Pildid: Jaani seegi galeriis avati Eesti ja Soome analoogfotograafia näitus

Fotomuuseum avas koostöös Soome Pimeruumi Assotsiatsiooni (SPA) ja Soome Instituudiga neljapäeval Tallinnas Jaani seegi galeriis Eesti-Soome analoogfotograafia ühisnäituse. Näitusega avati ka Fotomuuseumi uus teema-aasta, mis on seekord pühendatud analoogfotograafiale.

Eesti-Soome analoogfotograafia näituse eesmärk on tuua nähtavale, et vanad tehnoloogilised fotomeetodid pole välja surnud ja neid kasutatakse edukalt nüüdisaegses fotograafias visuaalse eneseväljenduse praktikana.

Näitusel on analoogtehnikatest esindatud broomõlitrükk, tsüanotüüpia, polaroidfotograafia, pinhole; samuti suureformaadilise plaatkaameraga jäädvustatud negatiividest (24 x 30 cm) ilmutatud mustvalged fotod, mis lõppfaasis käsitsi koloreeritud; klassikalised hõbeželatiinprindid, värvilised fotogrammid, kitsas- ja keskformaat värvifilmile jäädvustused ja neist loodud kromogeensed prindid, lisaks üks analoogtehnikat ja moodsat 3D digitehnikat ühendav projekt.

Rahvusvahelisel grupinäitusel osalevad Eesti ja Soome fotokunstnikud valiti mõlemas riigis korraldatud avatud kutsungi teel, kuhu saatis konkursiprojektid 57 fotograafi Eestist ja 30 autorit Soomest. Rahvusvaheline žürii, mille töös osalesid Katri Lassila (SPA president), Natalia Kopkina (SPA tegevjuht), Elina Heikka (Soome Fotokunstimuuseumi direktor), Hannamari Shakya (fotokunstnik, kuraator ja kirjanik), Marge Monko (EKA fotoosakonna juhataja) Andrij Bojarov (visuaalkunstnik, kuraator ja teadur) ning Annika Haas (Fotomuuseumi kuraator), valis näitusele 13 kunstniku tööd.

Näitusel osalevad kunstnikud Karoliina Partanen, Kristian Jalava, Ida Taavitsainen, Juho Vesanen, Mikael Siirilä, Kadri Otsiver, Madis Katz, Toomas Kalve, Tarmo Rätsep, Theo Efros, Liis Ring, Maxim Mjödov ja Aiki Järviste.

Värske näitusega avatud Fotomuuseumi analoogfoto teema-aasta tutvustab ja uurib analoogfotograafia eri tehnikaid ja nende kasutamist tänapäevases kontekstis. Fotomuuseumi kogudest moodustavad suurema osa just analoogfotograafial põhinevad museaalid.

Näitus, mille kuraator on Fotomuuseumi giid-kuraator Annika Haas, liigub sügisel edasi Soome, esitlusele Soome Pimeruumi Assotsiatsiooni galeriis. Jaani seegi galeriis on näitus avatud kuni 4. septembrini 2022.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: