Muuseumid

Laulupeomuuseum avab näituse Tšehhi rahvariietest

20.02.19 ... Tšehhi Vabariigi Eesti suursaatkonna ja Tartu laulupeomuuseumi koostöös on vaatajate ette jõudnud näitus, mis tutvustab rahvariideid Tšehhi Vabariigist.

Lauristin: ma ei pea ennast feministiks, aga mulle ei meeldi ka macho-kultuur

19.02.19 ... Emeriitprofessor Marju Lauristin tunnistas, et ta ei pea ennast feministiks, kuid talle ei meeldi ka macho-kultuur, mis on tugevalt kanda kinnitanud Eesti poliitikas ning mille märksõnadeks on võim ja võistluslikkus, jõu kasutamine ning edukultus. Lauristini sõnul on macho-kultuuri omaks võtnud ka paljud naised, et poliitikas edu saavutada.

Maanteemuuseumi näitusehalli tuleb 120 tonni tehnikat

18.02.19 ... Põlvamaal Varbusel asuva maanteemuuseumi uues näitusehallis hakkavad valitsema masinad. Suvel avatav püsinäitus tutvustab tehnika arengut viimase saja aasta jooksul. Väljapanek on ühtlasi Ida-Euroopa suurim teeehitusmasinate kollektsioon.

Läti kultusnukku hoiti nõukogude ajal klaasi taga

09.02.19 ... Näitusega "Läti mänguasjad" tähistab Tartu mänguasjamuuseum lõunanaabrite iseseisvumise sajandat aastapäeva, tuues külastajate ette kultuslikud mänguasjad.

Kust pärinevad kohanimed nagu Joodiku, Kiideva, Litsmetsa ja Obamapõllu?

08.02.19 ... "Terevisioonis" oli genealoog Fred Puss Eesti Isikuloo Keskusest, kes selgitas, kust on pärit kohanimed nagu Joodiku, Kiideva, Litsmetsa ja Obamapõllu.

Reportaaž. "Vali parem minevik!" rebib muuseumikülastaja turvamullist välja

05.02.19 ... Reedel avati publikule Maarjamäe lossis Eesti esimene sündmusnäitus "Vali parem minevik!", mis taaselustab viis pöördelist päeva 1992. aastast. ERR kultuuriportaal tegi pressi jaoks lühendatud giidituuri vahetult enne publikule avamist kaasa.

Meelis Kihulase näitusel tutvustatakse puuliikide rahvapäraseid kasutusviise

04.02.19 ... Võrus avati puutöömeistri Meelis Kihulase näitus "Puud ja inimesed. Kummardus Ants Viiresele".

Narva muuseum suletakse rekonstrueerimistöödeks tavakülastajatele

04.02.19 ... Narva muuseumlinnus on kuni aprilli alguseni üksikkülastajatele suletud. Linnusesse pääsevad endiselt ekskursioon-grupid ja haridusprogrammidest osavõtjad koos saatjaga. Piirangu põhjuseks on linnuse lõunatiivas alanud rekonstrueerimistööd.

Muuseumiöö 2019 teema on "Öös on mustreid"

04.02.19 ... Aasta suurim muuseumisündmus toimub tänavu 18. mail pealkirja "Öös on mustreid" all ning programmis osalevad muuseumid avavad oma uksed tasuta kell kuus õhtul. Erilisi ekskursioone, otsimismänge, kontserte ning loenguid pakkuv programm kestab kuni kell 23 ja programmi kuulub nii uusi muuseume, mis esimest korda Muuseumiööl uksed avavad, kui öö publiku vanu lemmikuid.

Eesti Rahva Muuseum teeb läbilõike Eesti toolidisaini ajaloost

01.02.19 ... Tool on enimlevinud sisutuselement, mida läheb vaja igas ruumis. Eesti Rahva Muuseum on kokku kogunud Eesti toolide koorekihi ning annab läbilõike Eesti toolidisaini sajast aastast.

Galerii. Maarjamäe lossis avanes sündmusnäitus "Vali parem minevik!"

31.01.19 ... Maarjamäe lossis avanes neljapäeval Eesti esimene sündmusnäitus "Vali parem minevik!", mis keskendub 1992. aasta viiele päevale, kulmineerudes riigikogu ja presidendivalimistega.

Maanteemuuseumi uut näitust hakkavad mõtestama sisepõlemismootoritest tootemipuud

31.01.19 ... Eesti maanteemuuseumi kunstikonkurss uue näitusehalli "Masinate valitsemine" teemat avava kunstiteose tellimiseks on lõppenud. Võitjaks osutus Jevgeni Zolotko kavand "Tootemipuud".

Wabaduse" teekond jaanuaris lõpeb suure Wabaduse peoga Valgas

31.01.19 ... 31. jaanuaril möödub 100 aastat võidukast Paju lahingust Eesti Vabadussõjas. Sajanditaguseid sündmusi meenutatakse mälestushetkede, soomusrongi saabumisega Valga raudteejaama ning Wabaduse peoga, mille peaesineja on ansambel Metsatöll.

Urmas Dresen: Antarktika on päratult kaugel, aga päris kosmosereis sinnaminek pole

30.01.19 ... Eesti Meremuuseum ja grupp ettevõtjaid kavandavad populaarteaduslikku Antarktika-missiooni, millega tähistatakse Saaremaal sündinud Fabian Gottlieb Bellingshauseni ekspeditsiooni 200. aastapäeva. "Terevisiooni" stuudios oli meremuuseumi direktor Urmas Dresen, kes rääkis kust tuli idee selliseks retkeks ja kui palju nad Bellingshauseni algset teekonda järgida kavatsevad. Ta märkis ka, et Antarktikasse reisimine iseenesest päris kosmosereis enam pole, olgugi et koht on päratult kaugel.

Millistel toolidel on Eestis sada aastat istutud?

30.01.19 ... 31. jaanuarist on Eesti Rahva Muuseumi galeriis avatud Eesti toolidisaini 100 aastast jutustav näitus "Toolilugu". Koostöös Eesti Sisearhitektide Liiduga loodud näituse kuraatorid on kunstiteadlane Harry Liivrand, disainer Lilian Sokolova ja sisearhitekt Katrin Tammsaar.

Näitus viib pärnakate lapsepõlve

29.01.19 ... Näitus "Tritsud, tukikas ja Miki Hiir. Lapsepõlv Pärnus" on pühendatud pärnakate lapsepõlvemälestustele. Iga meenutus kajastab kuurortlinna üht aastakümmet, alustades 1890. ja lõpetades 1990. aastatega.

Sügisel avatakse Noblessneri sadamalinnakus uus kunstikeskus

29.01.19 ... 20. septembril avab endises allveelaevatehase kompleksis uksed rahvusvaheline Kai kunstikeskus. Üle 100-aastases muinsuskaitsealuses hoones leiavad tööruumid vähemalt viis Eesti kunstiorganisatsiooni, avatud on tipptasemel näituseruumid ja sajakohaline auditoorium ning tegutseb rahvusvaheline residentuuriprogramm. Lisaks toimetavad maja esimesel korrusel erinevad toidustuudiod ja restoran.

Pime saatejuht Jakob Rosin näitusel: kui saab, siis nuusutan ja maitsen

28.01.19 ... Nädalavahetusel jagati muuseumirotte, kus muuseumihariduse edendaja tiitli sai Adamson-Ericu muuseumi püsiekspositsioon, mis mõeldud vaegnägijatele. Pime saatejuht Jakob Rosin näitas, kuidas vaegnägijast kunstihuviline näitust nautida saab.

Meremuusem ja grupp ärimehi kavandavad Antarktika-missiooni

27.01.19 ... Eesti Meremuuseum ja grupp ettevõtjaid kavandavad kaasaegse merendusajaloo kõige suuremat populaarteaduslikku Antarktika-missiooni, millega tähistatakse Saaremaal sündinud Fabian Gottlieb Bellingshauseni ekspeditsiooni 200. aastapäeva.

Seekordsed muuseumirotid pälvisid Eesti Ajaloomuuseum ja Eesti Kunstimuuseum

25.01.19 ... Muuseuminõukogu tunnistas 2018. aasta parimaks püsinäituseks Eesti Ajaloomuuseumi ekspositsiooni "Minu vaba riik", parima näituse auhinna sai Eesti Kunstimuuseumi näitus "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades". Muuseumide aastaauhindade konkursile esitati 113 ettepanekut, mille seast valiti välja 27 nominenti.

Narva muuseum püüab talvehooaega elavdada uudsete näitustega

25.01.19 ... Narva muuseumi kunstigaleriis avati 25. jaanuaril Romanovite tsaariperekonna portreenäitus. Sel nädalavahetusel tutvustatakse ka heeringat kunstis ja toidulaual ehk heeringat saab vaadata maalidel ja ka maitsta.

Haapsalus väheneb muuseumite külastajate arv talveperioodil enam kui kümme korda

25.01.19 ... Talvine madalhooaeg tähendab paljudele väikestele muuseumidele suvega võrreldes väga suurt külastajate arvu langust. Näiteks Haapsalus panustatakse selle leevendamiseks lasteüritustele ja ühistele turunduskampaaniatele, kuid vahe tippajaga on ikkagi enam kui kümnekordne.

Koidula muuseum läheb aprillist remonti

25.01.19 ... Pärnus asuvas Lydia Koidula muuseumis algab aprillis remont. Maja vajas tõsisemat kordategemist juba ammu, sest viimati tehti seal remonti 1974. aastal.

Selguvad Muuseumirotid 2018

25.01.19 ... Eesti Ajaloomuuseumis Tallinnas Maarjamäel toimub reedel, 25. jaanuaril Eesti muuseumide aastaauhindade konverents ja gala. Päevasel konverentsil tutvustavad nominendid oma projekte, kelle seast selguvad õhtusel auhinnagalal aastapreemia Muuseumirott 2018 võitjad kümnes kategoorias.

Sõjaajaloo klubi kinkis sõjamuuseumile soost leitud kahuri

19.01.19 ... Sõjaajaloo klubi Otsing andis laupäeval Eesti sõjamuuseumile üle Punaarmeele kuulunud 76-millimeetrise polgukahuri.

Tartus avatakse näitus "Läti mänguasjad"

17.01.19 ... Neljapäeval, 17. jaanuaril avatakse Tartu mänguasjamuuseumis näitus "Läti mänguasjad", millega tähistatakse lõunanaabrite iseseisvumise sajandat aastapäeva. Põhiline osa väljapandust pärineb Läti ajaloomuuseumi kogudest.

Tartu Kunstimuuseumi uus näitus ärgitab end vähem tsenseerima

16.01.19 ... Tartu Kunstimuuseum avab neljapäeval, 17. jaanuaril kell 18.00 Kadi Estlandi ja Netti Nüganeni duonäituse "oksendan ja karjun oksendan ja karjun: sina minu õde sina minu õde", mille raames laotuvad laiali isiklikud, kuid etendatud stseenid, milles avaldub fiktsiooniga segunenud argipäevareaalsus. Näitus kutsub korraldate sõnul üles positiivsele ühiskondlikule muutusele ja ärgitab ennast vähem tsenseerima.

Vabamut külastas möödunud aastal rekordarv inimesi

15.01.19 ... Möödunud aastal oma 20. sünnipäeva tähistanud Kistler-Ritso Eesti Sihtasutus haldab Tallinnas kahte muuseumi: okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ning 2017. aastal avatud KGB vangikongid. 2018. aasta kujunes sihtasutusele ajaloo edukaimaks, tuues muuseumi kokku 71 696 külastajat. Lisaks külastas muuseumi sündmuste raames ligi 5000 inimest.

Eesti ehtekunsti näitus "Rõhuloss" ootab veel viimast nädalat külastajaid

13.01.19 ... Kuus Eesti ehtekunstnikku ehk rühmitus õhuLoss näitab veel viimast nädalat Tallinnas Maarjamäel ajaloomuuseumis oma töid. Näitus kannab pealkirja "Rõhuloss".

Soomusrongi nr 7 "Wabadus" on külastanud üle 4000 inimese

12.01.19 ... Praeguseks on soomusrongi "Wabadus" ja sellel asuvat näitust külastanud üle 4000 inimese. Vabadussõja 100. aastapäevaks ehitatud soomusrong liigub jaanuaris kunagisel lahinguteel Kehrast Valgani, "Wabaduse teekonnal" toimuvad ka mälestussündmused, jumalateenistused ja näidislahingud.

Loodav Eesti Ajaloomuuseumi sihtasutus liidab kaks riigimuuseumi

10.01.19 ... Valitsus andis neljapäeval, 10. jaanuaril kultuuriminister Indrek Saarele volituse SA Eesti Ajaloomuuseum asutamiseks ning ühtlasi nõusoleku anda loodavale sihtasutusele üle Eesti Ajaloomuuseumi ja Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kasutuses oleva riigivara. Uue sihtasutuse asutamine toimub veel selle kuu jooksul.

Eesti kunstipublik tuleb muuseumisse ennekõike tuntud nime peale

10.01.19 ... Nii Eesti kui ka maailma tähtsamates kunstimuuseumides on viimase aastaga purustatud publikurekordeid. Kui Eesti Kunstimuuseumi külastas möödunud aastal rekordilised 440 000 inimest, siis Pariisis ületas Louvre'i külastajate hulk rekordiliselt 10 miljoni inimese piiri. Kui Eesti kunstipublik tuleb muuseumisse tuntud nime peale, siis Lääne-Euroopas usaldab publik aga muuseumi kui kvaliteedimärki.

Tartu Linnamuuseum kasvatas mullu külastatavust 30 protsenti

09.01.19 ... Kui tunamullu külastas Tartu Linnamuuseumi ja harumuuseume kokku 28 257 inimest, siis eelmisel aastal oli muuseumihuvilisi kokku 38 568.

Omandivaidluse lõpp annab Niguliste muuseumile võimaluse tulevikuplaanideks

29.12.18 ... Aasta lõpp tõi lõpu ka Niguliste kiriku kauakestnud omandivaidlusele. Tallinna üks uhkemaid kirikuhooneid jätkab Eesti kunstimuuseumi filiaali ja kontserdisaalina. Nüüd on muuseumirahval kindlust teha ka sõna otseses mõttes kaugelevaatavaid tulevikuplaane.

Põhjalikult korda tehtud Haapsalu linnus avab suvel külastajatele uksed

28.12.18 ... Haapsalu piiskopilinnuses avatakse järgmise aasta juulis uus keskaega tutvustav muuseum, mille rajamisega tehti algust aasta eest. Viimasel poolaastal keskendutakse ehitusel sisetöödele.

Lennusadamas eksponeeritakse allveearheoloogia fotonäitust vee all

27.12.18 ... Lennusadama akvaariumis saab näha Aire Ederi allveefotode näitust "Laevavrakkide veealune maailm".

Meremuuseum ostab Mare asemele uue uurimislaeva

26.12.18 ... Eesti Meremuuseum plaanib nüüdseks lõplikult veest välja tõstetud Mare asemele soetada uue uurimislaeva.

ERM teeb lastele laulupidude laagri

22.12.18 ... 3. jaanuaril toimub Eesti Rahva Muuseumis lastelaager "Lauluga laulupeoaastasse!". Laagrisse oodatakse 1.-4. klasside õpilasi.

Valitsuses ringleb idee kolida väliskunstimuuseum Rüütelkonna hoonesse

19.12.18 ... Riigihalduse minister Janek Mäggi (KE) ütles, et valitsus leiab lähiajal funktsiooni Eestimaa rüütelkonna hoonele ning üks idee on kolida sinna Kadrioru kunstimuuseum, nii et president saaks kolida ajaloolisesse lossi.

ERMi hõimuklubis kõneldakse Narvast kui soome-ugri linnast

18.12.18 ... Eesti Rahva Muuseumi hõimuklubis on 19. detsembril kell 17.45 külas Tartu Ülikooli keeleteadlane Szilard Toth.

Palamuse muuseumit külastas avamisnädalal tuhatkond inimest

16.12.18 ... Möödunud nädalavahetusel pärast põhjalikku uuendust avatud Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakooli muuseumit külastas nädala jooksul tuhatkond inimest, mida muuseumi arendusjuht Janek Varblas peab suurepäraseks tulemuseks.

Galerii: Käru muuseum korraldas Tallinnas lastekärude paraadi

14.12.18 ... Reedel korraldas Käru muuseum Tallinnas lastekärude paraadi, millega koguti raha kahe 19. sajandi käru ostmiseks ja mitme käru renoveerimiseks.

Valitsuse otsus tagab Niguliste jäämise muuseumiks ja kontserdisaaliks

14.12.18 ... Valitsus ja Eesti Evangeelne Luterlik Kirik (EELK) saavutasid kokkuleppe, mis tagab, et Niguliste kiriku hoone jääb Eesti Kunstimuuseumi filiaaliks ja kontserdisaaliks.

Lastesarjast tuntud Äpu sai oma jõululoo

10.12.18 ... Näitleja Heino Seljamaa äratas kunagise menuka lastesaate "Kõige suurem sõber" tegelase Äpu taas ellu lastelavastuses "Nääriäpu jõulupuu", mis esietendub teisipäeval Eesti Rahva Muuseumis (ERM).

Eesti Kunstimuuseum põimib juubeliaastal kokku mineviku ja tuleviku

09.12.18 ... Eesti kunstimuuseum lükkas sel nädalal avatud suurnäitusega käima 100. sünnipäeva tähistava aasta. "Aktuaalne kaamera. Nädal" käis uurimas, kuidas sündis Eesti Kunstimuuseum ja milliseid aardeid peidab endas Kadrioru loss.

Muuseumiroti nominendid on selgunud: kokku esitati rekordilised 113 taotlust

08.12.18 ... Muuseuminõukogu komisjonid valisid välja Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid. Kümnes muuseumiroti kategoorias selguvad laureaadid 25. jaanuaril Eesti ajaloomuuseumis Maarjamäel toimuval auhinnagalal.

Kaidor Kahar käis mänguentusiastidega testimas videomängude muuseumi

06.12.18 ... "Ringvaade" käis interaktiivses videomängude muuseumi, kus saab diivanile pikali visata ja mängima hakata. Reporter Kaidor Kahar kutsus endaga muuseumit testima kaks mänguentusiasti – Helene ja Joosepi.

Urmas Dresen: Paksus Margareetas teist ajakapslit ei ole

06.12.18 ... Eesti Meremuuseumi Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskuse ehitustöödel leiti 1979. aastast pärit nurgakivi kapsel, mille olid sinna paigutanud Meremuuseumi töötajad ja ehitajad. "Ringvaate" stuudios käis Meremuuseumi direktor Urmas Dresen.

Muuseumimäng "Üle linna jõulud!" pakub mitut vaatenurka jõulukommetele

06.12.18 ... Tallinna Linnamuuseumis toimub 8.–9. detsembril ja 5. jaanuaril ülemuuseumiline jõulumäng, milles räägitakse linnakultuuris juurdunud jõulukommetest.

Paksust Margareetast leiti 39 aasta vanune ajakapsel

06.12.18 ... Eesti Meremuuseumi Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskuse ehitustöödel leiti 1979. aastast pärit nurgakivi kapsel, mille olid sinna paigutanud Meremuuseumi töötajad ja ehitajad.
klassikaraadio
jazzkaar 30

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: