Muuseumid

Festival "Avatud mänguväljad" meelitab lapsi ja noori muuseumidesse

13.10.19 ... 19 muuseumit üle Eesti keskenduvad alates sellest nädalavahetusest mõneks ajaks peamiselt lastele ja noortele. Muuseumifestival "Avatud mänguväljad" meelitab lapsi ja noori muuseumidesse

Arvo Pärdi keskust on aasta jooksul külastanud üle 33 000 inimese

13.10.19 ... Pühapäeval täitub Arvo Pärdi Keskusel esimene tegevusaasta uues ja avalikkusele avatud hoones. Esimese aasta jooksul on keskust külastanud üle 33 000 inimese. Avamise aastapäeva tähistatakse ERR-i filmi "Tintinnabuli metsas" linastusega.

Vabamu näitus kujutab Soome eestlaste elu koomiksivormis

11.10.19 ... Okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu avati Martin Rattase koomiksinäitus "See oli siis, kui Soome läksime".

Vabamu avab noorte aruteluga koomiksinäituse Soomes elavatest eestlastest

08.10.19 ... 11. oktoobril avatakse okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu Martin Rattase koomiksinäitus "See oli siis, kui Soome läksime". Näituse avamise puhul annab Vabamu sõna noortele ja kutsub jagama nende endi rändekogemusi.

"Sõja ja rahu" algupärane käsikiri viidi esimest korda Venemaalt välja

07.10.19 ... Lev Tolstoi romaani "Sõda ja rahu" algupärane käsikiri viidi esimest korda Venemaalt välja.

Galerii. Linnamuuseumi näitus räägib Eesti hariduselu kujunemise loo

07.10.19 ... 2019. aastal täitub 700 aastat Tallinna Toomkooli esmamainimisest ajalooallikates. Tegemist on vanima tegutseva kooliga Eestis, ühe vanemaga kogu Läänemere regioonis. Selle puhul avas Tallinna linnamuuseum koostöös toomkooliga näituse "Tallinna Toomkool – Eestimaa hariduse nurgakivi."

Patarei näituseala "Kommunism on vangla" on kogunud üle 36 000 külastuse

05.10.19 ... Patarei vangla idatiiba loodud näituseala "Kommunism on vangla" on alates avamisest 14. mail kogunud üle 36 000 külastaja. Näituseala on talveperioodil suletud ning avatakse uuesti 2. mail 2020.

Vabaõhumuuseumis äratatakse valgusinstallatsiooniga ellu kratid ja kodukäijad

03.10.19 ... Eesti Vabaõhumuuseumis võib sel talvel kohata kõikvõimalisi mütoloogilisi olendeid tunduvalt rohkem kui varem, sest talveöös äratatakse valgusinstallatsiooniga ellu üks Eesti muinasjutt.

Viimasena mediteerib tänavu Siiri Sisask

27.09.19 ... 10. oktoobril kell 19 Eduard Vilde muuseumis toimuvas aasta viimases muuseumimeditatsioonis põimib heli ja sõna põimima ühismeditatsiooniks muusik ja kirjanik Siiri Sisask.

Vabamu alustab filmiõhtute sarjaga vabaduseni viinud revolutsioonidest

26.09.19 ... Teisipäeval, 1. oktoobril algab Vabamus uus filmiõhtute sari, mis keskendub kolmekümne aasta eest Ida- ja Kesk-Euroopas toimunud ühiskondlikele ja poliitilistele muutustele, mis päädisid pool sajandit kestnud kommunistlike režiimide kokkuvarisemise ja Euroopa demokratiseerumise lainega.

Otseülekanne on lõppenud: muuseumitöötajad pidasid Narvas festivali

24.09.19 ... 23. ja 24. septembril toimus XXII Eesti Muuseumide Festival Narvas. Narva kolledžis aset leidva konverentsi teemaks oli "Haridus ja muuseum". Esinejaid oli konverentsil nii kodu- kui välismaalt. ERR kultuuriportaal kandis konverentsi üle.

Filmimuuseum korraldab peredele illusioone

24.09.19 ... Filmimuuseumis toimub 28. septembril perepäev "Illusioonide maailm", kus nii suured kui väiksed külastajad saavad luua ja vaadata illusioone.

Osa Viinistu kunstimuuseumist kolis mõneks ajaks ERM-i

22.09.19 ... Osa Viinistu kunstimuuseumist kolis mõneks ajaks Tartusse, Eesti rahva muuseumisse.

Eesti Panga muuseumis on välja pandud vigaraha põnevamad leiud

20.09.19 ... Vigased rahatähed või mündid viiakse tavaliselt panka, et need uute vastu välja vahetada, samas teeb vigane raha õnnelikuks kollektsionääri, kes on valmis selle eest maksma soliidse summa. Vigaraha kollektsioonide põnevamaid leida näeb Eesti Panga muuseumis.

Eesti Pank avab uksed ajaloohuvilistele

19.09.19 ... 75 aastat tagasi alustas tegevust Otto Tiefi valitsus, mille eesmärk oli taastada Eesti iseseisvus. Kuna Tiefi juhitud valitsus tegutses peamiselt Eesti Panga ruumides, korraldab keskpank selle sündmuse tähistamiseks ajaloohuvilistele laupäeval, 21. septembril ekskursiooni.

Iisakus avati Eesti juurtega Peterburi kunstniku Mihkel Päbuse näitus

15.09.19 ... Iisaku kihelkonna muuseumis on avatud Peterburi kunstniku Mihkel Päbuse siluettmuinasjuturaamatute näitus. Kunstnik soovib, et näituse abil saaksid lastevanemad lastega rohkem suhelda.

Laia tänava vallutavad seened

14.09.19 ... 15. septembril peetakse Tallinnas Laial tänaval esimene Seenefestival. Eesti Loodusmuuseumi festivalipäeva täidavad töötoad, vestlused ja arutelud, avatud on seenelaat ning pakutakse seeneroogi. Kogu perele mõeldud Seenefestival avab loodusmuuseumi traditsioonilise seenenäituse, mis tänavu kestab rekordilised 15 päeva.

Kuressaare lossis saab näha kohalikku lauahõbedat

05.09.19 ... Kellele aga meeldib kuld ja hõbe, sel on võimalus Saaremaale sattudes minna vaatama Kuressaare lossis avatud lauahõbeda näitust. Ja mis põhiline - pea kõik näitusele välja pandud noad, kahvlid, lusikad on saarlaste endi kätetöö.

Maanteemuuseumisse jõudis sada aastat Eestimaa teedel sõitnud Wanderer

02.09.19 ... Maanteemuuseumi õuele veeres Eesti ilmselt vanim sõidukorras mootorratas Wanderer. Väärika kaherattalise omanik andis masina muuseumile paariks aastaks hoiule ja ilmarahvale näha.

TÜ loodusmuuseumi peavarahoidja: mammutiluud on hinnalised leiud

02.09.19 ... Sel suvel leiti Eestist mammutite luid, mida TÜ loodusmuuseumi peavarahoidja Mare Isakari sõnul leitakse üldiselt väga harva.

Meremuuseum avab uue ekspositsiooni Paksus Margareetas juba novembris

02.09.19 ... Eesti Meremuuseumis Paksus Margareetas käivad renoveerimistööd ning uus ekspositsioon avatakse juba kolme kuu pärast.

Saaremaa muuseum sai spetsiaalse õppeklassi

30.08.19 ... Juba kaks aastat sihtasutusena tegutsev Saaremaa muuseum saab nüüdsest pakkuda paremaid võimalusi muuseumiõppeks, kuna lossihoovi endises vahtkonnamajas avati selle tarbeks spetsiaalne õppeklass, kus huvilistele võib pakkuda kokku 14 erinevat õppeprogrammi.

Soomusrong Wabadus jõuab Tallinna

26.08.19 ... Alates 1. septembrist kuni kuu lõpuni saab Balti jaamas tutvuda taasloodud soomusrongiga Vabadussõja päevilt.

Paksust Margareetast saab esimene liftiga vanalinna torn

26.08.19 ... Eesti Meremuuseumi renoveerimistööd Paksus Margareetas on jõudnud lifti paigaldamiseni, mis teeb suurtükitornist ainsa vanalinna torni, kus sõidab lift.

Trükimuuseumis näidatakse tubast elu

26.08.19 ... Eesti Trüki- ja Paberimuuseumis avatakse 27. augustil kunstnik Katariin Mudisti isikunäitus "Tubane".

Arhitektuurimuuseumis vestlevad Mare Vint ja Arne Maasik

24.08.19 ... Laupäeval saab Eesti arhitektuurimuuseumi näitusel "Geomeetria ja metafüüsika" kunstiteadlase Triin Ojari juhtimisel kuulata vestlust näituse autorite Mare Vindi ja Arne Maasikuga.

ERMis uhkeldavad kitlid

23.08.19 ... Marit Ilisoni värviküllane teos "77 sitsi" toob rambivalgusse Kreenholmi tekstiilivabriku mustrid ja tõlgenduse nõukogude ajast tuttavatest sitskitlitest. Eesti Rahva Muuseumisse jääb see 29. septembrini.

Galerii: Lennusadamas avati näitus 1944. aasta põgenemisest üle mere läände

22.08.19 ... Lennusadama väikeses näitusesaalis avati 22. augustil näitus "1944 - suur põgenemine", mis on pühendatud 75 aasta möödumisele põgenemisest okupatsiooni eest üle mere läände.

Galerii: ringkäik Balti keti 30. aastapäevale pühendatud näitusel

22.08.19 ... Telliskivi loomelinnaku ajakoridoris avatakse 23. augustil Balti keti 30. aastapäevale pühendatud näitus "Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu". Fotograaf Siim Lõvi tegi näitusel päev enne avamist ringkäigu.

Lennusadamas avatakse näitus 1944. aasta põgenemisest üle mere

21.08.19 ... 22. augustil avab Eesti meremuuseum lennusadama väikeses näitusesaalis näituse "1944 – SUUR PÕGENEMINE", mis on pühendatud 75 aasta möödumisele põgenemisest okupatsiooni eest üle mere läände.

Vabamu Telliskivi ajakoridoris avaneb elamusnäitus "Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu"

20.08.19 ... Sel nädalal avab Vabamu Telliskivi loomelinnaku ajakoridoris elamusnäituse "Balti kett 30. Üks ajalugu, kaks miljonit lugu".

ERM kutsub tähistama Balti keti aastapäeva

17.08.19 ... Balti keti 30. aastapäeval vaatab ERM tagasi nii miljoneid inimesi ühendanud suursündmusele endale kui ka sellele, mis hakkas juhtuma siis, kui Eesti taas vabaks sai.

Vaaterattal tiirleb näitus tornidest

14.08.19 ... Tallinna uue turismimagneti, vaateratta Skywheel of Tallinn platvormil on avatud Linnamuuseumi välinäitus Tallinna tornidest.

Meditatsiooniks kohtuvad Argo Vals ja Andres Noormets

13.08.19 ... 29. augustil peetakse Tallinnas Eduard Vilde muuseumis aasta eelviimane heli- ja sõnameditatsioon. Vilde elutoas kohtuvad ühismeditatsiooniks helilooja ja muusik Argo Vals ja kirjutav näitleja Andres Noormets.

Muuseumid harivad õpetajaid

13.08.19 ... 22. augustil peetakse Eesti Rahva Muuseumis infopäev, kus 30 muuseumi ja külastuskeskust tutvustavad õpetajatele ja koolijuhtidele oma selleaastaseid haridusprogramme ning õpitube.

Ilmub raamat üle jõe Tartust

07.08.19 ... Tartu Laulupeomuuseumis esitletakse 14. augustil raamatut "Üle jõe Tartu. Paigad, lood ja inimesed", mis räägib Ülejõe kujunemisest, ajaloost ning elanike mälestustest.

Rannarootsi muuseumi filiaal võib kolida Ruhnu kordonisse

08.08.19 ... Rannarootsi muuseumi Ruhnu filiaal vajab laienemisruumi ja ühtlasi näeb Ruhnu vald senise muuseumimaja tulevikku elamuna. Võimalik lahendus on, et muuseum laieneb praegu tühjalt seisvasse piirivalvekordonisse.

Saksamaa muuseumis saab näha "Lumivalgekese hauakivi"

07.08.19 ... Saksamaal Bambergi linnas asuvas muuseumis pandi äsja külastajatele vaatamiseks välja hauakivi, mille omanik on väidetavalt vendade Grimmide 1812. aastal avaldatud muinasjutu "Lumivalgeke" peategelase prototüüp.

Merike Lang hakkab SA Eesti Maaelumuuseumid juhtima

01.08.19 ... Neljapäevast alustab SA Eesti Maaelumuuseumid juhatuse liikmena tööd Merike Lang, kes oli pikaaegne Vabaõhumuuseumi juht ja kandideeris viimastel riigikogu valimistel Reformierakonna ridades.

Haapsalu klaasipäevad uurivad klaasi ja valguse koosmõju

29.07.19 ... 29. juulist 3. augustini toimub Haapsalus taaskord kuuma klaasi sümpoosion, kus sel aastal tegeletakse eelkõige klaasi ja valguse koosmõjuga – peegeldused, varjud, optika. Samas on koosmõju teema kunstnikele vabalt tõlgendatav – klaasiga koos pannakse toimima ka erinevaid materjale, taustasid jms.

ERMi sõprade selts tähistab Jakob Hurda 180. sünniaastapäeva

19.07.19 ... ERMi sõprade seltsi eestvedamisel kohtutakse 22. juulil kell 12 Raadi kalmistul Jakob Hurda hauaplatsil, et austada oma elutööga Eesti Rahva Muuseumi loomisele aluse pannud suurmeest tema 180. sünniaastapäeval.

Kadrioru park tähistab sünnipäeva kolmepäevase festivaliga

18.07.19 ... Kadrioru lossi- ja pargiansambli 301. sünnipäeva tähistamiseks korraldavad Kadrirou park, Kadrioru kunstimuuseum ja Tallinna linnamuuseum 20. kuni 22. juulini sünnipäevafestivali. Pargis ja sealsetes hoonetes toimuvad nii kontserdid kui ka mitmed muud tegevused.

Taani ja Eesti teadlased uurivad ühist ajalugu

10.07.19 ... Carlsbergi fondi stipendiumiprojekti raames uuritakse Tallinna linnamuuseumi, Frederiksborgi Taani ajaloo muuseumi ja Tartu Ülikooli koostöös Eesti ja Taani ühist ajalugu

Läänemaa muuseum pidas juba 26. ajalookonverentsi

06.07.19 ... Läänemaa muuseum on enam kui veerand sajandit korraldanud igal aastal ajalookonverentsi, kus osaleb teadlasi kogu Eestist. Tegemist on ühe pikema järjepidevalt peetud maakondliku ajalookonverentsiga ning selle ettekannete põhjal on ilmunud 22 artiklikogumikku.

Marit Ilison kogub mälestusi kitlikandmisest

30.06.19 ... Marit Ilison kutsub Kumu näitusel üles Kreenholmi mustrite ja kitlikandmisega seotud mälestusi jagama.

Vabaõhumuuseumisse rajatav nõukogudeaene kolhoosihoone pidas sarikapidu

30.06.19 ... Eesti vabaõhumuuseumis avatakse aasta pärast külastajatele nõukogudeaegne kolhoosi korrusmaja. Muuseumi vastne juht ütles "Aktuaalsele kaamerale", et aeg, kui muuseumisse aina uusi hooneid rajati, on arvatavasti möödas. Siiski tahab uus juht muuseumisse ehitada laste talu, kus huvilised saaks ise talutöödel kätt proovida.

Kultuurimälestiseks kuulutati neli laevavrakki ning kuus lautrit

28.06.19 ... Kultuuriminister Tõnis Lukas kuulutas kultuurimälestiseks neli laevavrakki ning kuus rannalautrit. Rannalautritest võeti kaitse alla Päniska, Koovi, Rahuste, Pärtli, Kuusnõmme ja Varuli lautrid, mis kõik asuvad Saaremaal. Laevavrakkidest võeti kaitse alla kaubalaev Bungsberg ning allveelaevad M-103, S-12 ja ŠtŠ-408.

Galerii: Haapsalus avas uksed renoveeritud piiskopilinnuse muuseum

27.06.19 ... Neljapäeva pärastlõunal avas Haapsalus piduliku tseremooniaga uksed renoveeritud piiskopilinnuse muuseum.

ERM ja Väliseesti muuseum avavad näituse ESTO festivalide ajaloost

27.06.19 ... Pühapäeval, 30. juunil kl 17 avatakse Eesti Rahva Muuseumis XII üleilmsetel eestlaste kultuuripäevadel ESTO 2019 ERM-i ja Väliseesti muuseumi (VEMU) koostöönäitus "ESTO – üleilmse eestluse hoidja".

Fotografiska juures alustab öö- ja kultuurielule keskenduv klubi

26.06.19 ... Tallinnas Telliskivi loomelinnakus avati rahvusvaheline fotomuuseum Fotografiska, kus toimub 28. juunil esimene Fotografiska klubi üritus. Klubis hakkavad lisaks näitustele toimuma kontserdid, peod, fotojutud, loengud ja töötoad.
JUUBELIPIDU
klassikaraadio
VAATA JÄRELE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: