Muuseumid

ERMi hõimuklubis kõneldakse Narvast kui soome-ugri linnast

18.12.18 ... Eesti Rahva Muuseumi hõimuklubis on 19. detsembril kell 17.45 külas Tartu Ülikooli keeleteadlane Szilard Toth.

Palamuse muuseumit külastas avamisnädalal tuhatkond inimest

16.12.18 ... Möödunud nädalavahetusel pärast põhjalikku uuendust avatud Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakooli muuseumit külastas nädala jooksul tuhatkond inimest, mida muuseumi arendusjuht Janek Varblas peab suurepäraseks tulemuseks.

Galerii: Käru muuseum korraldas Tallinnas lastekärude paraadi

14.12.18 ... Reedel korraldas Käru muuseum Tallinnas lastekärude paraadi, millega koguti raha kahe 19. sajandi käru ostmiseks ja mitme käru renoveerimiseks.

Valitsuse otsus tagab Niguliste jäämise muuseumiks ja kontserdisaaliks

14.12.18 ... Valitsus ja Eesti Evangeelne Luterlik Kirik (EELK) saavutasid kokkuleppe, mis tagab, et Niguliste kiriku hoone jääb Eesti Kunstimuuseumi filiaaliks ja kontserdisaaliks.

Lastesarjast tuntud Äpu sai oma jõululoo

10.12.18 ... Näitleja Heino Seljamaa äratas kunagise menuka lastesaate "Kõige suurem sõber" tegelase Äpu taas ellu lastelavastuses "Nääriäpu jõulupuu", mis esietendub teisipäeval Eesti Rahva Muuseumis (ERM).

Eesti Kunstimuuseum põimib juubeliaastal kokku mineviku ja tuleviku

09.12.18 ... Eesti kunstimuuseum lükkas sel nädalal avatud suurnäitusega käima 100. sünnipäeva tähistava aasta. "Aktuaalne kaamera. Nädal" käis uurimas, kuidas sündis Eesti Kunstimuuseum ja milliseid aardeid peidab endas Kadrioru loss.

Muuseumiroti nominendid on selgunud: kokku esitati rekordilised 113 taotlust

08.12.18 ... Muuseuminõukogu komisjonid valisid välja Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid. Kümnes muuseumiroti kategoorias selguvad laureaadid 25. jaanuaril Eesti ajaloomuuseumis Maarjamäel toimuval auhinnagalal.

Kaidor Kahar käis mänguentusiastidega testimas videomängude muuseumi

06.12.18 ... "Ringvaade" käis interaktiivses videomängude muuseumi, kus saab diivanile pikali visata ja mängima hakata. Reporter Kaidor Kahar kutsus endaga muuseumit testima kaks mänguentusiasti – Helene ja Joosepi.

Urmas Dresen: Paksus Margareetas teist ajakapslit ei ole

06.12.18 ... Eesti Meremuuseumi Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskuse ehitustöödel leiti 1979. aastast pärit nurgakivi kapsel, mille olid sinna paigutanud Meremuuseumi töötajad ja ehitajad. "Ringvaate" stuudios käis Meremuuseumi direktor Urmas Dresen.

Muuseumimäng "Üle linna jõulud!" pakub mitut vaatenurka jõulukommetele

06.12.18 ... Tallinna Linnamuuseumis toimub 8.–9. detsembril ja 5. jaanuaril ülemuuseumiline jõulumäng, milles räägitakse linnakultuuris juurdunud jõulukommetest.

Paksust Margareetast leiti 39 aasta vanune ajakapsel

06.12.18 ... Eesti Meremuuseumi Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskuse ehitustöödel leiti 1979. aastast pärit nurgakivi kapsel, mille olid sinna paigutanud Meremuuseumi töötajad ja ehitajad.

Uuendatud Palamuse muuseumis saab isegi ajastutruus voodis puhata

04.12.18 ... "Kevadest" tuntud Tootsi ja Teele koolimaja Palamusel on juba pea kaks aastat olnud külastajatele suletud. 8. novembril avatakse seal uhiuus muuseum, mida käis "Ringvaade" esimesena uudistamas.

Kogumisaktsiooni "Koolipärimus 2018" korraldaja: lugude spekter oli lai

04.12.18 ... Lõppeval kultuuripärandiaastal toimus Eestis sadu pärandkultuuri väärtustavaid sündmusi. Eriti populaarne oli noorte kaasamiseks mõeldud pärandikogumise aktsioon "Koolipärimus 2018".

Tartu ülikooli varasalvedest võib leida Puškini surimaski

03.12.18 ... "Ringvaate" toimetaja Heleri All uuris, mida peidavad endas Tartu ülikooli varakambrid.

Tules hävinud Rio de Janeiro rahvusmuuseumis ehitatakse uuesti üles

03.12.18 ... Septembris tules hävinud Rio de Janeiro rahvusmuuseum ehitatakse Mehhiko ekspertide kaasabil taas üles.

Sõjamuuseumis avati uus Vabadussõja näitus ja ainulaadne relvanäitus

03.12.18 ... Eesti sõjamuuseumis avati esmaspäeval püsiekspositsiooni osana uus Vabadussõja näitus ning Aku Soraineni kogul põhinev ajutine relvanäitus "Sõjast sõjani". Mõlemad näitused on pühendatud Eesti Vabadussõja alguse 100. aastapäevale.

Palamuse muuseum avab Tootsi koolimaja esmakordselt täismahus

03.12.18 ... Nädalavahetusel avab Palamuse muuseum pärast põhjalikku renoveerimist taas uksed. Täies mahus avatakse ajalooline kihelkonnakoolimaja nõnda nagu see 1895. aastal välja võis näha ning lisandunud on värskelt valminud peamaja, kus lisaks näitusealale asuvad õppeklassid, kohvik, muuseumi fond ja tööruumid.

Iloni Imedemaa näitusel näeb jõulukaarte aastaist 1901 kuni 1940

02.12.18 ... Haapsalus Iloni Imedemaal avati näitus, kus on väljas ligi 400 jõulu- ja uusaastapostkaarti aastatest 1901-1940. Kaartide omaniku Ester Kõrvitsa kollektsioonis on kokku aga üle 20 000 postkaardi.

Heleri All käis mustkunstnikega koos illusioonide näitusel

30.11.18 ... Tartus asuv teaduskeskus AHHAA avas reedel uue isetehtud näituse "Ahhaa, illusioonid", kus saab näha optilisi illusioone ja meeli eksitavaid eksponaate. "Ringvaate" reporter võttis näitusetuurile kaasa mustkunstnikud Charlekase ja Meelis Kubo, et aidata tuvastada, mis on päris illusioon ja mis mitte.

Eesti Panga 100. aastapäeva näitusel näeb kunsti, mis mahub eestlasele tasku

30.11.18 ... Kunst ja raha on omavahel väga tihedalt seotud, selgub Mikkeli muuseumis avatud Eesti Panga 100. aastapäeva näitusel.

Vabaõhumuuseumi uuel juhil tuleb tegelema hakata kehvas olukorras hoidlate ja ruumikitsikusega

30.11.18 ... Eesti Vabaõhumuuseumi uueks juhiks saab jaanuari algul praegune Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi direktor Tanel Veeremaa, kellel on magistrikraadid strateegilise kommunikatsiooni ja kultuurikorralduse erialal. Eesti Vabaõhumuuseumi oludega on ta tuttav, olles seal varem töötanud muuseumipedagoogi ja hariduskeskuse juhina. Uue juhina tahab Veeremaa Vabaõhumuuseumis arendada ühtset meeskonnapõhist organisatsioonikultuuri. Samuti tuleb tegeleda kehvas olukorras hoidlatega ning tööruumide kitsikusega.

ERMi loengusarjas kõneldakse Tiibeti kultuurist

30.11.18 ... 4. detsembril kell 18 toimub Eesti Rahva Muuseumi loengusarja "Maailm ja rahvad" sügissemestri viimane loeng, kus Tartu Ülikooli külalisdoktorant Pema Choedon kõneleb Tiibeti kultuurist.

Haapsalu piiskopilinnuse uue muuseumi kunstikonkursi võitis Bruno Lillemetsa töö

29.11.18 ... Haapsalu piiskopilinnusesse ehitatava uue muuseumi kunstikonkursi võitis Bruno Lillemetsa ideekavand "Kaja".

Galerii. Vabamus avati eesti ja vene noorte loodud ajaloonäitus

29.11.18 ... 29. novembril avatakse okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu kooliõpilaste poolt loodud näitus "Kümme kümnendit Eesti ajaloos". Näituse eesmärk oli kokku tuua eesti ja vene emakeelega õpilased, et koos mõelda erinevate perspektiivide üle Eesti lähiajaloos.

Eesti Meremuuseum otsib lapsepõlve eksperte

29.11.18 ... 18. detsembrini saavad 9-12aastased lapsed kandideerida Eesti Meremuuseumisse lapsepõlve eksperdiks, et anda muuseumile nõu, mida muuta lapsesõbralikumaks ja mida uut teha.

Vabaõhumuuseumi nõukogu valis uueks juhiks Tanel Veeremaa

29.11.18 ... Eesti Vabaõhumuuseumi nõukogu kinnitas juhatuse liikme konkursi võitjaks Tanel Veeremaa, kes alustab tööd 2019. aasta jaanuari algul.

Niguliste jõulukuusk on seekord pühendatud vabariigi sünnipäevale

25.11.18 ... Pühapäeval pidulikult avatud Niguliste Muuseumi jõulukuusk on traditsiooniliselt temaatiline ja seekord pühendatud Eesti Vabariigi sajandale sünnipäevale. Kuuse kaunistamisel said kaasa lüüa lapsed, kes valmistasid jõuluehteid.

Video: Ants Viirese mälestuskonverents

21.11.18 ... 21. novembril toimus Eesti Rahva Muuseumis etnoloog Ants Viirese 100. sünniaastapäevale pühendatud mälestuspäev, mida täiendasid Viirese abikaasa Evi Tihemetsa ning puukäsitöömeister Meelis Kihulase näitused. ERR kultuuriportaalist saab sündmust järele vaadata.

Loodusmuuseumi uus näitus räägib Eesti soodest

20.11.18 ... Viis protsenti Eesti maismaast on kaetud elussooga, mida on oluliselt vähem kui tavaliselt arvatakse ja vanades raamatutes kirjutatakse, ütlevad loodusmuuseumi töötajad. Loodusmuuseumi peagi avataval uuel püsinäitusel saab tutvuda meie soode tüüpidega ja nendega, kes seal elavad - olgu ta loom, putukas või taim.

Tartu ülikooli kunstimuusemi uus näitus on pühendatud Pompei stiilis seinamaalingutele

20.11.18 ... Tartu ülikooli kunstimuuseumis avatakse 21. novembril näitus "Pompei fragmendid", mis on pühendatud Eesti esimesele spetsiaalselt muuseumi jaoks kujundatud interjöörile, 1868. aasta novembris valminud Pompei stiilis seinamaalingutele.

Tartu mänguasjamuuseum lõi fännide rõõmuks üheks nädalavahetuseks legomaailma

17.11.18 ... Legohuvilised kogunesid Tartu mänguasjamuuseumisse, kus sai näha legokarusselle, sõitvaid legoronge ja muid põnevaid legoehitisi. Legopäevadel selgus, et legoklotsid on palju rohkemat kui lihtsalt mänguasjad.

Neitsitornis pühendutakse kindlustele

14.11.18 ... 17. novembril kuuleb Tallinna Linnamuuseumi kindlustustepäeval Neitsitornis loenguid linna ajaloost.

Tartus avas uksed nukukodude muuseum

14.11.18 ... Tartus Teatri kodus avas uksed nukukodude muuseum, kuhu on kokku kolitud mänguasjade koguja Heli Männi nukumajad.

Eesti Kunstimuuseum avab Jaapanis Kaljo Põllu loomingu näituse

12.11.18 ... Neljapäeval, 15. novembril avatakse Jaapanis Okuni pühamus EV100 rahvusvahelisse programmi kuuluv eesti kunstniku Kaljo Põllu graafikanäitus. Eesti Kunstimuuseumi ning Jaapanis Okuni pühamu, Saku linna ja Saku Linna Kaasaegse Kunsti Muuseumi koostöös valminud erakordne väljapanek avab eestlaste esivanemate mütoloogilist muinasmaailma ning eesti legende, uskumusi ja loodustunnetust.

ERMi osalussaalis avavad näituse eri kultuuritaustaga tartlased

13.11.18 ... 14. novembril kell 17 avatakse Eesti Rahva Muuseumis (Muuseumi tee 2, Tartu; A-sissepääs) osalussaali näitus "Eesti meie südametes", mis vaatleb Eestit väljasttulija pilgu kaudu.

Aasta looma luulevõistlusele laekus töid ka räpi vormis

12.11.18 ... Eesti Loodusmuuseumi, MTÜ Aasta Loom ja Looduskalender.ee korraldatud aasta looma luulekonkursil osales tänavu kokku üle 250 võistlustöö ja rohkem kui 40 koolist üle Eesti. Tihedast konkurentsist valis žürii välja 18 kirjatööd, mille autoreid ootab preemiareis loodusfotograaf Remo Savisaarega ilvese elupaikadesse.

Ida-Virumaale rajatakse salapiirituseveo muuseum

10.11.18 ... Ida-Virumaal Liimalas pandi laupäeval nurgakivi Tulivee keskusele, kus tuleb Eesti esimene salapiirituseveo ajaloo muuseum. Keskus plaanitakse avada järgmise aasta maikuus.

Adamson-Ericu muuseumis avati näitus Eesti ehtekunsti ajaloost

09.11.18 ... Ehted on olnud juba aastatuhandeid jõukuse, staatuse ja võimu sümbol. Näitus "Eesti ehted läbi aastatuhandete" käsitleb kümmet tuhandet aastat meie ehtekunsti loos. Näitusel on väljas nii arheoloogilised leiud Tallinna Ülikooli teaduskogust, kunstnik Adamson-Ericu enda loodud ehted kui ka nüüdisaegne autorilooming.

Galerii: Narva Aleksandri kirik avatakse videoinstallatsiooniga

08.11.18 ... 13. novembril avab taas uksed Narva Aleksandri kirik. Ajaloolise kiriku võlvide all saab näha videoinstallatsiooni, mis jutustab vaatajatele Narva värvikat ajalugu.

Pärnu muuseumis saab nõu rahvarõivaste valmistamiseks

06.11.18 ... Pärnu muuseumis avati rahvarõivaste nõuandetuba, et veidikenegi rahuldada viimastel aastatel kasvanud huvi rahvarõivaste valmistamise vastu. Praegu näidatakse seal 19. sajandi Vändra kihelkonna rahvarõivaid, järge ootavad Audru ja Tõstamaa.

"Ajarännak 1869" viib esimese üldlaulupeo ettevalmistuste juurde

06.11.18 ... Eesti Rahva Muuseum koostöös Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetuse Seltsiga (EAÜS) kutsub 2.–4. mail 2019 rändama ajas tagasi 1869. aasta kevadesse, umbes kuu enne esimese üldlaulupeo toimumist.

Meremuuseum ootab huvilisi panustama näituse "Seks ja meri" loomisse

05.11.18 ... Eesti Meremuuseum kutsub kõiki huvilisi panustama uue ajutise näituse "Seks ja meri" loomisesse. Tulevase näituse eesmärk on rääkida meremeeste ihadest ja igatsustest.

Urmas Dresen: meremeestel olid naistuttavaid igas sadamas

05.11.18 ... Lennusadamas avatakse 8. märtsil 2019 näitus "Sex & the Sea", mille autor on tuntud Hollandi multimeediakunstnik Saskia Boddeke. Meremehe ihadest ja igatsusest rääkivat ekspositsiooni täiendavad ka Eesti meremeeste lood, milles osalemiseks saab iga huviline 5.-30. novembrini pakkuda merereisidelt kaasa toodud huvitavaid eksootilisi esemeid. Meremuuseumi direktor Urmas Dresen rääkis "Terevisioonis" näitusest ja oodatud täiendustest lähemalt.

Eesti võib peagi saada veealuse muuseumi

03.11.18 ... Läänemeri peidab endas tuhandeid veealuseid aardeid ja seetõttu on sündinud ka idee omalaadse muuseumi võimalikkusest.

"Aktuaalne kaamera" tutvus Kumus 1990. aastate unustatud kunstiteostega

01.11.18 ... Neljapäeval avati Kumu kunstimuuseumis näitus "Salatoimikud", mis avab 1990. aastad süvakihtides ja heidab valgust varju jäänud, unustatud ja kultuurimälus isegi kaduma läinud teostele. Näituse kuraatorid tutvustasid "Aktuaalsele kaamerale" kolme teost.

Otseülekanne: kuidas hinnata pärandit?

30.10.18 ... 30. oktoobril toimub Muinsuskaitseameti, Tallinna Ülikooli ja Eesti Vabaõhumuuseumi koostöös seminar "Quo vadis, pärand?", mis seekord keskendub muinsuskaitse hinnastamisele. ERR kultuuriportaal kannab seminari üle ja avaldab video.

Tarbekunsti- ja disainimuuseumi näitus tutvustab Põltsamaa portselanimanufaktuuri

29.10.18 ... Tarbekunsti- ja disainimuuseum alustab näitustesarjaga, mille eesmärk on eksponeerida kammerlikus formaadis muuseumi kogusse kuuluvaid märgilisi teoseid ja tutvustada meenutamist väärivaid nähtusi.

Mänguasjamuuseumis tähistatakse rahvusvahelist kaisukarupäeva

28.10.18 ... Karukunstnik Maris Aare tähistab pühapäeval Tartu mänguasjamuuseumis rahvusvahelist kaisukarupäeva.

Kumu uus näitus toob publiku ette 1990. aastate varjujäänud ja kadunud teosed

26.10.18 ... Neljapäeval, 1. novembril kell 19.00 avatakse Kumu kunstimuuseumis EV100 programmi kuuluv näitus "Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]". Eesti üheksakümnendate aastate kunsti käsitlev näitus sai oma pealkirja kümnendi kultusseriaali "Salatoimikud" järgi. Kuraatorite Anders Härmi ja Eha Komissarovi sõnul kirjeldab nimi aga pigem näituse koostamise ja teoste valiku printsiipe, kui et otsib pealkirjast ilmtingimata metafoorset katust esitatud töödele.

Otseülekanne lõppenud: hinnati 100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist

23.10.18 ... Neljapäeval, 25. oktoobril peetakse Eesti Rahva Muuseumis hõimupäevade konverents "100 aastat soome-ugri rahvaste iseolemist". Kell 11-16.30 toimuva sündmuse kannab üle ERR kultuuriportaal.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: