Muuseumid

Kihelkonnapiiride tähistamine saab Juula külas piduliku punkti

18.06.19 ... 20. juunil avatakse Tartumaal pidulikult Maarja-Magdaleena ja Äksi kihelkonnaviidad, mis on viimased Eesti Rahva Muuseumi algatatud kihelkonnapiiride tähistamise projektis.

Muuseumid saavad uue moodsa infosüsteemi

18.06.19 ... Muinsuskaitseamet hakkab koos kultuuriministeeriumi ja registrite ja infosüsteemide keskusega arendama uut muuseumide infosüsteemi (MuIS 2.0), mis annab parema juurdepääsu muuseumikogudele.

Kaubanduskeskuses T1 Mall of Tallinn avatakse virutaalne näitus Future Live

18.06.19 ... Kaubanduskeskuses T1 Mall of Tallinn avatakse 18. juunil virtuaalne meelelahutuslik näitus Future Live, mis on esimene omataoline Eestis.

Kalamaja uus muuseum otsib logo

16.06.19 ... Tallinna Linnamuuseum kutsub kõiki huvilisi osalema Kalamaja uue muuseumi kujundamisel ja muuseumilogo valikus. 2019. aasta sügisel avab Tallinna Linnamuuseum endise Kalamaja lastemuuseum Miiamilla majas Kotzebue 16 Kalamaja kogukonnamuuseumi.

Galerii: kuninganna Margrethe II Kiek in de Kökis ja Taani kuninga aias

15.06.19 ... Taani kuninganna Margrethe II osavõtul avati täna Tallinna esmamainimise ja Dannebrogi lipu sünni 800. aastapäeva puhul Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis näitus ning Komandandi aias Taani lipu värvides kuninganna roosiaed.

Kiek in de Kökis avatakse näitus Taani ja Eesti ühisest ajaloost

15.06.19 ... Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis avatakse 15. juunil näitus "Dannebrog ja Eesti 1219–2019". Näituse avamisel osaleb Taani kuninganna Margrethe II. Ühtlasi tutvustatakse avamisel ka koostöös Eesti Instituudiga valminud trükist "Dannebrog 800. Taani ja Eesti lugu".

Arhitektuurimuuseum ootab pilte ja lugusid nõukogudeaegsetest suvilatest

12.06.19 ... Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos on järgmisel aastal tulemas mahukas ülevaatenäitus sõjajärgsetest suvilatest, puhkekodudest ja suvituskultuuri jõudmisest massidesse.

Tarbekunstimuuseumi hoone liigub RKAS-i valdusesse

11.06.19 ... Kultuuriministeerium annab Riigi Kinnisvara AS-ile (RKAS) üle kinnistu, mida kasutab Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseum, kes jääb üürnikuks ka pärast üleandmist.

Toomemäel on avatud toomkiriku ja Toomemäe lugu jutustav välinäitus

10.06.19 ... 6. juunist on Toomemäel ajaloolise toomkiriku, praeguse ülikooli muuseumi kõrval avatud Tartu toomkiriku ja Toomemäe lugu jutustav väliekspositsioon avastuslike interaktiivsete stendidega.

Tartu Linnakodaniku muuseumis tulevad näitamisele Valve Janovi kuud ja kalad

10.06.19 ... Alates 13. juunist näitab kunstiühing Pallas 19. sajandi Tartu Linnakodaniku Muuseumis Valve Janovi väikseformaadilisi maale, monotüüpiaid ja kollaaže aastaist 1950–1999, mis kõik on pärit erakogudest.

Eesti Pank avas ERM-iga koostöös näituse "Ehterahad"

07.06.19 ... Eesti Pank avas koostöös Eesti Rahva Muuseumiga keskpanga ruumides näituse "Ehterahad".

Pärnusse jõuab alasti Hemingway

07.06.19 ... Sellal, kui laulu- ja tantsupeo tuli tõttab Tallinna poole, kihutab alasti Hemingway läbi Euroopa Pärnu suunas. Ameerika maalikunstniku Waldo Peirce ülesvõtted "Vanamees ja meri" autorist, Nobeli preemia laureaadist Ernest Hemingwayst Kariibi merel kalastamas jõuavad pühapäeval, 9. juunil avatavale aktinäitusele "Mees, Naine, Vabadus".

Vabamu juhatusega liitub Karen Jagodin

07.06.19 ... 12. augustist liitub okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu juhatusega Karen Jagodin. Jagodin hakkab Vabamus juhtima strateegilisel tasandil uusi loomeprotsesse ning arendama tihedamat koostööd kogukondadega, et muuseum oleks olulistel teemadel diskussioonide algataja ning kaasamõtleja Eesti ühiskonnas.

Vabamu loob Balti keti juubeli puhul Telliskivisse elamusnäituse

06.06.19 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu loob Balti keti juubeliks heliinstallatsiooniga elamusnäituse. Kõigil on võimalik näituse kokkupanemises osaleda, jagades selleks Vabamuga oma isiklikku mälestust Balti ketist 23. augustil 1989.

Tartu tähetorni suvenäitus on pühendatud eestikeelsele taevakaardile

04.06.19 ... Tartu tähetorni aias saab vaadata näitust "Eestlastele Eesti taevas!", mis annab ülevaate eestikeelsete taevakaartide kujunemisest.

Otseülekanne lõppenud: ERM tähistab Eesti lipu sünnipäeva

04.06.19 ... 4. juunil tähistatakse Eesti lipu 135. sünnipäeva, mille puhul avab Eesti Rahva Muuseum temaatilise eriväljapaneku ning kodulehel postiajaloo virtuaalnäituse. Alates kell 17 kandis ERR kultuuriportaal peosündmused üle, näidates rongkäigu saabumist ERMi, ühispildistamist, melu ja aktust ning kontserti.

Maanteemuuseumis näeb nõukogude mootorrataste näitust

02.06.19 ... Eesti maanteemuuseumis on sellel suvehooajal eksponeeritud kümme nõukogudeaegset mootorratast, mis on toodetud perioodil 1947-1971. Esindatud on peaaegu kõik sellel ajal NSVL-is toodetud kergmootorratastest.

Lõuna-Eesti kortermaja teisaldamine vabaõhumuuseumisse on lõpusirgel

31.05.19 ... Eelmisel sügisel alanud kortermaja teisaldamine Eesti Vabaõhumuuseumisse on lõpusirgel - Seinad on juba Rocca al Mares püsti.

Eestis hakkab rändama väliseesti näituste festival

29.05.19 ... Kolmapäeval algab üle-eestiline väliseesti näituste festival ja kestab aasta lõpuni. Festivali käigus eksponeeritakse väliseesti kogukondade, Eesti mäluasutuste või nende ühistööna valminud väliseesti teemalisi näitusi.

KGB kongides etenduvad kurjuse lood

23.05.19 ... Autentsetes KGB vangikongides saab näha kohaspetsiifilist lavastust "Lood kurjusest", mille aluseks on Nõukogude okupatsiooni ajal Pagari tänava kongides viibinud inimeste mälestused ja üleelamised.

Muinsuskaitseamet toetas muuseumide ja muinsuskaitse valdkondade arendamist

23.05.19 ... Selgunud on muinsuskaitseameti taotlusvooru "Kultuuripärandi valdkonna arendamine" tulemused. Sel aastal esimest korda läbi viidud ühisest taotlusvoorust saavad toetust 34 muinsuskaitse ja muuseumivaldkonna arendamiseks mõeldud projekti kogusummas 149 998 eurot.

Toomas Kalve pildistas üles teekonna esimesele laulupeole

20.05.19 ... Teadaolevalt ei ole esimesest laulupeost säilinud ühtegi fotot. Et seda tühimikku täita, võttis Eesti Maanteemuuseum koostöös fotokunstnik Toomas Kalvega kätte ja taaslavastas ning pildistas plaatkaamera abil fotod, mis illustreerivad laulupeole minemist läbi aegade.

Vastseliina piiskopilinnuse elamuskeskuse tööd on jõudnud lõpusirgele

19.05.19 ... Võrumaal asuva Vastseliina piiskopilinnuse elamuskeskuse tööd on jõudnud lõpusirgele ning linnus külastajatele taas avatud.

Galerii. Muuseumiööl avas tasuta oma uksed 214 paika üle terve Eesti

19.05.19 ... Laupäeval toimus üle terve Eesti taas muuseumiöö, mis sel aastal kannab pealkirja "Öös on mustreid". Muuseumiöö programmist leidis sel aastal rekordiliselt 214 paika. Külastajatele oli viie tunni jooksul tasuta avatud paljud suuremad ja väiksemad muuseumid ning lisaks muuseumidele tegid oma uksed tasuta lahti mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud, mõisad ning looduskeskused.

Galerii. Tarbekunsti- ja disainimuuseumis avati Lugemiku viimase kümnendi trükiste näitus

17.05.19 ... Näitusel "Väljaandja Lugemik. Trükised aastatest 2010–2019" saab esimest korda näha kõiki Lugemiku viimase kümnendi jooksul kirjastatud trükiseid. Eksponeeritud 81 trükise hulgas on kunstnikuraamatud, monograafiad, näitusekataloogid, teatritekstid, tekstikogumikud, aga ka muud trükitud materjalid, nagu plakatid, postkaardid, zine'id jms.

Sergei Metlev: Patarei vangla on kogu kommunistliku režiimi mudel

17.05.19 ... Patarei vangla idatiib on inimestele jälle avatud, aga see koleduste teekond, mis seal sees avaneb, on nii õudne, et väidetavalt mõned inimesed ei suuda seda lõpuni käiagi.

Vabaõhumuuseumis saab jalutada mööda filmide ajaloolisi võtteplatse

17.05.19 ... Filmimuuseumis Maarjamäel avati eelmisel nädalal näitus "Eesti. Talu. Film" mis räägib taluarhitektuurist eesti filmis. Eesti Vabaõhumuuseum pakub aga alates eilsest võimalust jalutada otse mööda filmide ajaloolisi võtteplatse.

Muuseumiöö pakub inspiratsiooni mustrites

08.04.19 ... 18. mail toimub 11. muuseumiöö seekordse pealkirjaga "Öös on mustreid". Laupäeval avavad tasuta uksed 214 paika üle Eesti. Muuseumides toimub kümneid eriekskursioone, mustriteemalisi töötube, kontserte, etendusi, mälumänge ja muud.

Mullu külastati Eestis muuseume 3,4 miljonit korda

17.05.19 ... Eelmisel aastal külastati Eestis muuseume Eestis ligi 3,4 miljonit korda. Võrreldes seda rekordilise külastajate arvuga 2017. aastal, oli külastusi siiski 100 000 võrra vähem, teatas reedel statistikamet.

Linnamuuseum tutvustab Tartu kirevat usuelu

17.05.19 ... Alates 22. maist on Tartu Linnamuuseumis avatud uus näitus "Mitut usku Tartu: kirikust kristallipoodi", mis tutvustab Tartu kirevat usuelu.

Avati näitus Eesti Vabaõhumuuseumis toimunud filmivõtetest

15.05.19 ... Eesti Vabaõhumuuseumis avati 16. mail näitus, mis tutvustab filmitegemise protsessi muuseumis keskkonnas läbi erinevate aastakümnete. Vaatluse alla tuleb linateosed alates telefilmist "Külmale maale" (1965) ja lõpetades uute filmidega "November" (2017) ning "Tõde ja õigus" (2019).

Tartu Mänguasjamuuseum tähistab vinge veerandsaja möödumist

14.05.19 ... Laupäeval, 18. mail tähistab Tartu Mänguasjamuuseum "vinge veerandsaja" möödumist muuseumi asutamisest ning kutsub kõiki muuseumi sõpru selle auks korraldatavale perepäevale.

Tartu Ülikooli muuseumi aastanäitus avab rahvusülikooli tähtsuse Eesti riigi arenguloos

15.05.19 ... 16. mail avatakse Tartu Ülikooli muuseumis aastanäitus "Ideaalide Eesti. Sada aastat otsinguid", kus vaadeldakse 1920. aastatest saati toimunud sündmusi, mis on mõjutanud Eesti riiki ja ülikooli. Näitusel tõstetakse rahvusülikooli kaudu esile Eesti rahvusliku mõtte arengulugu ja selle ideaalid Eesti vastuoluliste ning murranguliste sündmuste kontekstis, vaadeldes ka ebaõnnestumisi ja pettumusi.

Linnamuuseum tähistab Tallinna esmamainimise 800. aastapäeva

14.05.19 ... Tallinna Linnamuuseum tutvustab Tallinna esmamainimise 800. aastapäeva puhul näituste ja sündmustega Taani ja Eesti ühist ajalooperioodi, ühendavaid sümboleid ja Tallinna asutamisaega 13. sajandil.

Galerii. Patarei vanglas avati näituseala "Kommunism on vangla"

14.05.19 ... Eesti Mälu Instituut avas teisipäeval pikalt suletuna seisnud Patarei vanglas kommunismi ideoloogiat ja kuritegusid ning hoone ajalugu tutvustava näituseala "Kommunism on vangla".

Tallinna Linnamuuseum kutsub retkele

13.05.19 ... Tallinna päeval, 15. mail, korraldab Linnamuuseum retke "Lindanise lahingust linnani".

Filmimuuseumi juhataja Maria Mang: pea igast Eesti filmist käib läbi talutemaatika

10.05.19 ... Eesti filmimuuseumis on homsest avatud näitus "EESTI. TALU. FILM." taluarhitektuurist Eesti filmis.

Uus muinsuskaitseseadus lubab rohkem paindlikkust ja lihtsust

10.05.19 ... 1. mail jõustus uus muinsuskaitseseadus, mis tasakaalustab riigi ja kultuurimälestise omaniku õigusi ja kohustusi ning loob esimest korda mälestise omanikule kompensatsioonisüsteemi. Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie ütles, et uue seaduse märksõnad on paindlik loamenetlus ja kõigi protseduuride lihtsustamine.

ERM-i osalussaali näituseideede konkursi võitsid sukakudujad

08.05.19 ... Eesti Rahva Muuseum avalikustas näituseideede konkursi "Oma näitus" tänavuse võitja. Publikuhääletusel kogus kõige enam hääli näituseidee "Meie argipäeva viduse pidamise aeg", mille autorid on Anu Pink, Heli Kiverik ja Anu Kabur. Võidunäitus avatakse ERMi osalussaalis 2020. aasta mais.

Meremuuseum näitab alanud navigatsioonihooajal vanu laevu uues kuues ja suuri purjelaevu

02.05.19 ... Maikuus algab väikesadamates navigatsioonihooaeg ja see kehtib ka meremuuseumi Lennusadama kohta, kus mõni vana laev on külastajatele näha uues kuues ja oodata on silmiköitvaid külalisi.

Galerii: Türil avati ringhäälingumuuseumi uus püsiekspositsioon

29.04.19 ... 26. aprillil möödus 20 aastat Türil tegutseva Eesti Ringhäälingumuuseumi asutamisest. Sel puhul olid kutsuti kokku nii ringhäälingumuuseumi asutajad kui ka toetajad, et avada uuenenud raadioajaloo püsiekspositsioon, mis võimaldas välja panna esemeid ja fotosid poole rohkem kui varem.

Patarei merekindluses avatakse kommunismiteemaline näituseala

29.04.19 ... Eesti Mälu Instituudi eestvõttel avatakse 15. mail Patarei merekindluses näituseala "Kommunism on vangla."

Hollandlased aitavad eestlastel luua Baltimaade terviklikemat virtuaalkogemust

26.04.19 ... Sel sügisel avab Tallinnas Noblessneri valukojas uksed PROTO avastustehas, mida vähemalt Baltimaades kusagil mujal näha ei saa. Seal saab sõita auruveduriga, tööd teha elektrivabrikus ja isegi kuumaõhupalliga lennata. Kõik see, mis sinna sisse tuleb, tehakse aga valmis hoopis Hollandis.

Karin Paulus: romantiline räpakus ja sotsiaalne mitmekesisus kaob Kopli liinidelt

26.04.19 ... "OP+" käis koos arhitektuuriajaloolase Karin Pauluse Tallinnas Rotermanni kvartalis katusel, et rääkida arhitektuurimuuseumi projektist "Avatud majad", mille käigus avatakse inimestele uksi majadesse, kuhu nad ehk muidu ei satuks.

Mänguasjamuuseum tutvustab 1950-60ndate lapse elu

24.04.19 ... Tartu Mänguasjamuuseumis avatakse 24. aprillil näitus "Täiesti tavaline lapsepõlv", mis tutvustab 1950.-60. aastate Eesti laste tollast maailma Silva Paluvitsale kuulunud esemete kaudu.

Etnoloogid arutlevad vastandlike ajalookäsitluste üle

22.04.19 ... Tallinnas Eesti Ajaloomuuseumis ja Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimuv rahvusvaheline konverents "Muuseumid kui mälu ja muutuste kujundajad" küsib, kuidas muuseumid tegelevad konfliktsete minevikega.

Rannarootsi muuseum näitab avatavas Rannaaidas eestirootslaste majapidamiskraami

21.04.19 ... Haapsalus asuv Rannarootsi muuseum ehitas annetajate abiga endale lisahoone nimega Rannaait, kus hakatakse eksponeerima eestirootslaste majapidamises kasutatud esemeid. Rannaait avatakse 27. aprillil, kuid "Aktuaalne kaamera" pääses seda juba varem uudistama.

Peeter Kaasiku juhtimisel toimub kuraatorituur näitusel "Minu vaba riik"

18.04.19 ... 27. aprillil toimub Peeter Kaasiku kuraatorituur näitusel "Minu vaba riik", mis on pühendatud eestlastele sõdades.

Arhitektuurimuuseumis uuritakse Rootsi puitarhitektuuri

17.04.19 ... Arhitektuurimuuseumis avatud näitusel "Metsade maa Rootsi – uus puitarhitektuur" saab näha läbilõiget Rootsi puitarhitektuuri paremikust, sealhulgas "Naturumi" külastuskeskuse eksootiliselt metsikusest Lapimaal kuni puidust lasteaiani Stockholmi äärelinnas.

Antarktikasse võetakse kunstnikud kaasa

15.04.19 ... Eestlaste Antarktika retkel teevad mõnenädalaste etappidena kaasa kunstnikud Anna Litvinova ja Roman Matkiewicz. Sarnaselt ajaloolisele traditsioonile on kunstnike ülesandeks jäädvustada laevaelu merel ja elu sadamais, kus purjelaev peatub.
JUUBELIPIDU
KULTUURIDOKK
klassikaraadio
VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: