August Komendandi näitus on Rotermannis avatud viimast päeva

"Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant" avamine Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Pühapäeval on viimast päeva avatud tänavu 10. jaanuarist Rotermanni rahvusvaheline suurnäitus Järvamaalt pärit tippinsener August Komendandist ja tema elu armastusest – betoonist. Muuseum on avatud kell 11–18.

August Komendant (1906–1992) oli Eesti-Ameerika ehitusinsener, kes koostöös tuntud arhitektide ja inseneridega kavandas mitu 20. sajandi arhitektuurimeistriteost. Tema erialane karjäär vältas üle poole sajandi 1930. aastatest 1980. aastateni ja kattus ajastuga, mida iseloomustab moderniseerumine, linnastumine ja tehnoloogia kiire areng.

Komendant, kes on õppinud Dresdenis ja õpetanud Tallinna Tehnikaülikoolis ja mitmel pool Ameerikas, on öelnud: "Unistuste teostamiseks on vaja teoreetilisi alusteadmisi, kuid kuna mõnikord pole teooriaid olemas, siis tuleb need ise luua." 

Komendant töötas üle riigipiiride, kuid jäi truuks oma päritolule ja emakeelele. Kui loomingulisus peab tihti taanduma efektiivsuse, suurema tootluse ja piiratud aja ees, siis Komendant insenerina väärtustas Arhitektuuri suure algustähega – selle ajatut mõõdet ning kestvat kvaliteeti.

Ta oli end harinud ka arhitektuuri esteetiliste ja kunstiliste põhimõtete osas ja tajus, et ehituskultuur vajab funktsionaalsete ja tehniliste põhimõtete kõrvale ka pehmeid väärtusi, et elukeskkond oleks inimlik ja hooned kunstiliselt kõrgetasemelised.

Näituse valmimiseks uuris kuraator ja arhitektuuriajaloolane Carl-Dag Lige Järvamaalt pärit maailmakuulsa inseneri August Komendandi lugu aastaid. Carl-Dag Lige koostatud näitusekava ja visiooniga liitusid näituse ruumikujunduse autorid arhitektid Tomomi Hayashi ja Andrea Ainjärv (HGA), ning graafiline disainer Marje Eelma (Tuumik Stuudio).

Kui valida välja kolm hoonet Komendandi pikast karjäärist, siis olgu need Kadrioru staadioni tribüün Tallinnas (arhitekt Elmar Lohk, 1936–1938), Habitat '67 eksperimentaalne kortermaja Kanadas Montréalis (arhitekt Moshe Safdie, 1963–1967) ja Kimbelli kunstimuuseum USA-s Texases Fort Worthis (arhitekt Louis I. Kahn, 1966–1972). Kõik need hooned on näited inseneri, arhitekti ja ehitaja loomingulisest ja kvaliteedile suunatud koostööst.

Kahniga kestis Komendandi sõprus ja koostöö 18 aastat. Kahni originaaljooniseid ning vabakäelisi visandeid näeb näituse raames Eestis esimest korda. Näituse eel valmis ka August Komendandi 1975. aastal valminud raamatu "18 aastat Louis I. Kahniga" eestikeelne väljaanne.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: