Muuseumid

Selgusid Muuseumiroti nominendid

05.12.23 MUUSEUMID ... Eesti muuseumide aastaauhindade komisjonid valisid välja tänavused Muuseumiroti auhindade nominendid. Võitjad selguvad 2. veebruaril Pärnus toimuval auhinnagalal.

Piltuudis: Niguliste muuseumi kuuske ehivad elutruud põhjapõdrad

04.12.23 MUUSEUMID ... Advendiaja alguse puhul pandi ka Niguliste muuseumisse juba seitsmendat korda püsti ehitud jõulupuu, kust leiab sel aastal ka muuhulgas elutruud põhjapõdrad.

Paks Margareeta pälvis rahvusvahelise Green Key ökomärgise

04.12.23 MUUSEUMID ... Eesti Meremuuseumi Paksu Margareeta külastuskeskusele omistati rahvusvaheline ökomärgis Green Key, mis tunnustab muuseumi kestlikku tegutsemismudelit ning panust säästlikku turismikorraldusse ja keskkonnateadlikkuse kasvatamisse.

Uuenenud Tartu KGB kongide muuseum avab külastajatele taas uksed

03.12.23 MUUSEUMID ... Pikalt ette valmistatud Tartu KGB kongide muuseumi püsinäituse osaline uuendamine on lõpuni jõudnud ja alates 6. detsembrist on püsinäitus külastajatele taas avatud.

Niguliste muuseum tähistab jõuluaega ehitud kuuse ning eriprogrammiga

01.12.23 MUUSEUMID ... Niguliste muuseum tähistab seitsmendat korda pühadeaega jõulukuuse ning eriprogrammiga.

Pildid: Kolkjas avatakse vanausuliste muuseum

01.12.23 MUUSEUMID ... 1. detsembril avatakse Kolkja alevikus muuseum, mis jutustab loo Peipsiäärsetest vene vanausulistest.

Viis riiki taotlevad kasetohukirjade lisamist UNESCO maailma mälu registrisse

30.11.23 MUUSEUMID ... Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Ukraina mäluasutused esitasid ühistaotluse Siberi vangilaagritest saadetud kasetohukirjade lisamiseks UNESCO maailma mälu registrisse. Vabamu tegevjuhi Karen Jagodini sõnul on tegu väga unikaalse kultuurinähtusega, mis annab väga isikliku sissevaate represseeritud inimeste mõtetesse.

Rahvusarhiivi püsinäitusel saab ülevaate Eesti nõiaprotsessidest

26.11.23 MUUSEUMID ... Rahvusarhiivi uue püsinäituse üks teema on pühendatud kõigele müstilisele: nõidadele, prohvetitele, ennustajatele, alternatiivsetele teooriatele. Arhivaar Lea Teedema sõnul on need kõik populaarsed ka tänapäeval.

Haapsalus sai uudishimupäeval kaasa lüüa raudtee- ja sidemuuseumi välitööl

17.11.23 ELU ... Reede oli Eestis uudishimupäev, mille algatas mullu president Alar Karis. Näiteks Haapsalus sai sel puhul kaasa lüüa raudtee- ja sidemuuseumi välitööl.

Galerii: aasta muuseumisõbraks valiti muuseumifänn Krista Roolaid

17.11.23 MUUSEUMID ... Aasta muuseumisõbra tiitli pälvis tänavu muuseumifänn Krista Roolaid, kes on seitsme kuu jooksul lausa 190 muuseumis käinud. See on esimene kord, kui muuseumisõbra tiitliga tunnustati muuseumikülastajat.

Maarja Vaino Undi muuseumi ruumide ostust: see oli poliitiline kemplus

14.11.23 MUUSEUMID ... 2019. aastal rajati Tallinna Kirjandusfestivali raames Koidula tänavale Mati Undi pop-up-muuseum. Publiku suure huvi tõttu pikendati tollal muuseumi ruumide rendilepingut. Nüüdseks on Tallinna linn ruumid ära ostnud ja peagi avab seal uksed uus alaline Mati Undi muuseum. Maarja Vaino sõnul saab sellest lisaks Undi pärandit tähistavale asutusele ka laiemalt 60. ja 70. aastate Eesti kirjandusele keskenduv uurimiskeskus.

Lobjakas ja Ojari: muuseumide liitmine lõhub kaks toimivat organisatsiooni

09.11.23 MUUSEUMID ... Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum direktor Kai Lobjakas ja Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari rõhutasid kultuuriministeeriumile tehtud pöördumises, et muuseumide ühendamise plaaniga lõhutakse kaks toimivat organisatsiooni ning kahest erialamuuseumist saab lihtsalt kaks kogu.

ETDM-i ja arhitektuurimuuseumi liitmine tekitab erialainimestes küsimusi

06.11.23 MUUSEUMID ... Kultuuriministeerium on otsustanud asutada uue sihtasutuse, millega liidetakse kokku Eesti Arhitektuurimuuseum ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum. Uus sihtasutus peaks alustama tööd 1. märtsil.

Saaremaa muuseumi uus juht tuleb väljastpoolt muuseumivaldkonda

03.11.23 MUUSEUMID ... Saaremaa muuseumi nõukogu valis nelja kandidaadi seast muuseumi uueks juhiks Olari Vainokivi (54), kes seni muuseumivaldkonnas töötanud pole ning on olnud tegev ehitus- ja kinnisvaravaldkonnas.

Lobjakas: pärandihoidlate projekti külmutamine ohustab Eesti kultuuri säilitamist

01.11.23 MUUSEUMID ... Kolme suure pärandihoidla projekti külmutamine võib tekitada olukorra, kus muuseumid ei saa enam tulevastele põlvedele Eesti kultuuri säilitada, märkis Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi direktor Kai Lobjakas "Vikerhommikus".

Pildid: Niguliste muuseumis uuriti röntgeni all Michel Sittowi altariretaablit

30.10.23 MUUSEUMID ... Niguliste muuseumis uuriti esmaspäeval Michel Sittowi altarinäituse võtmeteost, Bollnäsi kiriku altariretaablit Maksu- ja Tolliameti röntgeniseadmega, et pääseda ligi keskkaegse kunstiteose varjatud kihtidele.

Maanteemuuseumi uueks juhiks saab Rita Valge

30.10.23 MUUSEUMID ... Maanteemuuseumi uue juhina alustab 4. detsembril Rita Valge, kes praegu juhib Saaremaa muuseumi.

Ministeerium pani kolme suure pärandihoidla projekti tähtajatule pausile

25.10.23 MUUSEUMID ... Kultuuriministeerium saatis teisipäeval muuseumidele teate, milles öeldakse, et alates 2018. aastast ette valmistatud kolme suure pärandihoidla projekt on pandud tähtajatule pausile. Muuseumijuhtidele tuli teade ebameeldiva üllatusena.

Lennusadama muuseum suletakse renoveerimistööde tõttu neljaks kuuks

25.10.23 MUUSEUMID ... Lennusadam on 2024. aasta jaanuarist maini suletud, et valmistada ette uuendatud ekspositsioon.

Eesti Rahva Muuseumis avati ehtenäitus "Mets vastab, allikas kõnetab"

20.10.23 MUUSEUMID ... Eesti Rahva muuseumi osalussaalis avati ehtenäitus "Mets vastab, allikas kõnetab", mille idee on näidata, kuidas meie ajalugu, loodus ning rahvuslik pärand on inspiratsiooniks uute ehete loomisel.

ETDM-i portselaninäitus heidab pilgu möödunud sajandi keskpaika

09.10.23 MUUSEUMID ... Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi uuel näitusel "Valge ja maalitud" näeb ligi kahekümne Riia portselanitehases töötanud disaineri loomingut, mille vormid ja mustrid on tuttavad ka eestlastele.

Kadi Kesküla: loodame EKKM-i katuse lähinädalatel korda saada

09.10.23 MUUSEUMID ... Nädalavahetusel Eestit räsinud torm pühkis uue katuse ka Tallinnas asuvalt Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumilt. Muuseumi juht Kadi Kesküla sõnas ERR-ile antud intervjuus, et katkine katus loodetakse lähinädalate jooksul korda saada.

Galerii: loodusmuuseumi "Puudega linn" viib rännakule läbi linnalooduse

09.10.23 MUUSEUMID ... Loodusmuuseum avas uue näituse "Puudega linn", mis jutustab linnalooduse mitmekesisusest ja kutsub märkama murekohti linnakeskkonnas.

Narva muuseumis saab näha 72 aastat peidus hoitud kunstiväärtusi

03.10.23 MUUSEUMID ... Narva muuseumi kunstigaleriis saab esimest korda näha Narva puitbarokki. Vanalinnast leitud kunstiväärtusi hoiti peidus üle 70 aasta. Teise maailmasõja pommitamise üle elanud puitkaunistusi uurivad praegu kunstiakadeemia ja Pallase kunstikooli tudengid.

Eesti Kunstimuuseum on valmis saanud kestliku näituse mudeli

02.10.23 MUUSEUMID ... Eesti Kunstimuuseum on valmis saanud kestliku näituse mudeli, mis aitab muuseumidel ja teistel näituseasutustel hinnata näituste keskkonnamõju.

Noored: digilahenduste üleküllus ei tee muuseumi ägedamaks

28.09.23 MUUSEUMID ... Kevadel Eesti sõjamuuseumi koolinoortele mõeldud uuringust selgus, et nad ei oota muuseumidelt tingimata rohkete digilahenduste kasutamist, küll aga peavad oluliseks, et muuseumis saaks lisaks passiivsele vaatamisele-lugemisele-kuulamisele käed ise külge panna ja midagi põnevat teha.

Haapsalu kultuurikeskuses avati näitus aulidest

19.09.23 KULTUUR ... Haapsalu kultuurikeskuses saab uudistada Eesti Ornitoloogiaühingu poolt koostatud aulide teemalist näitust.

Loodusmuuseumi seenenäitus tegi taasiseseisvunud Eesti külastajarekordi

19.09.23 MUUSEUMID ... Eesti pikima traditsiooniga muuseuminäitus, sel korral 61. järjekorranumbrit kandnud Eesti Loodusmuuseumi seenenäitus, võõrustas tänavu 8577 loodushuvilist.

Teatri- ja muusikamuuseumi kogud kolitakse tuleval aastal Maarjamäele

18.09.23 MUUSEUMID ... Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogud on uurijatele avatud septembrikuu lõpuni, taas avanevad need Maarjamäe ajalookompleksi hoidlates uurimiseks 2024. aasta alguses.

Rannarootsi muuseumi näitusel saab näha nii Eesti kui ka välismaa käbisid

12.09.23 MUUSEUMID ... Haapsalus asuvas Rannarootsi muuseumis on üleval käbinäitus. Käbide omanik on eestirootslane Toivo Tomingas, kes on neid kogunud nii Eestist kui ka välisreisidelt.

Galerii: loodusmuuseumi näitusel saab enne metsa minemist endale seened selgeks teha

07.09.23 EESTI ... Möödunud kuu sajused ilmad kinkisid erakordselt hea seeneaasta ning mükofiilide rõõmuks avati loodusmuuseumis ka traditsiooniline seenenäitus. Eelkõige tasub tänavu tundma õppida mürgiseeni, sest neidki leidub metsades tavapärasest enam.

ERM-is kogutakse mälestusi ja mõtisklusi külmast sõjast

07.09.23 MUUSEUMID ... Eesti Rahva Muuseumis saab alates neljaspäevast jagada oma mälestusi ja mõtteid külmast sõjast.

Eestit Praha Kvadriennaalil esindanud Tartu Uue Teatri memoriaali näeb ERM-is

04.09.23 MUUSEUMID ... Sel nädalal Tartus toimuva teatrifestivali Draama ajal on Eesti Rahva Muuseumis kõigile vaatamiseks Tartu Uue Teatri loodud kogemusruum "Eternity", mis oli Eesti ekspositsiooniks tänavusel Praha Kvadriennaalil.

Saaremaal saab keskaegsele naisele silma vaadata

31.08.23 MUUSEUMID ... Möödunud kuul avati Saaremaa Muuseumis näitus "Silmast silma keskaegse saarlasega", kus saab tõtt vaadata 2010. aastal välja kaevatud Valjala emanda rekonstruktsiooniga.

Galerii: Rakvere linnus lõpetas õuduste ööga suvehooaja

27.08.23 EESTI ... Rakvere linnuses toimus laupäeva hilisõhtul õuduste öö, kus osales üle paari tuhande vaataja.

Õuduste öö toob Rakvere linnusesse Hollywoodi kaskadööri Tauri Vahesaare

26.08.23 ELU ... Rakvere linnus valmistub võõrustama Õuduste ööd, mis toimub 26. augusti õhtul ning toob rahva ette tulemehe ja kaskadööri Tauri Vahesaare.

Loodusmuuseumi näitus "Illar Muul – mees puu otsast" kolib Saaremaale

20.08.23 MUUSEUMID ... Eesti Loodusmuuseumis näitus "Illar Muul – mees puu otsast", mis jutustab väliseestlasest lendoravate uurija Illar Muuli elutööst, kolib septembris Saaremaa muuseumisse.

Rüütelkonna hoone renoveerimise käigus taastatakse ka 280 ajaloolist aadlivappi

15.08.23 MUUSEUMID ... Toompeal asuva rüütelkonna hoone renoveerimise käigus taastatakse ka aadlivappide kollektsioon, kuhu kuulub 280 Eestimaa rüütelkonna aadliperekondade vappi.

Lihula mõisa muuseumis on näitus Lihula lilltikandist

09.08.23 MUUSEUMID ... Lihula mõisa muuseumis avati uus näitus Lihula lilltikandist. See käsitööliik on kantud Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse ja näitusel võib veenduda, et traditsioon on elujõuline ka tänapäeval.

Politseimuuseumi kogusse lisandus PPA peadirektori välivorm

04.08.23 MUUSEUMID ... Augusti alates uuendasid Politseimuuseum ja PPA koostöölepingut ning PPA peadirektor Egert Belitšev andis muuseumi kogusse oma välivormi.

Maanteemuuseum tähistas sünnipäeva 1990. aastate populaarsete autode paraadiga

29.07.23 MUUSEUMID ... Laupäeval peeti Maanteemuuseumi 23. sünnipäeva, mis oli pühendatud iseseisvuse taastamise aegsetele sõidukitele, mistõttu sellel korral võis autoparaadil näha just 1990. aastate populaarsemaid sõidukeid.

Haapsalu raudtee- ja sidemuuseum pani paika uue eksponaadi

26.07.23 MUUSEUMID ... Haapsalus asuv raudtee- ja sidemuuseum püüab tasapisi leida võimalusi, kuidas oma kollektsiooni kasvatada ja teha korda olemasolevaid eksponaate. Kolmapäeval tõsteti suure rahvahulga silme all muuseumi ees kraanadega paika uus eksponaat – ainus Eestis säilinud oma tüüpi diiselrongi juhtvagun.

Linnaelumuuseum näitab Nürnbergi pagulaslaagris valminud Eesti nukke

25.07.23 MUUSEUMID ... Tallinna Linnaelumuuseumi näitusel näeb üheksat nukku, mis pärinevad aastast 1945. Nukkude autorid on Nürnbergi pagulaslaagri eestlased, kes valmistasid neid sõja ajal kättesaadavatest materjalidest nagu jahukotid ja foolium. Nukud valmistati eesmärgiga rahvuskultuuri säilitada ja tutvustada.

Rannarootsi muuseum unistab merekeskuse rajamisest

17.07.23 MUUSEUMID ... Ei ole palju muuseume, mis võivad öelda, et neil on oma sadam ja suisa laevastik. Haapsalus asuval Rannarootsi muuseumil on aga mõlemad olemas ja tulevikuplaanides. Kui selleks Euroopa Liidu toetusraha saadakse, on mõtteis lisaks merekeskuse rajamine.

Muuseumide hinnangul valmis rahastamise uus süsteem kiirustades

17.07.23 EESTI ... Kultuuriministeerium plaanib ümber korraldada muuseumide tegevustoetuste jagamise, luues konkreetsed mõõdikud. Muuseumide esindajate hinnangul on mõne kuuga loodud määrus valminud liiga kiiresti ning vajab täpsemat arutelu.

Ministeerium paneb muuseumide rahastamise sõltuma selgetest mõõdikutest

17.07.23 EESTI ... Kultuuriministeerium kavatseb muuseumide tegevustoetuste jagamise korraldada ümber konkreetsetest mõõdikutest lähtuvaks. Uus süsteem võib laiendada rahasaajate ringi, taotlusi saab esitada edaspidi iga kolme aasta tagant.

Kadrioru park tähistab tantsu ja trummide saatel 305. sünnipäeva

17.07.23 ELU ... 22. juulil toimuvad Kadrioru pargis ja muuseumides lossi- ja pargiansambli 305. aastapäevale pühendatud pidustused, mis toovad kokku maailma kultuuride eredaid näiteid prantsuse barokktantsust jaapani traditsioonilise muusikani.

Maanteemuuseum tähistab laulupeoaastat näitustega bussijaamades

10.07.23 KULTUUR ... Maanteemuuseum seadis Tallinna, Tartu ja Rakvere bussijaamades üles näituse "Lauljad nüüd lähevad".

Galerii: Balti jaamas avati näitus stereotüüpsetest muuseumikülastajatest

06.07.23 KUNST ... Kevadel alustanud muuseumikaart on taskus juba rohkem kui 5300 inimesel. Sellega seoses panid Marita Liivak, Mart Siilivask ja Liina Pulges pead kokku ning sündisid karakterid, mis iseloomustavad Eesti muuseumikülastajaid.

Vabaõhumuuseumi jaaniõhtul köetakse ka saunad kuumaks

21.06.23 ELU ... Eesti Vabaõhumuuseum kutsub 23. juunil Rocca al Maresse jaaniõhtut tähistama. Sauna-aasta puhul on sündmuse programm inspireeritud eesti saunakultuurist. Osa saab traditsioonilistest jaanitegevustest ning õhtu peaesinejaks on Marko Matvere ja Väikeste Lõõtspillide Ühing.

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: