Galerii. Norman Orro näitus "Musta luige muster" Exploreri maja seinal

5. märtsil avati Tallinnas Exploreri maja seinal linnaruumi kunstinäituse "Ööpildid" viimane teos, Norman Orro "Musta luige muster".

Teost on võimalik näha iga päev kell 18-22 (nädalavahetustel kuni 23) 5. märtsist 1. aprillini.

Videoteos "Musta luige muster" on pilguheit tehisnägemise (computer-vision) valdkonda, kus sihikule on võetud loodus. Teos vaatleb, kuidas arvutid loodusega suhestumisel hakkama saavad ning koondab teadlaste ja kunstniku enda eksperimente uusimate objektituvastuse tehnoloogiatega.

Musta luigena nähakse haruldasi ja ootamatuid sündmusi, mille esinemist ei osata ette näha. Mõiste pärineb 2. sajandi Roomast, kus poeet Juvenalis kirjutas millestki, mis on "haruldane kui must luik", eeldades, et neid maailmas ei eksisteeri. Tehisnägemise valdkonnas on ettenägematud mustad luiged levinud probleem – näiteks urbaanses keskkonnas treenitud ojektituvastusele on orgaanilised vormid ootamatud ning see näeb põdra asemel hoopis mootorratast.

Juhuste ja eksimuste kaudu joonistuvad välja teadmiste puudujäägid süsteemses mõtlemises – inimestena oskame hästi osutada objektidele, mis meid igapäevaselt ümbritsevad, kuid jääme hätta näiteks ökosüsteemide kirjeldamisega. Sama puudujäägi pärandame ka algoritmidele läbi lohakalt kureeritud andmebaaside ning eelduse, et suudame looduslike objektide vahelisi seoseid objektiivselt tajuda. Viimane eeldus on ekslik, sest astudes mõõdulindiga metsa on inimene kultuurist ja loodusest lahutamatu.

Musta luige probleem ei ole ainult tehniline vaid eelkõige sotsio-tehniline nähtus, mis iseloomustab tänapäevase ühiskonna kõiki aspekte – sest mida keerukam on süsteem, seda enam sisaldab ta ettearvamatusi.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: