Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks valiti Reet Aus

Järgmisel õppeaastal asub Tartu Ülikooli vabade kunstide professoriks moe-, filmi- ja teatrikunstnik Reet Aus, kes võtab ametijärje üle Hasso Krullilt.
"Vabade kunstide professuuri üks ülesandeid on tuua ülikooli võimalikult eripalgelisi kunste, teadmisi ning oskusi, ühtlasi aga pakkuda ülikooliperele ja linnarahvale võimalust kunstide kaudu leida vastuseid ühiskondlikult olulistele küsimustele," selgitas Tartu Ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan Anti Selart ja lisas, et Reet Aus on kahtlemata professor, kes pakub meile palju uut. "Ta on oma loomingus ühendanud eri kunstialad, sidudes neid edukalt jätkusuutlikkuse eesmärgiga. Lisaks on tal lai rahvusvaheline kogemus ja tunnustus ning tihe seos praktilise tootmisega, nii et ootame erakordselt huvitavat tööaastat."
Reet Aus on omandanud doktorikraadi Eesti Kunstiakadeemias, tema teadustöö keskendub ümbertöötamisele moevaldkonnas. Muu hulgas on Reet Aus ettevõtte Aus Design asutaja, platvormi Trash to Trend looja ning Eesti Kunstiakadeemia jätkusuutliku disaini ja materjali labori eestvedaja. Ta on töötanud teatrikunstnikuna nii Eestis kui ka välismaal, samuti disaininud kostüüme mitme Eesti filmi jaoks.
"Armastan vaadata ja analüüsida erinevaid elukeskkondi: linnu, külakogukondi, slumme. Üha rohkem huvitab mind inimese sisekeskkond ja selle mõju välisele. Professuuris teekski sissevaate jätkusuutliku elu võimalikkusesse siin ja praegu, kuna ilmselgelt on tekkinud kahtlused inimestena elatud elu eetilisusest pikema aja vältel," sõnas Reet Aus ja tõi välja, et juba sügisel peab ta loengukursuse "Kuidas luues maailma päästa", kus arutletakse jätkusuutlike praktikate üle ja analüüsitakse disainiprotsesse.
Vabade kunstide professuur on loodud Tartu Ülikooli liikmete vaimsuse ja loovuse mitmekülgseks arendamiseks. Sellele ametikohale kutsutakse igal aastal üks silmapaistev Eesti loovisik, kelle tegevus on seotud ülikooli traditsiooniliste tegevusvaldkondadega. Vabade kunstide professor kutsutakse ametisse üheks akadeemiliseks aastaks ja tema loengud on avatud kõigile huvilistele.
Toimetaja: Kaspar Viilup