Eesti Kontsert avab suvehooaja ja kontserdimajad

Eesti Kontsert.
Eesti Kontsert. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Pärast kolm kuud kestnud pausi avab Eesti Kontsert esmaspäeval, 8. juunil jälle kontserdimajade uksed ning algab suvekontsertide piletimüük.

Suvekavas on uus kammermuusikasari Tallinnas, siseturismile kutsuvad kontserdid Ida-Virumaal ning kontserdiõhtud Kuressaares ja Haapsalus pühendusega Saaremaa ooperipäevade ja Tšaikovski festivali austajatele.

"Tänavune kevad oli kõigile keeruline ning tavalise elurütmi taastumine võtab muidugi aega. Tahame aidata inimestel möödunut kiiremini selja taha jätta, et jälle natuke rõõmsamalt suvele vastu minna," rääkis Eesti Kontserdi juht Kertu Orro.

"Eks kõikvõimalikud nutiseadmed olid karantiini ajal möödapääsmatu aseaine, kuid ma tean, et inimesed igatsevad elusa muusikaelamuse järele. Juulis ja augustis on Eesti Kontserdi kvaliteedimärgiga kontserdiõhtud tagasi ning nii jääb üle oma publikule kõikjal Eestis öelda vaid üht: "Vaheaeg on läbi, palume saali!""

Eesti Kontserdi suveprogramm algab Tallinnas Taani Kuninga aias: 1. juulil annab seal tasuta kontserdi Hortus Musicus, kelle tänavu 10aastaseks saava festivali "In Horto Regis" eriprogrammis järgnevad kontserdiõhtud aiaäärses Väravatornis ja Niguliste kirikus.

Alates 2. juulist on külastajad palutud neljapäeviti Kadriorgu kammerkontsertidele. Sarja "Suveklassika Kadriorus" avaõhtul, 2. juulil peab Eesti Kontsert Kadrioru lossi lilleaias ühtlasi "In Horto Regise" sünnipäeva. Eeskava kannab pealkirja "Eurohitid sajandite tagant" ning Hortus Musicuse esituses kuuleb populaarseid palu keskajast barokini.

Ansambli kunstiline juht Andres Mustonen sõnas kava kohta, et kuulsad muusikamenukid pole ühelgi ajastul riigipiiridest pidanud. "Tõsi, iganädalasi edetabeleid siis ei koostatud, aga ometi on siin tõelisi hitte, mida teati, lauldi ja mängiti Lissabonist Uppsalani, Prahast Londonini – täpselt nagu tänagi."

Suvemuusika kõlab Kadriorus seitsmel neljapäeval, 2. juulist 13. augustini. Sarja lõpetab kontserdiõhtu "Armastuskirjad", kus kõlab helilooja Mart Saare looming, katkeid helilooja kirjadest oma südamedaamidele loeb Anu Lamp.

Samal päeval, 2. juulil saab Ida-Virumaal alguse igasuvise "Seitsme linna muusika" eriprogramm, mis on tänavu löönud käed Ida-Virumaa turismiklastriga

"See suvi on igas mõttes teistsugune ja tavapäraste välisreiside asemel nuputavad paljud, kuidas mõnusalt Eestis aega veeta. Millal veel, kui mitte sel aastal saada põhjalikumalt tuttavaks Ida-Virumaaga," sõnas Orro.

Kontserdid toimuvad erinevates kohtades üle Ida-Virumaa, sealhulgas Tulivee salapiirituseveo muuseumis mere kaldal, Kohtla-Järve renoveeritud kultuurikeskuses, Narva linnas, Kohtla-Nõmme laululaval, Toila Oru pargis ja Jõhvi kontserdimajas. Kuulajaid rõõmustavad muusikud Raivo Tafenau, Erki Pärnoja, Birgit Sarrap, Lauri Liiv, Siim Aimla, Eleryn Tiit, Puuluup, Vaiko Eplik ja Jaan Pehk, Helin-Mari Arder jt. Festivali "Seitsme linna muusika" kontserdid toimuvad 2.–18. juulini.

Kuigi tänavused Saaremaa ooperipäevad ja Haapsalu Tšaikovski festival lükkusid uude aastasse, korraldab Eesti Kontsert nende kahe festivali vaimust kantud kaks kontserdiõhtut – 25. juuli õhtul Kuressaare kuursaali pargis ning 21. augustil Haapsalu toomkirikus ja linnuse hoovis.

"Mõlemal pool oodati neid traditsioonilisi suvefestivale väga, aga koroonaviirus tõmbas meiegi plaanidele kriipsu peale. Väga hea meel on tänu piirangute järkjärgulisele leevenemisele pakkuda saarlastele ja haapsallastele omalt poolt midagi positiivset ja loodetavasti meeldejäävat. Nad väärivad seda," rääkis Orro.

Laupäeva, 25. juuli hilisõhtul ootab Eesti Kontsert publikut Kuressaare kuursaali parki öisele ooperipiknikule. Haapsalu Tšaikovski festival toob publikuni õhtuse kontserdiprogrammi reedel, 21. augustil. Tallinna Kammerorkestri esituses saab kontserdi esimeses pooles Haapsalu toomkiriku võlvide all kuulata Tšaikovski "Serenaadi keelpillidele". Kontserdi teises osas kõlab Haapsalu renoveeritud linnuse müüride vahel merelaulude õhtu koos Marko Matvere ja Tõnu Kaljustega. Peale merelaulude kostuvad ka muusikalised repliigid Haapsalu ja Tšaikovskiga seotud teemadel.

Suveprogrammi lõpetavad kolm kontserti laupäeval, 29. augustil Tallinn Music Week'il Kai Kunstikeskuses, kus löökpillivirtuoosid võistlevad akustilistel ja VR-simulatsiooni pillidel ning omavahel saavad kokku klavessiin, eesti kannel, plokkflööt ja analoogsüntesaatorid. Üles astub ka kammerkoor Collegium Musicale.

Kõikjal kontserdipaikades järgitakse terviseameti kehtivaid ettekirjutusi. Publikul palub Eesti Kontsert hoida distantsi, pesta ja desinfitseerida käsi ning haigena koju jääda. Kontserdimajade kassad on avatud alates esmaspäevast, 8. juunist. Tartu Vanemuise kontserdimaja on sel suvel remondi tõttu suletud.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: