OKAPI galerii toob kunsti karjääripõhjast näitusesaali

Laupäeval, 4. juulil kell 17 avab OKAPI galerii klaasikunstnike Maarja Mäemetsa ja Rait Lõhmuse multimeediaprojekti "vee all kuu peal II". Tegu teise osaga kunstnike eelmisel nädalal Rummu karjääris avatud installaatiivsest näitusest, mida on võimalik näha snorgeldades. OKAPI galeriis jääb aga jalg kuivaks – projektist saab osa foto ja video vahendusel.

Näitus "vee all kuu peal II" toob eksperimentaalse projekti veepõhjast maa peale ja kutsub vaatajat endaga rännakule, mida vabasukeldumise taustaga autorite sõnutsi võib võrrelda kosmosekspeditsiooniga.

""vee all kuu peal" on kujund, idee sarnasest võnkesagedusest vee põhjas või kaugel kosmoses. Üksildus, vaikus, ajamõiste hägustumine, kummaline valgus, millele lisandub mingi eriline – kogu eksistentsi haarav – kogemine, mida kirjeldada näib sama võimatu kui kuu peal käiku."

OKAPI Galeriis eksponeerimisele tulevad installatiivsed fragmendid, fotojäädvustused ja videoklipid on autorite sõnul sisepeegeldused veesügavustes kogetule.

"vee all kuu peal" on multimeediaprojekt, mille alged ulatuvad 2017. aasta kevadesse, kui sündis esimene seeria fotosid Maarja Mäemetsa klaasobjektidest vee all Rummu karjääris (autorid vabasukeldujad Toomas Kivikas, Rait Lõhmus). Sellest tekkinud inspiratsioon on viimastel aastatel viinud sukelduvaid kunstnikke uute loominguliste eksperimenteerimiste ja väljakutseteni veesügavustes. 26. juunil 2020 avasid kunstnikud Rummu karjääri vetes esimese kohaspetsiifilise ühisnäituse, kuhu valmisid teosed klaasist, betoonist ja ready-made objektidest. Kunstnike jaoks loob vesi nende teostele uue konteksti, avardab visualiseerimise, ülespaneku ja kogemise piire ning pakub mitmetasandilisi väljakutseid.

Pühapäeval, 5. juulil kell 12–19 on osa projektist "vee all kuu peal II" eksponeeritud ka Suurel Kunstipäeval Vabaduse väljakul, kus OKAPI Galerii on kohal koos teiste galeriide ja kunstiorganisatsioonidega. Tallinna Biennaali programmi kuuluv Kunstipäev pakub võimalust publikul sukelduda kunsti ja kultuuri ning ka ise loominguliselt kätt proovida.

Näitus "vee all kuu peal II" jääb OKAPI Galeriis avatuks kuni 31. juulini 2020. Galerii on avatud kolmapäevast reedeni kell 11–18, laupäeviti kell 11–16 ja pühapäevast teisipäevani suletud.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: