Muuseumid

Rootsi fotograaf avab oma sürrealistlike fotodega enda lemmikteemasid

23.09.20 ... Rootsist pärit fotograaf Erik Johansson avas Tallinnas Fotografiskas oma sürrealistlike piltide näituse.

Vabamu meenutab suurpõgenemise 76. aastapäeva teabeseminariga

23.09.20 ... Neljapäeval, 24. septembril kell 17.30 algab Tallinnas Okupatsioonide Muuseumis (Vabamus) teabeseminar "Minna ei taha, kuid jääda ei saa", millega meenutatakse suurpõgenemise 76. aastapäeva.

Remondi järel avas uksed Lydia Koidula muuseum

22.09.20 ... 21. septembril tegi Pärnus remondi järel uksed lahti Lydia Koidula muuseum.

Lennusadama perepühapäeval räägitakse lugusid paadipõgenemisest

12.09.20 ... 13. septembril kell 12-16 toimub Lennusadamas vanavanemate päevale pühendatud perepühapäev, kus räägitakse põgenemisest üle mere.

Maanteemuuseum tähistab vanavanemate päeva kolmerattalistega

12.09.20 ... Eesti Maanteemuuseumi postijaama sisehoov on sel nädalavahetusel silmapaistvate kolmerattaliste päralt – tähistatakse pühapäevast vanavanemate päeva, mis sel aastal on pühendatud külgkorviga vanamootorratastele.

Piimandusmuuseum näitab lehma mulaaži abil lastele, kust piim tuleb

11.09.20 ... Imaveres tegutsev Eesti Piimandusmuuseum ostis lehma, et lapsed saaksid teada, kust piim tegelikult tuleb ja kuidas lehma lüpstakse. Tegemist on siiski elusa lehma tõetruu mulaažiga, sest päris lehma pidamine käiks muuseumil lihtsalt üle jõu.

Kaasaegse kunsti muuseumi uus näitus jutustab energiast ja ületootmisest

11.09.20 ... Eesti kaasaegse kunsti muuseumi uus näitus "Tiiger ruumis" räägib energiast ja selle ületootmisest. Näituse lähtepunkt on üleminek fossiilkütustelt uutele energiaallikatele. Kunstnikud uurivad, mida see meile kõigile tähendab.

Galerii: Tallinnas avati näitus koolimajadeks ehitatud hoonetest Eestis

09.09.20 ... Tallinnas Georg Otsa tänaval avati muinsuskaitsepäevade raames 9. septembril näitus "Koolimaja. Kooliks ehitatud hoones Eestis 19. ja 20. sajandil".

Tartu Ülikooli muuseum nomineeriti ülikoolimuuseumide aastaauhinnale

09.09.20 ... Tartu Ülikooli muuseumi fotonäitus ja album "Tartu Ülikooli sada nägu", mis seob ülikooli teadlasi ja ülikoolis säilitatavaid kollektsioone, jõudis Rahvusvahelise Muuseumide Nõukogu (ICOM) Rahvusvahelise Ülikoolimuuseumide ja -kollektsioonide Komitee (UMAC) aastaauhinna nominentide hulka.

ERM-i näitusekonkursi võitis idee "Meie kodune nõiaköök"

08.09.20 ... Eesti Rahva Muuseumi näituseideede konkursi "Oma näitus" publikuhääletusel kogus enim hääli idee "Meie kodune nõiaköök", mis toob vaatajateni killukese Eestimaa taluköögist ja põnevatest tegemistest, mida hubases köögis pika laua taga koos tehakse. Võidunäitus avatakse ERMi osalussaalis 2021. aasta suvel.

Pikaajaline muuseumijuht peab ametist lahkuma

08.09.20 ... Juba 2005. aastast Eesti põllumajandusmuuseumi juhtinud ja 2017. aastal moodustatud sihtasutuse Eesti Maaelumuuseumid juhatuse liikmena töötanud Merli Sild kaotab septembri keskpaigast töö, sest muuseumi nõukogu otsustas tema lepingut mitte pikendada.

Kalamaja muuseum kutsub asumi elanikke annetama kipsist kõrvu

03.09.20 ... Kalamaja muuseum kutsub Kalamaja elanikke osalema näituse loomisel ja annetama muuseumile oma kõrvade kipsist jäljendeid, mis valmivad kunstiprojektiks.

Maanteemuuseumi külastajate arv tegi rekordi

03.09.20 ... Hoolimata koroona-aastast tegi Eesti Maanteemuuseumi külastajate arv sel suvel kõigi aegade rekordi. Kolme kuuga väisas muuseumit ligi 32 000 inimest, mis on kolmandiku võrra enam kui mullu.

Galerii: ERM tahab rajada Viljandimaale Anu Raua keskuse

02.09.20 ... Riigikogu kultuurikomisjonile esitati 29 taotlust riiklikult tähtsate kultuuriobjektide korrastamiseks või ehitamiseks. Eesti Rahva Muuseum tahab Heimtali kunagisest vallakeskusest Viljandimaal kujundada Anu Raua keskuse.

Kirjandusmuuseumi kogutud isolatsioonipäevikud räägivad seinast seina kogemustest

01.09.20 ... Eesti kirjandusmuuseumi kultuurilooline arhiiv kogus eriolukorrast mälestusi, et uurida inimeste isolatsioonis elamise kogemusi. Kuigi projekt lõppes ametlikult esmaspäeval, ootavad nad projekti ühe eestvedaja ja Eesti kultuuriloolise arhiivi vanemteaduri Maarja Hollo sõnul lugusid terve septembri.

Galerii. Muuseumiöö kutsus mõtlema aja kulgemisele

30.08.20 ... Laupäeval toimus kaheteistkümnes üle-eestiline Muuseumiöö, seekord pealkirjaga "Öös on aega". Kokku võttis muuseumiööst osa 180 muuseumi, lisaks tegid uksed viieks tunniks tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud ja mõisad.

Tammsaare pargis näeb nahkhiirte supervõimeid

28.08.20 ... 29. augusti hilisõhtul, rahvusvahelisel nahkhiirte ööl, avatakse Tallinnas Tammsaare pargis näitus "Supervõimekas nahkhiir".

Muuseumiöö avab tasuta 180 paiga uksed

17.08.20 ... Laupäeval, 29. augustil toimub kaheteistkümnes üle-eestiline Muuseumiöö, seekord pealkirjaga "Öös on aega". Kavast leiab eriekskursioone, töötube, orienteerumismänge: avastamist kõigile olenemata vanusest ja huvidest.

Eesti disainerid vahetavad üheks õhtuks ametit ja avavad hoovikohviku

27.08.20 ... Laupäeval, 29. augustil astuvad eesti disainerid üles hoopis uues rollis, avades vanalinnas Laial tänaval Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumi õuel üheks õhtuks hoovikohviku.

Muinastulede ööl püstitatakse Lennusadamasse viipetuli

26.08.20 ... 29. augustil kell 20 tähistatakse Lennusadamas Muinastulede ööd. Eesti Meremuuseum on selleks valmistanud tuletornide eelkäija, ajaloolise viipetule replika, milles tuli süüdatakse.

Kirjandusmuuseum kogub teavet inimeste tervisekäitumise kohta koroonakriisi ajal

03.07.20 ... Eesti Kirjandusmuuseumi rahvaluulearhiivi kogumismoodulis Kratt on veel viimaseid päevi, 31. augustini avatud küsimustik "Tervise hoidmine koroonakriisi ajal", millega muuseum uurib tervisehädadega toimetulekut ja vaimse tervise hoidmist karantiini tingimustes.

Tartu tähistab Morgensterni päeva

24.08.20 ... Reedel, 28. augustil möödub 250 aastat Tartu ülikooli kunstimuuseumi ja raamatukogu rajaja ning kauaaegse juhi ning professori Johann Karl Simon Morgensterni sünnist. Sel päeval avab Tartu ülikool Toomemäel Morgensterni korrastatud mälestusmärgi ja korraldab ekskursioone suurmehega seotud paikadesse. Kell 14.15 toimub Morgensterni mälestamine Raadi kalmistul.

Laulupeomuuseumis uuritakse Vanemuise teatri ajalugu

19.08.20 ... Tartus laulupeomuuseumis avati Eesti rahvusliku teatri 150. aastapäevale pühendatud näitus "Eesriie üles!".

Eesti Lennundusmuuseum otsib võimalust jätkusuutliku rahastamise tagamiseks

17.08.20 ... 20 aastat tagasi asutatud eraalgatuslik Sihtasutus Eesti Lennundusmuuseum on üks suuremaid tehnikamuuseume Eestis.

Vabamu tähistab taasiseseisvuspäeva töötubade ja Vaiko Epliku muusikaviktoriiniga

17.08.20 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu toimub 20. augustil perepäev, mille raames toimuvad muuseumis mitmed temaatilised töötoad, ekskursioonid vabaduse taastamise radadel ning päeva lõpetab Vaiko Epliku muusikaviktoriin.

Lavassaare raudteemuuseum pidas talgupäeva

14.08.20 ... Lavassaare raudteemuuseumis oli talgupäev, kus Eesti raudteeettevõtete ja Pärnu linnavalitsuse rahvas aitas territooriumi korrastada ja tegi muid vajalikke töid. Selline üritus oli muuseumis esmakordne.

Suvilakultuurist kõnelev näitus tutvustab hooneid, kuhu inimesed suundusid linnaelust pääsemiseks

14.08.20 ... 14. augustil avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumi Rotermanni soolalaos näitus "Suvila. Puhkamine ja arhitektuur Eestis 20. sajandil", mis pöörab tähelepanu suvilakultuurile. "Vikerhommikus" tutvustas näitust kuraator Triin Ojari ja märkis, et tol ajal otsisid inimesed suvilatest keskkonnamuutust, mis võimaldaks neil linna nürist elust vaheldust saada.

Näituse ''Kuhu me lähme?" autorid: iga küüditamise ja põgenemise lugu on erinev

13.08.20 ... ARS-i kunstilinnaku projektiruum avas Eestist põgenenute ja küüditatute mälestustel põhineva näituse ''Kuhu me lähme?''. Näituse autorite sõnul õppisid nad inimeste lugude kohta seda, et erinevaid küüditamise ja põgenemise lugusid on sama palju kui on inimesi ning iga üksik lugu võib inimese elu jooksul tema jaoks ka muutuda.

Soolalaos näidatakse suvitamist

11.08.20 ... 14. augustist ootab Eesti Arhitektuurimuuseum näitusele "Suvila. Puhkamine ja arhitektuur Eestis 20. sajandil", mis annab esmakordselt ülevaate Eesti rikkalikust nõukogudeaegsest puhke- ja suvilaarhitektuuri pärandist – hoonetest, mis muutsid puhkamise 20. sajandil suurele osale inimestest kättesaadavaks. Suvilast või puhkebaasist sai oluline tahk nõukogude aja elukorralduses.

Viis muuseumi muutusid Tartu Linnaajaloo Muuseumideks

11.08.20 ... Tartu Linnamuuseumi viis muuseumit hakkavad edaspidi kasutama ühist kaubamärki Tartu Linnaajaloo Muuseumid. Juriidiliseks nimeks jääb endiselt Tartu Linnamuuseum.

ARS-i projektiruumis avatakse Eestist põgenenute ja küüditatute mälestustel põhinev näitus

10.08.20 ... Neljapäeval, 13. augustil avavad kunstnikud Triin Kerge ja Aksel Haagensen ARS-i projektiruumis (Pärnu mnt 154) näituse "Kuhu me lähme?".

Eesti Rahva Muuseumi endise näitustemaja saatus on ikka veel lahtine

10.08.20 ... Eesti Rahva Muuseumi endise Tartu Kuperjanovi tänava näitustemaja saatus on ikka veel lahtine.

ERM näitab Muhu sukki

08.08.20 ... Muhu sukkade näitust "Meie argipäeva vidussepidamise aeg" näeb ERMi osalussaalis alates 8. augustist.

Galerii. Fotomuuseum avas sünnipäeva puhul Tallinna raekoja taga fototänava

06.08.20 ... 6. augustil tähistab fotomuuseum 40. sünnipäeva. Sel puhul on Tallinna raekoja taga avatud fototänav, mille raames toimuvad alternatiivfotograafia võimalusi tutvustavad töötoad.

Meremuuseumis muutub Läänemeri interaktiivseks

05.08.20 ... Eesti meremuuseum valmistab koostöös kohalike mereteadlastega ette interaktiivset näitust "Läänemeri maailmameres". Viie eri nurga alt saavad vastatud küsimused, mis teeb Läänemere eriliseks, milline on mere ja tema elanike tervis ning kuidas seda uurida. Väljapanek avatakse Lennusadamas oktoobris koos Ameerika loodusloomuuseumi suure näitusega "Tundmatu ookean".

Vabaõhumuuseumis pannakse püsti romade festival

05.08.20 ... Eesti Vabaõhumuuseumis peetakse 15. augustil romade ehk mustlaste festival Romfest.

Padise kloostri alt leiti hauakambrid

04.08.20 ... Padise kloostris tehtud konserveerimistööde käigus toimusid seal ka arheoloogilised väljakaevamised, mis tõid päevavalgele mitmeid ajaloolisi leide, nende seas näiteks hauakambreid.

Niguliste muuseumi neljapäevases loengus räägitakse jumalaema kujutamisest

03.08.20 ... Neljapäeval, 6. augustil kell 18.00 peab Niguliste muuseumi kuraator Kerttu Palginõmm loengu jumalaemast ning temaga seotud lugudest ja sümboolikast Tallinna Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaablil.

Meremuuseum tahab tuua Eestisse 850 000-eurose USA näituse

30.07.20 ... Meremuuseum plaanib oktoobrist näidata Ameerika Loodusloomuuseumi näitust "Tundmatu ookean", milleks taotleb muinsuskaitseametilt riikliku kahjuhüvitise tagamist summas 998 620 USA dollarit ehk veidi üle 850 000 euro.

Karin Paulus. Loeme raha!

26.07.20 ... Ei ole normaalne, kui kultuuri­ministeerium allub Eesti Rahva Muuseumi survele ja suunab veelgi rohkem vahendeid niigi väga heade tingimustega majja, mille näitused on Harju keskmised. Ka teised muuseumid väärivad oma töö väärtustamist ja investeeringuid, kirjutab Karin Paulus Sirbis.

Kuraatorid üle maailma otsisid parimat muuseumi taguotsa

22.07.20 ... Yorkshire'i muuseum esitas külastajate vähenemise ajel muuseumidele ja kuraatoritele üle maailma väljakutse otsida enda kunstikogudest välja parimad taguotsad ning jagada neid Twitteri vahendusel publikuga.

Linnamuuseum toob tuuridega päevavalgele tallinlaste patuelu läbi aja

21.07.20 ... Veebruaris avab Tallinna linnamuuseum näituse "Kõlvatu Tallinn", mis räägib tallinlaste patuelust, ihadest ja tabudest läbi aja ning mida muuseum tutvustab augustis toimuvate nn sekskursioonidega, kust ei puudu ka käeline osa.

Aet Maatee: ei ole väga vahet, millist kultuuriorganisatsiooni sa juhid

18.07.20 ... Pikalt laulu- ja tantsupeo sihtasutust juhtinud Aet Maatee valiti sel nädalal Pärnu muuseumi uueks juhiks. Maatee sõnul on tegemist põneva väljakutsega ja ta usub, et saab uue ametiga hakkama.

Tartu Ülikooli muuseum avab Toomemäel teadusteemalise seikluslinnaku

16.07.20 ... Alates laupäevast, 18. juulist saavad huvilised Tartus Toomemäele mängida Tartu Ülikooli muuseumi loodud mängu "Teaduslinn", mille abil on võimalik ammutada uusi teadmisi ja õppida Toomemäge tundma.

Pärnu muuseumi juhiks saab Aet Maatee

16.07.20 ... Pärnu muuseumi nõukogu korraldatud muuseumi juhi konkursil ei osutunud valituks pikaajaline direktor Aldur Vunk, vaid Aet Maatee, kes on aastaid juhtinud Eesti laulu- ja tantsupeo sihtasutust, kirjutab Pärnu Postimees.

Rally Estonia võistluskeskuseks saab ERM

14.07.20 ... Eesti rahva muuseumist saab septembris toimuva ralli MM-etapi võistluskeskus, mis võõrustab masinaparki ning ava- ja lõputseremooniaid. Muuseum suletakse ralli ajaks.

Pärnu uue kunsti muuseum peab augustiks ruumid vabastama: muuseumi võlg on 600 000 eurot

14.07.20 ... Pärnu uue kunsti muuseum peab vastavalt maja omanikfirma palvele ruumid 1. augustiks vabastama. Muuseumi väljakolimist on majaomanik soovinud mitu aastat, kuid üürnikust lahti saada pole õnnestunud. Nüüd aga asub firma kunagist parteimaja kortermajaks ümber ehitama ning see tähendab, et muuseum majja jääda ei saa.

Eelarvet kärpiv ERM koondab inimesi ja piirab lahtiolekuaega

10.07.20 ... Vaatamata riigi toetusele tuli Eesti Rahva Muuseumil oma tänavust eelarvet ligi 500 000 euro võrra kokku tõmmata, mistõttu seisavad muuseumitöötajad silmitsi koondamiseks. Lisaks on alates septembrist muuseum senise kuue päeva asemel avatud viis päeva nädalas.

Tallinna Kunstihoone veebinäitused valmisid eriolukorra tõttu tavapärasest kiiremini

10.07.20 ... Vikerraadio reedeses "Huvitaja" saates räägiti eriolukorra ajal loodud digilahendustest. Mitmed muuseumid läksid virtuaalnäituste teed – nii ka Tallinna Kunstihoone, mille veebinäitused pälvisid ka ülemaailmset tähelepanu.

Virumaal saab külastada Struve kaare maailmapärandi nimekirja kantud punkte

08.07.20 ... UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud Struve kaare kaks punkti asuvad Virumaal. Maakera kuju kohta olulist infot andnud töö tutvustamiseks on sellest suvest avatud Võivere tuulikus külaliskeskus.

DIGIKULTUURI KUU

klassikaraadio

VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: