Arvustus. Kruglov-Sooäär Quartet loob silda Tšaikovskiga

Kruglov-Sooäär Quartet
Kruglov-Sooäär Quartet Autor/allikas: Bandcamp

Uus plaat
Kruglov-Sooäär Quartet
"Tchaikovsky" (Artbeat)
8/10

Arvustus ilmus Müürilehes

Saksofonist Aleksei Kruglov on kuulus Moskva jazzmuusik, kes on andnud Jaak Sooäärega eri koosseisudes välja juba mitu albumit. Kõnealune kvartett on väljastanud neist neli ja võtnud fookuse alla vene heliloojate loomingu (eelmisel plaadil "The Mighty Five" pöörati tähelepanu Mussorgski, Rimski-Korsakovi, Borodini ja Balakirevi meistriteostele). Selle albumiga tähistatakse Tšaikovski 180. sünniaastapäeva, mistõttu kõlavad kuulsad meloodiad "Pähklipurejast", "Luikede järvest", "Jevgeni Oneginist" jne. Kauamängivat "Tchaikovsky" ei saa iseloomustada käibefraasiga "flirt klassikaga" – selles on toorust, improvisatsiooni, plahvatuslikkust, kuid samas selgeid ja ilusaid harmooniaid.

Korrapära ja korrapäratus, hea ja kurja võitlus muudavad kuulamise emotsionaalselt laetuks ja kaasahaaravaks. Vastandused on selgelt välja joonistatud ja seetõttu on plaat äärmiselt mahlaka dramaturgiaga. Vabaimprovisatsioon, julge kõlavärvide otsing ja vahelduvad tempod pingestavad veelgi Tšaikovski muusikalist materjali, luues omamoodi intriigi: kas Tšaikovski tuntuid viise võiks võtta kui traditsioonilist jazzistandardit; kas klassikalise ja jazzmuusika vahele on võimalik siiski silda luua?

Eks iga vaataja ja kuulaja ole kuningas hindama. Mina usun, et silda luua ja teisel pool oodata saab (vaid) avatud meelega. Igavus seda plaati kuulates igatahes ei kimbuta.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Müürileht

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: