Muuseumid

ERM-i kiirmoe näituse noor kuraator: informeeritus annab tarbijale jõu ja võimu midagi muuta

17.05.21 MUUSEUMID ... ERM-i osalussaalis väljas oleva näituse "Tõttamise tagajärjed. Näitus kiirmoe kahjulikest mõjudest" kuraatori, Poska gümnasisti Ere Kama sõnul loodavad nad näitusega panna inimesi oma riiete päritolu ja kiirmoetööstuse peale mõtlema, sest informeeritus annab tarbijale jõu ja võimu midagi muuta.

ERM tahab võõrustada 200 000 külastajat aastas

11.05.21 MUUSEUMID ... Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uue arengukava järgi külastab neid 2025. aastal 200 000 inimest, lisaks tahetakse panustada rohkem teadustöösse ja loodetakse 30 miljoni eest Raadimõisa hoone ühishoidlana kasutusel võtta.

Karlo Funk "Ideaalmaastikest": see korraga nii filmi- kui ka meediaajaloo näitus

10.05.21 MUUSEUMID ... Tristan Priimäe raamatu "101 Eesti filmi" põhjal valminud näitus "Ideaalmaastikud" on Filmimuuseumi kuraator Karlo Funki sõnul tänu filmi lühikokkuvõtetele ja seinale paigutatud vanadele ajalehtedele korraga nii filmi- kui ka meediaajaloo näitus.

Haapsalu linnus pälvis Euroopa aasta muuseumi auhinnatseremoonial tunnustuse

10.05.21 MUUSEUMID ... Haapsalu linnus on üks kuuest muuseumist, mis märgiti žürii poolt ära Euroopa aasta muuseumi (EMYA) auhindadel, mis on olulisim muuseumivaldkonna auhind Euroopas.

Kumus avatakse sel nädalal Läti kunstniku Janis Rozentālsi näitus

10.05.21 MUUSEUMID ... Reedel, 14. mail avatakse Kumu kunstimuuseumi suures saalis isikunäitus "Janis Rozentāls. Elutants", mis toob esmakordselt Eesti vaatajani mahuka ülevaate Läti ühe populaarsema ja mitmekülgsema kunstniku loomingust.

Meremuuseumi juht: külastajaid on rohkem kui aasta tagasi pärast piiranguid

08.05.21 MUUSEUMID ... Pärast piirangute leevenemist on inimesed leidnud taas tee muuseumitesse. Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen ütles "Aktuaalsele kaamerale", et selle nädala jooksul on muusemis käinud sadu külastajaid rohkem kui aasta tagasi piirangute järgsetel päevadel.

Peeter I maja Kadriorus jääb tänavu suvel külastajatele suletuks

08.05.21 KULTUUR ... Kadrioru lossi- ja pargiansambli nurgakivi ja Tallinna linnamuuseumi vanim filiaal, kunagi Peeter esimesele kuulunud suvemõisa hoone on ajutiselt suletud uuringuteks.

Käru kärumuuseum avab näituse mitmikute vankritest

07.05.21 ELU ... Türi vallas Kärus avatakse mitmikute kärude näitus. Ettevõtmise eestvedaja on Kärus elav režissöör Aljona Suržikova, kes avas seal kärude muuseumi kolm aastat tagasi ning kelle ambitsioon on rajada Kärusse maailma suurim kärumuuseum.

Video: Filmimuuseumi näituse "Ideaalmaastikud" virtuaalne avamine

07.05.21 MUUSEUMID ... Filmimuuseumis avati 6. mail uus näitus "Ideaalmaastikud", mis teeb sissevaate, kuidas nähti märgilisi Eesti filme omas ajas ning milline oli meediafoon. Näituse virtuaalne avamine toimus ERR-i kultuuriportaalis.

Ülevaade. Mitmed muuseumid ja galeriid taasavavad uksed uute näitustega

03.05.21 MUUSEUMID ... Esmaspäevast saavad muuseumid ja galeriid taas oma uksed avada. Mitmed neist avavad ühes ustega ka sel ja lähinädalail uued näitused. ERR kultuuriportaal teeb ülevaate valikust, mida näha saab. Valik täieneb kogu nädala jooksul.

Koolinoored näitavad ERM-is kiirmoe mõju keskkonnale ja inimestele

05.05.21 MUUSEUMID ... Tartu Jaan Poska gümnaasiumi noored on Eesti Rahva Muuseumisse (ERM) üles seadnud kiirmoetsükli, mille läbib keskmine t-särk. Osalussaali näitus räägib noortele südamelähedasest teemast - kiirmoest - ja selle mõjust keskkonnale ning inimestele.

Anne Tootmaa: piirangute ajal tuleb inspiratsiooni juurde

05.05.21 MUUSEUMID ... Piirangute periood on paljudele kunstnikele olnud inspiratsiooni ja loomingu teostamiseks sobilik periood. Saaremaa kunstistuudios avatakse sel nädalal lausa kolm uut näitust keraamika, siidimaali ja graafika loominguga.

Pärnu muuseum avas väliüritusega külastajatele uksed

05.05.21 MUUSEUMID ... Pärnu muuseum tegi külastajatele uksed lahti väliüritusega. Kuna muuseumis saab vaadata näitust nõukogudeaegsest suvilakultuurist, sai maja ees taimi istutada, mis on kindlasti üks töödest, mida suvilas tehti ja tehakse praegugi.

Undi muuseumis korraldatakse kuni kahele inimesele privaatseansse

04.05.21 MUUSEUMID ... Alates 5. maist on Tallinna kirjanduskeskuse Mati Undi muuseumis võimalik osaleda privaatseanssidel, kus Undi teostel põhinevaid filme saab vaadata kahekesi.

Tartus ja Narvas avanesid vanade näituste kõrval ka täiesti uued

03.05.21 MUUSEUMID ... Tartus ja Narvas nagu ka mujal Eestimaal saab alates esmaspäevast taas külastada muuseume ja näitusesaale. Arvestada tuleb mõistagi 2+2 liikumispiiranguga ja 25-protsendilise ruumitäitumusega.

Kumu loodab reivinäituse kõrvale korraldada sügisel ka temaatilise peo

03.05.21 MUUSEUMID ... Teisipäeval avab Kumu oma kaasaegse kunsti galeriis Eesti esimese reivi kui fenomeni käsitleva näituse "Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel", mis heidab pilgu reivi- ja klubikultuurile ning nendega seotud subkultuuridele. Muuseumil on kindel plaan võimalusel korraldada sügisel reivinäituse kõrvale ka temaatiline pidu.

Setomaa muuseumide direktorina alustas tööd Ivo Posti

03.05.21 MUUSEUMID ... Setomaa muuseumide direktorina alustas Merily Marienhagen lapsehoolduspuhkuse ajaks Ivo Posti, kelle kasuks kandideerimisel kõneles varasem muuseumitöö ja kultuuriprojektide juhtimise kogemus.

Vabamu kogub emadepäeva tähistamise fotosid

01.05.21 MUUSEUMID ... Järgmisel nädalavahetusel on emadepäev ja sellega seoses kogub Vabamu fotosid ja lugusid emadepäeva tähistamistest viimase 30 aasta jooksul. Fotod lisatakse rändnäitusele "Taasiseseisvunud Eesti: 30 aastat vabadust ja vastutust", mis külastab suvel Eesti kõiki maakondi. Samuti eksponeeritakse fotosid Vabamu sotsiaalmeedia kanalites.

Teatri- ja muusikamuuseumi pillihoidla 700 pilli hulgas on ka Georg Otsa klaver

30.04.21 MUUSEUMID ... "OP" otsis Suur-Sõjamäel üles koha, mis on end ära peitnud Estonia teatri, Noorsooteatri, Linnateatri kostüümiladude vahele – teatri- ja muusikamuuseumi pillihoidla. Hoidla on aastakümnete jooksul sageli asukohta vahetanud, kuid praeguseks on seal arvel üle 700 pilli, nende hulgas ka näiteks Georg Otsa klaver.

Meremuuseumi näitusel on väljas haruldane luurebinokkel teisest maailmasõjast

28.04.21 MUUSEUMID ... Meremuuseumi näitusel Eesti mereväe ohvitserist Bruno Linnebergist leiab ka võimsa binokli, millega vanasti luure sõjaväele infot hankis.

EKKM-i näitusemaja muutub ajutiselt kunstiteoste hoidlaks

28.04.21 MUUSEUMID ... Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) 2021. aasta avaprojekti "Reskriptitud EKKMi kogude külastus" raames muutub näitusemaja kaheks nädalaks hoidlaks. Ringkäike EKKM-i kunstikollektsiooni juhatab produktsiooniplatvorm Reskript.

EKKM-i 15. hooaega saadavad temaatiline näituseprogramm ja värskendatud õueala

24.04.21 MUUSEUMID ... Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) tähistab sel aastal oma 15. tegevusaastat. Juubelihooaja näitused tegelevad EKKM-i hoone, kogude ja muuseumiks olemisega, samuti laiemalt küsimusega näitusepaiga institutsionaalsest toest kunstnikele ja kunstivaldkonnale.

Videomängude muuseumi asutaja: vahel tuleb vanaema koos lapsega, aga lõpuks mängib rohkem ise

19.04.21 MUUSEUMID ... Rahvusraamatukogu viienda korruse lugemissaali on ajutiselt kolinud osa videomängude muuseumi väljapanekust, kus on pärast raamatukogu taasavamist võimalik kõigil huvilistel proovida üle kümne ajaloolise mängukonsooli. Väljapanekust on oodatud osa saama nii nooremad kui ka vanemad külastajad.

Galerii. Rahvusraamatukogu ja LVLup!-i näitus teeb läbilõike videomängudest läbi kolme kümnendi

19.04.21 MUUSEUMID ... Rahvusraamatukogu korraldab esmaspäeval, 19. aprillil kell 17.30 koostöös videomängude muuseumiga LVLup! virtuaalse avamistuuri näitusel "Tee parem midagi kasulikku!". Tuur saadab täiskasvanud tagasi nooruspõlve ning tutvustab noortele retrokonsoole ja -mänge, mis on pärit alates 1970. aastatest. Huvilised pääsevad näitusele kohe, kui koroonapiirangud leevenevad.

Muuseumirotid jagatakse välja ilma piduliku galata

19.04.21 MUUSEUMID ... Juuni algusse lükkunud 2020. aasta Eesti muuseumide aastaauhindade pidulik väljakuulutamine Kuressaares toimub osaliselt virtuaalselt ja ilma traditsioonilise galata.

Galerii. Kumu näitus heidab pilgu reivile ja klubikultuurile

16.04.21 KUNST ... Kumu kunstimuuseumis on muuseumide avamise ootel üleval näitus "Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel", mis heidab pilgu reivile ja klubikultuurile ning nendega seotud subkultuuridele.

Saaremaa muuseumi Ilmar Torni mälestusnäitusest valmib videotuur

15.04.21 MUUSEUMID ... Saaremaa muuseumis on üleval Ilmar Torni mälestusnäitus. Maalikunstniku ja graafiku 100. sünniaastapäevaks on välja pandud enam kui 60 tööd mitmetest era- ja muuseumikogudest. Peagi saab näitust nautida ka videotuurina.

ERM kolib ajutiste näitustega juunist osaliselt Tallinna

14.04.21 MUUSEUMID ... "Terevisioon" vestles Eesti Rahva Muuseumi (ERM) sünnipäeva puhul muuseumi direktori Alar Karisega, kes tunnistas, et kuigi viirusaeg on pannud pidurit paljudele ideedele ja viinud poole tulust ja külastajatest, vaatavad nad siiski tulevikku. Muu hulgas plaanib ERM ajutiste näitustega kolida osaliselt Tallinna.

Näitus Pallase galeriis tutvustab gobelääntehnikas valminud töid

13.04.21 MUUSEUMID ... Põimetehnikas piltvaipu ehk gobelääne on kootud viimased paartuhat aastat. Iidset tehnikat kasutatakse ja täiendatakse ka tänapäeval. Tartus, Pallase Galeriis on üleval näitus, mis tutvustab valikut viimase veerandsaja jooksul Kõrgemas Kunstikoolis Pallas valminud gobeläänidest.

Eesti Kunstnike Liidu esinduslik kevadnäitus avatakse esimesel võimalusel

13.04.21 MUUSEUMID ... Eesti Kunstnike Liidu oodatud "Kevadnäitus 2021" naaseb juurte juurde: 2020. ja 2021. aastal valminud kunsti eksponeeritakse kolmel näitusepinnal eri vaatenurga alt.

Vabamu käivitas noortele feminismiteemalise lugemisringi

13.04.21 MUUSEUMID ... Vabamu algatas Noorte Vabamu egiidi all koos Feministeeriumiga veebipõhiste lugemisringide sarja 14–19aastastele noortele, et avastada ja arutada naiste õiguste murekohti nii praeguses Eesti ühiskonnas kui ka ajaloolises ja rahvusvahelises plaanis. Laupäeval, 17. aprillil kell 14 toimub arutelu seksuaalsuse teemal.

Fotomuuseum korraldab fotograaf Sirli Raitmaga virtuaalse kohtumisõhtu

12.04.21 MUUSEUMID ... Fotomuuseum korraldab 22. aprillil virtuaalse kohtumisõhtu fotograaf Sirli Raitmaga. Kuraator Annika Haas vestleb Raitmaga tema projektist "Eha", portreefotograafia rollist ja olemusest tänapäeva fotokunstis. Lisaks arutletakse, kuidas on fotograafia kunstiteraapia tähtis ja vajalik komponent vaimselt keerulisel ajal.

ERM-i direktor Alar Karis: tasuta pileti soovijaid oli paar tuhat

08.04.21 MUUSEUMID ... Alates 2. veebruarist alustas Eesti rahva muuseum pilootprojektiga, mille raames avati püsinäitus "Kohtumised" ajutiselt tasuta. ERM-i direktor Alar Karis selgitab värskes arvamusloos, kui suur huvi tasuta püsinäituse vastu oli ning millised on tulevikuplaanid.

Itaalias rajati vaktsineerimiskeskus kunstimuuseumisse

07.04.21 MUUSEUMID ... Itaalias on sarnaselt Eestile kultuuriasutused pandeemia tõttu suletud. Napolis asuv suurejooneline Capodimonte muuseum ja park avasid oma uksed aga teistlaadi külastajatele - nimelt tehti vanasse ja väärikasse kunstimuuseumisse ajutine vaktsineerimiskeskus.

Tallinna Lauluväljak kogub foto- ja videomaterjali laulva revolutsiooni tippsündmustest

07.04.21 MUUSEUMID ... Sel suvel tähistab Eesti Vabariik taasiseseisvumise 30. aastapäeva. Tallinna Lauluväljak, kus toimusid laulva revolutsiooni märgilised sündmused, valmistab ette püsiekspositsiooni ning kogub sellealast digimaterjali.

Juhan Kuusi dokfoto keskus avas esimese virtuaalnäituse

06.04.21 MUUSEUMID ... Vincent Tremeau' fotonäitus "Kui ma ükskord suureks saan" räägib laste vaprusest, loovusest, haavatavusest ja hariduse tähtsusest kriisikolletes.

Vabaõhumuuseum kutsub lihavõttejalutuskäigule

02.04.21 MUUSEUMID ... Eesti Vabaõhumuuseumi pargis saab 2.-4. aprillini teha lihavõttejalutuskäiku ja õppida kontaktivabade ülesannetega tundma kevadpühade kombeid.

Meremuuseum otsib jäädvustusi 1992. aasta purjeõpperegatist

26.03.21 MUUSEUMID ... 1992. aasta suvel väisas Eestit rahvusvaheline purjeõpperegatt The Tall Ships Races, mis külastab taas Tallinnat eeloleval suvel. Seoses suursündmuse tulekuga ootab Eesti Meremuuseum teateid erakogudes olevate materjalide kohta 1992. aasta regatist.

Vaivara Sinimägede muuseumil on sõjaaegse ründelennuki näitamiseks ruumi vähe

25.03.21 MUUSEUMID ... Vaivara Sinimägede muuseumis pannakse kokku 1944. aasta veebruaris alla tulistatud ründelennukit, mis kuulus Nõukogude Liidule. Tekkinud on aga mure, kuidas suurt lennukit väikeses muuseumis eksponeerida.

Kultuuripunkt | Tartu mänguasjamuuseumi aknanäitus laste kogumiskirest

25.03.21 MUUSEUMID ... Märtsis on Eestis kultuuriasutused küll suletud, kuid tihti peitub põnev kultuur otse meie ninade all. Igapäevases rubriigis "Kultuuripunkt" kaardistame võimalusi nautida kultuuri kevadise värske õhu käes. Kolmapäevast on Tartus Teatri Kodu akendel võimalik vaadata aknanäitust "Aga mida sina kogud?".

Mitmed muuseumid ulatavad õpetajatele koolitundides abikäe

24.03.21 MUUSEUMID ... Distantsõpe ja Zoomi koolitunnid on õpilastele igapäevaseks saanud. Tunde aitavad huvitavamaks muuta Eesti muuseumid, kel on pakkuda oma kogude abil elavaid muuseumitunde mitmetel teemadel.

Video: Kumu Egiptuse näitus suleti virtuaalse kuraatoriekskursiooniga

22.03.21 MUUSEUMID ... Kumu kunstimuuseumis suleti 21. märtsil ametlikult näitus "Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst". Näituseperioodi lõpetas veebiekskursioon kaaskuraator Jaanika Andersoniga.

Eesti vanimas vabaõhumuuseumis saab käia ka viietunnisel ekskursioonil

20.03.21 MUUSEUMID ... Kultuurisaade "OP" külastas Võrumaal asuvat Mõniste talurahvamuuseumit, mis on Eesti vanim vabaõhumuuseum. 19. ja 20. sajandi taluelu kirjeldavad ekskursioonid on vahel külastajate soovil kestnud isegi viis tundi.

Kultuuripunkt | Galerii Pallase aknanäitus "Asjade salaelu avatud vaated"

18.03.21 MUUSEUMID ... Märtsis on Eestis kultuuriasutused küll suletud, kuid tihti peitub põnev kultuur otse meie ninade all. Igapäevases rubriigis "Kultuuripunkt" kaardistame võimalusi nautida kultuuri kevadise värske õhu käes. Käesolevaga soovitame seada Tartus sammud galerii Pallase poole.

Vabamu arutleb veebiseminaril noortega radikaliseerumise põhjuste üle

18.03.21 MUUSEUMID ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu algatas veebruaris seminarisarja ühiskonnaelust ja poliitilistest protsessidest huvitatud 14–19-aastastele noortele. Neljapäeval, 18. märtsil kell 15 toimub Zoomi keskkonnas sarja teine seminar "Radikaliseerumise juured ja võrsed".

Salakaup läheb näitusele

15.03.21 MUUSEUMID ... Siseruumides asuvad muuseumid kasutavad külastuspiirangu aega erinevalt: kes renoveerib ruume, kes tegeleb eksponaatidega, kes keskendub teadusmaterjali kogumisele. Rakveres asuval politseimuuseumil on plaanis uste taasavamisel üllatada huvilisi maksu- ja tolliameti konfiskeeritud salakauba näitusega.

Muuseumide kiirendi viimasest taotlusvoorust said hoogu 20 projekti

11.03.21 MUUSEUMID ... Eesti Meremuuseum hakkab lugusid jutustama liitreaalsuse abil ning Eesti Kunstimuuseumisse pääseb edaspidi kontaktivabalt. Need on vaid kaks projekti 20-st, mis said toetust muuseumide kiirendi viimasest taotlusvoorust.

ERM katsetas muuseumirobotit

10.03.21 MUUSEUMID ... Enne Eesti Rahva Muuseumi (ERM) täielikku sulgemist käis kaug-kohaolu robot muuseumiga tutvumas ja oma võimalusi näitamas. Lähitulevikus jõuab muuseumisse esimene robot, mis aitab muuseumi väljapanekud tuua üle veebi koju neile, kes hetkel muuseumisse tulla ei saa.

Linnamuusem meenutab Tallinna suurpommitamise aastapäeva Ajateatri installatsiooniga

06.03.21 MUUSEUMID ... 9. märtsil möödub 77 aastat Tallinna suurpommitamisest. Tallinna linnamuuseum mälestab seda sündmust Ajateatri installatsiooniga "Mälupildid", mida saab vaadata muuseumi ajaveebis.

Värske Kesk-Eesti Kunstnike Liit jõudis oma esimese näituseni

05.03.21 MUUSEUMID ... Aasta aega Paides tegutsenud Kesk-Eesti Kunstnike Liit jõudis esimese näituseni. Türi kultuurikeskuse galeriis on üleval 14 kunstniku tööd, esialgu saab seda väljapanekut vaadata ainult interneti vahendusel.

KESKKONNAKUU ETV2-S

klassikaraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: