Muuseumid

TLÜ akadeemilises raamatukogus avatakse näitus "Balti kett 30"

03.12.19 ... TLÜ Akadeemilises raamatukogus avatakse 3. detsembril kell 16.00 selle aasta viimane näitus "Balti kett 30", mis saabub Riiast.

Galerii. EKKM tegi viimase näitusetuuri

02.12.19 ... Laupäeval toimus Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) viimane tuur näitusel "Tiira-taara, tuia-taia, pimesikk tuli meie majja", millele järgnes näituse ennetähtaegne lõpetamine ning näitusetegevuse peatamine EKKM-ile erakorraliselt üles öeldud üürilepingu tõttu.

Narvas loodetakse peatset kokkulepet vanalinna maketi suhtes

02.12.19 ... Narva muuseum on linnavõimuga kokkuleppele jõudmas Vana-Narva maketi omandamise suhtes, mis tähendab, et maketi säilimise ja eksponeerimise probleem võib lähiajal laheneda.

Galerii ja videod: Paksus Margareetas saab näha nii 20-meetrist laevavrakki kui ka väikeseid mudeleid

28.11.19 ... Meremuuseum avab 29. novembril Paksus Margareetas taas oma uksed. Uus näitus jutustab Eestiga seotud kaubandusliku meresõidu loo keskajast tänapäevani.

Mänguasjamuuseum avab detsembris mängukarude trolliliini

28.11.19 ... Laupäeval, 30. novembril, saavad väledamad ja kavalamad päkapikud jõuluvana abilistena Tartu mänguasjamuuseumi poes varusid täiendada. Kõige uuema mänguasjana esitletakse sel laupäeval mängukarude trollibussi, mis on valminud koostöös Trallibussikoondisega.

Renoveeritud Paks Margareeta jääb avapäeval järjepanu avatuks 32 tunniks

28.11.19 ... Meremuuseum Paksus Margareetas avab külastajatele oma uksed reedel, 29. novembril kell 10 ja jääb järjepanu avatuks 32 tunniks.

Urmas Dresen taasavatavast Paksust Margareetast: üha enam tundub, et tuli päris hea

28.11.19 ... Reedel, 29. novembril taasavatakse Eesti meremuuseum Paksus Margareetas. Meremuuseumi direktor Urmas Dresen rääkis saates "Delta", et praegu avanev pilt on kardinaalselt teine võrreldes sellega, kui nad muuseumi uksed 2018. aasta jaanuaris sulgesid. Kuigi toimetamist on viimastel päevadel olnud palju, tundub talle üha enam, et muuseum kukkus välja päris hea.

Vahur Kersna viis vaatajad ekskursioonile Washingtoni ajakirjandusmuuseumis

27.11.19 ... Kui vabadus üldse midagi tähendab, tähendab see õigust öelda inimestele, mida nad ei taha kuulda – see on ühe suurmehe mõte, mis inspireeris Vahur Kersnat Washingtoni ajakirjandusmuuseumis, kuhu ta "Pealtnägija" vaatajad ekskursioonile viis.

Maailmakuulsast Dresdeni muuseumist varastati miljonite eest väärisesemeid

25.11.19 ... Saksamaal murti esmaspäeva varahommikul sisse Dresdeni Grünes Gewölbe muuseumi, kus asub üks Euroopa suuremaid ajalooliste väärisesemete kollektsioone, kirjutas Deutsche Welle.

Jürgen Rooste. Kogukond, võim, nauding

25.11.19 ... Muuseum on nagu kaitstud pind, kus valikud on juba tehtud, külastaja ülesanne on valikuid hinnata, seedida ja järele proovida, aga see pole kaos või geriljasõda, vaid institutsioon, kirjutab Jürgen Rooste Sirbis.

Balti keti näituse viimane vestlusõhtu annab sõna noortele

21.11.19 ... Veel viimased kümme päeva on võimalik külastada okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu näitust "Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu". Näituse viimane publikuprogramm lõpetab väljapaneku tulevikku vaatava vestlusringiga "Mis on lumehelbekeste generatsiooni Balti kett?".

Eesti Pank lasi rahvusülikooli juubeli auks ringlusse uue kaheeurose mündi

19.11.19 ... Täna esitleti Tartu Ülikooli muuseumis rahvusülikooli 100. aastapäevale pühendatud kaheeurost mälestusmünti ja postmarki.

Maarja Vaino unistab Undi muuseumist mõnes Mustamäe maja trepikojas

17.11.19 ... L. Koidula tänaval Kadriorus avas esmaspäeval uksed ajutine Mati Undi muuseum. Kirjandusteadlane Maarja Vaino ütles, et kui raha oleks rohkem, ostaksid nad ära ühe Mustamäe maja trepikoja ja paneksid erinevatesse korteritesse elama Undi tegelased.

Georg Ots teadis, et temast saab kord muuseumieksponaat

17.11.19 ... Tuleval kevadel on Georg Otsa 100. sünniaastapäev. Tänu näitusele Ajaloomuuseumis on aga võimalus teda meenutada juba praegu. Muuseumieksponaadiks saamisele mõtles Ots ka ise juba oma eluajal.

Vabaõhumuuseum lasi reheahjud ümber laduda

15.11.19 ... Vana reheahju kütmine võis pahatihti lõppeda tulekahjuga, sest kuni 19. sajandini ei tuntud korstnaid ega lõõre. Eesti vabaõhumuuseum lasi ümber laduda oma reheahje ja kutsus pottseppi tutvuma talupojatarkusest kantud pottsepatehnoloogiaga.

Eesti tuntud inimesed valisid magamistuppa muuseumidest kunsti

15.11.19 ... Eesti kunstimuuseum tähistab pühapäeval 100. aasta juubelit. Marko Reikop külastas Evelin Võigemasti, Stig Rästa ja Enn Kunilaga kolme muuseumi ja küsis, mida keegi sealt oma magamistoa seinale himustaks.

NUKU muuseumis avatakse "Gulliveri reiside" nukkude näitus

14.11.19 ... 15. novembril avatakse NUKU muuseumis näitus, kus kahel suvel mängitud lavastuse "Gulliveri reisid" nukud hiigelsuurest ülipisikesteni jõuavad muuseumikülastaja ette.

Järva-Jaani vanavaramuuseumi uued hooned mahutavad vaid väikese osa museaalidest

13.11.19 ... Järva-Jaanis avati vanatehnikale keskenduvate muuseumite keskus, mille tarvis renoveeriti kunagise kutsekooli ühiselamu ja ehitati tehnika remondi- ja hoiuhall. Väärtuslikum osa vanavarast on nüüd küll katuse all, sajad museaalid ootavad aga ikka veel oma järge lageda taeva all.

Galerii. Kadriorus avas uksed ajutine Mati Undi muuseum

12.11.19 ... Esmaspäeval avas Kadriorus uksed Mati Undi muuseum. Esialgu on muuseum ajutine, ent algatajatel on kavas kunagi Undile ka päris muuseum rajada.

Tartu mänguasjamuuseumi Barbie nukkude laat innustab taaskasutama

12.11.19 ... Laupäeval, 16. novembril kell 11–14 toimub Tartu Mänguasjamuuseumis Barbie nukkude taaskasutuslaat ja isevalmistatud nukuriiete moedemm. Lisaks saab osaleda disainitöötoas ning külastada üheks päevaks avatud Barbie kohvikut.

Vabamu kutsub isadepäeval meenutama lapsepõlve mänge

07.11.19 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ootab peresid 9. ja 10. novembril isadepäeva nädalavahetusele "Minu isa lapsepõlv". Toimuvad vestlustuurid Jaak Juske ja Andrus Vaarikuga, avatud on lapsepõlve mängude tegevusala ja tutvuda saab püsiekspositsiooniga "Vabadusel ei ole piire".

Martin Andreller: tekib sümbioos Patarei vangla ja Maarjamäe memoriaali vahel

06.11.19 ... Aastaid on räägitud muuseumi loomise vajalikkusest Patarei vanglasse ja 2019. aasta suvi oli selles osas märgiline. Esimest korda oli osa Patareist täidetud temaatilise näitusega ja huvilistele avatud. Eesti Mälu Instituudi teadur-kuraator Martin Andreller vaatab tagasi Patarei esimesele muuseumihooajale ning heidab pilgu tulevikuväljavaadetele.

Riho Rõõmus asus tööle Harjumaa muuseumi juhina

05.11.19 ... Üle 20 aasta Tallinna lauluväljaku juhina töötanud Riho Rõõmus asus tööle Keilas Harjumaa muuseumi direktorina. Tähtajatu tööleping sõlmiti Keila linnavalitsuses esmaspäeval.

Keskaja inimesed lahutasid meelt täringumängude ja omapärase uisutamisviisiga

01.11.19 ... Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu hoidja Heidi Luik tutvustas "Ringvaate" stuudios erinevaid keskaegseid mänge. Näiteks lahutasid keskajal elanud inimesed oma meelt täringumängudega, aga ka uisutamisega, mis sarnaneb vähe sellele, kuidas kaasaja inimene uisutamist teab.

Kadrioru kunstimuuseumi uus näitus põimib kunsti ja teaduse

28.10.19 ... Reedel, 1. novembril kell 17.00 avab Kadrioru kunstimuuseum näituse "Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu", mis on pühendatud Eesti rahvusülikooli 100. aastapäevale.

Arhitektuurimuuseumis toimub kaks ringkäiku korraga

26.10.19 ... Laupäeval, 26. oktoobril toimub arhitektuurimuuseumis kaks muuseumiringkäiku korraga, ringkäik näitusel "Ilu loeb" ja lastetuur näitusel "Uuri ruumi!".

Zavoodi vana baarilett läheb muuseumisse

23.10.19 ... Tartu kultusbaari Zavoodi 25 aasta vanune baarilett vahetati välja ning viiakse Tartu ülikooli ajaloomuuseumisse. Ülikooli muuseum avab novembri lõpus näituse "Minu elu ülikool", mis tutvustab Tartu tudengite vaba aja veetmise võimalusi ning kus Zavoodi baarilett ja -pukid ilmestavad 1990. aastaid Tartu tudengielus.

Saaremaa muuseumi näitus toob välja 80 aastat tagasi saarele jõudnud punaväelaste jäljed

23.10.19 ... 23. oktoobril 80 aastat tagasi olid esimesed Saaremaale jõudnud 1000 punaväelast veetnud oma esimese öö Saaremaal ning sellest ajast muutus paljude saarlaste jaoks elu pöördumatult. Nende sündmuste jäljed pole päriselt kustunud ka praegu.

Kunagine salajane allveelaevatehas muutus sajanditaguseks laboriks

18.10.19 ... Noblessneri sadamalinnakus avab laupäevast uksed hariduslik virtuaalreaalsuskeskus PROTO. Kunagine salajane allveelaevatehas on muutunud sajanditaguseks laboriks, kus on ligi 30 eksponaati.

Reportaaž. PROTO elamuskeskus paneb reaalsuses tõeliselt kahtlema

18.10.19 ... Peale selle, et reedel avatud PROTO avastustehases Nobelssneris saab teada, kuidas Tesla ja Edison elektrisõda pidasid, millega lahendati allveelaeva aurumootori probleem ning milline nägi välja esimene isesõitev vanker, saab keskusest tõeliselt tervikliku VR-elamuse, mis näitab ilmekalt, kui habras on meie arusaam reaalsusest.

Ajaloomuuseumis näeb Georg Otsa loodud kunstiteoseid

17.10.19 ... Ajaloomuuseumis on reedest avatud näitus Georg Otsast. Väljas on nii fännikirjad, kostüümid kui ka vähem tuntud Georg Otsa loodud kunstiteosed.

Vabamu pälvis Eesti pimedate liidu tunnustuse

15.10.19 ... Eesti pimedate liit tunnustas esmaspäeval okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu ligipääsetavuse arendamise eest nägemispuudega inimestele, kellel on tavatingimustes raske näitusi külastada.

Festival "Avatud mänguväljad" meelitab lapsi ja noori muuseumidesse

13.10.19 ... 19 muuseumit üle Eesti keskenduvad alates sellest nädalavahetusest mõneks ajaks peamiselt lastele ja noortele. Muuseumifestival "Avatud mänguväljad" meelitab lapsi ja noori muuseumidesse

Arvo Pärdi keskust on aasta jooksul külastanud üle 33 000 inimese

13.10.19 ... Pühapäeval täitub Arvo Pärdi Keskusel esimene tegevusaasta uues ja avalikkusele avatud hoones. Esimese aasta jooksul on keskust külastanud üle 33 000 inimese. Avamise aastapäeva tähistatakse ERR-i filmi "Tintinnabuli metsas" linastusega.

Vabamu näitus kujutab Soome eestlaste elu koomiksivormis

11.10.19 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu avati Martin Rattase koomiksinäitus "See oli siis, kui Soome läksime".

Vabamu avab noorte aruteluga koomiksinäituse Soomes elavatest eestlastest

08.10.19 ... 11. oktoobril avatakse okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu Martin Rattase koomiksinäitus "See oli siis, kui Soome läksime". Näituse avamise puhul annab Vabamu sõna noortele ja kutsub jagama nende endi rändekogemusi.

"Sõja ja rahu" algupärane käsikiri viidi esimest korda Venemaalt välja

07.10.19 ... Lev Tolstoi romaani "Sõda ja rahu" algupärane käsikiri viidi esimest korda Venemaalt välja.

Galerii. Linnamuuseumi näitus räägib Eesti hariduselu kujunemise loo

07.10.19 ... 2019. aastal täitub 700 aastat Tallinna Toomkooli esmamainimisest ajalooallikates. Tegemist on vanima tegutseva kooliga Eestis, ühe vanemaga kogu Läänemere regioonis. Selle puhul avas Tallinna linnamuuseum koostöös toomkooliga näituse "Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi."

Patarei näituseala "Kommunism on vangla" on kogunud üle 36 000 külastuse

05.10.19 ... Patarei vangla idatiiba loodud näituseala "Kommunism on vangla" on alates avamisest 14. mail kogunud üle 36 000 külastaja. Näituseala on talveperioodil suletud ning avatakse uuesti 2. mail 2020.

Vabaõhumuuseumis äratatakse valgusinstallatsiooniga ellu kratid ja kodukäijad

03.10.19 ... Eesti Vabaõhumuuseumis võib sel talvel kohata kõikvõimalisi mütoloogilisi olendeid tunduvalt rohkem kui varem, sest talveöös äratatakse valgusinstallatsiooniga ellu üks Eesti muinasjutt.

Viimasena mediteerib tänavu Siiri Sisask

27.09.19 ... 10. oktoobril kell 19 Eduard Vilde muuseumis toimuvas aasta viimases muuseumimeditatsioonis põimib heli ja sõna põimima ühismeditatsiooniks muusik ja kirjanik Siiri Sisask.

Vabamu alustab filmiõhtute sarjaga vabaduseni viinud revolutsioonidest

26.09.19 ... Teisipäeval, 1. oktoobril algab Vabamus uus filmiõhtute sari, mis keskendub kolmekümne aasta eest Ida- ja Kesk-Euroopas toimunud ühiskondlikele ja poliitilistele muutustele, mis päädisid pool sajandit kestnud kommunistlike režiimide kokkuvarisemise ja Euroopa demokratiseerumise lainega.

Otseülekanne on lõppenud: muuseumitöötajad pidasid Narvas festivali

24.09.19 ... 23. ja 24. septembril toimus XXII Eesti Muuseumide Festival Narvas. Narva kolledžis aset leidva konverentsi teemaks oli "Haridus ja muuseum". Esinejaid oli konverentsil nii kodu- kui välismaalt. ERR kultuuriportaal kandis konverentsi üle.

Filmimuuseum korraldab peredele illusioone

24.09.19 ... Filmimuuseumis toimub 28. septembril perepäev "Illusioonide maailm", kus nii suured kui väiksed külastajad saavad luua ja vaadata illusioone.

Osa Viinistu kunstimuuseumist kolis mõneks ajaks ERM-i

22.09.19 ... Osa Viinistu kunstimuuseumist kolis mõneks ajaks Tartusse, Eesti rahva muuseumisse.

Eesti Panga muuseumis on välja pandud vigaraha põnevamad leiud

20.09.19 ... Vigased rahatähed või mündid viiakse tavaliselt panka, et need uute vastu välja vahetada, samas teeb vigane raha õnnelikuks kollektsionääri, kes on valmis selle eest maksma soliidse summa. Vigaraha kollektsioonide põnevamaid leida näeb Eesti Panga muuseumis.

Eesti Pank avab uksed ajaloohuvilistele

19.09.19 ... 75 aastat tagasi alustas tegevust Otto Tiefi valitsus, mille eesmärk oli taastada Eesti iseseisvus. Kuna Tiefi juhitud valitsus tegutses peamiselt Eesti Panga ruumides, korraldab keskpank selle sündmuse tähistamiseks ajaloohuvilistele laupäeval, 21. septembril ekskursiooni.

Iisakus avati Eesti juurtega Peterburi kunstniku Mihkel Päbuse näitus

15.09.19 ... Iisaku kihelkonna muuseumis on avatud Peterburi kunstniku Mihkel Päbuse siluettmuinasjuturaamatute näitus. Kunstnik soovib, et näituse abil saaksid lastevanemad lastega rohkem suhelda.

Laia tänava vallutavad seened

14.09.19 ... 15. septembril peetakse Tallinnas Laial tänaval esimene Seenefestival. Eesti Loodusmuuseumi festivalipäeva täidavad töötoad, vestlused ja arutelud, avatud on seenelaat ning pakutakse seeneroogi. Kogu perele mõeldud Seenefestival avab loodusmuuseumi traditsioonilise seenenäituse, mis tänavu kestab rekordilised 15 päeva.

Kuressaare lossis saab näha kohalikku lauahõbedat

05.09.19 ... Kellele aga meeldib kuld ja hõbe, sel on võimalus Saaremaale sattudes minna vaatama Kuressaare lossis avatud lauahõbeda näitust. Ja mis põhiline - pea kõik näitusele välja pandud noad, kahvlid, lusikad on saarlaste endi kätetöö.
MoeKunstiKino ETV2-S

klassikaraadio
VAATA JÄRELE
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: