Mikkeli muuseum toob vaatajani Eesti kunstnike seni erakogus varjul olnud tööd

Richard Uutmaa (1905 ̶ 1977). Maastik teega (1946).
Richard Uutmaa (1905 ̶ 1977). Maastik teega (1946). Autor/allikas: repro / Perekond Värniku kogu

Laupäeval, 28. novembril Mikkeli muuseumis avataval näitusel jõuab esimest korda laiema publiku ette Külli ja Peeter Värniku kogu, mille tuumiku moodustavad maastikumaalid Pallase kunstikooliga seotud autoritelt.

Perekond Värniku kunstikogu nurgakiviks sai 1999. aastal soetatud Aleksander Vardi maal "Sügis". Järgnenud kümne aasta jooksul kujunes kogumistegevuse järel välja kollektsioon, kust leiab näiteid Oskar Kallise, Konrad Mägi, Ado Vabbe, Kristjan Tederi, Richard Sagritsa jt kunstnike loomingust.

Näituse "Silmates maastikke. Perekond Värniku kogu" ülesehitus viib vaataja mööda aastaringi rännakule Eesti maastikes. Näituse fookuses on maastikumaal kui reaalsete paikade ja vaadete jäädvustaja ning teisalt autori loojanatuuri väljendaja. Omaette alateema moodustab valik graafikat, milles domineerivad inimeste ja loomade kujutised.

"Ehkki kunsti kogumine on kindlasti investeering, ei ole perekond Värniku kogusse kuuluvad teosed soetatud hoidlasse kogumiseks, vaid igapäevaselt eluruumide seintel pere, sõprade ja külaliste rõõmustamiseks," rääkis kuraator Kerttu Männiste.

Tema sõnul ei olnud enne Teise maailmasõja puhkemist Pallase koolkonna kunst eesti kodudes elitaarne nähtus, vaid kunsti keskel ja kunstiga koos elamine oli kultuurse eluviisi norm.

"Selle tõdemuse foonil võib öelda, et perekond Värniku kogusse kuuluvad teosed on jõudnud tagasi oma loomulikku konteksti – rikastama ja esteetiliselt vääristama elukeskkonda ning nüüd ka rõõmustama näitusekülastajaid," lisas Männiste.

Näitus on avatud 28.11.2020–28.03.2021. Näitusega kaasnevad kuraatori ringkäigud ja publikupäev. Laupäeval, 28. novembril toimuva publikupäeva raames toimub eestikeelne kuraatorituur kell 13 ja venekeelne kell 15. 12. detsembril kell 13 saab kunstipublik kohtuda kollektsiooni omanike Külli ja Peeter Värnikuga. Vestlust modereerib kuraator Kerttu Männiste.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: