Muuseumid

Galerii ja video: Ajaloomuuseum avas pidulikult taas Maarjamäe lossi uksed ja juubelinäituse

14.02.18 ... Ajaloomuuseum avab Maarjamäe lossis taas uksed just täna õhtul toimus seal uue püsinäituse avamine.

KVÜÕA muuseum sai hulga Soome kollektsionäärile kuulunud relvi

14.02.18 ... Täna andis Jüri Ilves lahkunud sõbra Risto Rastivaara aastakümnete jooksul kogutud relvad üle kaitseväe ühendatud õppeasutuste muuseumile.

Nelja riigi mäluasutused toetasid kommunismikuritegude keskuse loomist

14.02.18 ... Saksamaa, Poola, Läti ja Leedu juhtivate mäluasutuste esindajad kirjutasid alla avaldusele, milles toetavad kommunismikuritegude teaduskeskuse loomist Tallinnasse.

Galerii: Mida näeb Maarjamäel uuenenud ajaloomuuseumi näitusel?

14.02.18 ... Maarjamäe lossis avab kolmapäeval, 14. veebruaril pidulikult uksed uuenenud ajaloomuuseum, kus avatakse püsinäitus "Minu vaba riik", millega võetakse osadeks lahti Eesti saja-aastane ajalugu.

Krista Sarv: kardan, et suured võidud ja karmid kannatused jäävad igavesti eestlaste ajaloo osaks

13.02.18 ... Maarjamäe lossis avab kolmapäeval pidulikult uksed uuenenud ajaloomuuseum, kus avatakse püsinäitus "Minu vaba riik", millega võetakse osadeks lahti Eesti saja-aastane ajalugu. Sarnaselt teistele omataolistele annavad ka sellel näitusel tooni ennekõike sõjad ja eestlaste kannatused. Olgugi et teatud ohvrimentaliteeti on Eestile ette heidetud, jäävad kannatused ühes suurte võitudega siiski igavesti eestlaste kui väikerahva ajaloonarratiivi osaks, leiab Eesti ajaloomuuseum teadusdirektor ja näituse üks peakuraatoritest Krista Sarv.

Tartu mänguasjamuuseumis avatakse EV100 juubelinäitus "Mängime sajaga!"

13.02.18 ... Laupäeval, 17. veebruaril kell 11–14 toimub Tartu mänguasjamuuseumis perepäev "Täna mängime sajaga!" ning avatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud juubelinäitus "Mängime sajaga!" mängimisest ja mänguasjadest.

Kehra taastatud jaamahoones avas uksed Vabadussõja muuseum

12.02.18 ... Eesti saab juurde veel ühe muuseumi. Kehra taastatud jaamahoones avati Vabadussõja murdelahingute muuseum.

Eestis on sajanditaguse ajaga võrreldes enam kui 20 korda rohkem muuseume

12.02.18 ... 2018. aasta on nimetatud Euroopa kultuuripärandiaastaks. Muuseumid on olulised kultuuripärandi säilitajad ja edasikandjad. Praegu ollakse harjunud, et Eestis on rohkelt muuseume ja neis käiakse väga aktiivselt, aga see ei ole alati nii olnud. Statistikaameti andmetel oli 1921. aastal 11 muuseumi, ent 2016. aastaks oli neid juba 246.

"AK. Nädal" käis uudistamas uue kuue saanud ajaloomuuseumi Maarjamäel

11.02.18 ... Maarjamäe lossis avab tuleval neljapäeval uksed uus ajaloomuuseum. Külastajate ees rullub lahti Eesti riigi saja-aastane ajalugu. Uudistesaatel "Aktuaalne kaamera. Nädal" oli eksklusiivne võimalus heita esimesena pilk muuseumisse veel enne selle ametlikku avamist.

Kuressaare linnuses vaadatakse fotonäitusega tagasi Saaremaa sajale aastale

09.02.18 ... Saaremaa muuseum valis oma enam kui 60 000 fotokogus oleva pildi seast välja sada pilti ja koostas nendest näituse "100 aastat Saaremaal".

Narva muuseum vahetab välja üle 30 aasta vanuse püsinäituse

08.02.18 ... Narvas algasid linnuse konvendihoone renoveerimistööd.

Patarei vangla muuseumile otsitakse rahvusvahelisel konkursil ideid

06.02.18 ... Eesti Mälu Instituut kuulutas välja rahvusvahelise ideekonkursi, leidmaks Patarei vanglasse kavandatud ainulaadsele muuseumile arhitektuuri, ekspositsiooni ja sisekujunduse lahendus.

Paks Margareeta oli keskajal veel paksem

02.02.18 ... Paks Margareeta läheb kohe remonti, et saada palju moodsamaks meremuuseumiks. Mis remonditööde käigus juba leitud on, käis "Ringvaate" reporter Jüri Muttika uurimas.

Narva muuseumi juhiks kandideerib seitse inimest

01.02.18 ... Kuigi Narva muuseumi juhi kohale laekusid 12 kandidaadi avaldused, tehakse lõplik valik seitsme hulgast.

"Ajarännak 1918": tuhanded koolilapsed aitavad taaselustada Eesti vabariigi sünnihetke

01.02.18 ... Järgmisel kolmapäeval, 7. veebruaril kell 10 toimuvad Eesti Rahva Muuseumi ja Eesti Aaaloo- ja ühiskonnaõpetajate seltsi (EAÜS) eestvedamisel üle Eesti ajarännakud 1918. aasta 24. veebruarikuu päeva. Eesti vabariigi 100. juubelile pühendatud projektist võtab osa üle 6000 õpilase ja seda valmistati ette umbes kaks aastat.

Vabaõhumuuseum kutsub Eesti juubeliks kootud sajameetrist vaipa vaatama

30.01.18 ... Rahva ühistööna Eesti Vabariigi 100. juubeliks valminud 100-meetrist kaltsuvaipa saab tänasest, 30. jaanuarist 19. veebruarini näha vaibanäitusel Eesti Vabaõhumuuseumi Moodsa Eesti Paviljonis.

Spordimuuseumi suur olümpiakonverents tõi kokku medalivõitjad

27.01.18 ... Eile, 26. jaanuaril leidis aset Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi XXVIII konverents, mis oli pühendatud olümpia-aastale ja lähenevatele taliolümpiamängudele. Kohale tulnud esinejate seas olid olümpiamedalistid eesotsas Gerd Kanteri, Allar Levandi ja Jüri Tammega.

Ehtekunstnik Kärt Summatavet kõneleb ERMis eesti ehtekultuurist

26.01.18 ... 31. jaanuaril kell 17 räägib ehtekunstnik doktor Kärt Summatavet Eesti Rahva Muuseumi raamatukogus (Muuseumi tee 2, Tartu; A-sissepääs) ehtimisest ja eesti ehtekultuuri tähendusväljast.

Kuressaare linnust saab külastada ka interneti kaudu

23.01.18 ... Saaremaa muuseumil valmis Kuressaare piiskopilinnuse virtuaaltuur, mida selle mahukuse tõttu valmistati ette üle poole aasta.

Narva muuseum sai uue nõukogu esimehe

22.01.18 ... Narva muuseumi nõukogu uueks esimeheks valiti esmaspäeval rahandusministeeriumi siseauditi osakonna juhataja Krista Nelson.

740 000 kogus seisvat museaali: teatri- ja muusikamuuseum loodab oma auhinnatud püsinäitust laiendada

22.01.18 ... Teatri- ja muusikamuuseum pälvis reedel Muuseumirottide jagamisel oma püsinäituse eest "Lood ja laulud" parima püsinäituse tiitli. Selgub, et kuigi näitusel on välja toodud ainult 200 eksponaati, siis museaale on muuseumil tegelikult 741 000. Muuseumi juht Tanel Veeremaa märkis, et lootus on, et mõne aasta pärast saab osa neist olemasolevatele näitamiseks juurde lisada.

Aastaid soos seisnud tanki restaureerimine on jõudnud poole peale

19.01.18 ... Ida-Virumaal restaureeritakse tanki T34/76, mis peaks veel sel aastal saama üheks Sinimägede muuseumi uhkuseks, millega pidupäeval saab sõitugi teha. Reedel viidi tank ära metallitööde angaarist, millega tähistati taastamistöödega poole peale saamist.

Galerii: Jagati välja Muuseumirotid, peapreemiad läksid Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumile ja ERM-ile

19.01.18 ... 19. jaanuaril kuulutati Kumu kunstimuuseumis toimunud Eesti muuseumide aastaauhindade galal välja Muuseumiroti võitjad kümnes kategoorias. Parima püsinäituse tiitli ja suure Muuseumiroti sai Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum näituse "Lood ja laulud" eest.

Kumus jagatakse täna Muuseumirotte

19.01.18 ... Kumu kunstimuuseumis toimub täna, 19.  jaanuaril Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja gala. Päevasel konverentsil tutvustavad nominendid oma projekte, kelle seast selguvad õhtusel auhinnagalal Muuseumiroti võitjad kümnes kategoorias.

Tõnis Lukas: erakonnapoliitika saali ERM-i ei tule

19.01.18 ... Reedel on Tõnis Lukase viimane tööpäev Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktorina. Alljärgnev Toomas Sildami intervjuu temaga on kiire ja veidi rappuv vankrisõit läbi mineviku, oleviku ja riivates tulevikku.

Narva muuseumi töötajad võivad jaanuarikuu palgast ilma jääda

18.01.18 ... Nõukogu liikmete vaidluse tõttu pole linnapoolne toetus Narva muuseumini veel jõudnud, mistõttu võivad muuseumi töötajad oma jaanuarikuu palgast üldse ilma jääda.

Soome ajakirjanikud valisid ERM-i parimaks välisriigi turismiobjektiks

18.01.18 ... Soome Reisiajakirjanike Gild tunnustas neljapäeval Helsingis alanud Soome turismimessil Matka Travel Rahva Muuseumit (ERM) kui lõppenud aasta parimat välisriigi turismiatraktsiooni.

Eesistumise meened ja sümboolika anti üle ajaloomuuseumile

18.01.18 ... Neljapäeval, 18. jaanuaril andis Riigikantselei Eesti Ajaloomuuseumile üle valiku Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise meenetest.

Seekordse muuseumiöö teema on "Öös on pidu"

18.01.18 ... Muuseumiöö toimub tänavu 19. mail ning kannab pealkirja "Öös on pidu". Eelmisel aastal avasid muuseumiööl uksed 201 muuseumi ja mäluasutust ning öö jooksul tehti 111 000 muuseumikülastust, mis tähistas ka muuseumiöö publikurekordit.

Narva muuseumi nõukogus jätkub vastasseis riigi ja linna esindajate vahel

17.01.18 ... Narva soovib valida nõukogule uut esimeest ja blokeerib linnuse rekonstrueerimise hankelepingu sõlmimist. Riik kasutab otsuste tegemisel lisahääle õigust.

Okupatsioonide muuseumi külastajate arv topeldus

17.01.18 ... Okupatsioonide muuseumi uut filiaali KGB vangikonge külastas 2017. aastal 21 157 piletiga külastajat. See kasvatas Okupatsioonide muuseumi külastajate arvu peaaegu kaks korda. Lisaks külastas muuseumit sündmuste raames 5 567 inimest.

Kirjandusmuuseum ootab õpilastelt koolipärimusi

15.01.18 ... Kirjandusmuuseum otsustas kokku koguda Eesti koolipärimuse ning ootab koolilastelt kirjeldusi selle kohta, milliseid mänge nad koolis mängivad, milliseid nalju teevad või mida tänapäeva noored kardavad.

Pärnu muuseum digiteerib Aksel Randmeri fotod

12.01.18 ... Pärnu muuseumis alustati kunagise Pärnu fotograafi Aksel Randmeri fotode digiteerimisega. Fotosid on läbi viie aastakümne ja juba on tulnud ilmsiks unikaalseid kaadreid, mis pärnakaid rõõmustavad.

"Ringvaade" käis Okupatsioonide muuseumi kokku pakkimas

11.01.18 ... 8. jaanuaril suleti Okupatsioonide muuseumi uksed, et sinna järgneval poolaastal uus püsiekpositsioon rajada. Hannes Hermaküla käis uurimas, kuidas kulgeb muuseumi kokku pakkimine ning kuidas erinevaid esemeid üldse pakitakse.

Paks Margareeta suletakse jaanuari lõpus arendusteks, taasavatakse 2019. aasta suvel

11.01.18 ... Paksu Margareeta suurtükitorn koos seal asuva Eesti Meremuuseumi püsiekspositsiooniga suletakse 31. jaanuaril 2018 ning arendatakse järgneva pooleteise aasta jooksul kaasaegseks muuseum-külastuskeskuseks.

Vaimse kultuuripärandi nimistusse lisandusid uued nähtused

11.01.18 ... Eesti vaimse kultuuripärandi nimistu on veebikeskkond, mis annab kõikidele Eestimaa kogukondadele võimaluse oma vaimset kultuuripärandit tutvustada sõnas, helis ja pildis. Sissekande koostamine aitab kogukonnal oma pärandi olemust paremini teadvustada ja laiemale üldsusele tutvustada. Nimistut haldab Rahvakultuuri Keskus. Hetkeseisuga on nimistus kokku 94 sissekannet.

ERM pääses New York Timesi reisisoovituste nimekirja

11.01.18 ... New York Timesi poolt iga aasta alguses koostatavasse ülemaailmse reisisoovituste nimekirja "52 places to go" pääses sel aastal Eesti Rahva Muuseum ja Eesti tervikuna.

Muuseuminõunik peab mõistlikuks ühishoidla loomist kompetentsikeskusena

10.01.18 ... Muuseuminõunik Mirjam Rääbis rääkis kultuuriministeeriumi minikonverentsil riigi plaanidest seoses museaalide ja muuseumi hoidlate kehva korraga. Tema sõnul on parim lahendus järgida ülejäänud maailma eeskuju ja rajada nii Põhja- kui ka Lõuna-Eestisse ühishoidlad, mis pakuvad muuseumidele erinevaid teenuseid.

Asekantsler kriisist Narva muuseumis: riigi jaoks on sein ette tulnud

10.01.18 ... Kultuuriministeeriumi asekantsler ja SA Narva Muuseumi nõukogu esimees Tarvi Sits kinnitas, et kui Narva linn jätkab muuseumi rahastamise venitamist, kasutab riik muuseumi põhikirjast tulenevat õigust, millega häälte võrdse jagunemise korral saab otsustavaks nõukogu esimehe hääl.

Tartu Linnamuuseum viib eestikeelse ajakirjanduse lätetele

09.01.18 ... Neljapäeval, 11. jaanuaril avab Tartu Linnamuuseum näituse "Hermanni kulu ja kirjadega: Hermanni trükikoda ja väljaanded". Väljapanek tutvustab Karl August Hermanni trükikoda ning näitusega kaasnevad loengud kaasaegse ajakirjanduse kujunemisloost.

Riik hakkab kultuuriväärtusi materjali järgi hoiustama

10.01.18 ... Kultuuriministeerium soovib ehitada muuseumidele kaks ühishoidlat - ühe Põhja- ja teise Lõuna-Eestisse -, kus hakatakse museaale hoidma materjalipõhiselt. Ühishoidlate rajamisele eelnev museaalide säilitamise uuring on lõpusirgel.

Fotod: riigikontrolör Karl Soonpää aumärgid jõudsid USA-st tagasi kodumaale

09.01.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva künnisel jõudsid USA-st kodumaale tagasi ajaloos kõige kauem (1929–1940) riigikontrolöri ametit pidanud Karl Soonpää autasud, sealhulgas Vabadusrist, millega Vabadussõjas leitnandina võidelnud Soonpääd autasustati isikliku vapruse eest.

Ajaloomuuseumi teemaõhtul räägitakse reformatsiooniaegsetest naistest

05.01.18 ... Kuigi Eesti alade reformaatorite kõrvale pole võimalik nimeliselt välja tuua ühtki naist, ei tähenda see, et reformatsioon poleks siin naisi puudutanud või nende elu mõjutanud. Eesti ajaloomuuseumi teemaõhtul sarjast "Kelle usk on õige? 500 aastat reformatsioonist" räägib reformatsiooniaegsetest naistest ajaloodoktor Inna Põltsam-Jürjo.

Kultuuriminister: riik peab olema valmis Narva muuseumi ise rahastama

08.01.18 ... Kui Narva linn ei täida enda poolt võetud kohustusi SA Narva Muuseum rahastamisel ja linna esindajad muuseumi nõukogus blokeerivad edaspidigi selle tööd, peab riik olema valmis võtma üle muuseumi täieliku rahastamise, kuid vähendades selle tegevuse mahtu, ütles kultuuriminister Indrek Saar.

Laupäeval toimub Okupatsioonide muuseumis 14-tunnine muuseumimaraton

06.01.18 ... Okupatsioonide muuseum saab suvel uue püsiekspositsiooni, mis on senisest kaks korda suurem ning selleks tehtav ümberehitus läheb maksma 1,8 miljonit eurot. Remondi eel viimast päeva avatud muuseumis peetakse südaööni kestvat muuseumimaratoni.

Haapsalu linnuse sulgemine tõi kaasa muuseumikülastuste languse Läänemaal

05.01.18 ... Sihtasutuse Haapsalu ja Läänemaa muuseumid koosseisu kuuluvates muuseumides käis 2017. aastal kokku 66 000 külastajat. 2016. aastal oli külastajaid kokku üle 72 000.

Okupatsioonide muuseum alustab uue püsinäituse rajamist, uksed suletakse pooleks aastaks

05.01.18 ... Okupatsioonide muuseumis alustatakse jaanuaris uue püsinäituse loomiseks vajalike ehitustöödega. Seetõttu sulgetakse aadressil Toompea 8 asuv muuseumihoone pooleks aastaks, et avada suvel uuenenud kujul.

Trükimuuseumis pandi Eesti ainus töötav linotüüpmasin taas tööle

04.01.18 ... Eesti ainus töökorras linotüüpmasin trükkis täisvõimsusel ajalehti ja ajakirju viimati mõnikümmend aastat tagasi. Neljapäeval pandi masin Tartus trükimuuseumis aga jälle tööle ja iga soovija võis proovida, kuidas hiigelsuurest masinavärgist tekst lõpuks paberile jõuab.

Vilde muuseumis avatakse Jan Kausi ja Lumimari ühisnäitus

04.01.18 ... Tallinna kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseumis avatakse 13. jaanuaril kell 13 kirjaniku Jan Kausi ja illustraator Lumimari ühisnäitus "Raamatu aknad".

Loodusmuuseum püstitas külastajarekordi

04.01.18 ... 2017. aastal külastas Eesti Loodusmuuseumi rekordilised 62 879 külastajat. Sellega ületati 2014. aastast pärinenud seni suurim külastajanumber pea 8 000 külastusega.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: