Galerii: ERM-is avati Juri Lotman 100. sünniaastapäeva puhul

Selle aasta 28. veebruaril möödub sada aastat semiootiku, kirjandus- ja kultuuriteadlase Juri Lotmani sünnist. Juubeliaasta üks suurejoonelisemaid projekte on Lotmani kodulinnas Tartus asuvas Eesti Rahva Muuseumis avatud rahvusvaheline rändnäitus "Rännak Lotmani semiosfääris".

Näitus valmis Eesti semiootika seltsi, filmikunstnik Katrin Sipelga, režissöör Jaak Kilmi, Tartu Ülikooli, ERM-i ja Tallinna Ülikooli Juri Lotmani semiootikavaramu koostööna.

Ekspositsiooni keskmeks on Juri Lotmani kauaaegne korter Tartus Burdenko (Veski) tänaval. Näitus portreteerib Lotmanit kui andekat teadlast, säravat õppejõudu, avatud intellektuaali ja hoolivat vanaisa. Kodu peegeldab seal elavat inimest ning läbi selle kujundi saab näituse külastaja põneva visuaalse ja kogemuspõhise viisi Lotmaniga tutvumiseks.

Kuraator Katrin Sipelgas sõnas, et tuginedes professori kaasaaegsete, kolleegide ja lastelaste mälestustele, töötasid nad Jaak Kilmiga välja tingliku ruumi kontseptsiooni tinglike koduste objektidega, mis aitavad heita pilgu akadeemikule kui inimesele. 

Koos näitusega toimub Eesti Rahva Muuseumis mitmekesine kultuuri ja teadusprogramm. Kavas on etendus "Lotman" (21. ja 22. märtsil), kuraatori- ja giidituurid.

Lotmani 100. sünniaastapäev on valitud UNESCO poolt UNESCO 2022. aasta juubelite programmi. Näitus rändab hiljem Peterburi, Pariisi, Thessalonikisse ja teistesse  rahvusvahelistesse sihtkohtadesse.

Eesti Rahva Muuseumis on näitus avatud 4. veebruarist 20. aprillini 2022, paiknedes osalussaalis püsinäitusel "Kohtumised", sissepääs püsinäituse piletiga.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: