Galerii. Ingrid Allik kutsub aardejahile

20. juunil avati Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis keraamiku Ingrid Alliku isikunäitus.

Autobiograafiliste ja elu ringkäiku hõlmavate teemadega tegelev Ingrid Allik on valinud keraamikuna võimaluse tegeleda vabaloominguga. Keraamikaga jätkuvalt ja uudishimulikult katsetades ning loomingulist protsessi väärtustades on ta kunstnikuna pidevas muutumises ja arengus, seadmata endale piiranguid ei meediumis ega mõõtmetes. 

Alliku kunstnikupraktika ulatub üksikutest objektidest mastaapsete installatsioonideni. Tema loomingus on tihti kõrvuti kunstniku loodud objektid kogutud esemetega, mis üksteist võimendades jutustavad lugusid kogemustest ja elust kõige laiemalt.

Seekordse näituse idee kasvas välja lapsepõlve armastatud mängust, milles on ühendatud soov oma "aardeid" peita ja samaaegselt neid ka näidata. Kunstnik jagab vaatajatega oma kollektsiooni, milles  tema looming seguneb aastakümnete jooksul kogutud isiklikke tähendusi kandvate esemete ja materjalidega. Vaataja kaasatakse mängu, kus saladuste avastamiseks tuleb ise galeriiruumi loodud installatsiooni aktiivselt sekkuda, seda tavapäratul viisil avastada, kogeda ja uurida.

Ingrid Allik (sündinud 1958) lõpetas Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis keraamika eriala 1981. aastal. Pärast lõpetamist töötas ta Tallinna Ehituskeraamika Tehase Siimusti tsehhis kunstnik-dekoraatorina. Ülikooli ajal tärganud huvi Jaapani kultuuri ja keraamika vastu viis enesetäienduseni Kokusai Ikebana Instituudi kaugõppes. 1987. aastast alates on ta töötanud vabakutselise kunstniku ja Eesti Kunstiakadeemia keraamikaosakonna inspireeriva ja hinnatud õppejõuna. Ingrid Allik oli üks esimesi Eesti keraamikuid, kes hakkas oma loomingus kasutama Jaapanist tuntud raku tehnoloogiat. 2004. aastal kaitses ta EKA-s rakutehnikat käsitleva tööga magistrikraadi ning andis 2010. aastal välja käsiraamatu "Raku. Kujunemine ja kogemus".

Ta osaleb näitustel 1984. aastast ning on alates 1989. aastast osalenud töötubades, residentuurides ja konverentsidel Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Saksamaal, Itaalias, Islandil, Taanis, Tasmaanias, Jaapanis, USA-s ja Venemaal.

Ingrid Allik kuulub Eesti Kunstnike Liitu, keraamikute liitu ja Eesti-Jaapani Assotsiatsiooni, teda on tunnustatud 2010. aastal aasta keraamiku tiitliga ja 2019. aastal EKA loomepreemiaga.

Ingrid Alliku teoseid leidub ETDM-i, Eesti Ajaloomuuseumi ja Tallinna Linnamuuseumi kollektsioonides ja kogudes Lätis, Leedus, Taanis, USA-s, Saksamaal ja Jaapanis. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: