Muuseumid

Fotod: Kuressaare kindluses avati taastatud pukktuulik

10.08.18 ... Reedel avati Kuressaare kindluse läänebastionil taastatud pukktuulik, mis viimati seisis seal 17. sajandil.

ERMis näeb augustis kahte rändnäitust eestluse hoidmisest maailmas

03.08.18 ... 4. augustil avatakse Eesti Rahva Muuseumis eesti kultuuriseltside festivalil "Sajaga seltsis" pidulikult kaks rändnäitust, mis jutustavad eesti kultuurist ja selle hoidmisest Kanadas ja Londonis.

Vincent van Goghi muuseum lõi käed Vansiga

02.08.18 ... 3. augustil Amsterdamis asuva muuseumi poes ja kodulehel müügile tulev kollektsioon viib Vincent van Goghi loomingu massidesse.

Tartu Kunstimuuseumis avatakse kaks uut näitust

02.08.18 ... Kuu algus möödub veel näituste "Traditsiooni sünd" ja "Singulaator" lainel, kuid alates 24. augustist kutsub Tartu Kunstimuuseum uudistama uhiuusi näituseid "Külm pilk" ja "Lingid maailma: John Baldessari".

Arvustus. Eestimaa vaibas, sõnas ja helis

02.08.18 ... Näitus "Isamaastikud" Eesti Rahva Muuseumis Autor Anu Raud Avatud 14. aprillist kuni 11. novembrini

ERMi osalussaali näituseideede konkursi võitsid ema ja tütar

01.08.18 ... Eesti Rahva Muuseum avalikustas näituseideede konkursi "Oma näitus" tänavuse võitja. Publikuhääletusel kogus kõige enam hääli näituseidee "Vormitud lugu 12", mille autoriteks on ema ja tütar Marjaana ja Elis Vaher. Võidunäitus avatakse ERMi osalussaalis 2019. aasta veebruaris.

Arhitektid Linsi ja Reemaa üllatavad juubeliaastal argielulise näitusega

27.07.18 ... 28. juulil kell 13 avatakse Viljandimaal Heimtali muuseumis arhitektide Laura Linsi ja Roland Reemaa väljapanek "Toimumata jäänud tulevikud". Koostöös Anu Rauaga on muuseumis loodud stseene 20. sajandi esimeste kümnendite argielust.

Maanteemuuseum tähistab 18. sünnipäeva koos 110 aasta taguste Fordidega

26.07.18 ... Sel pühapäeval, 29. juulil tähistab Eesti maanteemuuseum oma 18. sünnipäeva. Lisaks muuseumi oluliste teetähiste meenutamisele vaadatakse ka 110 aasta tagusesse aega, kui liinilt tulid esimesed Fordid ja algas autode masstootmine.

Ligi veerand miljonit inimest käis Pariisis Eesti kunstiga tutvumas

20.07.18 ... Esmaspäeval, 16. juulil sulgus Pariisis Orsay muuseumis näitus "Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis". Näitusel väljas olnud Eesti, Läti ja Leedu sümbolistlikku kunsti alates 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni käis uudistamas üle 236 000 külastajat. Oktoobrist saab seda näitust näha juba Kumu kunstimuuseumis.

ERM kogub mälestusi 1990ndate tööelust

19.07.18 ... Eesti muuseumid koguvad EV100 puhul 1990ndatest aastatest lugusid, mis aitaksid jäädvustada toonaseid muutusi üksikisiku argielus. Eesti Rahva Muuseum ootab meenutusi 90ndate tööelust.

Paksu Margareeta ümber ja sees käivad lammutustööd

18.07.18 ... Tallinnas Paksu Margareeta ümber ja sees on alanud lammutustööd ning ettevalmistus meremuuseumi uue ekspositsiooni rajamiseks. Torni kõrvale paigaldatakse Kadriorust leitud keskaegne koge.

Galerii: Loodusmuuseumi hoovis näeb fantaasiarikkaid skulptuure

18.07.18 ... Täna, 18. juulil avati Eesti Loodusmuuseumi hoovis keraamikanäitus "Mere pojad", kus on väljas Oksana Tederi, Mart Vaarpuu ja Helena Tuudelepa taiesed.

Avamispäeval külastas uut Vabamu näitust ligi tuhat inimest

16.07.18 ... Pärast pooleaastast renoveerimist avas okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu uue püsinäitusega oma uksed linnarahvale 15 tundi kestva muuseumimaratoniga. Laupäeval toimunud avamismaratonil oli muuseum avatud hommikul kella 9st kuni südaööni.

Rallispordi näitusel saab vahetada ralliauto rehve ja proovida kaardilugeja ametit

15.07.18 ... Lisaks Lõuna-Eesti teedele jõudis ralli sel nädalavahetusel ka Tartus asuvasse Eesti spordi- ja olümpiamuuseumisse, kus avati 21. sajandi rallispordile keskenduv näitus "See on ralli!". Näitusel saab muu hulgas proovida, kuidas vahetada ralliauto rehve ja mis tunne on olla kaardilugeja.

Vabamu on avamispäeva puhul linnarahvale avatud südaööni

14.07.18 ... Pool aastat suletud okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu avab laupäeval linnarahvale uksed kogu päeva kestva avamismaratoniga.

Baltimaade suurimal marginäitusel Tallinnas on väljas tõelised haruldused

13.07.18 ... Tallinnas avati Baltimaade ajaloo suurim marginäitus, kus on lisaks Eesti margikogujatele esindatud veel 18 riiki. Väljapanekuid on enam kui 600 stendil ning näha on nii mitmeidki haruldusi.

Ajaloomuuseumi direktoriks saab Peeter Mauer

13.07.18 ... Kultuuriministeeriumi komisjoni otsusel saab Eesti Ajaloomuuseumi uueks direktoriks Peeter Mauer.

"Aktuaalne kaamera" tegi ringkäigu okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu

12.07.18 ... 14. juulil taasavab külastajaile uksed uuenenud okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu, mis pakub uudistamist senisest peaaegu kaks korda suuremal alal.

Pärnu muuseumi värske näitus uurib prokuratuuri ajalugu

12.07.18 ... Pärnu muuseumis saab kuni 7. oktoobrini vaadata prokuratuuri ajaloost kõnelevat näitust "100 aastat inimeste kaitsel", mis põhineb ajaloolase Toomas Anepaio materjalidel. Prokuratuur oli üks esimesi riigiasutusi, mis Eesti riigi loomise järel sündis.

Vabamu avalikustas oma laupäevase avamisprogrammi

12.07.18 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu avab laupäeval, 14. juulil 15 tundi kestva avamismaratoniga linnarahvale taas oma uksed. Külastajad saavad osa rännaklavastusest, üles astuvad erinevad ansamblid, kassas tervitavad külastajaid teiste seas kultuuriminister Indrek Saar, ajaloolane David Vseviov, kunstnik Kaido Ole, luuletaja Doris Kareva ja näitleja Anu Lamp.

Endine Okupatsioonide muuseum taasavatakse juulis

08.07.18 ... Endine Okupatsioonide muuseum, uue nimega okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu avaneb juulis külastajatele. Muuseumi pind on pea kahekordistunud ning muutunud ka püsiekspositsiooni teemad

Arhitektuurimuuseum otsib uut direktorit

29.06.18 ... Kuna Arhitektuurimuuseumi praeguse direktori tähtajaline leping lõppeb, kuulutas kultuuriministeerium välja avaliku konkursi, et leida muuseumile uus direktor.

Linnamuuseum kutsub ringkäigule vanalinna tornidesse

27.06.18 ... Kiek in de Köki kindlustustemuuseum kutsub juulis ja augustis meeleolukale ringkäigule läbi nelja vanalinna torni. 

Fotod: Eesti rahvapillide näitusel Brüsselis käis üle 90 000 külastaja

27.06.18 ... Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitust "Elus! Eesti rahvapillide lugu" külastas kaheksa kuu jooksul Brüsseli Muusikainstrumentide Muuseumis 92 000 inimest.

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 100 aasta suurimale jaanipeole

23.06.18 ... Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 23. juunil osa saama Eesti juubeliaasta suurimast jaanipeost. Jaanipäeva "Ärkamisajast ärkamisajani" programm ühendab endas kolm ajalooliselt olulist verstaposti meie rahvuse ja riigi loos: rahvusliku ärkamisaja 19. sajandi teises pooles, Eesti Vabariigi sünniaasta ning teise rahvusliku ärkamisaja ja laulva revolutsiooni 1988. aastal. 

Pärnu linn ei osta Uue Kunsti Muuseumi ruume

21.06.18 ... Pärnu linnavolikogu ei nõustunud ettepanekutega osta Pärnu uue kunsti muuseumi tegevuse jätkamiseks osa Esplanaadi 10 hoonest, koalitsiooni hinnangul oleks see maksumaksjate raha raiskamine.

Linnamuuseum muutis Tallinna linnamüüri tornide külastamise lihtsamaks

20.06.18 ... Alates 20. juunist on Tallinna Linnamuuseumi suurtükitorn Kiek in de Kök, Neitsitorni muuseumikohvik, Tallitorn ja Lühikese jala väravatorn koos neid ühendava kaitsekäiguga külastajaile avatud tervikuna ühise piletiga. 31. augustini saab tervet kompleksi külastada seitse päeva nädalas.

Michel Sittowi näitust KUMU-s on nädalaga vaatamas käinud pea 5000 inimest

20.06.18 ... Kumu kunstimuuseumi näitust "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades" on esimese nädalaga jõudnud vaatama ja eriprogramme kogema pea 5000 külastajat.

ERM-i endise maja tulevik on jätkuvalt teadmata

19.06.18 ... Riigihalduse ministri Janek Mäggi sõnul ei ole Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) omanduses oleva Eesti Rahva Muuseumi (ERM) endise näitusemaja võõrandamises jätkuvalt konsensust leitud ning protsessis edasiminekuid ei ole.

Konkursi "Oma näitus 2018" korraldaja: võistlustöödest on ajalooga seotud vähesed

19.06.18 ... Eesti Rahva Muuseum kutsub üles näituseideede konkursile "Oma näitus 2018" esitatud kaheksa võistlustöö seast valima oma lemmikut. Avaliku hääletuse võitjal avaneb võimalus oma näituseidee ERMi osalussaalis ellu viia.

Näitus "Made in Pärnumaa" tutvustab kohalikke omapärasid

17.06.18 ... Kuus Pärnumaa muuseumi panid Eesti 100. sünnipäeva puhul kokku Pärnumaa omapärasid tutvustava näituse "Made in Pärnumaa". Näitusel saab muu hulgas teada, et esimesed autodele mõeldud valgusfoorid pandi 90 aastat tagasi püsti Sindis, samuti saab teada, milline hulljulgetele mõeldud spordiala on Pärnust pärit.

Fotod: Arhitektuurimuuseumis avati näitus mööbli ja kodukujunduse ajaloost

13.06.18 ... 13. juunil avati Arhitektuurimuuseumis näitus mööbli ja kodukujunduse ajaloost. Arhitektuurimuuseumi suur suvenäitus annab ülevaate muutustest viimase saja aasta kodukultuuris ja mööblimoes. Väljapanek jälgib moodsa linnakorteri kujunemist alates kivitrepikojaga puumajadest Kalamajas kuni paneelelamute ning kaasaja industriaalhõnguliste loft'ideni välja.

Arhitektuurimuuseum viib ajarännule Eesti linnakodu sajasse aastasse

13.06.18 ... Arhitektuurimuuseumis avatud näitus viib nostalgiahõngulisele rännakule saja-aastaseks saanud Eesti linnakodudesse. Alates vabariigi algusaegade kvaliteetsest tislerimööblist ja saepuruplaadist valmistatud nõukogude masstoodangust kuni tänapäeva taaskasutuseni.

Paks Margareeta renoveeritakse 2019. aasta septembriks

13.06.18 ... Eesti Meremuuseum sõlmis Paksu Margareeta hoonetekompleksi rekonstrueerimis- ja ehitustöödeks lepingu Acres OÜ-ga summas 4 175 700 eurot, millele lisandub käibemaks. Lepingu kohaselt peavad ehitustööd valmima 2019. aasta septembri keskpaigaks, millega paralleelselt toimub ekspositsiooni sisustamine ning selle avamine novembris.

Tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatakse Hollandi ehtekunstniku Ruudt Petersi näitus

13.06.18 ... Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseum esitleb esmakordselt Eestis legendaarse Hollandi ehtekunstniku Ruudt Petersi mahukat loomingut. Retrospektiivnäitus "BRON" ("Allikas") on ülevaade Petersi 1970. aastate alguse mässumeelsest ehteloomingust kuni viimaste aastate sügavmõtteliste teosteni, mis tuginevad tema uurimustele kultuuridest, tavadest ja kommetest.

Ajaloomuuseumis näeb Eesti jõukama linnanaise garderoobi 1920–1940ndatel

12.06.18 ... Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones avatakse 16. juunil näitus "Moejoon: pidulik rõivamood 1920–1940". Näitus põhineb peamiselt Eesti Ajaloomuuseumi tekstiilikogul ning tutvustab linnanaise rõivastust tema elu olulistel sündmustel – ristsed, leer, pulmad, seltskondlikud ja meelelahutussündmused ning lein.

KGB kongide muuseum kutsub juuniküüditamise meenutusretkele

11.06.18 ... KGB kongide muuseum korraldab juuniküüditamise meenutusretke 13. juunil. Osavõtt on tasuta.

Nigulistes alustab mahukas kõrvalprogramm Michel Sittowi näituse raames

11.06.18 ... Kumu kunstimuuseumi aasta tippnäituse "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades" raames alustab Niguliste muuseumis mahukas kõrvalprogramm, mis tutvustab kunstniku elukäiku nii kodus kui võõrsil.

Kultuuriministeerium otsib ajaloomuuseumile direktorit

09.06.18 ... Kultuuriministeerium kuulutas välja avaliku konkursi leidmaks direktor Eesti Ajaloomuuseumile.

Virtuaalnäitusel "Aja jälg" on väljas hulk vabadussõja ajal saadetud postkaarte

08.06.18 ... Vabadussõja aegu oli kaugel asuvate lähedastega suhtlemise põhiliseks vahendiks postkaart. Eesti Rahva Muuseum on rohkem kui poolsada Vabadussõja ajal saadetud postkaarti välja pannud uuele virtuaalnäitusele "Aja jälg".

Valga muuseumis saab näha kõige kõrgemal olnud Eesti lippu

05.06.18 ... Teaduskeskus Ahhaa lennutas 24. veebruaril Eesti 100. sünnipäeva auks 35 kilomeetri kõrgusele Eesti lipu, mis maandus Läti pool piiri Ruhja lähedal. Seetõttu otsustati trikoloor anda selle mäluasutuse fondi, mis uurib ja kajastab Eesti ning Läti piiriala lugu.

Urmas Sutrop esitleb Lumivalgukeste lugusid

05.06.18 ... 7. juunil kell 14 esitletakse Tartus Eesti Kirjandusmuuseumi saalis raamatut "Maailma kõige ilusam naine. Lumivalgukeste lood". Esinevad üllatuskülalised ja istutatakse EV100 tamm.

ERMi virtuaalnäitus toob päevavalgele sajandivanused postkaardid

05.06.18 ... Eesti Rahva Muuseum avas 4. juunil Eesti lipu päeva puhul muuseumi kodulehel virtuaalnäituse "Aja jälg", mis annab ülevaate Eesti Vabadussõja päevil saadetud postkaartidest. 

Ajaloomuuseumis räägitakse Eesti perenimedest

01.06.18 ... Eesti Ajaloomuuseumi sarja "Asja armastajad" hooaja lõpetab perekonnanimede teemaline õpituba. 9. juunil kell 13 toimub Maarjamäe lossis õpituba "Perekonnanimede kujunemisloost". Õpitoa viib läbi genealoog Fred Puss Eesti Isikuloo Keskusest.

Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi juhina jätkab tööd Kai Lobjakas

04.06.18 ... Kultuuriministeeriumi konkursikomisjon valis Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktoriks tagasi Kai Lobjakase. Ta jätkab muuseumi juhtimist ka järgneval viie aastal. 

Tartu mänguasjamuuseum tähistas sünnipäeva mitme töötoaga

03.06.18 ... Tartu mänguasjamuuseum tähistas pühapäeval oma 24. sünnipäeva, mille puhul said nii noored kui ka vanad erinevates töötubades meisterdada näiteks indiaanlase noolt või piraadi silmakatet. Nii lapsed kui ka muuseumi direktor Triin Vaaro ütlesid, et nutitelefonid nii-öelda päris mänguasjadest ikkagi võitu ei saa.

Fotod: USA-s avati suur Eesti-teemaline rändnäitus

03.06.18 ... Eile, 2. juunil avati Californias, maailma tippülikooli Stanfordi ülikoolilinnakus Okupatsioonide muuseumi ainulaadne Eesti-teemaline rändnäitus "Masters of our own homes: Estonia at 100".

Loodusmuuseum on suvel avatud iga päev

01.06.18 ... Sel suvel on Eesti Loodusmuuseum esmakordselt avatud seitse päeva nädalas. Juuni algusest augusti lõpuni saab iga päev külastada loodusmuuseumi kõiki väljapanekuid, sealhulgas menukat näitust "Müstiline ürgmeri" ja selle juurde kuuluvat virtuaalreaalsuse filmi.

Folkloristika aastapreemia sai Siberi eestlaste uurija Anu Korb

31.05.18 ... Eesti folkloristika aastapreemia laureaat on kirjandusmuuseumi vanemteadur Anu Korb. Korb on aastaid talletanud Siberi eestlaste pärimust ja argikultuuri ning seda publikule tutvustanud.

Gümnasistid portreteerivad ERM-i püstitatud näitusega noorte elu 90ndatel

31.05.18 ... Tartu Hugo Treffneri Gümnaasiumi noored panid Eesti Rahva Muuseumis püsti näituse "Õitsev (aju)vabadus", mis heidab pilgu 1990ndate aastate noorte igapäevaellu. Näiteks saab meenutada tollast poekaupa, riietust ja telesaateid.
KLASSIKA-EUROVISIOON 2018
kell 12-15 vikerraadios

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: