirja "Koos itta ja läände".

Fotod: Lennusadamas avati näitus "Ajalend sadamates"

10.03.20 ... Möödunud reedel avati Lennusadamas videoinstallatsioon "Ajalend sadamates", mis on pühendatud Eesti meremuuseumi 85. aastapäevale.

Ungaris avatakse ERM-i etnograafianäitus "Ajanihe"

06.03.20 ... Eesti Instituudi korraldatavata Eesti nädala raames avatakse 9. märtsil Debrecenis ERM-i ja Kuzebai Gerdi nimelise Udmurdi rahvusmuuseumi koostöös valminud näitus "Ajanihe".

Teatri- ja muusikamuuseum tähistab Heino Elleri 133. sünniaastapäeva virtuaalselt

06.03.20 ... Laupäeval, 7. märtsil möödub helilooja Heino Elleri sünnist 133 aastat. Kui varasemalt on teatri- ja muusikamuuseum tähistanud seda tähtpäeva kontserdi või uute noodiväljaannete avaldamisega, siis sel aastal jagab muuseum viit videolugu, milles kuuleb Ellu Elleri mälestusi oma abikaasast.

Lennusadam avab videoinstallatsiooni sadamatest

05.03.20 ... Laupäeval, 7. märtsil avab Lennusadam näituse "Ajalend sadamates", mis on pühendatud Eesti meremuuseumi 85. aastapäevale. 8. märtsil toimub Lennusadamas perepühapäev "Läänemeri ja geoloogia".

EKKM sõlmis Tallinna linnaga uue üürilepingu

03.03.20 ... Tallinna linn ja Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) sõlmisid lepingu, mis annab viimasele kindluse alustada kevadhooaega. Linn sõlmis üürilepingu EKKM-i krunti haldava Kultuurikatlaga pooleks aastaks.

Winny Puhh astub naistepäeva eelõhtul ERM-is üles efektse kontserdiga

03.03.20 ... ERMi ÖÖ üllatab 7. märtsil eriefektidega, mida muuseumis varem nähtud ei ole, kui lavale astuvad Winny Puhh, Jimbino Vegan, Iiris, Yasmyn ja Ütsiotsõ.

Tallinna Peeter-Pauli katedraali keldrisse ehitatakse kabel ja muuseum

02.03.20 ... Tallinna Peeter-Pauli katedraali keldrisse plaanitakse ehitada kabel ning Eesti katoliku kiriku muuseum, kus saab juba paari aasta pärast näha reliikviaid.

Ajutine Mati Undi muuseum Kadriorus jääb avatuks kavandatust kauemaks

01.03.20 ... Kadriorus Koidula tänaval asuv Mati Undi muuseum jääb avatuks aprilli lõpuni ning ootab lähikuudel külastajaid ka kolmapäeviti ja neljapäeviti. Märtsis ja aprillis toimub muuseumis ka mitu kohtumis- ja meenutusõhtut.

Tammsaare pargis avaneb Eduard Vilde 155. sünniaastapäeva auks välinäitus

28.02.20 ... Alates reedest on Tallinnas Tammsaare pargis avatud välinäitus, mis koondab kirjanik Eduard Vilde 155. sünniaastapäeva puhul valiku tema tsitaatidest, muuseumist pärit arhiivifotodest ja eluloofaktidest.

President andis üle rahvaluule kogumispreemiad

26.02.20 ... President Kersti Kaljulaid jagas Tartus kirjandusmuuseumis välja 2019. aasta rahvaluule kogumispreemiad. Tänavu pälvisid preemiad Tiiu Jaago, Ellen Muru ja Lembitu Twerdjanski.

Fotografiskas näeb esimest korda maailmas Tom of Finlandi joonistusi koos fotodega

21.02.20 ... Fotografiska Tallinn avab reedel näituse "The Darkroom" homoerootiliste joonistuste looja Tom of Finlandi (Touko Laaksonen) loomingust, kus lisaks joonistustele näeb esimest korda kunstniku fotosid sõpradest ja partneritest, mida ta oma joonistuste alusena kasutas.

Tom of Finlandi näituse kuraator: ta lõi geidele positiivse eeskuju

20.02.20 ... Maailmakuulus Tom of Finland on mees, kelle homoerootilised joonistused muutsid maailma. Aga selleks, et need joonistused saaksid sündida, pidi ta oma tööaastate jooksul tegema ka sadu fotosid. Fotografiska Tallinnas on esimene kord kogu maailmas, kui need pildid jõuavad laiema avalikkuse ette.

Kondase Keskus tähistab naivist Paul Kondase juubelit innovatiivses võtmes

20.02.20 ... Paul Kondase 120. sünniaastapäeva puhul avatakse Kondase Keskuses multimeedia kunstinäitus "Kondas 120", mis äratab kunstniku loomingu ellu nii helis kui ka pildis.

Vabamu kutsub vabariigi aastapäeval osa võtma eriprogrammist

17.02.20 ... 24. veebruaril, vabariigi aastapäeval avavad okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ning KGB vangikongid oma uksed külastajatele kell 8. Vabamus saavad kõik külastajad osaleda eriprogrammiga muuseumipäevas.

Muinsuskaitse soovib ERM-i ümber kaitsevööndi luua

14.02.20 ... Muinsuskaitseamet soovib lisaks Tartu Raadi lennuväljale võtta kaitse alla ka Eesti Rahva Muuseumi (ERM) hoone ja seada selle ümber kaitsevööndi. Piirkonna maaomanikke kumbki plaan ei rõõmusta.

Loodusmuuseumi näitusel saab proovida elu nahkhiire nahas

13.02.20 ... Neljapäevast, 13. veebruarist on Eesti loodusmuuseumis avatud näitus "Hirmus armas nahkhiir", mis toob külastajate ette tänavuse aasta looma olemuse ja elu-olu. Näituse keskmes on nahkhiirte aastaring koos võimalustega seda ise näha, kuulda ja tunnetada.

Vana-Narva makett leidis uue koha endises mööblivabrikus

12.02.20 ... Vana-Narva maketi probleem leidis lahenduse. Makett anti üle Narva muuseumile, mis leidis maketile uue asupaiga ja on valmis selle publikule varsti avama. Hiljem lisandub maketile Narva õitsenguaegu ja tuleviku väljavaateid tutvustav ekspositsioon.

ERM pakub omamoodi viisi Tartu maratoni läbimiseks

12.02.20 ... Eesti Rahva Muuseumi (ERM) osalussaalis avati Tartu maratoni juubelinäitus. Näitus juhatab läbi maratoni 60-aastase ajaloo ja annab edasi osalejate pajatatud lood ning juhtumised.

Riia raekojas näeb Tallinna sajandivanustel postkaartidel

12.02.20 ... Esmaspäevast on Riia raekojas avatud näitus "801-aastane Tallinn sajandivanustel postkaartidel". 20. sajandi alguses trükitud 30 Tallinna vaadetega postkaarti pärinevad TLÜ akadeemilise raamatukogu baltika osakonna fotokogust, kus tänaseks on arvele võetud üle 15 620 foto ja postkaardi.

Galerii: Valda Raua 100. sünniaastapäevaks ilmus elulooraamat

10.02.20 ... Tõlkija Valda Raua 100. sünniaastapäevaks ilmus Ela Tomsoni koostatud elulooraamat "Valda Raud. Üks elu". Valda Raua vahendusel on eesti keelde jõudnud Salingeri "Kuristik rukkis", Vonneguti "Tšempionide eine", Hemingway "Ja päike tõuseb" ning paljud teised teosed.

Muuseumiöö 2020 teemaks sai "Öös on aega"

10.02.20 ... Suur muuseumiöö toimub sel aastal 16. mail, mil Eesti muuseumid avavad oma uksed tasuta õhtul kell 18.00.

Galerii: ERM-is avati näitus muinasjuttudest

08.02.20 ... ERM-is avab vahetuvate näituste saalis uksed muinasjutunäitus "Elas kord…".

Näitusel "Anna uus elu" väärtustatakse taaskasutust

03.02.20 ... Pärnu uue kunsti muuseumis on avatud juba kaheksas taaskasutusnäitus teemal "Anna uus elu". Näituse tööd üllatavad vaatajaid leidlikkusega.

EKKM jätkab näitusetegevust

03.02.20 ... Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) teatas, et on koostöös Tallinna linna ja SA Tallinna kultuurikatlaga leidnud Põhja pst 35 hoonet puudutavale olukorrale lahenduse ja jätkab 2020. aastal näitusetegevust.

Muuseumiühing taunib Tallinna linnamuuseumi direktori vallandamist

03.02.20 ... Muuseumitöötajaid ühendav Eesti Muuseumiühing algatas avalduse Tallinna linnamuuseumi direktori kohalt vallandatud Triin Siineri toetuseks, mis saadetakse linnapea Mihhail Kõlvartile. Lisaks muuseumiühingule on avaldusega liitunud juba üle 100 muuseumitöötaja Eesti erinevatest muuseumidest.

Haapsalus tähistatakse Ilon Wiklandi 90. sünnipäeva

31.01.20 ... Haapsalus Iloni Imedemaal tähistatakse 5. veebruaril kunstniku ja illustraatori Ilon Wiklandi 90. sünnipäeva. Kavas on jututunnid, raamatuesitlus, noore kunstniku preemia üleandmine ja kahe näituse avamine.

Tarbekunsti ja disainimuuseum näitab, et Kreenholmi kangad pole vaid lillelised sitsiriided

31.01.20 ... Eesti tarbekunsti ja disainimuuseumis näeb kunstilisi Kreenholmi kangaid. Näitus keskendub sellele perioodile Kreenholmi ajaloos, kus kangaloomesse on kaasatud kunstnikud. Nii saabki näitusel üsna ruttu selgeks, et Kreenholmi kangad pole vaid lillelised sitsiriided.

Folklorist Risto Järv: muinasjutt on kui rahvusvaheline rändkaup

31.01.20 ... Tartus Eesti Rahva Muuseumis avatakse 8. veebruaril muinasjutunäitus "Elas kord...", mis vaatab tagasi Eesti muinasjuttudele ning uurib ka muinasjututraditsiooni laias maailmas. Kultuurisaates "OP" rääkisid värskest näitusest kuraator Katrin Siplegas ja folklorist Risto Järv.

Belobrovtsev põhjendas linnamuuseumi juhi vabastamist mitme rikkumisega

30.01.20 ... Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev (Keskerakond) põhjendas Tallinna linnamuuseumi juhi Triin Siineri ametist vabastamist sellega, et muuseumil oli probleeme riigihangetega ja muidki rikkumisi. Muuseumi esindajate sõnul sisaldavad linnavalitsuse süüdistused palju valeinfot ja kui olukord ei lahene, ei välista nad ka streiki.

Galerii. Eesti Post esitles Antarktika avastamise 200. aastapäeva postmargiplokki

29.01.20 ... Eesti Post esitles esmaspäeval Lennusadamas postmargiplokki "Antarktika avastamine 200. Eesti-Vene ühisväljaanne".

Fotomuuseumis näeb Eesti 70. aastate fotokunsti rikastanud rühmituse BEG loomingut

28.01.20 ... Fotomuuseumi galeriis LEE on avatud retrospektiivnäitus kirglikust fotorühmitusest BEG.

Riik tahab muuseumide tegevust efektiivsemaks muuta

27.01.20 ... Riik on asunud üle vaatama Eesti riiklike muuseumide tegevust. Plaanis on näiteks muuseumide rahastamine allutada tulemuspõhisusele, koondada riiklikud hoidlad kahte keskusesse ja leida süsteemi seest sisemist efektiivsust. Muuseumide sulgemist kavas ei ole.

"Uuri ruumi" näituse kuraator: esile on tõstetud päris elamus

27.01.20 ... Reedel jagas muuseuminõukogu välja Eesti muuseumide aastaauhinnad, kus kuulutas parimaks püsinäituseks arhitektuurimuuseumi näituse "Uuri ruumi". Näituse koordinaator ja arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari ütles, et sellel näitusel on esile tõstetud päris elamus ja selle eesmärk on õpetada lastele ruumi läbi ruumi enda.
klassikaraadio
VAATA JÄRELE
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: