Muuseumid

Arhitektuurimuuseumis vestlevad Mare Vint ja Arne Maasik

24.08.19 ... Laupäeval saab Eesti arhitektuurimuuseumi näitusel "Geomeetria ja metafüüsika" kunstiteadlase Triin Ojari juhtimisel kuulata vestlust näituse autorite Mare Vindi ja Arne Maasikuga.

ERMis uhkeldavad kitlid

23.08.19 ... Marit Ilisoni värviküllane teos "77 sitsi" toob rambivalgusse Kreenholmi tekstiilivabriku mustrid ja tõlgenduse nõukogude ajast tuttavatest sitskitlitest. Eesti Rahva Muuseumisse jääb see 29. septembrini.

Galerii: Lennusadamas avati näitus 1944. aasta põgenemisest üle mere läände

22.08.19 ... Lennusadama väikeses näitusesaalis avati 22. augustil näitus "1944 - suur põgenemine", mis on pühendatud 75 aasta möödumisele põgenemisest okupatsiooni eest üle mere läände.

Galerii: ringkäik Balti keti 30. aastapäevale pühendatud näitusel

22.08.19 ... Telliskivi loomelinnaku ajakoridoris avatakse 23. augustil Balti keti 30. aastapäevale pühendatud näitus "Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu". Fotograaf Siim Lõvi tegi näitusel päev enne avamist ringkäigu.

Lennusadamas avatakse näitus 1944. aasta põgenemisest üle mere

21.08.19 ... 22. augustil avab Eesti meremuuseum lennusadama väikeses näitusesaalis näituse "1944 – SUUR PÕGENEMINE", mis on pühendatud 75 aasta möödumisele põgenemisest okupatsiooni eest üle mere läände.

Vabamu Telliskivi ajakoridoris avaneb elamusnäitus "Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu"

20.08.19 ... Sel nädalal avab Vabamu Telliskivi loomelinnaku ajakoridoris elamusnäituse "Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu".

ERM kutsub tähistama Balti keti aastapäeva

17.08.19 ... Balti keti 30. aastapäeval vaatab ERM tagasi nii miljoneid inimesi ühendanud suursündmusele endale kui ka sellele, mis hakkas juhtuma siis, kui Eesti taas vabaks sai.

Vaaterattal tiirleb näitus tornidest

14.08.19 ... Tallinna uue turismimagneti, vaateratta Skywheel of Tallinn platvormil on avatud Linnamuuseumi välinäitus Tallinna tornidest.

Meditatsiooniks kohtuvad Argo Vals ja Andres Noormets

13.08.19 ... 29. augustil peetakse Tallinnas Eduard Vilde muuseumis aasta eelviimane heli- ja sõnameditatsioon. Vilde elutoas kohtuvad ühismeditatsiooniks helilooja ja muusik Argo Vals ja kirjutav näitleja Andres Noormets.

Muuseumid harivad õpetajaid

13.08.19 ... 22. augustil peetakse Eesti Rahva Muuseumis infopäev, kus 30 muuseumi ja külastuskeskust tutvustavad õpetajatele ja koolijuhtidele oma selleaastaseid haridusprogramme ning õpitube.

Ilmub raamat üle jõe Tartust

07.08.19 ... Tartu Laulupeomuuseumis esitletakse 14. augustil raamatut "Üle jõe Tartu. Paigad, lood ja inimesed", mis räägib Ülejõe kujunemisest, ajaloost ning elanike mälestustest.

Rannarootsi muuseumi filiaal võib kolida Ruhnu kordonisse

08.08.19 ... Rannarootsi muuseumi Ruhnu filiaal vajab laienemisruumi ja ühtlasi näeb Ruhnu vald senise muuseumimaja tulevikku elamuna. Võimalik lahendus on, et muuseum laieneb praegu tühjalt seisvasse piirivalvekordonisse.

Saksamaa muuseumis saab näha "Lumivalgekese hauakivi"

07.08.19 ... Saksamaal Bambergi linnas asuvas muuseumis pandi äsja külastajatele vaatamiseks välja hauakivi, mille omanik on väidetavalt vendade Grimmide 1812. aastal avaldatud muinasjutu "Lumivalgeke" peategelase prototüüp.

Merike Lang hakkab SA Eesti Maaelumuuseumid juhtima

01.08.19 ... Neljapäevast alustab SA Eesti Maaelumuuseumid juhatuse liikmena tööd Merike Lang, kes oli pikaaegne Vabaõhumuuseumi juht ja kandideeris viimastel riigikogu valimistel Reformierakonna ridades.

Haapsalu klaasipäevad uurivad klaasi ja valguse koosmõju

29.07.19 ... 29. juulist 3. augustini toimub Haapsalus taaskord kuuma klaasi sümpoosion, kus sel aastal tegeletakse eelkõige klaasi ja valguse koosmõjuga – peegeldused, varjud, optika. Samas on koosmõju teema kunstnikele vabalt tõlgendatav – klaasiga koos pannakse toimima ka erinevaid materjale, taustasid jms.

ERMi sõprade selts tähistab Jakob Hurda 180. sünniaastapäeva

19.07.19 ... ERMi sõprade seltsi eestvedamisel kohtutakse 22. juulil kell 12 Raadi kalmistul Jakob Hurda hauaplatsil, et austada oma elutööga Eesti Rahva Muuseumi loomisele aluse pannud suurmeest tema 180. sünniaastapäeval.

Kadrioru park tähistab sünnipäeva kolmepäevase festivaliga

18.07.19 ... Kadrioru lossi- ja pargiansambli 301. sünnipäeva tähistamiseks korraldavad Kadrirou park, Kadrioru kunstimuuseum ja Tallinna linnamuuseum 20. kuni 22. juulini sünnipäevafestivali. Pargis ja sealsetes hoonetes toimuvad nii kontserdid kui ka mitmed muud tegevused.

Taani ja Eesti teadlased uurivad ühist ajalugu

10.07.19 ... Carlsbergi fondi stipendiumiprojekti raames uuritakse Tallinna linnamuuseumi, Frederiksborgi Taani ajaloo muuseumi ja Tartu Ülikooli koostöös Eesti ja Taani ühist ajalugu

Läänemaa muuseum pidas juba 26. ajalookonverentsi

06.07.19 ... Läänemaa muuseum on enam kui veerand sajandit korraldanud igal aastal ajalookonverentsi, kus osaleb teadlasi kogu Eestist. Tegemist on ühe pikema järjepidevalt peetud maakondliku ajalookonverentsiga ning selle ettekannete põhjal on ilmunud 22 artiklikogumikku.

Marit Ilison kogub mälestusi kitlikandmisest

30.06.19 ... Marit Ilison kutsub Kumu näitusel üles Kreenholmi mustrite ja kitlikandmisega seotud mälestusi jagama.

Vabaõhumuuseumisse rajatav nõukogudeaene kolhoosihoone pidas sarikapidu

30.06.19 ... Eesti vabaõhumuuseumis avatakse aasta pärast külastajatele nõukogudeaegne kolhoosi korrusmaja. Muuseumi vastne juht ütles "Aktuaalsele kaamerale", et aeg, kui muuseumisse aina uusi hooneid rajati, on arvatavasti möödas. Siiski tahab uus juht muuseumisse ehitada laste talu, kus huvilised saaks ise talutöödel kätt proovida.

Kultuurimälestiseks kuulutati neli laevavrakki ning kuus lautrit

28.06.19 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas kuulutas kultuurimälestiseks neli laevavrakki ning kuus rannalautrit. Rannalautritest võeti kaitse alla Päniska, Koovi, Rahuste, Pärtli, Kuusnõmme ja Varuli lautrid, mis kõik asuvad Saaremaal. Laevavrakkidest võeti kaitse alla kaubalaev Bungsberg ning allveelaevad M-103, S-12 ja ŠtŠ-408.

Galerii: Haapsalus avas uksed renoveeritud piiskopilinnuse muuseum

27.06.19 ... Neljapäeva pärastlõunal avas Haapsalus piduliku tseremooniaga uksed renoveeritud piiskopilinnuse muuseum.

ERM ja Väliseesti muuseum avavad näituse ESTO festivalide ajaloost

27.06.19 ... Pühapäeval, 30. juunil kl 17 avatakse Eesti Rahva Muuseumis XII üleilmsetel eestlaste kultuuripäevadel ESTO 2019 ERM-i ja Väliseesti muuseumi (VEMU) koostöönäitus "ESTO – üleilmse eestluse hoidja".

Fotografiska juures alustab öö- ja kultuurielule keskenduv klubi

26.06.19 ... Tallinnas Telliskivi loomelinnakus avati rahvusvaheline fotomuuseum Fotografiska, kus toimub 28. juunil esimene Fotografiska klubi üritus. Klubis hakkavad lisaks näitustele toimuma kontserdid, peod, fotojutud, loengud ja töötoad.

Lihula muuseum hakkab näitama baltisakslaste pärandit

24.06.19 ... Lihula mõisas asuv Lihula muuseum laiendas ekspositsiooni lilltikandi näitusega. Edaspidi loodab muuseum keskenduda baltisakslaste teemale.

Kihelkonnapiiride tähistamine saab Juula külas piduliku punkti

18.06.19 ... 20. juunil avatakse Tartumaal pidulikult Maarja-Magdaleena ja Äksi kihelkonnaviidad, mis on viimased Eesti Rahva Muuseumi algatatud kihelkonnapiiride tähistamise projektis.

Muuseumid saavad uue moodsa infosüsteemi

18.06.19 ... Muinsuskaitseamet hakkab koos kultuuriministeeriumi ja registrite ja infosüsteemide keskusega arendama uut muuseumide infosüsteemi (MuIS 2.0), mis annab parema juurdepääsu muuseumikogudele.

Kaubanduskeskuses T1 Mall of Tallinn avatakse virutaalne näitus Future Live

18.06.19 ... Kaubanduskeskuses T1 Mall of Tallinn avatakse 18. juunil virtuaalne meelelahutuslik näitus Future Live, mis on esimene omataoline Eestis.

Kalamaja uus muuseum otsib logo

16.06.19 ... Tallinna Linnamuuseum kutsub kõiki huvilisi osalema Kalamaja uue muuseumi kujundamisel ja muuseumilogo valikus. 2019. aasta sügisel avab Tallinna Linnamuuseum endise Kalamaja lastemuuseum Miiamilla majas Kotzebue 16 Kalamaja kogukonnamuuseumi.

Galerii: kuninganna Margrethe II Kiek in de Kökis ja Taani kuninga aias

15.06.19 ... Taani kuninganna Margrethe II osavõtul avati täna Tallinna esmamainimise ja Dannebrogi lipu sünni 800. aastapäeva puhul Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis näitus ning Komandandi aias Taani lipu värvides kuninganna roosiaed.

Kiek in de Kökis avatakse näitus Taani ja Eesti ühisest ajaloost

15.06.19 ... Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis avatakse 15. juunil näitus "Dannebrog ja Eesti 1219–2019". Näituse avamisel osaleb Taani kuninganna Margrethe II. Ühtlasi tutvustatakse avamisel ka koostöös Eesti Instituudiga valminud trükist "Dannebrog 800. Taani ja Eesti lugu".

Arhitektuurimuuseum ootab pilte ja lugusid nõukogudeaegsetest suvilatest

12.06.19 ... Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos on järgmisel aastal tulemas mahukas ülevaatenäitus sõjajärgsetest suvilatest, puhkekodudest ja suvituskultuuri jõudmisest massidesse.

Tarbekunstimuuseumi hoone liigub RKAS-i valdusesse

11.06.19 ... Kultuuriministeerium annab Riigi Kinnisvara AS-ile (RKAS) üle kinnistu, mida kasutab Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseum, kes jääb üürnikuks ka pärast üleandmist.

Toomemäel on avatud toomkiriku ja Toomemäe lugu jutustav välinäitus

10.06.19 ... 6. juunist on Toomemäel ajaloolise toomkiriku, praeguse ülikooli muuseumi kõrval avatud Tartu toomkiriku ja Toomemäe lugu jutustav väliekspositsioon avastuslike interaktiivsete stendidega.

Tartu Linnakodaniku muuseumis tulevad näitamisele Valve Janovi kuud ja kalad

10.06.19 ... Alates 13. juunist näitab kunstiühing Pallas 19. sajandi Tartu Linnakodaniku Muuseumis Valve Janovi väikseformaadilisi maale, monotüüpiaid ja kollaaže aastaist 1950–1999, mis kõik on pärit erakogudest.

Eesti Pank avas ERM-iga koostöös näituse "Ehterahad"

07.06.19 ... Eesti Pank avas koostöös Eesti Rahva Muuseumiga keskpanga ruumides näituse "Ehterahad".

Pärnusse jõuab alasti Hemingway

07.06.19 ... Sellal, kui laulu- ja tantsupeo tuli tõttab Tallinna poole, kihutab alasti Hemingway läbi Euroopa Pärnu suunas. Ameerika maalikunstniku Waldo Peirce ülesvõtted "Vanamees ja meri" autorist, Nobeli preemia laureaadist Ernest Hemingwayst Kariibi merel kalastamas jõuavad pühapäeval, 9. juunil avatavale aktinäitusele "Mees, Naine, Vabadus".

Vabamu juhatusega liitub Karen Jagodin

07.06.19 ... 12. augustist liitub okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu juhatusega Karen Jagodin. Jagodin hakkab Vabamus juhtima strateegilisel tasandil uusi loomeprotsesse ning arendama tihedamat koostööd kogukondadega, et muuseum oleks olulistel teemadel diskussioonide algataja ning kaasamõtleja Eesti ühiskonnas.

Vabamu loob Balti keti juubeli puhul Telliskivisse elamusnäituse

06.06.19 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu loob Balti keti juubeliks heliinstallatsiooniga elamusnäituse. Kõigil on võimalik näituse kokkupanemises osaleda, jagades selleks Vabamuga oma isiklikku mälestust Balti ketist 23. augustil 1989.

Tartu tähetorni suvenäitus on pühendatud eestikeelsele taevakaardile

04.06.19 ... Tartu tähetorni aias saab vaadata näitust "Eestlastele Eesti taevas!", mis annab ülevaate eestikeelsete taevakaartide kujunemisest.

Otseülekanne lõppenud: ERM tähistab Eesti lipu sünnipäeva

04.06.19 ... 4. juunil tähistatakse Eesti lipu 135. sünnipäeva, mille puhul avab Eesti Rahva Muuseum temaatilise eriväljapaneku ning kodulehel postiajaloo virtuaalnäituse. Alates kell 17 kandis ERR kultuuriportaal peosündmused üle, näidates rongkäigu saabumist ERMi, ühispildistamist, melu ja aktust ning kontserti.

Maanteemuuseumis näeb nõukogude mootorrataste näitust

02.06.19 ... Eesti maanteemuuseumis on sellel suvehooajal eksponeeritud kümme nõukogudeaegset mootorratast, mis on toodetud perioodil 1947-1971. Esindatud on peaaegu kõik sellel ajal NSVL-is toodetud kergmootorratastest.

Lõuna-Eesti kortermaja teisaldamine vabaõhumuuseumisse on lõpusirgel

31.05.19 ... Eelmisel sügisel alanud kortermaja teisaldamine Eesti Vabaõhumuuseumisse on lõpusirgel - Seinad on juba Rocca al Mares püsti.

Eestis hakkab rändama väliseesti näituste festival

29.05.19 ... Kolmapäeval algab üle-eestiline väliseesti näituste festival ja kestab aasta lõpuni. Festivali käigus eksponeeritakse väliseesti kogukondade, Eesti mäluasutuste või nende ühistööna valminud väliseesti teemalisi näitusi.

KGB kongides etenduvad kurjuse lood

23.05.19 ... Autentsetes KGB vangikongides saab näha kohaspetsiifilist lavastust "Lood kurjusest", mille aluseks on Nõukogude okupatsiooni ajal Pagari tänava kongides viibinud inimeste mälestused ja üleelamised.

Muinsuskaitseamet toetas muuseumide ja muinsuskaitse valdkondade arendamist

23.05.19 ... Selgunud on muinsuskaitseameti taotlusvooru "Kultuuripärandi valdkonna arendamine" tulemused. Sel aastal esimest korda läbi viidud ühisest taotlusvoorust saavad toetust 34 muinsuskaitse ja muuseumivaldkonna arendamiseks mõeldud projekti kogusummas 149 998 eurot.

Toomas Kalve pildistas üles teekonna esimesele laulupeole

20.05.19 ... Teadaolevalt ei ole esimesest laulupeost säilinud ühtegi fotot. Et seda tühimikku täita, võttis Eesti Maanteemuuseum koostöös fotokunstnik Toomas Kalvega kätte ja taaslavastas ning pildistas plaatkaamera abil fotod, mis illustreerivad laulupeole minemist läbi aegade.

Vastseliina piiskopilinnuse elamuskeskuse tööd on jõudnud lõpusirgele

19.05.19 ... Võrumaal asuva Vastseliina piiskopilinnuse elamuskeskuse tööd on jõudnud lõpusirgele ning linnus külastajatele taas avatud.

Galerii. Muuseumiööl avas tasuta oma uksed 214 paika üle terve Eesti

19.05.19 ... Laupäeval toimus üle terve Eesti taas muuseumiöö, mis sel aastal kannab pealkirja "Öös on mustreid". Muuseumiöö programmist leidis sel aastal rekordiliselt 214 paika. Külastajatele oli viie tunni jooksul tasuta avatud paljud suuremad ja väiksemad muuseumid ning lisaks muuseumidele tegid oma uksed tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud, mõisad ning looduskeskused.
KUULA "ONU REMUSE JUTTE"
JUUBELIPIDU
KULTUURIDOKK
klassikaraadio
VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: