Muuseumid

Otseülekanne tulemas: kuidas hinnata pärandit?

19.10.18 ... 30. oktoobril toimub Muinsuskaitseameti, Tallinna Ülikooli ja Eesti Vabaõhumuuseumi koostöös seminar "Quo vadis, pärand?", mis seekord keskendub muinsuskaitse hinnastamisele. ERR kultuuriportaal kannab osa seminarist üle ja salvestab videos.

Vabamus linastub "Pobeda"

18.10.18 ... 18. oktoobril kell 18 toimub okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu filmi- ja vestlusõhtu Ilmar Taskaga. Linastub venekeelne lühifilm "Pobeda" (2017), mis on tehtud Ilmar Taska "Pobeda 1946" ainetel. Filmi on lavastanud Vladislav Mukovnin, produtseerinud Diana Põdra ja tootnud Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut. Film on eestikeelsete subtiitritega. Vestlusõhtut modereerib kirjandusteadlane Aija Sakova.

Loodusmuuseumi uus näitus räägib isalikust hoolest ja selle puudumisest looduses

18.10.18 ... 18. oktoobrist on Eesti Loodusmuuseumis avatud näitus "Isad ja pojad", mis keskendub isade hoolele ja selle puudumisele looduses ning seletab nii looma- kui taimeriigi keerukaid arengubioloogilisi küsimusi.

Muuseumigurud: ühiskondlikel probleemidel on kultuurikihtidesse ulatuvad juured

15.10.18 ... Mida tähendab see, kui sinu rahvale oluline kultuuriväärtus röövitakse ja eksponeeritakse kusagil muuseumis mingile võõrale kultuurile omaste tõekspidamiste alusel? Mida tähendab immigrandiks olemine – kes oled sa oma kodumaa jaoks, kellena koheldakse sind aga riigis, kuhu oled kolinud või koguni põgenenud? Kes aitaks meil mõista seda "teist" või "neid võõraid"?

Õhuloss ehitab Rõhulossi

14.10.18 ... Alates 19. oktoobrist on Maarjamäe lossis avatud ehtekunstnike rühmituse õ h u L o s s - Kadri Mälk, Tanel Veenre, Piret Hirv, Eve Margus-Villems, Kristiina Laurits ja Villu Plink, näitus RÕHULOSS.

Tartu kunstimuuseumi kogud jõudsid ERM-i moodsatesse hoidlatesse

13.10.18 ... Tartus lõppes kunstimuuseumi ümberkolimine Vallikraavi tänava majast Eesti rahva muuseumisse (ERM).

Lapsi ja noori oodatakse avatud mänguväljadele

13.10.18 ... 13.‒28. oktoobril 2018 on kõik lastega pered oodatud laste ja noorte muuseumidefestivalile "Avatud mänguväljad".

Meremuuseumi uus näitus räägib Vabadussõja algusest merel

10.10.18 ... Wessexi krahvi ja krahvinna poolt Lennusadamas pidulikult avatud näitus "Operatsioon Red Trek. Eesti vabaduse kaitsel" tõstab esile Briti Kuningliku laevastiku osatähtsust Eesti Vabadussõja alguskuudel.

Legendaarsed kitarristid astuvad Kuulsuste Koja lavale

09.10.18 ... Kolmapäeval, 17. oktoobril kell 19 astuvad Maarjamäe lossi tallihoones eesti levimuusika näituse lavale legendaarsed kitarristid Tiit Paulus, Tiit Kõrvits ja Raul Vaigla. Õhtut juhib Sten Teppan.

Fotod: Paksu Margareeta maapõu paljastas kaks keskaegset ehitist

06.10.18 ... Eesti Meremuuseumi ehitustöödel tulid Paksu Margareeta siseõuest, tulevase ekspositsioonisaali keskelt ootamatult nähtavale kaitsemüür ja kanal, mis täiendavad taas arusaama Tallinna keskaegsetest kindlustustest.

Haapsalu piiskopilinnuse uus muuseum sai nurgakivi

05.10.18 ... Haapsalu piiskopilinnuse uus muuseum peaks valmima järgmise aasta juuliks. Reedel sai muuseumihoone nurgakivi.

Riik hakkab rajama muuseumide ühishoidlaid

04.10.18 ... Valitsus kiitis tänasel, 4. oktoobri kabinetinõupidamisel heaks Kultuuriministeeriumi ettepaneku muuseumidele ühishoidlate rajamiseks. Praegused museaalide hoiutingimused ei taga pärandi säilimist ega võimalda kogude aktiivset kasutamist.

Tartu Kunstimuuseum seab relvahuvi luubi alla

04.10.18 ... 5. oktoobril kell 17 avatakse Tartu Kunstimuuseumi projektiruumis Keiu Maasiku näitus "Kolm venda", kus eksponeeritakse videot kolmest vennast ja neid ühendavast relvahuvist. Teos paigutub laiemasse tulirelvade omamise debatti maailmas, uurides lähemalt, miks inimesed soovivad endale relvi. Väljapanek kuulub Tartu Kunstimuuseumi näitusesarja "Noor Tartu".

ERMis avatakse näitus elust ja ise tegemisest 1990ndatel

02.10.18 ... 4. oktoobrist on Eesti Rahva Muuseumis (Muuseumi tee 2, Tartu; A-sissepääs) avatud uus muuseumide ühisnäitus "Ise tehtud Eesti", mis jutustab inimeste argielust pöördelistel 1990ndatel aastatel.

Vabaõhumuuseum valmistub nõukogudeaegse telliskivihoone teisaldamiseks

01.10.18 ... Eesti Vabaõhumuuseum valmistub teisaldama nõukogudeaegset telliskivihoonet. Hoone tükeldamine transpordiks ja selle 200-kilomeetrine vedu toimub Eestis esmakordselt.

Teadlaste ööl kõlab Tartus vinüülieelne muusika

27.09.18 ... Teadlaste öö festivali raames mängitakse Tartu linnamuusemis reedel muusikat 1910.-1930. aastate helitehnikaga.

Parimaks näituseks valiti rahvapillide lugu

26.09.18 ... Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus "Elus! Eesti rahvapillide lugu" võitis parima näituse tiitli Narva Muuseumi korraldatud näituste konkursil XXI Eesti muuseumide festivali raames.

Ajaloomuuseumi uus juht: muutused peaksid kajastuma inimeste igakuises töötasus

25.09.18 ... Veidi enam kui kuu aega tagasi ajaloomuuseumi direktori ametisse asunud Peeter Mauer toob välja kaks põhilist eesmärki - Maarjamäe kompleksi suurem avamine publikule ja ajaloomuuseumi ning teatri- ja muusikamuuseumi ühise sihtasutuse loomine, mille eesmärk on tõsta muuseumide kvaliteeti.

ERM jõudis Euroopa Muuseumiakadeemia Micheletti auhinna viie finalisti hulka

25.09.18 ... Taanis Aarhusi vabaõhumuuseumis Den Gamle By toimunud EMA aastatseremoonial kuulutas Euroopa Muuseumiakadeemia välja oma tänavused muuseumiauhinnad – Micheletti auhinna ja DASA auhinna. Micheletti auhinna viie finalisti hulka jõudis ka ERM (Eesti Rahva Muuseum).

Otseülekanne lõppenud: muuseumikonverents Narvas

24.09.18 ... 24. ja 25. septembril peetakse Narvas 21. Eesti muuseumide festival. ERR kultuuriportaal tegi konverentsist 24. septembril otseülekande.

Tõnis Liibek: Sajand inseneride loometöid

23.09.18 ... Tallinna tehnikaülikooli 100. aastapäevaks avatud näitusel on kümnete kaupa teadussaavutusi õhutõrjesuurtükkide tulejuhtimisseadmetest Juku-arvutiteni.

Paide jätab hüvasti Wabalinna majaga

21.09.18 ... Praegune maja saab Järvamaa muuseumile. Kuulake ERR raadiouudist.

NUKU muuseumi kontserdisari alustab nukkude keskel

21.09.18 ... 27. septembril jätkub NUKU teatri kontserdisari, kus muusikud astuvad üles tavatus paigas – teatrinukkude keskel.

Arheoloogid loodavad Pirita kloostri püha reliikvia uurimisel parematele vahenditele tulevikus

20.09.18 ... 18.–30. septembrini saab Tallinna Linnamuuseumi fuajees näha Eestis ainsana säilinud keskaegset reliikviat – Pirita kloostri püha reliikviat, mille "Terevisioon" sai eksklusiivselt oma stuudiosse. Reliikviast rääkis lähemalt Tallinna linnamuuseumi arheoloogiakogu hoidja Küllike Tint, kelle sõnul on reliikvia puhul arheoloogidel palju oletusi ja seda tuleb tulevikus paremate vahenditega kindlasti veel uurida.

ERMis avatakse tšiili grafitikunstniku näitus Eesti ajaloost

19.09.18 ... 21. septembrist on Eesti Rahva Muuseumi silla-alal (Muuseumi tee 2, Tartu; A-sissepääs) avatud tšiili grafitikunstnik Izak Mora näitus "MuSada", mis kajastab kunstniku silmis kõige sümboolsemaid pöördepunkte Eesti Vabariigi ajaloos alates 1918. aastast tänapäevani.

Elav Ruum alustab Mirjam Peiliga

18.09.18 ... 19. septembril kell 18 toimub Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos sarja ELAV RUUM uue hooaja avaloeng. Seekord on publiku ees kunstiajaloolane Mirjam Peil.

Ajaloomuusem alustab maailmasõdade vahelise aja rõivamoe teemaõhtute sarja

17.09.18 ... Eesti Ajaloomuuseum alustab Suurgildi hoones avatud näitusega "Moejoon: pidulik rõivamood 1920–1940" kaasnevate teemaõhtute sarja. Neljapäeval, 20. septembril kõneleb ajastumoest moedisainer Anu Ojavee.

Galerii: Sittowi näituse viimastel päevadel tuli järjekorras seista üle tunni aja

15.09.18 ... Näitus "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades" on pälvinud väga suure publiku tähelepanu, mistõttu kulub pileti lunastamiseks rohkem aega, samuti on ka näitusesaalis tavalisest enam rahvast. Eriti rahvarohkeks on ostunud Sittowi näituse viimased päevad.

Eesti suurim kodanikualgatusel loodud muuseum tähistab 20. sünnipäeva

15.09.18 ... Laupäeval tähistab oma 20. sünnipäeva Kistler-Ritso sihtasutus, mis haldab Tallinnas kahte muuseumi: okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ning KGB vangikongid.

Veealuse muuseumi külastamiseks on vaja erivarustust ja -väljaõpet

14.09.18 ... Tänavusest aastast on Eestis juures mitu uut muuseumi, kuid need muuseumid on pisut peidetud ja paraku igaüks sinna siiski ei pääse.

Arvo Pärdi kujutised ja loome on septembris Budapestis tähtsal kohal

14.09.18 ... 16.–30. septembrini on Budapesti Kunstide Palees (Müpa) avatud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi koostatud näitus "Arvo Pärt. Tuntud ja tundmatu", mille ungarikeelne variant sündis Eesti Instituudi Ungari esinduse ning Eesti Muusikaettevõtluse Arenduskeskuse koostöös.

Paksu Margareeta torni alt leiti keskaegseid müüriosi

14.09.18 ... Eesti Meremuuseumi ehitustööde käigus leiti Paksu Margareeta suurtükitornist seni mitte teadaolevaid müürikatkeid, mis täpsustavad tervikkäsitlust Tallinna keskaegsetest linnakindlustustest.

Linnamuuseumis räägitakse jalgrattakombe ajaloost Eestis

12.09.18 ... Jalgrattakultuur on vaikselt, aga kindlalt tõusuteel. Kuidas aga saabusid esimesed jalgrattad Eestisse ja Tallinna?

Uuring: muuseumid ja raamatukogud on populaarsed, arendamist vajavad uued teenused

11.09.18 ... Kultuuriministeerium koostöös Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusega (EAS) ja uuringufirma Kantar Emoriga tutvustas Eesti muuseumide ning raamatukogude külastajate ja mittekülastajate värske uuringu tulemusi. Saadud tulemused aitavad kaasa poliitikakujundamisele ja edasistele tegevustele, mis võiksid veelgi suurendada Eesti muuseumide ning raamatukogude atraktiivsust ja külastatavust.

Tutvustatakse maailmasõdadevahelist pidulikku riietust

09.09.18 ... 15. septembril kell 13 toimub Tallinnas Suurgildi hoones (Pikk 17) näitusel "Moejoon: pidulik rõivamood 1920 - 1940" ringkäik näituse kuraatori Marion Laeva juhtimisel.

Vanavanemate päeval kutsutakse vanu lugusid koguma

09.09.18 ... Septembri teisel pühapäeval tähistatava vanavanemate päeva eel on Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivil lastele ja noortele välja pakkuda üks tore ja vajalik tegevus: vanavanemate lugude kogumine.

Reet Varblane: "Sealpool" püsib vaid väärt värk

08.09.18 ... Leeuwardeni Euroopa kultuuripealinna programmis on mitu modernistliku kultuuri silmapaistvale liikumisele või tegijale pühendatud ettevõtmist. Või kui päris täpne olla, siis nii Friisimaa muuseumi "Fantoomjäse: kunst sealpool Escherit" kui ka Drachteni muuseumi "Sealpool dada ja Stijli, II osa" ei ole pelgalt kummardus dadaismile või Maurits Cornelis Escherile, vaid nende tekitatud vaimsuse edasiarendus, praegusesse aega toomine.

Niguliste muuseumi näitus tutvustab teatrikunstniku ametit

31.08.18 ... Tallinna vanalinnas Niguliste muuseumis võib alates reedest märgata sakraalse hoone kohta üsna ebatavalisi objekte. Tegemist on Eesti lavastuskunstnike liidu näitusega, mille eesmärk on tutvustada teatrikunstniku mitmekülgset ametit.

ERM Teater toob sügisel lavale Jaan Krossi "Keisri hullu"

31.08.18 ... Oktoobris jõuab Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis publiku ette Rein Paku lavastus "Keisri hull", mis põhineb Jaan Krossi samanimelisel ajaloolisel romaanil. Timotheus von Bocki kehastab Tanel Jonas.

Arhitektuurimuuseumi näitus jutustab vineermööbli ajaloost

30.08.18 ... Arhitektuurimuuseumis avatud näitus jutustab maailmakuulsa Inglise disainibrändi Isokoni ajaloost ja seostest legendaarse Eesti mööblitootja Lutheri vabrikuga.

Fotod: Kuressaare kindluses avati taastatud pukktuulik

10.08.18 ... Reedel avati Kuressaare kindluse läänebastionil taastatud pukktuulik, mis viimati seisis seal 17. sajandil.

ERMis näeb augustis kahte rändnäitust eestluse hoidmisest maailmas

03.08.18 ... 4. augustil avatakse Eesti Rahva Muuseumis eesti kultuuriseltside festivalil "Sajaga seltsis" pidulikult kaks rändnäitust, mis jutustavad eesti kultuurist ja selle hoidmisest Kanadas ja Londonis.

Vincent van Goghi muuseum lõi käed Vansiga

02.08.18 ... 3. augustil Amsterdamis asuva muuseumi poes ja kodulehel müügile tulev kollektsioon viib Vincent van Goghi loomingu massidesse.

Tartu Kunstimuuseumis avatakse kaks uut näitust

02.08.18 ... Kuu algus möödub veel näituste "Traditsiooni sünd" ja "Singulaator" lainel, kuid alates 24. augustist kutsub Tartu Kunstimuuseum uudistama uhiuusi näituseid "Külm pilk" ja "Lingid maailma: John Baldessari".

Arvustus. Eestimaa vaibas, sõnas ja helis

02.08.18 ... Näitus "Isamaastikud" Eesti Rahva Muuseumis Autor Anu Raud Avatud 14. aprillist kuni 11. novembrini

ERMi osalussaali näituseideede konkursi võitsid ema ja tütar

01.08.18 ... Eesti Rahva Muuseum avalikustas näituseideede konkursi "Oma näitus" tänavuse võitja. Publikuhääletusel kogus kõige enam hääli näituseidee "Vormitud lugu 12", mille autoriteks on ema ja tütar Marjaana ja Elis Vaher. Võidunäitus avatakse ERMi osalussaalis 2019. aasta veebruaris.

Arhitektid Linsi ja Reemaa üllatavad juubeliaastal argielulise näitusega

27.07.18 ... 28. juulil kell 13 avatakse Viljandimaal Heimtali muuseumis arhitektide Laura Linsi ja Roland Reemaa väljapanek "Toimumata jäänud tulevikud". Koostöös Anu Rauaga on muuseumis loodud stseene 20. sajandi esimeste kümnendite argielust.

Maanteemuuseum tähistab 18. sünnipäeva koos 110 aasta taguste Fordidega

26.07.18 ... Sel pühapäeval, 29. juulil tähistab Eesti maanteemuuseum oma 18. sünnipäeva. Lisaks muuseumi oluliste teetähiste meenutamisele vaadatakse ka 110 aasta tagusesse aega, kui liinilt tulid esimesed Fordid ja algas autode masstootmine.

Ligi veerand miljonit inimest käis Pariisis Eesti kunstiga tutvumas

20.07.18 ... Esmaspäeval, 16. juulil sulgus Pariisis Orsay muuseumis näitus "Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis". Näitusel väljas olnud Eesti, Läti ja Leedu sümbolistlikku kunsti alates 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni käis uudistamas üle 236 000 külastajat. Oktoobrist saab seda näitust näha juba Kumu kunstimuuseumis.

ERM kogub mälestusi 1990ndate tööelust

19.07.18 ... Eesti muuseumid koguvad EV100 puhul 1990ndatest aastatest lugusid, mis aitaksid jäädvustada toonaseid muutusi üksikisiku argielus. Eesti Rahva Muuseum ootab meenutusi 90ndate tööelust.
täna kell 19 otseülekanne klassikaraadios
Kell 14.05 vikerraadios

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: