Eesti Mälu Instituut avas e-näituse vastupanust Nõukogude võimule

Näituse „Vastupanu Nõukogude võimule Eestis 1940-1991“ promokollaaž.
Näituse „Vastupanu Nõukogude võimule Eestis 1940-1991“ promokollaaž. Autor/allikas: pressimaterjalid

Eesti Mälu Instituut avas Eesti taasiseseisvumise 30. aastapäevale pühendatud e-näituse Nõukogudevastase vastupanuvõitluse ajaloost aastatel 1940–1991.

Näitus kajastab ajalooliste fotode, dokumentide, mälestuste ja ülevaadete abil kümnete tuhandete vastupanuliikumist vedanud Eesti inimeste tegusid ligi 50 okupatsiooniaasta vältel. Paljud neist langesid repressioonide ohvriks. Vastupanu viisid muutusid ajas, ent lõpp-eesmärk jäi samaks: et Eesti saaks taas vabaks.

Näitust "Vastupanu Nõukogude võimule Eestis 1940–1991" saab näha eesti, inglise ja vene keeles alaliselt veebis ning füüsiliselt Tallinnas Tammsaare pargi Pärnu mnt poolses osas kuni septembri lõpuni.

Näituse kuraator, Eesti Mälu Instituudi teadur-projektijuht Eli Pilve sõnul on selle näituse eesmärk näidata, et ligi pool sajandit kestnud kommunistliku Nõukogude okupatsiooni vältel ei andnud enamus Eesti rahvast sisimas oma vabadust mitte kunagi ära.

"Kes võitles relvaga, kes hoidis salaja kodus rahvuslippu ja rääkis lastele vanavanemate elust ning tööst, kes pikkis keelatud mõtteid oskuslikult oma loomingusse, kes julges nooruse uljuses okupatsioonivõimu provotseerida, kes hoidis eestlust võõrsil. See näitus väärtustab neist igaüht," sõnas ta.

"Ajaloo jooksul on eestlased õppinud oma vabaduse eest võitlema. 30 aastat tagasi kroonis seda võitlust edu juba teist korda. Nüüd peame õppima oma vabadust hoidma," lisas Pilve.

Eesti Mälu Instituut pühendab näituse kõigile, kes aitasid kaasa Eesti vabanemisele kommunistliku Nõukogude Liidu võimu alt ja iseseisvuse taastamisele 20. augustil 1991.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: