Muuseumid

Vabamu jätkab märtsis tegevust virtuaalselt

04.03.21 MUUSEUMID ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ning KGB vangikongid on alates kolmapäevast küll ajutiselt suletud, aga huvilistele pakub Vabamu virtuaaltunde- ja ekskursioone ning koostöös lavastaja Barbara Lehtnaga jõuab märtsis publiku ette telefonilavastus "Kuuluvusharjutused".

"Pealtnägija" aitas lahendada Konstantin Pätsi tooliga seotud mõistatuse

03.03.21 PEALTNÄGIJA ... Möödunud nädalal tähistas Eesti vabariik 103. sünnipäeva, kuid perekond Tõnuri jaoks lahenes ühtlasi üks mõistatus, mida nad kandsid endaga läbi kolme põlvkonna. Nimelt säilitas pere salaja läbi okupatsiooni ja ka taasiseisvumise järel mitut eset, sealhulgas tooli, mis kuulus väidetavalt Konstantin Pätsile, sõjaeelsele presidendi kantseleile ja riigikogule. "Pealtnägija" võttis ette niidiotsad ja appi ajaloolased ning eksperdid ja aitas perel mõistatuse lahendada.

Kai kunstikeskuse programmijuht: pankrotilaine reaalselt paistab

03.03.21 MUUSEUMID ... Kai kunstikeskuse programmijuht Karin Laansoo tõdes "Ringvaatele", et kui riik ei paku välja plaani, kuidas pärast kultuurielu sulgemist edasi minna, siis terendab ees pankrotilaine ja aasta pärast vaatab kultuurielus vastu tühi väli.

Muuseumid tegid enne sulgemist lõpuspurdi

03.03.21 MUUSEUMID ... Kolmapäevast alates on kultuuriasutused pandeemia tõttu suletud. Mitmed muuseumid tegid enne sulgemist veel lõpuspurdi, avades uksed erandkorras ka esmaspäeval ja teisipäeval. Märtsis saab aga külastada välialasid ning virtuaaltuure ja näitusi.

Helme: nimede muutmine Kumu näitusel polnud seotud taotlusega olla poliitkorrektne

03.03.21 MUUSEUMID ... Kumu uue püsinäituse projektiruumis "Erinevuste esteetika" muudeti osa kunstiteoste pealkirju neutraalsemaks, eemaldades neist rassi rõhutavad sõnad. Eesti kunstimuuseumi juht Sirje Helme ütles, et selle taga polnud taotlus olla poliitkorrektne, vaid soov tekitada ühiskonnas diskussiooni.

Sirje Helme: muuseumidel läheb raskeks järgmisel aastal

03.03.21 MUUSEUMID ... Kui muuseumid on suletud, jääb neil teenimata tulu, millega saaks edasipidi uusi näituseid avada. Kui aga pole uusi näituseid, ei teki ka suuremat tulu, ütles Eesti kunstimuuseumi juht Sirje Helme ERR-i veebisaates "Otse Uudistemajast".

ERM muutub märtsis virtuaalmuuseumiks

03.03.21 MUUSEUMID ... Märtsikuus on Eesti Rahva Muuseum (ERM) külastajatele suletud, kuid erinevaid kunsti- ja kultuuriteemalisi tegevusi pakub muuseum sel ajal oma veebikeskkonnas.

Vabamu ja Barbara Lehtna toovad kuulajateni telefonilavastuse "Kuuluvusharjutused"

03.03.21 MUUSEUMID ... 18. märtsil esietendub okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu ja Barbara Lehtna teatritrupi koostöös lavastus "Kuuluvusharjutused". Tegemist on telefonietendustega, mis annab igale helistajale võimaluse kuulata talle tundmatu inimese mälestusi ja lugusid oma enda kodust lahkumata.

Vabaõhumuuseumi park jääb piirangutele vaatamata avatuks

03.03.21 MUUSEUMID ... Eesti vabaõhumuuseumi taluhooned on alates 3. märtsis koroonaviiruse leviku tõkestamiseks ajutiselt suletud, küll aga jääb piirangute perioodiks avatuks muuseumi avar väliala.

Ühepäevanäitus "Kalamaja kõrvad" kolis täies mahus Vikipeediasse

02.03.21 MUUSEUMID ... "Kalamaja kõrvad" oli 2020. aasta sügisel vaid 12 tundi avatud näitus tühjas Kalamaja muuseumis enne hoone remonti minekut. Nüüdsest on tänu digikultuuriaastale kogu materjal kättesaadav ka eestikeelses Vikipeedias.

ERM avab veel enne märtsisulgust näituse soome-ugri ja uurali rahvastest

26.02.21 MUUSEUMID ... Eesti Rahva Muuseum (ERM) avab veel enne piirangute tõttu kinniminekut uue fotonäituse "Rahvas - see tähendab inimesi", mis näitab soomeugrilaste ja uurali rahvaste inimesi ning hetki nende elust. Näitus jääb üles vähemalt oktoobrini.

Aleksei Turovski: ei leidu ühtegi suurt eluaspekti, kus inimene ei peaks olema koerale tänulik

26.02.21 MUUSEUMID ... "OP" vestles Zooloog Aleksei Turovskiga Ajaloomuuseumi näituse "Koopast kaissu. Koera ja inimese lugu" taustal inimese ja koera suhetest. Turovski tõdes, et ei leidu ühtegi suurt eluaspekti, kus inimene ei peaks olema koerale tänulik, kuid nentis, et inimene on teinud koerte aretamisel mitmeid saatuslikke vigu.

Kumu Vana-Egiptuse näitus jääb avatuks veel pühapäevani

26.02.21 MUUSEUMID ... Kuigi Kumu teatas neljapäeval, et pikendas Vana-Egiptuse tsivilisatsioonile keskenduva näituse lahtioleku kellaaegu ja seda saab külastada kuni 21. märtsini, tähendavad esmaspäevast, 1. märtsist kehtima hakkavad uued koroonapiirangud, et näitus on avatud veel ainult pühapäevani.

Põlvamaa mees paneb kogutud mudeltraktorid põllumajandusmuuseumis näitusele

25.02.21 MUUSEUMID ... Ühel Põlvamaa põllumehel on kodus üle 1000 mudelauto. Paarist mudeltraktorist alguse saanud kogust on nüüdseks saanud kollektsioon, millest pannakse kokku näitus põllumajandusmuuseumisse.

Ott muuseumite kinni panekust: ka seal on päris palju liikumist

25.02.21 MUUSEUMID ... Valitsus otsustas, et kuni märtsi lõpuni suletakse enamik kultuuriasutused, nende hulgas nii teatrid, kinod kui ka muuseumid. Kultuuriminister Anneli Ott kinnitas ERR-ile, et tegelikult on ka muuseumite kohta näiteid, kui seal on kohati suur hulk külastajaid.

Kumu pikendab Vana-Egiptuse näituse lahtiolekuaegu

25.02.21 MUUSEUMID ... Kumu kunstimuuseum pikendas Vana-Egiptuse tsivilisatsioonile keskenduva näituse lahtiolekuaegu ja seda saab kuni 21. märtsini külastada teatud päevadel ka hilisemal kellaajal kui teisi Kumu näitusi.

Linda Kaljundi: on aeg asendada ohvrinarratiiv looga kultuuriliselt põimitud Eestist

23.02.21 MUUSEUMID ... KUMU uue püsiväljapaneku üks kuraatoritest, ajaloolane Linda Kaljundi rääkis "Plekktrummi" saates, et uue püsinäituse koostamise eesmärk on näidata vanemat kunsti tänapäeval aktuaalsete vaatenurkade kaudu.

Koerasõbrad Juur ja Kivirähk tutvusid näitusega koera teekonnast inimese kaissu

22.02.21 TELE/RAADIO ... "Ringvaade" saatis koerasõbrad Mart Juure ehk Rufuse peremehe ja Andrus Kivirähki ehk Robini peremehe koerte ja inimeste kooselust kõnelevale näitusele Maarjamäe lossis.

Reportaaž. Kumu uus püsinäitus õpetab kunsti abil ajalugu ja ajaloo abil kunsti

17.02.21 MUUSEUMID ... Kolmapäeval avati Kumus 15. sünnipäeva puhul uus püsinäitus "Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700-1945", mis vahetas välja muuseumi avamisest saadik üleval olnud näituse.

Sõbrapäeval saab ERMis näha uusi rahvarõivaid ja kohtuda Anu Rauaga

11.02.21 MUUSEUMID ... Sõbrapäeval, 14. veebruaril kutsub Eesti Rahvamuuseum kunstihuvilisi koos sõbraga muuseumisse. Näha saab nii rahvarõivaste valmistajate kooli lõputöid, näha Erle Veberi filmi Anu Rauast ning temaga ka ise kohtuda.

Maanteemuuseumis saab uisutades liiklusreegleid õppida

09.02.21 MUUSEUMID ... Kui enamik uisuväljakutest on ringi- või ruudukujulised, siis Eesti Maanteemuuseumis saab uisutada mööda käänulist liikluslinnakut ja samal ajal liiklusreegleid õppida.

Kogo galeriis avatakse Holger Looduse isikunäitus "Taasluues neid vanu nõlvakuid"

05.02.21 MUUSEUMID ... Kunsntik Holger Loodus avab laupäeval Tartus Kogo galeriis oma isikunäituse "Taasluues neid vanu nõlvakuid".

Erisaade | Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali preemiad

04.02.21 MUUSEUMID ... Erisaates saavad sõna Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali preemiate laureaadid. Avaldame ka nimekirja kõigist võitjatest koos žürii kommentaaridega.

"Korduvad mustrid" toob Kunstihoones kokku sisearhitekti ja maalikunstniku loome

03.02.21 MUUSEUMID ... "Korduvad mustrid" Kunstihoone galeriis on toonud kokku sisearhitekti Mari Kurismaa ja maalikunstniku Sirja-Liisa Eelma, kelle looming ootamatul moel ja ilma kokku leppimata kokku hakkas kõlama.

Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursi parimad tööd ERMis

03.02.21 MUUSEUMID ... Tänasest märtsi lõpuni on Eesti Rahvamuuseumis püsinäituse "Kohtumised" keskel asuvas filmisaalis üleval Eesti disainiparemikku tutvustav näitus ''Eesti Disainiauhinnad 2020''. Ruum on täitunud mänguliste värviliste kuubikutega ning näha saab Eesti viimase kahe aasta parimaid disainitöid.

Galeriide ööl avatakse Aparaaditehases kolm uut näitust

01.02.21 MUUSEUMID ... Kümme Tartu Aparaaditehase galeriid ning kõrvalasuvas Samelini kompleksis tegutsev Art & Tonic on teist korda otsustanud ühel laupäevaõhtul oma uksed külalistele kauemaks lahti jätta, lisaks saavad külastajad näha täiesti uusi näituseid.

KGB vangikongides näeb näitust elust Gulagi vangilaagris

01.02.21 MUUSEUMID ... Alates kolmapäevast, 3. veebruarist näeb KGB vangikongides Gulagi vangilaagrist eluga pääsenud Jevfrosinja Kersnovskaja joonistustel põhinevat näitust "Kui palju maksab inimene?". Näitus toob külastaja ette 17 unikaalset reproduktsiooni tema joonistusvihikutest.

Peeter Langovits: tänav on minu jaoks nagu teater

28.01.21 MUUSEUMID ... Fotograaf Peeter Langovitsi näitusel "Tagasivaade – Pariis 1991, 1992" näeb tema esmaseid emotsioone reisist suurlinna vahetult pärast Eesti iseseisvumist. Langovits rääkis Klassikaraadio saates "Delta", et talle on alati meeldinud püüda emotsioone ennast ümbritsevast keskkonnast ja tänav on justkui teater, kus kunagi ei tea, mis järgmisena juhtub.

ERM-i raamatukogu näitusel on väljas ajaloolised kalendrid

28.01.21 MUUSEUMID ... Eesti Rahva Muuseumi raamatukogus on avatud näitus "Aeg puidul ja paberil", kus väljas vaatamiseks kalendrid ERM-i kogudest. Näitusel saab heita pilgu vanadele kalendritele, mis aitasid meie esivanematel arvestada aega, targalt seada oma igapäevatöid ja hiljem olla kursis maailmas toimuvaga ning saada ka ilukirjanduslikku meelelahutust.

Sirli Raitma isikunäitus "EHA" toob vaatajateni ebaharilikud portreed fotograafi emast

27.01.21 MUUSEUMID ... Fotomuuseumis avatakse Londonis laineid lööva fotograafi Sirli Raitma isikunäitus "EHA", kus fotograaf portreteerib oma ema ebaharilikes olukordades, poosides ja riietuses. Tegemist on ka näituse maailma esmaesitlusega.

ERM-i püsinäitus avatakse kolmeks kuuks tasuta

27.01.21 MUUSEUMID ... ERM tegi kultuuriministeeriumile ettepaneku toetada muuseumi täiendavalt kuni 300 000 euroga aastas, mis võimaldaks näidata näidata püsinäitust tasuta. Esialgu muudetakse püsinäitus piletivabaks kolmeks kuuks, pilootprojekt algab 2. veebruarist.

Galerii: Kiek in de Köki uue näituse avamisele toodi kohale ka loomad

26.01.21 MUUSEUMID ... 26. jaanuaril avati Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis näitus "Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos". Avamisele olid kohale toodud ka loomad, kes veel 20. sajandi algul elasid linnades kõrvuti inimestega.

Alar Karis loodab uue valitsusega muuseumid tugevamalt noorte õppetööse kaasata

26.01.21 MUUSEUMID ... Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktor Alar Karis loodab, et lähiajal töötab uus valitsus kultuurivaldkonna kohta välja detailsema ja pikema vaatega plaani. Kuigi muuseume ei ole uues koalitsioonileppes mainitud, saab tema sõnul mitmed esitatud tegevused laiendada ka muuseumidele. Eriti suurt potentsiaali näeb ta ERM-il ja teistel muuseumidel noorte õppetöö mitmekülgsemaks muutmisel.

Pärnu muuseum pani Nõukogude Eesti ajalehtede propagandafotod näitusele

25.01.21 MUUSEUMID ... 65-70 aasta tagused ajalehefotod ei kujuta tolleaegse ühiskonna tegelikkust, vaid Nõukogude Liidu propaganda modelleeritud fantaasiamaailma. Ajalehe Töörahva Hääl fotoarhiivist Pärnu muuseumis leiab vaid üksikuid tegelikkust kujutavaid fotosid. Huvitavamad pildid on näitusele pandud.

Narva muuseumi juhiks valiti Maria Smorževskihh-Smirnova

22.01.21 MUUSEUMID ... SA Narva muuseum nõukogu valis reedel muuseumi uueks juhatuse liikmeks Maria Smorževskihh-Smirnova. Juhatuse liikme ametiaeg algab veebruaris ja kestab viis aastat.

Galerii: Eduard Vilde muuseumis uuritakse kirjaniku abikaasa Linda Vilde pärandit

20.01.21 MUUSEUMID ... Eduard Vilde muuseumis avati 19. jaanuaril näitus "Linda Vilde muuseum", mis on pühendatud Linda Vilde tegevusele iseseisva ajakirjaniku, ühiskonnategelase ja tõlkijana. Näituse on koostanud Liina Siib.

Harjumaa ja Ida-Virumaa muuseumid valmistuvad taasavamiseks

15.01.21 MUUSEUMID ... Esmaspäeval, 18. jaanuaril võivad Harjumaa ja Ida-Virumaa muuseumid ning näituseasutused uuesti uksed avada. Ka edaspidi tuleb seal järgida 2+2 reeglit ja ruumide täituvus ei tohi ületada 50 protsenti.

Pärnu fotofest 2021 peateema on võõrandumine

15.01.21 MUUSEUMID ... Pärnu linnagalerii ellu kutsutud festival Pärnu fotofest keskendub sel aastal ülemaailmsest pandeemiast inspireeritud terminile "võõrandumine".

Salme viikingileiud jõudsid kümne aasta järel tagasi Saaremaale

14.01.21 EESTI ... 2008. aastal Saaremaalt Salme alevikust maa seest leitud 1300 aasta vanuste viikingilaevade leiud jõudsid pärast enam kui kümmet aastat kestnud uuringuid ja konserveerimisi tagasi Saaremaale. Saaremaa muuseum plaanib maiks valmis saada uue püsiekspositsiooni, kus maailma ajalugu muutnud viikingileiud kõigile vaatamiseks välja pannakse.

Niguliste kirik loodab külastajaid liftiga torni sõidutada järgmisest aastast

13.01.21 MUUSEUMID ... Võimalik, et juba järgmisel aastal avanevad kõigile soovijatele Niguliste kiriku torniluugid, kust avaneb vaade Tallinna linnale. 105 meetri kõrguse torni vaateplatvormini hakkab tõusma lift, mille arhitektuurse ideelahenduse konkursi võitsid KOKO arhitektid.

Kumu on piirangute tõttu Egiptuse-näituse eelarve eesmärgi täitmisega raskustes

13.01.21 MUUSEUMID ... Kumu kunstimuuseumi menukaks osutunud näitus "Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst" kogus esimesel kuul rekordilise arvu külastajaid. Koroonapiirangute tõttu näituse sulgemine pole aga võimaldanud eelarve eesmärki täita.

Eesti rahva muuseum andis välja fotoalbumi uurali rahvastest

12.01.21 MUUSEUMID ... Eesti rahva muuseum andis välja fotoalbumi "Rahvas – see tähendab inimesi. Soomeugrilased ja samojeedid vanadel etnograafilistel fotodel", kuhu on jõudnud suur hulk enamasti avaldamata pilte. Raamat on sissejuhatuseks veebruaris ERM-is avatavale näitusele ning sel aastal Eestis toimuvale soome-ugri maailmakongressile.

ERM-i teadur: tänapäeval nähakse aina enam ööaja popkultuurilist väärtust

12.01.21 MUUSEUMID ... Eesti Rahva Muuseum (ERM) on asunud koguma ööelulisi mälestusi nõukogude ajast. ERM-i teadur-kuraator Karin Leivategija rääkis, et lisaks peoelule huvitab neid öine aeg laiemalt, nagu öine transport ja tööelu. Ta märkis, et on tervitatav, et tänapäeval räägitakse aina enam ööaja popkultuurilisest ja ka majanduslikust potentsiaalist.

Esmakordselt osaleb maailmanäitusel ka Tartu linn

11.01.21 MUUSEUMID ... 1. oktoobril avab Dubais uksed aasta võrra edasi lükatud EXPO 2020 ning esimest korda osaleb maailmanäitusel ka Tartu linn, kes koos riigi ja kohalike ettevõtetega on esindatud Eesti paviljonis.

Arendusprojektiga luuakse ligipääs Niguliste kiriku torni vaateplatvormile

08.01.21 MUUSEUMID ... 2021. aastal algava projekti raames ehitatakse Niguliste muuseumi torni lift ja vaateplatvorm, kuhu pääsevad ligi nii kohalikud kui ka turistid, sealhulgas erivajadusega ja liikumiseks abivahendeid kasutavad inimesed. Torni arhitektuurse ideelahenduse konkursi võitjaks osutus KOKO arhitektid OÜ, projekti täpne valmimistähtaeg on hetkel veel lahtine.

Fotogalerii Ag-47 uus näitus avab vanu postkaarte uuest küljest

07.01.21 MUUSEUMID ... Tartu fotogaleriis Ag-47 avatud näitus heidab pilgu saja aasta tagusesse aega, kui kiireim viis saata lühisõnumeid oli postkaartide teel. Näitusel saavad kokku postkaartidele trükitud maalid ja nende tagaküljele kirjutatud lood. Samuti näeb vanu postkaarte täiesti uuest küljest.

ERM kutsub üles malemängu jäädvustama

07.01.21 MUUSEUMID ... Paul Kerese 105. sünniaastapäeva tähistamiseks kutsub Eesti Rahva Muuseum (ERM) koos Eesti maleliiduga kõiki üles neljapäeval, 7. jaanuaril, maletama ja mängu jäädvustama.

Aet Maatee: tänavune aasta on andnud võimaluse kastist välja mõelda

29.12.20 MUUSEUMID ... Laulu- ja Tantsupeo SA endine juht Aet Maatee asus hiljuti tööle Pärnu muuseumi direktori kohale. Muuseum püüab tema sõnul pandeemiaaja kiuste oma tegevusi planeerida nii nagu nad seda igapäevaselt teeksid, kuigi teadvustavad piiranguid. Samas on erakordne aasta andnud tema hinnangul kultuurielule võimaluse ka kastist välja mõelda.

Kirjandusmuuseum koondas ekraanivabad koroonaaja pühademängud ühte kohta

28.12.20 MUUSEUMID ... Kirjandusmuuseumi Eesti rahvaluule arhiivi lastemängude andmebaasis on valminud mängude kogu "Ukauka. Vanad ja uued mängud rahvaluule arhiivist", mis koondab kokku koroona-aja tingimustele sobivad turvalised mängud.

Maarjamäe keskus nomineeriti Euroopa aasta muuseumi auhinnale

28.12.20 MUUSEUMID ... Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe keskus on nomineeritud Euroopa aasta muuseumi aastaauhinnale.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: