Galerii. Kunstiakadeemia avas lõputööde näituse

{{1597691520000 | amCalendar}}

Eesti kunstiakadeemia (EKA) avas esmaspäeval lõputööde näituse, kus saab näha 34 bakalaureuse- või magistrikraadi omandanud tudengi teoseid.

Tavaliselt toimub EKA tudengite lõputööde festival TASE kevadel, kuid koroonaviiruse leviku tõttu avas EKA näituse huvilistele virtuaalselt. Näituse organisaatori Pire Sova sõnul oli tudengitele siiski oluline, et nad saaks oma töid ka füüsilisel kujul presenteerida.

"Nad ikkagi väga tahtsid, et oleks olemas ka füüsiline näitus, ja osalt sellepärast see füüsiline näitus ka teostus. Kunstiteosed luuakse eelkõige füüsilisse ruumi ja selline ruumis silmast silma kohtumine on hästi oluline. Eriti, et meil on sellel aastal palju hästi tugevaid maalikunstnikke ja sa ei saa ju väikesel ekraanil vaadata seda maali, eriti kui maal on sinust suurem ja sa kunagi ei tea, millised need värvid päriselt olid."

Kaasaaegse kunsti magistrandi Jaanika Arumi ''Echo vaikuses'' on just selline teos, mida ise füüsilisel kujul kogema peab – nimelt saab kõndida prõksuva kivisüsi peal. Inspiratsiooni oma lõputööks sai Arum Siberi linnast Prokopjevskist, kus elavad tema sugulased ning kus asuvad ühed maailma suurimad söekaevandusväljad.

"See linn ise, kus minu sugulased elavad, on juba alt üsna tühjaks kaevandatud ja juba kaevandusšahtid ise on jäänud hüljatud seisu, kus linn on mingis osas üsna õhukese kooriku peal ja langeb vaikselt sellesse auku. Ja sellel linnal justkui ei ole enam pärandit looduse näol, sest väga palju metsasid on maha võetud ja samas šahtid on jäänud hüljatud olekusse ehk see on hübriidne mälestus mõlemast," rääkis Arum.

Teoseid, mis on esitatud virtuaalselt, saab samuti kohapeal uurida.

"Meil on näitusel pandud mõnusad nurgakesed suure telekaga, puutetundliku ekraaniga, kus saab väga rahulikult veebinäitust sirvida. Seal on ka magistritöö kirjalikud osad üleval, mis on väga huvitavad. Seal ongi hästi mugav erinevate pealkirjade ja piltide vahel hüpata, kuni sa maandud sellisel teemal, mis sulle huvi pakub ja sa saadki rahulikult süveneda ja lugeda sellel teemal lähemalt," selgitas Sova.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: