Muuseumid

Presidendi kantselei nõunik aumärkide näitusest: kus inimesed muidu neid märke näeksid?

20.01.20 ... Aastaid mööda Eesti maakondi rännanud näitus Eesti riiklikest teenetemärkidest ja ametkondlikest teenetemärkidest jõudis 20. jaanuaril Paidesse. Väljapanek on aastate jooksul pidevalt täienenud, sest juurde on tulnud omavalitsuste tunnusmärke.

Vabadussõja lõpetanud leping on Tartus näitusel

20.01.20 ... Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel saja aasta eest sõlmitud rahu lõpetas 431 päeva kestnud Vabadussõja. Tartu rahulepingu originaali saab 29. jaanuaril näha Rahvusarhiivi peahoones ja 30. jaanuarist 2. veebruarini Eesti Rahva Muuseumis.

Tallinna botaanikaaias on aukohal inimkonna ajalugu mõjutanud taimed

18.01.20 ... Tallinna botaanikaaias on kahe nädala jooksul võimalik tutvuda inimkonna ajaloos tähtsat rolli mänginud taimedega.

Toomas Asser: mulle meenub tänaseni Tartu Ülikooli raamatukogu lõhn

17.01.20 ... Kultuurisaade "OP" läks koos Tartu Ülikooli rektoriga TÜ muuseumisse, et tutvuda ühiselt uue näitusega "Minu elu ülikool". Samuti meenutas Asser, mida mäletab ta kunagistest ülikooliõpingutest.

Alar Karis kaotaks tasu ERM-i püsinäituse külastamiselt

15.01.20 ... Eesti Rahva Muuseumi (ERM) direktori Alar Karise meelest võiks muuseumi püsinäitusele "Kohtumised" ilma rahata pääseda. Samas tõdeb ta, et niisugune muudatus võib maksta mitusada tuhat eurot.

ERM kutsub näitust tegema

08.01.20 ... Eesti Rahva Muuseum kutsub osalema konkursil "Oma näitus 2020", mille parimast ideest sünnib muuseumi osalussaalis näitus. Näituse valmimist toetab ERM nõu, tehniliste vahendite ja kuni 5000 euroga.

Lukas lükkas tagasi Helme pakutud kandidaadi Vabaõhumuuseumi nõukokku

06.01.20 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas teatas rahandusminister Martin Helmele, et viimase poolt esitatud EKRE-sse kuuluv kandidaat ei sobi Vabaõhumuuseumi nõukokku.

Konguta kooli keldris on avatud nahakunstnik Eduard Taska kultuurilooklass

19.12.19 ... "Ringvaate" reporter Heleri All tutvustus Konguta kooli keldris avatud Eesti legendaarse nahakunstniku Eduard Taska kultuurilooklassiga. Keldris on välja pandud masinad, millega Taska 1930. aastatel oma nahatooteid treis.

Setomaal jagati välja Anne Vabarna nimelised elutööpreemiad

16.12.19 ... Setomaal anti täna kätte seto kultuuriruumi kõige kõrgemad autasud, Anne Vabarna nimelised elutööpreemiad.

Selgusid muuseumiroti nominendid

16.12.19 ... Muuseminõukogu komisjonid valisid välja Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid kümnes kategoorias. Laureaadid selguvad 24. jaanuaril 2020 Valga raudteejaamas. Pidulikule üritusele eelneb samal päeval Eesti muuseumide aastakonverents Valga Kultuurikeskuses.

EKKM-i tegevjuht Marten Esko: muuseum soovib jääda praegusesse majja

10.12.19 ... Eesti kaasaegse kunsti muuseumi (EKKM) maja Põhja puiesteel jääb esialgu suletuks, kuni on lahendatud hoone ohutusega seotud probleemid. Muuseumi tegevjuht Marten Esko kinnitas, et muuseum soovib jääda praegusele kinnistule.

Filmimuuseum näitab kultusfilmi "Malev"

10.12.19 ... Kolmapäeval, 11. detsembril kell 18 linastub Filmimuuseumis film "Malev, millele teevad sissejuhatuse režissöör Kaaren Kaer ja stsenarist Erik Moora. Film linastub näitusega "Eesti. Talu. Film" kaasneva filmiprogrammi raames.

Tartu ülikooli muuseumi uuel püsinäitusel on nii haruldasi ürikuid kui ka nostalgiat

09.12.19 ... Tartu ülikooli muuseum avas 29. novembril uue püsinäituse, mis võtab kokku ülikooli rohkem kui 300 aasta pikkuse ajaloo. Toomkiriku varemetesse mahub nii haruldasi ürikuid kui hulgaliselt nostalgiat.

Valga muuseumis näeb Jaanikese krossiraja ajalugu

09.12.19 ... Valga lähedal asuv legendaarne Jaanikese krossirada on aastakümneid ühendanud sportlasi ja pealtvaatajaid nii kunagisest NSV Liidust kui ka mujalt üle ilma. Kes ja millega on Jaanikeses võistelnud, seda näeb nüüd Valga muuseumis krossiraja 60. aastapäevaks koostatud väljapanekul.

ERM avab veekahjustusi saanud soome-ugri püsinäituse uuesti teisipäeval

09.12.19 ... Eesti Rahva Muuseum (ERM) avab veekahjustusi saanud soome-ugri püsinäituse "Uurali kaja" uuesti teisipäeval, 10. detsembril.

TLÜ akadeemilises raamatukogus avatakse näitus "Balti kett 30"

03.12.19 ... TLÜ Akadeemilises raamatukogus avatakse 3. detsembril kell 16.00 selle aasta viimane näitus "Balti kett 30", mis saabub Riiast.

Galerii. EKKM tegi viimase näitusetuuri

02.12.19 ... Laupäeval toimus Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) viimane tuur näitusel "Tiira-taara, tuia-taia, pimesikk tuli meie majja", millele järgnes näituse ennetähtaegne lõpetamine ning näitusetegevuse peatamine EKKM-ile erakorraliselt üles öeldud üürilepingu tõttu.

Narvas loodetakse peatset kokkulepet vanalinna maketi suhtes

02.12.19 ... Narva muuseum on linnavõimuga kokkuleppele jõudmas Vana-Narva maketi omandamise suhtes, mis tähendab, et maketi säilimise ja eksponeerimise probleem võib lähiajal laheneda.

Galerii ja videod: Paksus Margareetas saab näha nii 20-meetrist laevavrakki kui ka väikeseid mudeleid

28.11.19 ... Meremuuseum avab 29. novembril Paksus Margareetas taas oma uksed. Uus näitus jutustab Eestiga seotud kaubandusliku meresõidu loo keskajast tänapäevani.

Mänguasjamuuseum avab detsembris mängukarude trolliliini

28.11.19 ... Laupäeval, 30. novembril, saavad väledamad ja kavalamad päkapikud jõuluvana abilistena Tartu mänguasjamuuseumi poes varusid täiendada. Kõige uuema mänguasjana esitletakse sel laupäeval mängukarude trollibussi, mis on valminud koostöös Trallibussikoondisega.

Renoveeritud Paks Margareeta jääb avapäeval järjepanu avatuks 32 tunniks

28.11.19 ... Meremuuseum Paksus Margareetas avab külastajatele oma uksed reedel, 29. novembril kell 10 ja jääb järjepanu avatuks 32 tunniks.

Urmas Dresen taasavatavast Paksust Margareetast: üha enam tundub, et tuli päris hea

28.11.19 ... Reedel, 29. novembril taasavatakse Eesti meremuuseum Paksus Margareetas. Meremuuseumi direktor Urmas Dresen rääkis saates "Delta", et praegu avanev pilt on kardinaalselt teine võrreldes sellega, kui nad muuseumi uksed 2018. aasta jaanuaris sulgesid. Kuigi toimetamist on viimastel päevadel olnud palju, tundub talle üha enam, et muuseum kukkus välja päris hea.

Vahur Kersna viis vaatajad ekskursioonile Washingtoni ajakirjandusmuuseumis

27.11.19 ... Kui vabadus üldse midagi tähendab, tähendab see õigust öelda inimestele, mida nad ei taha kuulda – see on ühe suurmehe mõte, mis inspireeris Vahur Kersnat Washingtoni ajakirjandusmuuseumis, kuhu ta "Pealtnägija" vaatajad ekskursioonile viis.

Maailmakuulsast Dresdeni muuseumist varastati miljonite eest väärisesemeid

25.11.19 ... Saksamaal murti esmaspäeva varahommikul sisse Dresdeni Grünes Gewölbe muuseumi, kus asub üks Euroopa suuremaid ajalooliste väärisesemete kollektsioone, kirjutas Deutsche Welle.

Jürgen Rooste. Kogukond, võim, nauding

25.11.19 ... Muuseum on nagu kaitstud pind, kus valikud on juba tehtud, külastaja ülesanne on valikuid hinnata, seedida ja järele proovida, aga see pole kaos või geriljasõda, vaid institutsioon, kirjutab Jürgen Rooste Sirbis.

Balti keti näituse viimane vestlusõhtu annab sõna noortele

21.11.19 ... Veel viimased kümme päeva on võimalik külastada okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu näitust "Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu". Näituse viimane publikuprogramm lõpetab väljapaneku tulevikku vaatava vestlusringiga "Mis on lumehelbekeste generatsiooni Balti kett?".

Eesti Pank lasi rahvusülikooli juubeli auks ringlusse uue kaheeurose mündi

19.11.19 ... Täna esitleti Tartu Ülikooli muuseumis rahvusülikooli 100. aastapäevale pühendatud kaheeurost mälestusmünti ja postmarki.

Maarja Vaino unistab Undi muuseumist mõnes Mustamäe maja trepikojas

17.11.19 ... L. Koidula tänaval Kadriorus avas esmaspäeval uksed ajutine Mati Undi muuseum. Kirjandusteadlane Maarja Vaino ütles, et kui raha oleks rohkem, ostaksid nad ära ühe Mustamäe maja trepikoja ja paneksid erinevatesse korteritesse elama Undi tegelased.

Georg Ots teadis, et temast saab kord muuseumieksponaat

17.11.19 ... Tuleval kevadel on Georg Otsa 100. sünniaastapäev. Tänu näitusele Ajaloomuuseumis on aga võimalus teda meenutada juba praegu. Muuseumieksponaadiks saamisele mõtles Ots ka ise juba oma eluajal.

Vabaõhumuuseum lasi reheahjud ümber laduda

15.11.19 ... Vana reheahju kütmine võis pahatihti lõppeda tulekahjuga, sest kuni 19. sajandini ei tuntud korstnaid ega lõõre. Eesti vabaõhumuuseum lasi ümber laduda oma reheahje ja kutsus pottseppi tutvuma talupojatarkusest kantud pottsepatehnoloogiaga.

Eesti tuntud inimesed valisid magamistuppa muuseumidest kunsti

15.11.19 ... Eesti kunstimuuseum tähistab pühapäeval 100. aasta juubelit. Marko Reikop külastas Evelin Võigemasti, Stig Rästa ja Enn Kunilaga kolme muuseumi ja küsis, mida keegi sealt oma magamistoa seinale himustaks.

NUKU muuseumis avatakse "Gulliveri reiside" nukkude näitus

14.11.19 ... 15. novembril avatakse NUKU muuseumis näitus, kus kahel suvel mängitud lavastuse "Gulliveri reisid" nukud hiigelsuurest ülipisikesteni jõuavad muuseumikülastaja ette.

Järva-Jaani vanavaramuuseumi uued hooned mahutavad vaid väikese osa museaalidest

13.11.19 ... Järva-Jaanis avati vanatehnikale keskenduvate muuseumite keskus, mille tarvis renoveeriti kunagise kutsekooli ühiselamu ja ehitati tehnika remondi- ja hoiuhall. Väärtuslikum osa vanavarast on nüüd küll katuse all, sajad museaalid ootavad aga ikka veel oma järge lageda taeva all.

Galerii. Kadriorus avas uksed ajutine Mati Undi muuseum

12.11.19 ... Esmaspäeval avas Kadriorus uksed Mati Undi muuseum. Esialgu on muuseum ajutine, ent algatajatel on kavas kunagi Undile ka päris muuseum rajada.

Tartu mänguasjamuuseumi Barbie nukkude laat innustab taaskasutama

12.11.19 ... Laupäeval, 16. novembril kell 11–14 toimub Tartu Mänguasjamuuseumis Barbie nukkude taaskasutuslaat ja isevalmistatud nukuriiete moedemm. Lisaks saab osaleda disainitöötoas ning külastada üheks päevaks avatud Barbie kohvikut.

Vabamu kutsub isadepäeval meenutama lapsepõlve mänge

07.11.19 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu ootab peresid 9. ja 10. novembril isadepäeva nädalavahetusele "Minu isa lapsepõlv". Toimuvad vestlustuurid Jaak Juske ja Andrus Vaarikuga, avatud on lapsepõlve mängude tegevusala ja tutvuda saab püsiekspositsiooniga "Vabadusel ei ole piire".

Martin Andreller: tekib sümbioos Patarei vangla ja Maarjamäe memoriaali vahel

06.11.19 ... Aastaid on räägitud muuseumi loomise vajalikkusest Patarei vanglasse ja 2019. aasta suvi oli selles osas märgiline. Esimest korda oli osa Patareist täidetud temaatilise näitusega ja huvilistele avatud. Eesti Mälu Instituudi teadur-kuraator Martin Andreller vaatab tagasi Patarei esimesele muuseumihooajale ning heidab pilgu tulevikuväljavaadetele.

Riho Rõõmus asus tööle Harjumaa muuseumi juhina

05.11.19 ... Üle 20 aasta Tallinna lauluväljaku juhina töötanud Riho Rõõmus asus tööle Keilas Harjumaa muuseumi direktorina. Tähtajatu tööleping sõlmiti Keila linnavalitsuses esmaspäeval.

Keskaja inimesed lahutasid meelt täringumängude ja omapärase uisutamisviisiga

01.11.19 ... Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu hoidja Heidi Luik tutvustas "Ringvaate" stuudios erinevaid keskaegseid mänge. Näiteks lahutasid keskajal elanud inimesed oma meelt täringumängudega, aga ka uisutamisega, mis sarnaneb vähe sellele, kuidas kaasaja inimene uisutamist teab.

Kadrioru kunstimuuseumi uus näitus põimib kunsti ja teaduse

28.10.19 ... Reedel, 1. novembril kell 17.00 avab Kadrioru kunstimuuseum näituse "Ars academica. Tartu Ülikooli kunstikogu", mis on pühendatud Eesti rahvusülikooli 100. aastapäevale.

Arhitektuurimuuseumis toimub kaks ringkäiku korraga

26.10.19 ... Laupäeval, 26. oktoobril toimub arhitektuurimuuseumis kaks muuseumiringkäiku korraga, ringkäik näitusel "Ilu loeb" ja lastetuur näitusel "Uuri ruumi!".

Zavoodi vana baarilett läheb muuseumisse

23.10.19 ... Tartu kultusbaari Zavoodi 25 aasta vanune baarilett vahetati välja ning viiakse Tartu ülikooli ajaloomuuseumisse. Ülikooli muuseum avab novembri lõpus näituse "Minu elu ülikool", mis tutvustab Tartu tudengite vaba aja veetmise võimalusi ning kus Zavoodi baarilett ja -pukid ilmestavad 1990. aastaid Tartu tudengielus.

Saaremaa muuseumi näitus toob välja 80 aastat tagasi saarele jõudnud punaväelaste jäljed

23.10.19 ... 23. oktoobril 80 aastat tagasi olid esimesed Saaremaale jõudnud 1000 punaväelast veetnud oma esimese öö Saaremaal ning sellest ajast muutus paljude saarlaste jaoks elu pöördumatult. Nende sündmuste jäljed pole päriselt kustunud ka praegu.

Kunagine salajane allveelaevatehas muutus sajanditaguseks laboriks

18.10.19 ... Noblessneri sadamalinnakus avab laupäevast uksed hariduslik virtuaalreaalsuskeskus PROTO. Kunagine salajane allveelaevatehas on muutunud sajanditaguseks laboriks, kus on ligi 30 eksponaati.

Reportaaž. PROTO elamuskeskus paneb reaalsuses tõeliselt kahtlema

18.10.19 ... Peale selle, et reedel avatud PROTO avastustehases Nobelssneris saab teada, kuidas Tesla ja Edison elektrisõda pidasid, millega lahendati allveelaeva aurumootori probleem ning milline nägi välja esimene isesõitev vanker, saab keskusest tõeliselt tervikliku VR-elamuse, mis näitab ilmekalt, kui habras on meie arusaam reaalsusest.

Ajaloomuuseumis näeb Georg Otsa loodud kunstiteoseid

17.10.19 ... Ajaloomuuseumis on reedest avatud näitus Georg Otsast. Väljas on nii fännikirjad, kostüümid kui ka vähem tuntud Georg Otsa loodud kunstiteosed.

Vabamu pälvis Eesti pimedate liidu tunnustuse

15.10.19 ... Eesti pimedate liit tunnustas esmaspäeval okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu ligipääsetavuse arendamise eest nägemispuudega inimestele, kellel on tavatingimustes raske näitusi külastada.

Festival "Avatud mänguväljad" meelitab lapsi ja noori muuseumidesse

13.10.19 ... 19 muuseumit üle Eesti keskenduvad alates sellest nädalavahetusest mõneks ajaks peamiselt lastele ja noortele. Muuseumifestival "Avatud mänguväljad" meelitab lapsi ja noori muuseumidesse

Arvo Pärdi keskust on aasta jooksul külastanud üle 33 000 inimese

13.10.19 ... Pühapäeval täitub Arvo Pärdi Keskusel esimene tegevusaasta uues ja avalikkusele avatud hoones. Esimese aasta jooksul on keskust külastanud üle 33 000 inimese. Avamise aastapäeva tähistatakse ERR-i filmi "Tintinnabuli metsas" linastusega.

Vabamu näitus kujutab Soome eestlaste elu koomiksivormis

11.10.19 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu avati Martin Rattase koomiksinäitus "See oli siis, kui Soome läksime".
Docpoint ETV2 EKRAANIL

klassikaraadio
VAATA JÄRELE
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: